Eşref Saat

7,8/10  (55 Oy) · 
170 okunma  · 
49 beğeni  · 
1.783 gösterim
Türkçeyi güzel kullanan yazarlardan biri olan Şevket Rado sohbetlerinde akıcı ve kolay anlaşılır bir üsluba sahip.

Eşref Saat çocuklara hatta her seviyedeki insana vazife duygusunu, etrafına faydalı olmayı, güçlüklerden yılmamayı, aileye bağlı olmayı telkin etmek amacıyla İstanbul Radyosu'ndaki konuşmalarından oluşuyor.

Eşref Saat'i okuyarak hayatı sevecek, sağlığınızın değerini bilecek, zengin olmak için doğru davranışın ne olduğunu öğreneceksiniz.

İlköğretim öğrencileri için belirlenen 100 Temel Eser'den biri olan Eşref Saat pek çok insanın keşke öğrencilik yıllarında, çok daha önce okusaydım diyeceği türden bilgiler içeren bir kitap. Eser, yazarın radyo konuşmalarını dinleyenlerin o günlere dönmelerini sağlayacak türden bir anlatıma sahip.

Yazarın ifadesiyle "hayatı sevmeyi, çalışmayı, iyiliğe, doğruluğa, güzelliğe değer vermeyi üstün tutan" bir insan olmanın kapısını aralıyor Eşref Saat.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  142
 • ISBN:
  9786055506247
 • Yayınevi:
  Bilge Kültür Sanat
 • Kitabın Türü:
Yaren Sıla Koç 
 31 May 18:28 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

O kadar güzel söyleşilerden oluşuyor ki bitmesin diye sindire sindire okudum tüm kitabı. Şevket Rado'nun anlatış tarzı mükemmel. Bu kadar olumlu düşünen bir insanı sevmemek olmazdı benim açımdan. Ancak kesinlikle hak ettiği değeri görmediğini düşünüyorum. Asla başka kitapları kötülemek gibi bir amacım olmadı. Ama ülkemizde bu kadar güzel yazan yazarlarımız varken ''SADECE'' Wattpad tarzı kitap okuyan insanları anlayamıyorum bir türlü. Sitede bu kitabın 127 okunması olduğunu, hiçbir edebi değeri olmayan Wattpad kitabının 544 okunması olduğunu görünce hakikaten üzüldüm. Umarım hem bu kitap, hem de yazarlarımız hak ettiği değeri bulur bir gün...

Yonca 
20 Tem 21:44 · Beğendi · 10/10 puan

Yine bittiği için üzüldüğüm kitaplardan biriydi.Keyif alarak okuduğum sohbet edercesine gençliğe ve günümüz insanlarına güzel öğütler verilen bir kitaptı.Verilen örnekler,değinilen konular hayatımıza ışık tutacaktır.Yaşadığımız her zaman dilimi değerlidir,yeter ki verilen fırsatları iyi değerlendirelim.
Okunması gereken 100 Temel eserlerden biriymiş üstelik bu kitap ki hakkını da fazlasıyla vermiş.

Taner durmaz 
05 May 20:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Güzel söyleşiler içeren bir radyo sohbetleri derlemesi başarılı ve okuyucuyu sıkmayan ve okunması gerekenlere eklenmesi gereken bir kitap yeni okurlara iyi okumalar dilerim

Fuat kızıl 
29 Tem 22:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatınız yerli yerinde değil mi? Üzüntülü ;ümitsizlik içinde misiniz? Gelecek ile kaygılar,vehimler,vesveseler sizi uyumuyor mu? O zaman buyrun size renkler cümbüşünde hayatınızı yemyeşil geçirebileceğiniz bir dostla tanıştırayım....

Yayınevi: Elips Kitap Sayfa: 142 Baskı: 18 Tarih: Ekim 2009
Yazar,  yaşadığı tecrübeleri akıcı bir dil ve sohbet havasında aktarmış. Hayatın içinden ve hemen hemen her konuda didaktik bir amaçla yazılan 27 farklı bölümden oluşuyor kitap. Kitap, dili ve içeriği bakımından insanı zorlamadan okunabilen bir kitap. Dilinin çok yalın olması galiba sohbet türünün özelliği. Gerek konusu bakımından gerekse de dili bakımından her yaştan insana hitap ediyor kitap. Aslında kitap okuma listemde bulunmamasına rağmen girdiğim her kitapçıda beni al diye gözümün önüne çıkmasıyla yeter artık deyip aldım.

