Eksik Şiir

·
Okunma
·
Beğeni
·
3787
Gösterim
Adı:
Eksik Şiir
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753425889
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınları
Sanatçının 1975-2006 arasında yazdığı 400'ün üzerinde şarkının sözlerinden hazırlanmış bu seçkide 197 Sezen şarkısının sözleri yer alıyor.

Türkiye'de art arda 3-4 kuşağın hatıralarında yer etmiş Sezen şarkılarını böyle bir kitap bütünlüğü içinde, bu kez "okunacak" bir şey olarak sunarken, sanatçının şarkı sözlerinin taşıdığı şiirselliği okurla paylaşmak, kendi müziklerine kavuşmazdan önce, kâğıt üstüne ilk geldikleri halleriyle okutmak istedik. 

Eksik Şiir, aşk ve sevgi, tutkularımız, vazgeçişlerimiz ve hep yeniden umutlanışımız üzerine bir kitap. İnsan olmakla ne kadar kırılgan olduğumuzu, ama her şeye rağmen yaralarımızı sarıp ayakta durabilecek güce sahip olduğumuzu kanıtlıyor.
(Tanıtım Yazısından)

"Bu kitap yakınlarımın, çoklukla da şarkılarımdaki sözlerle daha fazla ilişki kuranların, uzun yıllardır süregelen ısrarları sonucu oluştu. İlle de olmalı mıdır sorusu çok kurcaladı beynimi açıkçası. Epey bir süre çekimser kaldım. Karmakarışık his ve düşüncenin içinde olduğum günlerden birinde, bir cümle beni netleştirdi. Yıldırım'la (Türker) sohbet ediyorduk; 'Borcun var' dedi. Hafifleyiverdim. Seyreden de seyredilen de kendi tarafından bakar doğal olarak, görecelidir ama gerçek tektir. ve herkes gerçek olanı sezer, vicdanla sezer. Borcum var, farkettim ki ben bir tek bundan eminmişim zaten kayıtsız şartsız. Bu kitabın oluşması için direncimin kırılma noktası bu cümledir..."
(Önsözden)


Hayat Sana Teşekkür Ederim

Oyuncak bebekleri sevmedim çok,
Evcilik oynamayı...
Alkışı sevdim,
Bıçak sırtlarında dolaşmayı
Tehlikeli sularda seyredip pupa yelken Geçici emniyetlere ulaşmayı 
Kadınları, erkekleri, romanları Hele baş kaldıranları...

Acılarım oldu herkes gibi elbet
Herkese kısmet olmayan sevinçlerim
Unutulmayı da göze aldım, evet
Hayat sana teşekkür ederim!

İnsanlık Hali

Daha çok kırılacak kalbin,
Daha çok üzüleceksin
İnsan her şeye katlanır,
Göreceksin
Gün geçtikçe taşlaşır sandığın yürek
Öyle bir yanar ki yeniden
Şaşıracaksın

Ah! İnsanlık hali
Ah! Bazen nasıl kolaydır,
Bazen her şeye mani

İçimde biri var ki yaptığımı yıkmak istiyor Can bedenden ayrılıp da 
kaçmak istiyor Bir yandan prangalara razı gönül Bir yandan martı misali uçmak istiyor

Gidemem

Bazen daha fazladır her şey
Bir eşikten atlar insan
Yüzüne bakmak istemez yaşamın
O kadar azalmıştır anlam

O zaman git hemen radyoyu aç, bir şarkı tut Ya da bir kitap oku 
mutlaka iyi geliyor Ya da balkona çık, bağır bağırabildiğin kadar 
Zehir dışarı akmadan yürek yıkanmıyor

Ama fazla da üzülme, hayat bitiyor bir gün Ayrılıktan kaçılmıyor Hem 
çok zor, hem de çok kısa bir macera ömür Ömür imtihanla geçiyor

Bir şiirden, bir sözden,
Bir melodiden, bir filmden
Geçirip güzelleştirmeden can dayanmıyor Yıldızların o ışıklı fırçası 
azıcık değmeden Bu şahane hüzün tablosu tamamlanmıyor

Ben bu yüzden hiç kimseden gidemem, gitmem Unutamam, acı tatlı ne 
varsa hazinemdir Acının insana kattığı değeri bilirim, küsemem Acıdan 
geçmeyen şarkılar biraz eksiktir
(Kitabın İçinden)
224 syf.
·8/10
Fatma Sezen Yıldırım;
Bilinen sahne adıyla Sezen Aksu,Türk Müziğinin şüphesiz altın harflerinden biri.

