Firar

4,5/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
0 beğeni  · 
693 gösterim
Dünyanın en iyi öykü yazarları arasında sayılan, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Alice Munro'nun bu kitabındaki sekiz öykünün her biri içeriğinin derinliği ve çok boyutluluğuyla roman olabilecek kadar kapsamlı; buna karşın kısa öykü yapısının kurallarına ve seçiciliğine sıkı sıkıya bağlı; dahası bir solukta okunacak kadar sürükleyici.

Öykülerin hemen hepsinde birkaç aydan 40 yıla uzanan geri dönüşler var. Bu geri dönüşlerin hiçbirinde bir yaşamın açıklaması yapılmıyor, yaşananlara mazeret aranmıyor, sadece yaşamın geçmişteki o kesiti gösteriliyor. Üstelik sağlıksız bir duygusallığa kapılmadan, serinkanlı bir yaklaşımla anlatılıyor olaylar.

Munro'nun eşsiz betimlemeleriyle çizdiği kişiler, neredeyse herkese tanıdık gelecek kadar gerçek ve Munro, her zamanki ustalığıyla sade döşenmiş loş salonları, tavan aralarını, limonlukları anlatırken, her yanı elinizle koymuş gibi o mekânlarda rahatça gezineceksiniz. (Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789750719653
 • Çeviri:
  Roza Hakmen
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Okuduğum farklı öyküler arasında yer alan bir kitap. Kurguların ve karakterlerin bana göre çok şahane işlendiği yine keyifle okuduğum bir kitap. Muhakkak okuyun

Kitaptan 1 Alıntı

seher 
29 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama ona sorulursa yaptığı, vakti olursa yapmak istediği şey, geçmişte yaşamaktan ziyade geçmişi açıp iyice bir bakmak.

Firar, Alice MunroFirar, Alice Munro

Kitapla ilgili 1 Haber

Nobel'in Son Sahibinden Cezbedici Öyküler: Firar
Nobel'in Son Sahibinden Cezbedici Öyküler: Firar Dünyanın en iyi öykü yazarları arasında sayılan, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Alice Munro'nun Firar kitabı raflarda...