Zeliha cantimur 
08 May 19:59 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kitap Şevket Rado'nun radyoda yapmış olduğu konuşmaların kendisi tarafından tekrar okumaya müsait hale getirilmesinden oluşmuş olup 26 kısa öğüt verici- yer yer alıntı yaparak - kısa yazılardan oluşmaktadır.Dili yeterince sade olup bir okumada bitebilecek bir kitaptır . Yaşamın içinden olan "yaşama zevki ,gençlik ,ihtiyarlık,tesadüf ,tatlı dil gibi "konulara değinmiş olup -haddime olmamak kaydıyla-fazlaca bir şey kattığını söyleyemem. İçerisindeki en güzel yazılardan bir tanesi kitabın adı olduğu gibi eşref saatidir

İlknur Kalaycı 
12 May 19:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eşref Saat çok güzel bir kitap insanlara bazı mesajlar veriyor mesela eşref Saat geldiğinde insanların o zamana kadar yapmadıkları veya sürekli yapmaya çalışıp yaşadığı işlerin eşref saatte olacağını söylüyor ve ben bu kitabı Size tavsiye ediyorum hiç sıkılmadan bıkmadan okumanızı umuyorum

hatice 
20 Tem 17:45 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok çok güzel bir kitap. Yazarın okurla olan ilişkisi, anlatımı, konuları ve düşünceleri apayrı zevk veriyor insana. Okunması, okutulması gereken harika bir eser.

Nur* 
06 Nis 16:10 · Kitabı okudu · 4 günde

"Eşref Saat" Şevket Rado'nun radyo konuşmalarından oluşan bir kitap. Yazar hiç sıkmadan tatlı bir sohbet havası oluşturmuş. "Hayatı sevmeyi, çalışmayı, iyiliğe, doğruluğa, güzelliğe değer vermeyi üstün tutan bir insan olmanın kapısını aralıyor". Bence herkes okumalı. Okumayı düşünenlere keyifli okumalar dilerim.

Ayşen BÜLBÜL 
14 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Ele alındığında çabucak bitebilecek bir kitap. Sınav zamanı olduğu için hemen okuyamadım. Kitap tatlı bir sohbet havasında ilerliyor. Yazarın yer yer verdiği örnekler kendimize ders çıkartmaya yarayacaktır.

2 /

Kitaptan 124 Alıntı

Olmaz olsun cüzdanımda milyonlar:-))))
"Asıl fakir olan insan az para kazanan, cebinde ancak birkaç kuruşu olan insan değildir. Bir adamın kesesi dolu bile olsa eğer başkalarının varlığını, başkalarının saadetini, başkalarının zenginliğini kıskanıyorsa onun zenginliğinin on paralık değeri yoktur."

Eşref Saat, Şevket Rado (Bilge Kültür Sanat)Eşref Saat, Şevket Rado (Bilge Kültür Sanat)

Çocukluğa gelince, artık o, çok uzun bile sürmüş olsa tatlı, ulaşılması imkansız, ebediyen kaybolmuş bir hatıradan başka bir şey değildir.

Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 42)Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 42)
Yonca 
18 Şub 16:57 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Atatürk'ün çok güzel bir sözü vardır. "Zafer,der,zafer benimdir diyebilenindir."

Eşref Saat, Şevket Rado (Bilge Kültür Sanat Yayıncılık)Eşref Saat, Şevket Rado (Bilge Kültür Sanat Yayıncılık)
Yaren Sıla Koç 
29 Nis 23:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yaşama Zevki
"Hayatta bir insanın alakalanabileceği mevzular çoğaldıkça mesut olmak imkânı da çoğalır."

Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 28 - Bilge Kültür Sanat)Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 28 - Bilge Kültür Sanat)
Yonca 
18 Şub 21:44 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Güler yüz her şeyden evvel insana cesaret verir.Çünkü güler yüzlü insanlar her kusuru hoş gören,affeden insanlardır."

Eşref Saat, Şevket RadoEşref Saat, Şevket Rado
Yaren Sıla Koç 
05 May 18:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İki Sır
''İnsanoğlu bir bakıma cam gibi, ufak bir çakıl taşının çarpışına dayanamayıp çıt diye ikiye bölünecek kadar zayıf, fakat bir bakıma da tabiatın en sert darbeleri altında asırlık ağaçlardan daha dayanıklı bir mahluktur.''

Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 72 - Bilge Kültür Sanat)Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 72 - Bilge Kültür Sanat)
Yonca 
18 Şub 22:49 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Hayatınız güler yüzlü,tatlı dilli insanlar arasında geçsin."

Eşref Saat, Şevket Rado (Bilge Kültür Sanat Yayıncılık)Eşref Saat, Şevket Rado (Bilge Kültür Sanat Yayıncılık)
Nur* 
03 Nis 21:04 · Kitabı okudu · İnceledi

"Gönülden temenni ederim: Hayatınız güler yüzlü, tatlı dilli insanlar arasında geçsin."

Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 39)Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 39)
Yonca 
18 Şub 23:17 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Gençlik bilse,ihtiyarlık yapabilse"derler.

Eşref Saat, Şevket Rado (Bilge Kültür Sanat Yayıncılık)Eşref Saat, Şevket Rado (Bilge Kültür Sanat Yayıncılık)