Fatih Hatıratı

9,3/10  (3 Oy) · 
2 okunma  · 
4 beğeni  · 
175 gösterim
İstanbul payitahtının en güzide semtidir, Fatih. Her şey bir yana Peygamber Efendimizin (a.s.m.) “Ne güzel kumandan!” buyurduğu Fatih Sultan Mehmet Han, ismiyle anılan bu semtte medfundur.
Fatih Camii ve civarı İstanbul’un Mekke’si, Eyüp Sultan Camii ve Haziresi İstanbul’un Medine-i Münevveresi ve Hazreti Pir Yusuf Sümbül Sinan Camii ve Türbesi ise İstanbul’un Kerbela’sı olarak kabul görmüştür. Ancak Fatih Camii ve civarının İstanbul’un yüzünü aksettiren ve şehrin, hatta bu memleketin nasıl bir halde olduğunu gösteren ve ortaya koyan acayip bir hali vardır.
Fatih semti, her bakımdan yaşayan ve maneviyatı diri olan bir yerdir. Öyle ki; Gönenli Mehmet Efendi, Fatih Camii ve civarı için “Burası öyle feyizli ve bereketli bir yer ki, Fatih’te talebelik yapıp muvaffak olamamış, hatta talebe olmaz bundan diye kovduğumuz kişiler bile gittikleri yeri ihya ediyorlar. Varın artık düşünün burada ilim irfan sahibi olan adamın halini” buyurarak Fatih’in önemine dikkat çeker. Ayrıca Fatih semtinin mübarek ve sahipli olduğuna işaret buyurarak da keyfekeder Fatih’ten evini taşıyanlara, bu beldenin manevi sahipleri tarafından inkisar edildiğini söyler...
İslam dünyasından bahsediyorsak bunu Osmanlı ve Türkiyesiz konuşamayız. Bunu konuşmak için İstanbul’la söze başlamak zorundayızdır. Zira İstanbul kitabının Fatiha’sı da Fatih semtidir vesselam...
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786051629780
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Suskun/ca 
27 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Köyde, kasabada yahut Anadolu'nun yozlaşmaktan nispeten kendini koruyabilmiş şehirlerinde Ramazan'ın gelişi ve oruç iklimi kendisini insanların davranışları ve heyecanıyla hissettir. Malesef büyük şehirlerde ve kalabalık yerleşim merkezlerinde, modernizmin tüketip, pejmürde ettiği yerlerde bu manevi heyecan hissedilemez bir hal almıştır.

Fatih Hatıratı, M. Fatih ÇıtlakFatih Hatıratı, M. Fatih Çıtlak
Suskun/ca 
27 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Fatih'te çocukluğumdaki Ramazanları düşündüğümde bir detay daha aklıma getiriliyor. İnsanlar alışveriş yaparlarken sair vakitte de dikkatlilerdi ama Ramazan'da ayrıca daha itina gösterdikleri bir mevzu da alışveriş yaptıkları torbaların ve poşetlerin içini dışarıdan bakıldığında görülmeyecek şekilde tanzim etmeleriydi. Bu edep nazar ve haset korkusundan değil oruçlunun herhangi bir şeyi canı çeker, ayıp olur düşüncesinden kaynaklanmaktaydı.

Fatih Hatıratı, M. Fatih ÇıtlakFatih Hatıratı, M. Fatih Çıtlak
Suskun/ca 
 27 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Emsalleriyle kıyaslandığında, Fatih semtinin Ramazan ayındaki atmosferi, her şeye rağmen bütün insanları ve mekanlarıyla hala hissedilir ve hala bu manevi hava teneffüs edilebilir. Tabi ki bunda hemen hemen her mahalle ve sokakta, manevi cazibe merkezi sayılabilecek mescid, tekke yahut bir sohbet evinin bulunması önemli rol oynamaktadır.

Fatih Hatıratı, M. Fatih ÇıtlakFatih Hatıratı, M. Fatih Çıtlak