Gir Kanıma

7,5/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
238 gösterim
KAPINIZI KİMSEYE AÇMAYIN BU MASUM KÜÇÜK KIZA ASLA!

Oskar yalnızlığı seven ve diğer çocukların sürekli sataştığı biraz tuhaf bir çocuktur. Eli, yan daireye taşınınca Oskar onun da biraz tuhaf olduğunu fark eder. Ne denli haklı olduğundan haberi bile yoktur.

“Rüyalarınıza girecek. En iyisi gün ışığında okuyun.”
-INDEPENDENT

“Tıpkı iyi bir Stephen King romanı gibi.”
-INDEPENDENT ON SUNDAY

“Eğer bu yıl vahşet, kan, kara mizah ve sinematik olasılıklarla dolu yalnızca bir tane vampir romanı okumayı düşünüyorsanız, bu Gir Kanıma olsun.”
-AGE

“Son on yılın en tüyler ürpertici ve yaratıcı korku romanlarından biri… Tehlikeli derecede hayalperest bir adamın kaleminden.”
-HERALD SUN

“Gerilim yüklü ve bir o kadar da okumaya değer. Öngörülemeyecek bir hassasiyetten kan ve şiddet doğuyor.”
-DAILY EXPRESS

“Böylesi gerilim dolu bir hikâye için şaşırtıcı derecede incelikli ve etkileyici.”
-DAILY MAIL

“Gerçekten olağanüstü bir kitap.”
-SFX
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  624
 • ISBN:
  9786054456734
 • Çeviri:
  Çiğdem Samsunlu
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nuray Durmuş 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Vampir, kurt adam vs. tarzında yazılmış kitapları okumayı hiç sevmiyorum. Kitabın fantastik olduğunu anlayınca listemden çıkarmıştım. Bir arkadaşımın "oku mutlaka seversin" tavsiyesi üzerine ve aynı arkadaşın kitabı hediye etmesi üzerine okumaya karar verdim. "Az okuyayım sevmezsem bırakırım" düşüncesi ile de kitaba başladım...
Son zamanlarda çiğ gibi büyüyen ve büyük ilgi gören klasik vampir kitaplarından farklı bir konu çıktı karşıma. Fantastik olmasına rağmen; psikolojik öğelerin ağırlıklı olduğu, az dram, az aşk, arkadas ilişkisi, aile kavramlarına yer veren, az da kanlı sahnelerin olduğu harika bir kitapla karşı karşıya kaldım. Kitaba derinlik katan birçok ayrıntı var ki, bu da kitabı daha gerçekçi kılmış. Örneğin; vampir Eli'nin kurbanlarına saldırdığında çıkardığı sesler, kurbanların dehşet edici görüntüleri, Oscar'ın arkadaşları tarafından gördüğü taciz ve İsveçin soğuk atmosferi...
Açıkçası kitabın bu kadar kaliteli olacağını beklemiyordum. Çok güzel ilerledi. Korku kısmına gelince; evet bazı satırlari okurken tırsmadım desem yalan olur.
Kitabın orijinal ismi John Ajvide Lindqvist'in Låt den rätte komma in. Yani beni içeri al veya davet et. Kitabın birçok yerinde, vampir kız içeriye girerken izin istiyor çocuktan. Hikaye de bunun üzerine kurulu nerdeyse. Ama bizimkiler ismini değiştirip saçma sapan bir adla basmışlar. Gir Kanıma. Kan-vampir. İyi uydurulmuş. Bana göre çok itici durmuş kitapta...
Kitabı bitirince yazarı merak edip biraz araştırdım. Gir Kanıma yazarın ilk romanıymış. Profesyonel yazar da değilmiş ayrıca. Sokaklarda gösteri yapan bir sihirbaz ve stand-up komedyeniymiş. Kitap filme çekilirken senaryosunu da o yazmış. Kitabın iki ayrı filmi var. Gir Kanıma, 2008 yılı İsveç yapımı ve Kanıma Gir, 2010 yılı İngiltere / ABD yapımı. Aralarında en iyisi bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine izlediğim İsveç yapımı. Kitabı okudum, peşine filmini de izledim. Tabii ki hiçbir film kitaptaki duyguları aynen aktaramaz ama yine de keyifle izledim.