Türkiye'de yaşayan en iyi söz yazarı ve Şiir tarihimizin en büyük kadın şairlerinden biri.
Evet,şair demekte ve en iyisi olduğunu düşünmemde bir sakınca görmemekteyim.

Eksik Şiir bana göre,akıl sahibi insanın kapağını bile açmaması gereken kitap.Ama,

Eski şarkılarda gezinmek, "aa bu şarkının sözleri aslında böyle miymiş" demek ve Minik Serçeye bir kez daha hayran kalmak için muazzam bir yapıt. "Her Şeyi Yak'ı,Tutuklu Kaldım'ı,Sarı Odaları,Tükeneceğizi ve seslendirdiği 197 şarkısını şiir halinde görebileceğiniz yaralayıcı bir kitap.Bazı şarkı sözlerini çok iyi hatırlarken ve mırıldanırken,bazıları da eminim hiç rastlaşmadığınız satırlara denk gelecek.

Sezen Aksu, Eksik Şiir’in önsözünde kitabın hazırlanışını "bu kitap yakınlarımın, çoklukla da şarkılarımdaki sözlerle daha fazla ilişki kuranların, uzun yıllardır süregelen ısrarları sonucu oluştu." sözleriyle özetliyor.Kendine göre olumsuzlukları da aşağıdaki gibi belirtiyor.

"Örneğin gittiğiniz herhangi bir yerde birilerinin hemen albümünüzü çalmaya başlayarak gösterdiği incelik ve nezaket sizin için nasıl azaba dönüşebilir mümkün değil kestiremezsiniz.Hatta bazen bütün hata ve kusurlarınızın yüzünüze vurulduğu,sonsuza dek kendinizi dinlemeye mahkum edilip cezalandırıldığınız fantezisine kadar akıl yoldan çıkabilir"

Kitabın ismine gelirsek,Sezen Aksu, "düz düşününce zaten vardılar, ortadaydılar; müziğini çekip aldığınızda şiire ne kadar yakın durursa dursun eksik kalan o sözler bir araya toplandığında bir bütünlük oluşturabilir miydi?" diyerek ismin eksik şiir olması hakkında bize ipuçları veriyor ve bana kalırsa bu satırlar,şairin şarkı sözü olduklarını bildikleri ve müziksiz eksik kalacaklarını düşündükleri için eksik şiir diye adlandırılmışlar.

Biraz fazla uzattım,
Hayatım boyunca -bu kitaptan öncede- günümüz şarkıcılarının ve söz yazarlarının edebiyat üstüne yoğunlaşmaları durumunda bunun müziğe ve sanata olan yansıması düşündüm.Sabahattin Ali'nin şiirlerinin seslendirilmesi ve çoğunun bilinen şarkıların başında gelmesi beynimdeki müzik edebiyat ateşini yaktı.
Müzik,edebiyat,tiyatro,karikatür ve hepsini tek bir sözcükle içine alan sanat,dişli bir çark gibi ve çarkların hepsinin sorunsuz,eksiksiz çalışması halinde toplumuzu yüceltecek.
224 syf.
·4 günde·9/10
O kadar güzel ki... Sezen Aksu... 80ler 90lar 2000ler... Bugüne kadar hayatımıza değen şarkı sözleri... Şiirleri okurken bir yandan melodiler beynimin içinde çalıyordu. Geçen yıllar, anılar, sevdiğim zamanlar. O kadar güzeldi ki eskiden her şey. Bana tekrar hatırlattı o zamanları. Bilmediğim bir çok şarkı buldum, sevdiğim bir çok şarkının söz yazarının Sezen Aksu olduğunu öğrendim bu kitap sayesinde. Kendisi böyle bir kitabın gerekli olup olmadığını çok sorgulamış. Bence çok güzel ve gerekli bir kitap. Ben okurken acayip keyif alarak okudum, bence siz de çok beğeneceksiniz.
224 syf.
Sezen Aksu'yu şarkılarıyla tanıyoruz. Ben kendisini "Sarı Odalar" ile tanımıştım. Daha bir çok şarkısının yeri de ben de ayrıdır. Her şarkısını olmasa da çoğu şarkısını severim. Ama tabi Hüsnü Arkan, Cem Adrian hadi biraz daha eskilere gideyim Gülden Karaböcek varken öyle sürekli, her gün dinlediğim biri değildir. Listemde ilerilerde yer alır. Şimdi bunlar kitapla ne alaka diyebilirsiniz. :)

