El-Ezkâr

·
Okunma
·
Beğeni
·
4
Gösterim
Adı:
El-Ezkâr
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
735
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
ravza
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Abdurrahman b. Ebu Bekre'den rivayet edildiğine göre, Ebu Bekre babasına demiş ki: "Babacığım, her sabah senin şöyle dua ettiğini duyuyorum:

اَللَّهُمَّ اِنِّي اَعُوذُ بِكَ مِنَ الكُفْرِ وَالْفَقْرِاَللَّهُمَّ اِنِّي اَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ

"Allah'ım! Benim bedenime sağlık ver. Allah'ım! Kulaklarıma sağlık ver. Allah'ım! Gözlerime sağlık ver. Allah'ım! Küfre bulaşmaktan, yoksulluğa düşmekten yalnızca sana sığınırım. Allah'ım! Kabir azabından da sana sığınırım! Senden başka ilah yoktur." Bu duayı sabah-akşam üçer defa okuyup duruyorsun. "Bunun üzerine babası da ona: "Ben Rasulullah'ın (sallallahu aleyhi vesellem) bu şekilde dua ettiğini işittim. Onun yolunda giderek onun yaptığını yapmayı seviyorum" demiş. (Ebu Davud: 5090; Nesaî/el-Yevmve'l-leyl) 22; İbn-i Sünnî: 79)
Hz. Aişe (radıyallahu anha) rivayet ediyor: "Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:
"Yediklerinizi, Allah'ı anarak ve namaz kılınarak hazmettiriniz. Mideniz tıka basa dolu iken uyumayınız. Aksi takdirde kalbleriniz katılaşır."

(İbn Sünnî, 479. el-Futuhatur-Rabbaniyye, 5/264)
Tirmizî'nin Ammare b. Şebîb'ten rivayet ettiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: Akşam namazının hemen ardından kim on defa:

لاَ إِلَهَ إَلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ يُحْيِى وَ يُمِيتُ وَ هُوَ بِكُلِّ شَىْءٍ قَدِيرٌ

"Bir tek olan ve ortağı olmayan Allah’tan başka ilah yoktur. Mülk O'nundur, hamd O'na aittir. O diriltir ve öldürür ve O her şeye kadirdir." derse yüce Allah kendisine tam techizatlı melekler gönderir ve onlar o kimseyi sabaha dek şeytandan korurlar. Bu dua sebebiyle Allah, onun defterine on sevap yazar, on günahını da siler. Yine bu dua, on mümin köle azadına denk sevap kazandırır."

(Tirmizî: 3528; İbn-i Hacer'e göre Buharî bu hadisi tarihinde tahric etmiş ve Nesaî de rivayet etmiştir.)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
El-Ezkâr
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
735
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
ravza