Eksik Şiir

·
Okunma
·
Beğeni
·
5,1bin
Gösterim
Adı:
Eksik Şiir
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753425889
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınları
Sanatçının 1975-2006 arasında yazdığı 400'ün üzerinde şarkının sözlerinden hazırlanmış bu seçkide 197 Sezen şarkısının sözleri yer alıyor.

Türkiye'de art arda 3-4 kuşağın hatıralarında yer etmiş Sezen şarkılarını böyle bir kitap bütünlüğü içinde, bu kez "okunacak" bir şey olarak sunarken, sanatçının şarkı sözlerinin taşıdığı şiirselliği okurla paylaşmak, kendi müziklerine kavuşmazdan önce, kâğıt üstüne ilk geldikleri halleriyle okutmak istedik. 

Eksik Şiir, aşk ve sevgi, tutkularımız, vazgeçişlerimiz ve hep yeniden umutlanışımız üzerine bir kitap. İnsan olmakla ne kadar kırılgan olduğumuzu, ama her şeye rağmen yaralarımızı sarıp ayakta durabilecek güce sahip olduğumuzu kanıtlıyor.
(Tanıtım Yazısından)

"Bu kitap yakınlarımın, çoklukla da şarkılarımdaki sözlerle daha fazla ilişki kuranların, uzun yıllardır süregelen ısrarları sonucu oluştu. İlle de olmalı mıdır sorusu çok kurcaladı beynimi açıkçası. Epey bir süre çekimser kaldım. Karmakarışık his ve düşüncenin içinde olduğum günlerden birinde, bir cümle beni netleştirdi. Yıldırım'la (Türker) sohbet ediyorduk; 'Borcun var' dedi. Hafifleyiverdim. Seyreden de seyredilen de kendi tarafından bakar doğal olarak, görecelidir ama gerçek tektir. ve herkes gerçek olanı sezer, vicdanla sezer. Borcum var, farkettim ki ben bir tek bundan eminmişim zaten kayıtsız şartsız. Bu kitabın oluşması için direncimin kırılma noktası bu cümledir..."
(Önsözden)


Hayat Sana Teşekkür Ederim

Oyuncak bebekleri sevmedim çok,
Evcilik oynamayı...
Alkışı sevdim,
Bıçak sırtlarında dolaşmayı
Tehlikeli sularda seyredip pupa yelken Geçici emniyetlere ulaşmayı 
Kadınları, erkekleri, romanları Hele baş kaldıranları...

Acılarım oldu herkes gibi elbet
Herkese kısmet olmayan sevinçlerim
Unutulmayı da göze aldım, evet
Hayat sana teşekkür ederim!

İnsanlık Hali

Daha çok kırılacak kalbin,
Daha çok üzüleceksin
İnsan her şeye katlanır,
Göreceksin
Gün geçtikçe taşlaşır sandığın yürek
Öyle bir yanar ki yeniden
Şaşıracaksın

Ah! İnsanlık hali
Ah! Bazen nasıl kolaydır,
Bazen her şeye mani

İçimde biri var ki yaptığımı yıkmak istiyor Can bedenden ayrılıp da 
kaçmak istiyor Bir yandan prangalara razı gönül Bir yandan martı misali uçmak istiyor

Gidemem

Bazen daha fazladır her şey
Bir eşikten atlar insan
Yüzüne bakmak istemez yaşamın
O kadar azalmıştır anlam

O zaman git hemen radyoyu aç, bir şarkı tut Ya da bir kitap oku 
mutlaka iyi geliyor Ya da balkona çık, bağır bağırabildiğin kadar 
Zehir dışarı akmadan yürek yıkanmıyor

Ama fazla da üzülme, hayat bitiyor bir gün Ayrılıktan kaçılmıyor Hem 
çok zor, hem de çok kısa bir macera ömür Ömür imtihanla geçiyor

Bir şiirden, bir sözden,
Bir melodiden, bir filmden
Geçirip güzelleştirmeden can dayanmıyor Yıldızların o ışıklı fırçası 
azıcık değmeden Bu şahane hüzün tablosu tamamlanmıyor

