·
Okunma
·
Beğeni
·
7,7bin
Gösterim
Adı:
Falaka
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
110
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059133548
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maviçatı Yayınları
160 syf.
Biraz zor okudum. Bence bu kadar ağır yazmamalıydı. Ama bir de şöyle düşündüm, belki kendisi zor zamanlar geçirmiştir, haliyle bunlar da kitaplarına yansımıştır. İnsan hâli, olabilir...
64 syf.
·2 günde·8/10
Çocukluğuma damgasını vurmuş bir yazardır Ömer Seyfettin.
Hikâyelerin çocuklara, romanların yetişkinlere yazıldığını zanneden bir eğitim mantığıyla büyümüş nesil, demek istediğimi anlayacaktır.
Çünkü başlı başına ve özgün bir yazım tarzı olan ‘öykü’, ‘romanın çocuklara hitâp eden şekli’ olarak neslimize senelerce okutulmuş; ve küçük yaşta, Ömer Seyfettin’in Kaşağı, Bomba, Beyaz Lale, Diyet, Başını Vermeyen Şehit... vb bir çok vurucu ve şiddet dolu hikâyesiyle tanışmamıza neden olmuş.
Ömer Seyfettin hiç şüphesiz hayran olunası incelikli bir dile ve güçlü bir hayal gücüne sahip, Türk edebiyatına oldukça kaliteli eserler vermiş bir yazar.
Fakat gerçekten ‘çocuk yazarı’ mı? Tartışılır.
Çoğunlukla bir eseri daha önce okumadığım için hayıflanırım. Ama Ömer Seyfettin ile keşke daha geç tanışsaydım diyorum.
Hem onun değerini daha iyi bilir, hem ruhumda büyük yaralar açan eserleri için uygun yaşa gelmiş olurdum.
104 syf.
Biraz önce karşıma çıkan ve beni çocukluğuma götüren bu kitabı da kütüphanemin bir köşesine bırakıyorum. Bende ayrı ve acı bir anısı var. Okumaktan pişman değilim fakat çocuklara önereceğim ilk kitap bu olmaz diye düşünüyorum.
81 syf.
Bir grup çocuğun gittikleri kursun hocasına bir şaka yapmaları ve bunun üzerine hocanın zor durumda kalması anlatılıyor. Ömer Seyfettin'in Kaşağı' dan sonra en fazla beğendiğim kitabı.
160 syf.
·Puan vermedi
Çocukluğumun vazgeçilmez kitaplarından birisi dili gayet akıcı ve sade. Olaylar güzel ve anlaşılır betimlenmiş. Çocukluk yıllarında okumanın tadı tabiki başka
81 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Balkan Savaşı'nın içinde bir askerin -ki bu Ömer Seyfettin'in kendisidir - gözünden yazılmış Ruzname (günlük) hikayesi ile (hikaye mi demeli) insanı bu büyük felâket dönemine götüren kitap samimi anlatımla tahkiye edilmiş.

Falaka belki de o dönemin eğitim hayatına dair bir yorum yapmamıza yardımcı olacak bir hikaye gibi duruyor. İçindeki mizah tam nabza şerbet derecesinde...
74 syf.
·Beğendi·6/10
Ömer Seyfettin klasiklerinden üzerine çok yorum yapmaya gerek olmadığı kanısındayım. Cep Boy olarak okudum ve memnun kaldım tek nefeslik güzel bir eser. Hep söylediğim gibi dinlenmek için ideal. :) İyi okumalar.
160 syf.
·Puan vermedi
Ben açıkçası bu kitapta yazarın hocasına üzüldüm.Zaten yazar kitabın sonlarında "... bu olayı hep hatırladığımda falaka yüzünden hocalıktan alınan yaşlı adamı hatırlarım" diyor.
140 syf.
·3 günde·8/10
Kitap üç ana başlıktan oluşuyor. Ilk bölüm de ilk cinayet, ilk namaz, kaşağı, and ve falaka isimli hikayeler yer alıyor. Çok sürükleyici olmasa da güzel hikayelerdi. Ikıncı bölüm ruzname..bu bölümde balkan savaşında günlüğüne kaydetmiş olduğu hatıraları yer almış. Bu bölümü okurken biraz üzüldüm huzunlendim..vatanımız ne harplere girmiş, askerlerimiz ne zorluklar çekmiş. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.. Üçüncü bölüm Boş inançlar isimli hikayelerden oluşmuş. Batıl inançları hicvederek yazdığı hikayeleri keramet, hafiften bir seda, türbe, perili köşk ve kurbağa duası.. Son bölüm daha eğlenceli ve bir o kadar da düşündürücü idi.. Keyifli okumalar
160 syf.
Falaka, çocukluğumun korkulu rüyası. Zaten tek hatırladuğım da budur bu kitapla ilgili. Öyle ki uzun bir süre kitap fian elimi sürmemiştim. Hep kitap okumayı sevmeyen insanların muhakkak bu kitabı okumuş olduklarını düşünürüm. O yüzden bence bu kitabı ufaklıklardan uzak tutmalı. Ben bir daha onu elime alıp okuyabileceğimi sanmıyorum.
160 syf.
·Puan vermedi
Çocukluğumun efsanelerinden. Ağlayarak okurdum. Minicik kalbime fazlasıyla etkili olmuştu. En kısa sürede yeniden okuyacağım. Sadece bunu değil, Ömer Seyfettin'i komple okuyacağım.
160 syf.
Kapağı, görüntüsü ve bendeki baskısının arka kapak yazısı bir çocuk kitabı gibi görünse de, bence çocukluk çağında okunabilecek bir kitap değil. Cezalandırma, ibret ve bir çocuğu ürkütebilecek göndermeler var. Ama yetişkinliğe yeni adım atanlar için ideal.
"Biz insanlar, ne kadar değişsek, uygarlaşsak yani ne kadar bozulsak, maneviyatımızın en karanlık, görünmez derinliklerine doğanın koyduğu uğursuz yıldırım asla sönmeyecek, her fırsatta yeniden kıvılcımlanacaktır.
Bu yıldırım, zulüm, haksızlık arzusudur."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Falaka
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
110
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059133548
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maviçatı Yayınları

Kitabı okuyanlar 4.294 okur

  • Kenan Efe Gezginci
  • Okuyan Çiçek

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları