Felsefe Aracılığıyla Düşünme

9,3/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
5 beğeni  · 
134 gösterim
Chris Horner ve Emrys Westacott'un en temel iddiası felsefi düşünmenin, sanılanın aksine, herkes tarafından gerçekleştirilebilecek bir uğraş olduğudur. Bu iki profesör günlük hayatta karşımıza çıkabilecek durumlarla zenginleştirip, basit bir dille yazmış oldukları bu kitap hakkında şunları söylemektedir: "Bu kitap, bazı felsefi problemler üzerinde düşünmeye başlamayı arzu eden insanlar için yazılmıştır. Bu kitabı okumak için felsefe hakkında daha önceden bilgi edinmiş olup olmamak önemli değildir. Bizim birincil amacımız felsefenin en büyüleyici ve en önemli problemlerinden bazılarıyla okuyucunun tanışmasına yardımcı olmaktır. Zaman zaman Batı geleneğine mensup büyük düşünürlerin bazılarının düşünceleri tartışılacak olsa da, bu kitap bir felsefe tarihi kitabı değildir. Soruşturmamız boyunca bazı felsefi öğretileri tanıyacak, betimleyecek ve değerlendirecek olsak bile, bu kitap bir felsefi öğretiler kataloğu da değildir. Başka her şeyden çok yapmaya çalıştığımız şey, felsefi olarak düşünmenin ne anlama geldiğini göstermektir." Biz de sizi, İngilizce eğitim yapan birçok üniversitede Felsefeye Giriş derslerinde okutulan, on senede onlarca baskı yapan, otoriteler tarafından alanında en anlaşılır ve en iyi kitap olarak değerlendirilen bu kitabı okumaya ve böylece felsefi düşünme serüvenine çıkmaya davet ediyoruz…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789756565056
 • Orijinal Adı:
  Thinking Through Philosophy
 • Çeviri:
  Prof. Dr. Ahmet Arslan
 • Yayınevi:
  Phoenix Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Felsefe meraklıları için başlangıç kitabı olarak okunabilir. Dili sade, anlaşılır, onlarca örnekle felsefenin büyük zekalarının büyük kuramları detaylıca anlatılıp işlenmiş. Felsefe okumaya heves edip, tercümesi berbat kitaplara bulaşanlar, felsefenin anlaşılmaz olduğunu sanıp, bu hevesi yolun başındayken söndürüyorlar. Oysa, bir felsefecinin de dediği gibi, asıl maharet, Marx'ın kuramlarını yedi yaşındaki çocuğa dahi anlatabilmekte.

Çevirisi Ahmet Arslan'a ait. Kendisi türkçede en iyi felsefe kitaplarını kaleme alan bir felsefe tarihçisi, bir akademisyen.Bu kitabı çevirenin böylesine üst düzey bir felsefeci olduğunu söylersek, herhalde kitabı okuyanlar bu kitabın ne denli yetkin bir elde çevrildiğini anlamış olacaklardır.

Felsefeye merakınız varsa, bu alanda okuma yapmaya başlayacaksanız bulabileceğiniz en iyi başlangıç kitaplarından biridir bu. Batıda bazı üniversitelerde felsefe bölümü öğrencilerine ilk okutulan kitaplardan olması da bu yüzdendir.

Bir okumaya başlayın.. Siz de seveceksiniz, siz de...

Melek 
24 Kas 2017 · Kitabı okudu · 22 günde · Puan vermedi

Düşünce sistemimizin daha düzgün bir biçimde işlemesi için felsefe ilminin ve felsefesel düşüncenin önemi bana göre büyük, çok büyüktür. İnsanın evrene, Tanrı'ya, doğaya ve kendine dair var ettiği temel birçok soruya yine kendi akıl yürütmesiyle cevaplandırmaya çalışarak, zihinsel bir çaba sarfederek bugün sistematik bir bilim dalı haline gelen felsefe, merakımı daima celbetti.

Bu yüzden felsefeye karşı olan merakımı doğru giriş kitapları seçerek gidermeye çalışıyorum ve evet bu kitap tam da başlangıç için yazılmış, giriş mahiyetinde bir kitap.

Temel ilkeleri ve felsefi öğretileri örneklendirerek açıklıyor, her konuya başlarken sorulması muhtemel olan bir soru, ortaya atılabilir bir tez veya öne sürülecek muhtemel bir iddiayı sunup sonrasında buna açıklama getirerek, kendi içinde bir diyalog halinde sürüp gidiyor.

Fikirlerini tartıştığı, tezlerini kaleme aldığı bazı büyük düşünürlerin hayatı üzerine kısa bilgiler de veren böylece içerik bakımından zengin ve çevirisi düzgün, meraklıları için okunması faydalı olacak bir eser.

Özgür Doğuş 
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Felsefeye giriş kitapları içinde çok ayrı yere sahiptir. Ahmet Aslan'ın çevirisi sayesinde bize kazandırılan bu eser, klasik felsefeye giriş kitaplarının aksine, felsefenin genel tartışma alanlarını bugüne ait örneklerle size sunmasıdır. Sıkıcı kabul edilen felsefe konuları bu kitapla beraber daha anlaşılır yapıya bürünür. Dili akıcıdır ve sanırım kitabı en doğru tarifi; felsefenin sert kabuğunu yumuşatmıştır.

Kitaptan 1 Alıntı

Melek 
 10 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kökleşmiş inançlar ve temel kabullere karşı devrim her zaman mümkündür.
• Şu anda kullandığımız normlar elde mevcut en iyi normlar mıdır?
• Bu normlarda yapılacak bir değişiklik daha güvenilir bir tarzda bizi doğruya götürür mü?
• Onlar herhangi bir şekilde iyileştirilebilirler mi?

Şüphesiz bunlar soyut sorulardır. Ancak insan bilgisinde en önemli ilerlemelerin bazıları tam da bu tür soruların sorulmasından ortaya çıkmıştır. Örneğin Bacon, Galilei ve Descartes gibi bilimsel devrimin entelektüel öncüleri tüm Ortaçağ boyunca hakim olan bilgisel normlara meydan okuyarak, akıl, deney ve gözlemin kutsal metinlerin ve diğer yazılı otoritelerin yerini alması gerektiğini ileri sürerek bu devrimi mümkün kılmışlardır.

Felsefe Aracılığıyla Düşünme, Emrys Westacott (Sayfa 68)Felsefe Aracılığıyla Düşünme, Emrys Westacott (Sayfa 68)