Felsefe Aracılığıyla Düşünme

9,3/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
6 beğeni  · 
157 gösterim
Chris Horner ve Emrys Westacott'un en temel iddiası felsefi düşünmenin, sanılanın aksine, herkes tarafından gerçekleştirilebilecek bir uğraş olduğudur. Bu iki profesör günlük hayatta karşımıza çıkabilecek durumlarla zenginleştirip, basit bir dille yazmış oldukları bu kitap hakkında şunları söylemektedir: "Bu kitap, bazı felsefi problemler üzerinde düşünmeye başlamayı arzu eden insanlar için yazılmıştır. Bu kitabı okumak için felsefe hakkında daha önceden bilgi edinmiş olup olmamak önemli değildir. Bizim birincil amacımız felsefenin en büyüleyici ve en önemli problemlerinden bazılarıyla okuyucunun tanışmasına yardımcı olmaktır. Zaman zaman Batı geleneğine mensup büyük düşünürlerin bazılarının düşünceleri tartışılacak olsa da, bu kitap bir felsefe tarihi kitabı değildir. Soruşturmamız boyunca bazı felsefi öğretileri tanıyacak, betimleyecek ve değerlendirecek olsak bile, bu kitap bir felsefi öğretiler kataloğu da değildir. Başka her şeyden çok yapmaya çalıştığımız şey, felsefi olarak düşünmenin ne anlama geldiğini göstermektir." Biz de sizi, İngilizce eğitim yapan birçok üniversitede Felsefeye Giriş derslerinde okutulan, on senede onlarca baskı yapan, otoriteler tarafından alanında en anlaşılır ve en iyi kitap olarak değerlendirilen bu kitabı okumaya ve böylece felsefi düşünme serüvenine çıkmaya davet ediyoruz…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789756565056
 • Orijinal Adı:
  Thinking Through Philosophy
 • Çeviri:
  Prof. Dr. Ahmet Arslan
 • Yayınevi:
  Phoenix Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Felsefe meraklıları için başlangıç kitabı olarak okunabilir. Dili sade, anlaşılır, onlarca örnekle felsefenin büyük zekalarının büyük kuramları detaylıca anlatılıp işlenmiş. Felsefe okumaya heves edip, tercümesi berbat kitaplara bulaşanlar, felsefenin anlaşılmaz olduğunu sanıp, bu hevesi yolun başındayken söndürüyorlar. Oysa, bir felsefecinin de dediği gibi, asıl maharet, Marx'ın kuramlarını yedi yaşındaki çocuğa dahi anlatabilmekte.

Çevirisi Ahmet Arslan'a ait. Kendisi türkçede en iyi felsefe kitaplarını kaleme alan bir felsefe tarihçisi, bir akademisyen.Bu kitabı çevirenin böylesine üst düzey bir felsefeci olduğunu söylersek, herhalde kitabı okuyanlar bu kitabın ne denli yetkin bir elde çevrildiğini anlamış olacaklardır.

Felsefeye merakınız varsa, bu alanda okuma yapmaya başlayacaksanız bulabileceğiniz en iyi başlangıç kitaplarından biridir bu. Batıda bazı üniversitelerde felsefe bölümü öğrencilerine ilk okutulan kitaplardan olması da bu yüzdendir.

Bir okumaya başlayın.. Siz de seveceksiniz, siz de...