Ben bu yüzden hiç kimseden gidemem, gitmem Unutamam, acı tatlı ne 
varsa hazinemdir Acının insana kattığı değeri bilirim, küsemem Acıdan 
geçmeyen şarkılar biraz eksiktir
(Kitabın İçinden)
224 syf.
·10/10 puan
Sezen Aksu'nun birbirinden güzel şarkı sözlerinden oluşan bir kitap bayılarak ve hayranlıkla bitirdim her bir sözde o şarkının beynimde çalmasına engel olamadığım da bir gerçek eksik şiir kitabının 2 si de var daha okuyamadım en kısa zaman da onu da okuyacağım
224 syf.
Girişte "Hayat sana teşekkür ederim " diye başlayıp sonunda ise "gidemem"in olduğu bu kitapda 197 Sezen Aksu şarkı sözü var. Her sözcük ve her cümlenin ayrı ayrı derin anlamları var bu kitapta. Şiir şeklinde yazılmış olsada kendinizi her an şarkı söylerken bulabilirsiniz Sezen dinlemeyen bir insanın bile( ki öyle biri yok bence )sık sık tanıdık satırlara ratlayabileceğinin garantisini verebilim çünkü benim bildiğim her 3 şarkıdan 2 si Sezen Aksuya aitmiş.
Minim Serçenin 1975-2006  yılları arasında olan eserlerini konu alan bu kitap alınmaya ve okunmaya bence çokca değer
224 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Herkesin aklında bir Sezen Aksu şarkısı -şarkı sözü- vardır muhakkak. Bu kadını dinleyip de tutulmama şansı var mıdır insanın bilemiyorum açıkçası. Kitap 1975’den 2006’ya kadar çıkan Sezen Aksu şarkılarının şiirselleşmiş sözlerinden oluşan bir eser. Şarkı olarak dinlemek değil de şiir olarak, yani anlam ve mana katarak okuyunca daha bi cezbedici geldi bana. Hani uzun süre gitmediğiniz bir yere gider de tanıdık yüzler görürsünüz ya.. Hah tam da öyle bir hissiyat oluşturuyor işte insanın içinde. “Ben bu sözleri biliyorum, tanıyorum ben bunları” diyor insan ister istemez. Bu kadar tanıdık yüzü görünce okumadan edemezdim.

“Acının insana kattığı değeri bilirim küsemem,
Acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir.” Diye boşuna dememiş aslında. Sözlerinin çoğu acıdan geçen bir kitap.. İnsan mutluluğu unutur da en çok acılarını unutamaz aslında. Anlıyorum, anlayacaksınız.. İyi okumalar.
224 syf.
·35 günde·Beğendi·10/10 puan
Muazzam. Tek kelimeyle muhteşem. Kitabı okurken 'ya bunu da mı sen yazdın' dememek imkansız. Sevgiyi, ihaneti, yaşamı daha birçok duyguyu o güzel mısralarına dökmüşsün. En mutlu olduğunuz anda bile kalbinizin içinde fırtınalar koparan, üzgün olduğunuzda da pop şarkılarıyla çiçekler açtıran hem mısralarıyla hem sesiyle harika bir sanatçı. Mutlaka okuyun.. Seni seviyoruz MİNİK SERÇE ️.
224 syf.
·12 günde
Benim için çok muazzam ve kıymetli olan bir eserin incelemesine nereden başlasam bilemedim.

Öncelikle koyu bir Sezen Aksu hayranı olduğumu belirtmek isterim. Kendisinin sanatçı kimliği ve eserleriyle yıllardır çok yakından ilgileniyorum. Öyle ki Sezen Aksu imzası taşıyan eserleri 'bir başka' dinliyorum her zaman.

Bir keresinde Türkiye'de kitap satın alırken tevafuken keşfettim bu kitabı. "Benim nasıl haberim olmadı?" diye kendime söylendim ve bir hayranı olarak şarkı sözlerine topluca sahip olmak isteyip kitabı edindim.

Sezen Aksu bu kitabı hazırlarken çekimser ve önsözde çekimserliğini şöyle dile getiriyor: "[...] Müziğini çekip aldığınızda şiire ne kadar yakın durursa dursun eksik kalan o sözler bir araya toplandığında bir bütünlük oluşturabilir miydi?"

Sevdiğim şarkıların sözlerine dokunmaktan , altını çizmekten çok keyif aldım. Günün birinde Sezen Aksu hayranı olan birisine bir hediye arayacak olursanız bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim.

