Nur Kandili Veli Gönenli Mehmed Efendi

10,0/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
8 beğeni  · 
394 gösterim
Gönenli Mehmed Efendi Hazretleri (1903-1991), yirminci yüzyıl Türkiye'sine mânevî mührünü ve Kur'ân-ı Kerîm nişanını koymuş bir hocaefendidir.

İmamlık yaptığı Hacı Kaftani, Dülgerzade, Hacı Hasan ve Sultanahmet camilerinden başka Fatih, Süleymaniye, Sümbül Efendi, Eyüp Sultan, Yavuz Selim başta olmak üzere İstanbul'un bütün camilerinin fahrî imamı, hatibi, vaizi ve hocasıdır. Ömrü boyunca camiden mescide, vaazdan sohbete koşmuş, hafız ve Kur'ân-ı Kerîm talebesi yetiştirmiş, her zaman öğrenci ve fukaraya yardım eli uzatmış, tek kişilik bir irfan ordusudur.

Bu coğrafyada din ve insanlık için hizmet eden birçok insan kendisiyle maddî ve mânevî irtibat kurmuş ve hemen hemen hepsinin Hocaefendi'yle feyiz alışverişi olmuştur. Reisülkurra Gönenli Mehmed Efendi; Üstad Bediüzzaman, Şeyh Muzaffer Ozak ve Şeyh Safer Dal gibi büyüklerin "Allah'ın velî kulu", "Asrın velîsi" diye takdir ettikleri ulu bir zattır.

On binlerce insanın kendisinden feyiz aldığı aşikâr olmasına rağmen Gönenli Mehmed Efendi hakkında yazılı kaynak çok azdır. Nur Kandili'nde uzun yıllar Hocaefendi'nin yanında bulunmuş M. Fatih Çıtlak'ın kaleminden kendini, Kur'ân'a ve hayır hizmetlerine adamış bir velînin hayatını okuyacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786055215231
 • Yayınevi:
  Sufi Kitap
 • Kitabın Türü:
Sonbahar Yaprağı 
 23 Oca 00:23 · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı anlatmaya nasıl başlayacağımı bilemiyorum...
Belki de kelimeler kifayetsiz kalacağı için anlatma mecalini kendimde bulamıyorum.
Kitabı okumaya ruhen sönük bir zamanda başladım ve elime aldığım ilk anda içimden dedim ki "Nur Kandili" ne güzel bir isim olmuş.Eskiden kandiller, karanlıkları aydınlığa çevirmek için ne kadar önem arz ediyorsa nur kandili de gönüllere manevi huzmeler sunmak için ondan daha da müthiş bir önem arz ediyormuş.Bu düşüncelerimin doğruluğunu kitabı okuyunca daha iyi idrak ettim.
Kitap,Gönenli Mehmet Efendi Hazretleri'nin hayatını anlatıyor o dolu dolu yaşanmış güzellikte olan hayatından kısa kesitler sunuyor.O mübarek zatın hayatını bir nebze de olsa okuyunca anlıyorsunuz ki geç kalmışsınız hem o dönemlere hem de bu dönemde elinizden gelenleri yapıp etmelere.
Onu tanıdıkça "ah yaşasaydı da bir sohbetinde bulunsaydım kıyıdan köşedende olsa feyz alsaydım" diye geçiriyorsunuz içinizden.
Fatih Çıtlak'ın samimi üslubuyla hayalen gidip gidip geliyorsunuz İstanbul'a ve o sohbetlerin yapıldığı güzelim camilere.
Kitabı bitirdiğinizde ise kalp nehirlerinizden göz pınarlarınıza ırmaklar oluşuyor ve size huzur veren bir yağmurla ihya oluyorsunuz.
Daha yazacak çok şey var ama dedim ya kelimeler kifayetsiz.En kısa zamanda okumanız gerektiğini yazmam bu kitap hakkında kurduğum en önemli cümle olacak sanırım. Vesselam.

Kitaptan 38 Alıntı

Sonbahar Yaprağı 
21 Oca 22:35 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnanarak, muhabbetle, coşkuyla "Âmin" dediğinde Allah o duayı reddeylemez.

Nur Kandili, M. Fatih ÇıtlakNur Kandili, M. Fatih Çıtlak
Aslıhan 
11 Oca 13:37 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Öyle ölü gibi amin demeyin. Amin duanın mührüdür.

Nur Kandili, M. Fatih ÇıtlakNur Kandili, M. Fatih Çıtlak
Sonbahar Yaprağı 
21 Oca 17:59 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kur'ân'a, dine hizmet edenlere dil uzatanların akıbetleri iyi olmaz.Kur'ân'ın ve dinin sahibi bizzat Allah'tır.

Nur Kandili, M. Fatih ÇıtlakNur Kandili, M. Fatih Çıtlak
Sonbahar Yaprağı 
21 Oca 21:45 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Manevi makam sahibi olan zatlar, ahir ömürlerine doğru yani ahirete intikalleri yaklaştığı vakit bazı sırları āşikāre olarak ifşa ederlermiş

Nur Kandili, M. Fatih ÇıtlakNur Kandili, M. Fatih Çıtlak
Aslıhan 
11 Oca 13:35 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Evet, çocukluğumda arabanın, araç olduğu günleri yaşadım. Gençliğimde ise bu nev'i şeyler, daha doğrusu bu nev'i araçlar, kişilerin amacına dönüştü.

Nur Kandili, M. Fatih ÇıtlakNur Kandili, M. Fatih Çıtlak
Sonbahar Yaprağı 
21 Oca 22:00 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Eyüp Sultan Camii, İstanbul'un Medine'si sayılır. Fatih Camii Mekke'ye, Sümbül Sinan Camii de Kerbela'ya remizdir.

Nur Kandili, M. Fatih ÇıtlakNur Kandili, M. Fatih Çıtlak
4 /