Kitabını görünce bir de çok hesaplı bir fiyatı olduğundan almak istedim. Farklı bir şeyler beklemiştim. Lakin beklediğim gibi olmadı. Çünkü zaten olan şeylerin toplanıp kitaplaştırılmış hali. Kitap 1975 ile 2006 yıllarında çıkan şarkılarının sözlerini içeriyor.
Kendisi önsöz de müzikleri alıp sözleri koyduğumuz zaman ortaya eksik bir şey çıktığından bahsetmiş. Kitabın adı bu yüzdendir ki Eksik Şiir olmuş.
Her neyse Sezen Aksu'nun şarkı sözleri bir kenarda dursun derseniz alıp okuyabilirsiniz.
Ben okurken bazen zorlandım. Çünkü aklımın şarkılara gidip kendimi okumak yerine mırıldanırken buldum hep. Ayrıca bazı şarkıların sözleri nedense bana bazı şiirleri, şarkıları çağrıştırdı. Çok benziyorlar ya da ben benzettim.

Kitap sayesinde öğrendiğim en önemli şeyse, başka sanatçılardan severek dinlediğim bir çok şarkının sözlerinin de Sezen Aksu'ya ait olması oldu. :)
224 syf.
·6/10
Bildiğim kadarıyla 1975 ile 2006 arası şarkı sözlerini barındıran bir kitap. Nihayetinde herkesin bir şarkısı bile olsa ezberlediği sözler bunlar ama kitapta ulaşılabilir sözlerin yanı sıra hikayelerinin de olması fena olmazdı.
Şiirler öyle muhteşem ki her şiiri ikinci defa okuyorum. Her şiirde kendimden ufaktan da olsa birşeyler buluyorum. Her şiiri bir öncekinden daha çok hayran bırakıyor Sezen Aksu ya
224 syf.
·1 günde·9/10
Bizle beraber büyüyen şarkıları toplayıp hitap yapmışlar çokta güzel yapmışlar. Yüreğimize dokunan bir çok şarkı da Sezen’in kelimeleri olduğunu da öğrenmiş oldum. Kitabı okurken şiir okumaktan ziyade ister istemez kendinizi şarkı söylerken buluyorsunuz.
224 syf.
·13 günde·7/10
Bazı şiirlerde kendinizi şarkı haliyle okumaktan alamıyor, bazıları için ‘bunu kim söylüyormuş’ diye şaşırmadan edemiyorsunuz. Bir anda internette, bu nasıl bir şarkıymış, kim seslendirmiş diye araştırmalara başlıyorsunuz :) Hele bir de Sezen Aksu şarkılarına hayatınızın bazı anlarında anlamlar yüklediyseniz...
Keyifli okumalar :)
224 syf.
·Puan vermedi
“Bu şarkıda mı onundu?”, “Bunu kim söylemiş?”, “Bunun melodisi nasıl/dı?” gibi birçok soru ile şiirler üzerine düşündüren kitap. Bazı şiirler var; şiir olarak okuyamayıp melodisiyle söylüyorsunuz. Ne çok ve ne güzel yazmış diyeceğiniz Sezen Aksu şiirleri...
Ben bu yüzden kimseden gidemem gitmem
Unutamam acı tatlı ne varsa hazinemdir
Acının insana kattığı değeri bilirim küsemem
Acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir
Sezen Aksu
Sayfa 211 - Metis Yayınları
Ne kadar az yol almışım ne kadar az
Yolun başındaymışım meğer
Elimde yalandan kocaman
Rengarenk geçici oyuncak zaferler
Sezen Aksu
Sayfa 124 - Metis Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Eksik Şiir
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753425889
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınları
Sanatçının 1975-2006 arasında yazdığı 400'ün üzerinde şarkının sözlerinden hazırlanmış bu seçkide 197 Sezen şarkısının sözleri yer alıyor.

Türkiye'de art arda 3-4 kuşağın hatıralarında yer etmiş Sezen şarkılarını böyle bir kitap bütünlüğü içinde, bu kez "okunacak" bir şey olarak sunarken, sanatçının şarkı sözlerinin taşıdığı şiirselliği okurla paylaşmak, kendi müziklerine kavuşmazdan önce, kâğıt üstüne ilk geldikleri halleriyle okutmak istedik. 

