Царство Божие внутри вас

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.502
Gösterim
Adı:
Царство Божие внутри вас
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9785424121388
Kitabın türü:
Dil:
Rusça
Yayınevi:
Букинистический издатель
Baskılar:
Tanrı
Царство Божие внутри вас
Средоточием этого трактата является теория Толстого непротивления злу насилием, и, применяя ее к деятельности различных правительств, он приходит к выводу, что все они в сущности аморальны и служат интересам богачей и сильных мира сего, угнетая народные массы посредством воинской повинности, тюремного заключения и собирания налогов.
160 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Обычно моральное учение христианства хорошо, но его называют преувеличенным, чтобы оно было жизнеспособным, необходимо удалить все излишки, которые не соответствуют нашим условиям существования, из учения. Мне понравилось, что я с удовольствием читал и разбудил что-то.Ученые, которые интерпретируют христианство, повторяют то, что евреи, которые не понимают христианства и распяты Иисусом, не могут выйти за рамки того, что они утверждают и утверждают: "потому что учение, которое требует многого, хуже, чем учение, которое люди хотят только вещей, которые не превышают их силу, и это не может произойти."они думают и утверждают.особенность правительств заключается не в том, что они подчиняются, а в том, что они заставляют подчиняться. Правительство-это правительство до тех пор, пока оно правит, и поэтому правительства всегда будут стремиться к нему и никогда не добровольно откажутся от власти. Теперь, когда правительство предоставило власть армии, правительства никогда не откажутся от армии, которая имеет свои собственные причины существования, короче говоря, от войны.Цивилизация подает в суд по жалобе человеческой расы, готовя крупное дело об убийстве против всех завоевателей и командиров. Народы в конечном итоге начали понимать, что избыток числа убийств не облегчит характер убийства как преступления. Если убийство является преступлением, убийство многих людей не может быть смягчающей причиной; грабеж (получение добычи) не может быть почетным поведением, если кража-это позор. Давайте озвучим эти факты, которые не оставляют места для сомнений, объявим, что война-это позор!
желаю вам приятного чтения...
350 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10 puan
Uzun bir süredir bu eser okuma listemdeydi. Fakat okuduğum bir inceleme yüzünden karamsarlığa kapılıp devamlı ertelemek zorunda kaldım. Kitabı okuyunca inceleyen arkadaşın üzülerek belirtiyorum ki Tolstoy'a haksızlık ettiği inancı taşıdım.

Elimizde ki kitap Tolstoy'un, Proudhon'la tanıştıktan sonra onun fikirlerinden etkilenip, İsa'nın öğretileriyle harmanladığı bir eserdir. Militarizm, Kilise ve devlet sistemine getirdiği sert eleştiriler bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı, kitabın Rusya da basımı yasaklanır ve ileri de Tolstoy'un kilise tarafından afaroz edilmesine neden olur.

Spoiler
Yazar, kiliseyi Hristiyanlık karşıtı bir kurum olarak görür. Kilise baskı, şiddet ve savaşı meşrulaştırdığını ifade eder. Kilisenin bu hareketi, İsa'nın öğretileriyle hiçbir ilgisinin olmadığını, aksine İsa'nın her türlü şiddete karşı olduğunu savunduğunu belirtir. Ama kilise savaşı kutsar ve tanrı adına savaştığını belirtir. Bu da kilisenin yozlaştığının kanıtı olarak dile getirir.

Militarizm konusunda ise askerlik için bütün bireylerin vicdanı redi prensip edinmeleri gerektiğini vurgular. Vicdanı redci olmadığımız zaman ordu tarafından yapılan baskı ve zulümler de bizim de sorumlu olduğumuzu belirtir. Bunu için militarist sisteme karşı pasif direniş uygulamamız gerektiği fikrini savunur.

Devlete gelince ideolojik olarak ne olursa olsun, bütün devlet sistemlerinin ortadan kaldırılmasını savunur. Çünkü bütün devletler çıkarları uğruna dünya halklarına zarar verdiğini belirtir. Bütün devletler sözde ülke çıkarları adına savaşlar çıkarıp insanları sindirip, egemen olduğu toplulukları sömürürler. Aynı zamanda yoksul insanların zenginlere karşı en ufak bir hareketinde devlet kolluk kuvvetleri ile hiç acımadan kıyım yapabileceğini örneklerle verir.

Burdan anlayacağımız gibi Tolstoy Anarşizm ve İsa'nın pasifist fikirlerini harmanlayıp Anarko Pasifist bir fikir yaratmıştır.
350 syf.
·3/10 puan
Tolstoy'un daha önce okuduğum "Din Nedir?" kitabında da değindiği gibi bu kitapta da neredeyse baştan sona "savaşa ve şiddete karşı bir Hristiyan" portresi çiziliyor. Ama konu o kadar uzatılıyor o kadar aynı mevzular üzerinde duruluyor ki bu zamana kadar okuduğum en sıkıcı kitap olmasa da kesin ilk üçe girer sıkıcılıkta. Kısacası bu kitabı sevemedim...
350 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Fuarda bu kitabın satıldığı Kaos yayınlarının standında görevli hanım efendi (aynı zamanda çevirilerin yazım kontrollerini de yapmakta) bu kitap için "Tolstoy'un anarşist olduğunun kanıtıdır" demişti. Ancak ben aynı sonucu çıkaramadım. Bu kitapta Tolstoy şiddete, savaşa, zorunlu askerliğe, kiliseye ve devlete karşı olduğunu nedenleri ile birlikte çok detaylı olarak ifade ediyor. Haklı da...

Ancak kiliseyi eleştirirken uygulama ile İsa'nın öğretisini ayırıyor. Uygulamadaki Hristiyanlığı yerden yere vuruyor. Kaldırdığı devletin yerine ise kendi anladığı şekliyle İsa'nın öğretisini koyuyor. Özellikle "dağdaki vaaz" üzerinden yeni bir dünya düzeni kuruyor.

Bütün eleştirileri tutarlı ancak eleştirdiği devletin yerine yine Tanrı'yı koyması kendisinin anarşist olmadığını göstermektedir.
Без государства и правительства народы были бы порабощаемы соседями.
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 73 - Букинистический издатель
Kim olursam olayım, ister zengin baskıcı sınıfa mensup
olayım, ister ezilen işçi sınıfına mensup olayım, her iki durumda da reddetmenin avantajlan itaat etmekten daha büyük olacaktır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Царство Божие внутри вас
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9785424121388
Kitabın türü:
Dil:
Rusça
Yayınevi:
Букинистический издатель
Baskılar:
Tanrı
Царство Божие внутри вас
Средоточием этого трактата является теория Толстого непротивления злу насилием, и, применяя ее к деятельности различных правительств, он приходит к выводу, что все они в сущности аморальны и служат интересам богачей и сильных мира сего, угнетая народные массы посредством воинской повинности, тюремного заключения и собирания налогов.

Kitabı okuyanlar 52 okur

  • Kerim Titiz

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%6.7 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0