Son olarak kitaba dair eksilerim:
* şarkı sözlerinin bana göre mantıklı bir sıralaması yok, ne alfabetik, ne kronolojik
* keşke her şarkı sözünün altına dipnot olarak bugüne kadar kimin seslendirdiği not düşülseydi
224 syf.
O kadar güzel ki... Sezen Aksu... 80ler 90lar 2000ler... Bugüne kadar hayatımıza değen şarkı sözleri... Şiirleri okurken bir yandan melodiler beynimin içinde çalıyordu. Geçen yıllar, anılar, sevdiğim zamanlar. O kadar güzeldi ki eskiden her şey. Bana tekrar hatırlattı o zamanları. Bilmediğim bir çok şarkı buldum, sevdiğim bir çok şarkının söz yazarının Sezen Aksu olduğunu öğrendim bu kitap sayesinde. Kendisi böyle bir kitabın gerekli olup olmadığını çok sorgulamış. Bence çok güzel ve gerekli bir kitap. Ben okurken acayip keyif alarak okudum, bence siz de çok beğeneceksiniz.
224 syf.
·6/10 puan
Bildiğim kadarıyla 1975 ile 2006 arası şarkı sözlerini barındıran bir kitap. Nihayetinde herkesin bir şarkısı bile olsa ezberlediği sözler bunlar ama kitapta ulaşılabilir sözlerin yanı sıra hikayelerinin de olması fena olmazdı.
224 syf.
Sezen Aksu'yu şarkılarıyla tanıyoruz. Ben kendisini "Sarı Odalar" ile tanımıştım. Daha bir çok şarkısının yeri de ben de ayrıdır. Her şarkısını olmasa da çoğu şarkısını severim. Ama tabi Hüsnü Arkan, Cem Adrian hadi biraz daha eskilere gideyim Gülden Karaböcek varken öyle sürekli, her gün dinlediğim biri değildir. Listemde ilerilerde yer alır. Şimdi bunlar kitapla ne alaka diyebilirsiniz. :)

Kitabını görünce bir de çok hesaplı bir fiyatı olduğundan almak istedim. Farklı bir şeyler beklemiştim. Lakin beklediğim gibi olmadı. Çünkü zaten olan şeylerin toplanıp kitaplaştırılmış hali. Kitap 1975 ile 2006 yıllarında çıkan şarkılarının sözlerini içeriyor.
Kendisi önsöz de müzikleri alıp sözleri koyduğumuz zaman ortaya eksik bir şey çıktığından bahsetmiş. Kitabın adı bu yüzdendir ki Eksik Şiir olmuş.
Her neyse Sezen Aksu'nun şarkı sözleri bir kenarda dursun derseniz alıp okuyabilirsiniz.
Ben okurken bazen zorlandım. Çünkü aklımın şarkılara gidip kendimi okumak yerine mırıldanırken buldum hep. Ayrıca bazı şarkıların sözleri nedense bana bazı şiirleri, şarkıları çağrıştırdı. Çok benziyorlar ya da ben benzettim.

Kitap sayesinde öğrendiğim en önemli şeyse, başka sanatçılardan severek dinlediğim bir çok şarkının sözlerinin de Sezen Aksu'ya ait olması oldu. :)
224 syf.
·9/10 puan
Bu güzel şiir kitabı, Sezen Aksu'nun 1975-2006 yılları arasında yazdığı şarkı sözlerinden oluşturulmuş. Müzikal olarak harika olan sözleri, şiir olarak ahenk içinde okumanın hissi daha farklı. Şarkı sözlerini internetten bulabildiğimiz doğru ama Sezen Aksu seven birinin kesinlikle kitaplığında bulunması gereken bir eser. Eksik Şiir Sezen Aksu
Bir bulut olsam ,yüklenip yağsam
Dökülsem damla damla toprağıma
Bir deli nehir,bir asi rüzgar olup
Kavuşsam üzüm bağlarına ..~

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Eksik Şiir
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753425889
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınları
Sanatçının 1975-2006 arasında yazdığı 400'ün üzerinde şarkının sözlerinden hazırlanmış bu seçkide 197 Sezen şarkısının sözleri yer alıyor.

Türkiye'de art arda 3-4 kuşağın hatıralarında yer etmiş Sezen şarkılarını böyle bir kitap bütünlüğü içinde, bu kez "okunacak" bir şey olarak sunarken, sanatçının şarkı sözlerinin taşıdığı şiirselliği okurla paylaşmak, kendi müziklerine kavuşmazdan önce, kâğıt üstüne ilk geldikleri halleriyle okutmak istedik. 

