1000Kitap Logosu
Falaka
Falaka
Falaka

Falaka

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.9
463 Kişi
1.765
Okunma
339
Beğeni
12,1bin
Gösterim
121 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 26 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Bilge Kültür Sanat · 2004 · Karton kapak · 9789756316269
Diğer baskılar
İnsan hayatının unutulmaz hâtıralarının çoğu okul yıllarına aittir. Ahmed Rasim Falaka adlı eserinde, sade ve içten bir anlatımla yaşadıklarını kaleme alıyor. Bir döneme ışık tutan Falaka birçok insanı okul yıllarının sımsıcak günlerine götürecek nitelikte. Eğitim psikolojisi açısından da önemli mesajlar içren eser okumaya başlayanların elinden bırakmayacakları kadar akıcı bir dile sahip. "Meğer anamın; İstersen seni mektebe başlatayım demesinin bir hikmeti varmış. Bu hikmeti ben Dârüşşafaka'dan mezun olduktan sonra anlayabildim. Her kimden ise duymuş... Çocuk kısmı zorla okumazmış, heves olmalıymış... Bunu, ben o yaşta ne bileyim? Bilseydim başlatma der, o gün bugün bu yüzden kurtulamadığım okumak belâsından kurtulurdum."
5 mağazanın 65 ürününün ortalama fiyatı: ₺7,51
7.9
10 üzerinden
463 Puan · 86 İnceleme
Mervenisa Yaşar
Falaka'yı inceledi.
116 syf.
·
6/10 puan
OSMANLININ EĞİTİM ŞEKLİ: FALAKA Falakayı şuan büyüklerimize sorsak ya anneleri anlatmış yada şaban lakabıyla tanınan Kemal Sunal filmlerinde görmüşlerdir. Bu romanımızda Osmanlı Döneminde yaşayan Ahmet Rasimin eğitim hayatını anlatır. Her Osmanlı Dönemindeki çocukların korkulu rüyası olan Falaka Ahmet Rasimin de korkulu rüyası olur hatta hocaların çocukları falakayla dövdüğünü gördüğünde hastalanmalar, bayılmalar gibi birçok olay yaşar. Anısını o kadar gerçekçi anlattı ki ne yalan söyleyeyim ben korktum. O yüzden gerçekçiliği birde eski zamanı anlatması beni çok etkiledi. Bence sizde bu kitabı okumalısınız .
Falaka
7.9/10
· 1.765 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
116 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Ahmet Rasim'in Darüşşafaka'ya girene kadar gitti mahalle mektepleri hatıralarını anlattığı kitap oldukça akıcı, gerçekten severek okudum. Eski okul yapısına hızlıca bir bakış atmak isteyenler okuyabilir.
Falaka
7.9/10
· 1.765 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Fatma Polat
Falaka'yı inceledi.
116 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Osmanlı Döneminde ilkokula başlayacak olan bir çocuk için çalgılı, eğlenceli, tantanalı bir “Âmin Alayı” düzenlenirmiş. Böylece çocuğun ‘Okul fobisi’ kırılır ve çocuk okumaya istekli hâle getirilir. Bir de “Falaka” vardır; ceza, işkence, çocuğun okuldan nefret etmesine, kalbini ve aklını dar kafese koymasına neden olan… Ahmet Rasim, “Falaka” adlı kitabında hem Âmin Alayı hem de falakadan bahsettiği; çocukluğunu, okul hayatını, korkularını bir çocuğun gözünden anlattığı bir anı kitabıdır. Aslında “Biyografi “da denilebilir bu eser için. Âmin Alayından başlar Ahmet Rasim, ilkokula başladığında onun için düzenlenen törende, dönemin özellikle hakkında da bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Sünnet töreni gibi anlatılır Âmin Alayı, kıyafetler günler öncesinden temizlenir, ütülenir; çocuk tüm ihtişamıyla boy göstermeye hazır hâle getirilir. Ahmet Rasim Âmin Alayından sonra okula hayatını anlatır; hoca efendi dövmez fakat yardımcısına dövdürtür talebeleri. Bir keresinde hocadan o kadar çok dayak yer, falakaya yatırılır işkence edilir ki çocuğun bayılmasına, ölümden dönmesine neden olur. Kitabın 101. sayfasında Ahmet Rasim kendisini döven hocası için şu ifadeleri kullanır; “ Elli dört sene evvel, yani altı, yedi yaşımda beni falakaya yıkarak ayak parmaklarımı morartırcaya kadar dövmüş olan Hafız Paşa Mektebi hocası Hafız İsmail Efendi’ye en sofu zamanlarımda bile bir Fatiha okumak aklıma gelmemiştir.” Dinde zorlama yoktur! Oysaki. Neyse kısa keseyim. Ahmet Rasim’in kendi çocukluk ,okul ve aile hayatından bir çocuk gözüyle anlattığı muhteşem bir eserin okunmasını şiddetle tavsiye ediyorum.ç, dönemin İstanbul hayatının da anlatıldığı bu kitap tarihî bir belge niteliğindedir. İyi okumalar…
Falaka
7.9/10
· 1.765 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
red john
Falaka'yı inceledi.
116 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Ahmet Rasim'in çocukluk ve okul dönemlerini anlattığı uzun öykü türü bir anı kitabıdır. Yazar kitabında Osmanlı eğitim sitemini, mahalle yaşamını, sokak oyunlarını zaman zaman mizahi anlatımla zenginleştirerek akıcı bir şekilde anlatmış.
Falaka
7.9/10
· 1.765 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3