Eksik Şiir, aşk ve sevgi, tutkularımız, vazgeçişlerimiz ve hep yeniden umutlanışımız üzerine bir kitap. İnsan olmakla ne kadar kırılgan olduğumuzu, ama her şeye rağmen yaralarımızı sarıp ayakta durabilecek güce sahip olduğumuzu kanıtlıyor.
(Tanıtım Yazısından)

"Bu kitap yakınlarımın, çoklukla da şarkılarımdaki sözlerle daha fazla ilişki kuranların, uzun yıllardır süregelen ısrarları sonucu oluştu. İlle de olmalı mıdır sorusu çok kurcaladı beynimi açıkçası. Epey bir süre çekimser kaldım. Karmakarışık his ve düşüncenin içinde olduğum günlerden birinde, bir cümle beni netleştirdi. Yıldırım'la (Türker) sohbet ediyorduk; 'Borcun var' dedi. Hafifleyiverdim. Seyreden de seyredilen de kendi tarafından bakar doğal olarak, görecelidir ama gerçek tektir. ve herkes gerçek olanı sezer, vicdanla sezer. Borcum var, farkettim ki ben bir tek bundan eminmişim zaten kayıtsız şartsız. Bu kitabın oluşması için direncimin kırılma noktası bu cümledir..."
(Önsözden)


Hayat Sana Teşekkür Ederim

Oyuncak bebekleri sevmedim çok,
Evcilik oynamayı...
Alkışı sevdim,
Bıçak sırtlarında dolaşmayı
Tehlikeli sularda seyredip pupa yelken Geçici emniyetlere ulaşmayı 
Kadınları, erkekleri, romanları Hele baş kaldıranları...

Acılarım oldu herkes gibi elbet
Herkese kısmet olmayan sevinçlerim
Unutulmayı da göze aldım, evet
Hayat sana teşekkür ederim!

İnsanlık Hali

Daha çok kırılacak kalbin,
Daha çok üzüleceksin
İnsan her şeye katlanır,
Göreceksin
Gün geçtikçe taşlaşır sandığın yürek
Öyle bir yanar ki yeniden
Şaşıracaksın

Ah! İnsanlık hali
Ah! Bazen nasıl kolaydır,
Bazen her şeye mani

İçimde biri var ki yaptığımı yıkmak istiyor Can bedenden ayrılıp da 
kaçmak istiyor Bir yandan prangalara razı gönül Bir yandan martı misali uçmak istiyor

Gidemem

Bazen daha fazladır her şey
Bir eşikten atlar insan
Yüzüne bakmak istemez yaşamın
O kadar azalmıştır anlam

O zaman git hemen radyoyu aç, bir şarkı tut Ya da bir kitap oku 
mutlaka iyi geliyor Ya da balkona çık, bağır bağırabildiğin kadar 
Zehir dışarı akmadan yürek yıkanmıyor

Ama fazla da üzülme, hayat bitiyor bir gün Ayrılıktan kaçılmıyor Hem 
çok zor, hem de çok kısa bir macera ömür Ömür imtihanla geçiyor

Bir şiirden, bir sözden,
Bir melodiden, bir filmden
Geçirip güzelleştirmeden can dayanmıyor Yıldızların o ışıklı fırçası 
azıcık değmeden Bu şahane hüzün tablosu tamamlanmıyor

Ben bu yüzden hiç kimseden gidemem, gitmem Unutamam, acı tatlı ne 
varsa hazinemdir Acının insana kattığı değeri bilirim, küsemem Acıdan 
geçmeyen şarkılar biraz eksiktir
(Kitabın İçinden)

Kitabı okuyanlar 166 okur

  • Azad
  • Milena.
  • Gül Hilal
  • Baysungur Can
  • İnci
  • Erkan Çelik
  • Ali murat aydın
  • Mevsimsiz Yağmur
  • marie
  • Nil Ucuzsatar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%31.4
25-34 Yaş
%42.9
35-44 Yaş
%14.3
45-54 Yaş
%8.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%65.6
Erkek
%34.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.3 (18)
9
%23.4 (11)
8
%12.8 (6)
7
%14.9 (7)
6
%8.5 (4)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%2.1 (1)