Eksik Şiir, aşk ve sevgi, tutkularımız, vazgeçişlerimiz ve hep yeniden umutlanışımız üzerine bir kitap. İnsan olmakla ne kadar kırılgan olduğumuzu, ama her şeye rağmen yaralarımızı sarıp ayakta durabilecek güce sahip olduğumuzu kanıtlıyor.
(Tanıtım Yazısından)

"Bu kitap yakınlarımın, çoklukla da şarkılarımdaki sözlerle daha fazla ilişki kuranların, uzun yıllardır süregelen ısrarları sonucu oluştu. İlle de olmalı mıdır sorusu çok kurcaladı beynimi açıkçası. Epey bir süre çekimser kaldım. Karmakarışık his ve düşüncenin içinde olduğum günlerden birinde, bir cümle beni netleştirdi. Yıldırım'la (Türker) sohbet ediyorduk; 'Borcun var' dedi. Hafifleyiverdim. Seyreden de seyredilen de kendi tarafından bakar doğal olarak, görecelidir ama gerçek tektir. ve herkes gerçek olanı sezer, vicdanla sezer. Borcum var, farkettim ki ben bir tek bundan eminmişim zaten kayıtsız şartsız. Bu kitabın oluşması için direncimin kırılma noktası bu cümledir..."
(Önsözden)


Hayat Sana Teşekkür Ederim

Oyuncak bebekleri sevmedim çok,
Evcilik oynamayı...
Alkışı sevdim,
Bıçak sırtlarında dolaşmayı
Tehlikeli sularda seyredip pupa yelken Geçici emniyetlere ulaşmayı 
Kadınları, erkekleri, romanları Hele baş kaldıranları...

Acılarım oldu herkes gibi elbet
Herkese kısmet olmayan sevinçlerim
Unutulmayı da göze aldım, evet
Hayat sana teşekkür ederim!

İnsanlık Hali

Daha çok kırılacak kalbin,
Daha çok üzüleceksin
İnsan her şeye katlanır,
Göreceksin
Gün geçtikçe taşlaşır sandığın yürek
Öyle bir yanar ki yeniden
Şaşıracaksın

Ah! İnsanlık hali
Ah! Bazen nasıl kolaydır,
Bazen her şeye mani

İçimde biri var ki yaptığımı yıkmak istiyor Can bedenden ayrılıp da 
kaçmak istiyor Bir yandan prangalara razı gönül Bir yandan martı misali uçmak istiyor

Gidemem

Bazen daha fazladır her şey
Bir eşikten atlar insan
Yüzüne bakmak istemez yaşamın
O kadar azalmıştır anlam

O zaman git hemen radyoyu aç, bir şarkı tut Ya da bir kitap oku 
mutlaka iyi geliyor Ya da balkona çık, bağır bağırabildiğin kadar 
Zehir dışarı akmadan yürek yıkanmıyor

Ama fazla da üzülme, hayat bitiyor bir gün Ayrılıktan kaçılmıyor Hem 
çok zor, hem de çok kısa bir macera ömür Ömür imtihanla geçiyor

Bir şiirden, bir sözden,
Bir melodiden, bir filmden
Geçirip güzelleştirmeden can dayanmıyor Yıldızların o ışıklı fırçası 
azıcık değmeden Bu şahane hüzün tablosu tamamlanmıyor

Ben bu yüzden hiç kimseden gidemem, gitmem Unutamam, acı tatlı ne 
varsa hazinemdir Acının insana kattığı değeri bilirim, küsemem Acıdan 
geçmeyen şarkılar biraz eksiktir
(Kitabın İçinden)

Kitabı okuyanlar 336 okur

  • eda esen
  • BTA
  • Azad
  • Kübra Karaçoban
  • Dance Of Eternity
  • Sinem Gülcan
  • BSG
  • Remziye Baytar
  • İkbal Demirelli
  • D͏i͏l͏o͏şu͏n͏u͏z͏

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%31.4
25-34 Yaş
%42.9
35-44 Yaş
%14.3
45-54 Yaş
%8.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%65.6
Erkek
%34.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.2 (47)
9
%21.4 (25)
8
%13.7 (16)
7
%12 (14)
6
%5.1 (6)
5
%1.7 (2)
4
%0.9 (1)
3
%0
2
%0
1
%5.1 (6)