Gramofon Hâlâ Çalıyor

8,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
495 gösterim
"Gramofon Hâlâ Çalıyor, yazarın çocukluğunu çok andırır bir anlatıcının gözüyle portreler galerisidir. Eskiden beri milli-milletlerarası çeşitli coğrafyaların aktığı İstanbul'un; Cihangir, Kadıköyü, Boğaziçi, Adalar, Beyoğlu gibi semtlerinde oturan, İstanbullu oluşlarıyla bir imtiyaz kazanan insanlar bu galeride görünürler. Eserin şahıs kadrosunu aleladeler, herkesin tanıdığı ünlüler, nihayet marjinaller oluşturur. Aleladeler anlatıcının ailesi, yakınları gibi gündelik hayatlarını tabii şekilde sürdüren kişilerdir. Onları herkesin tanıdığı politika adamları, yazarlar, sinema, tiyatro, sahne sanatçıları takip eder. Mekânlar, anlatıcının gözünde birtakım insanlarla eşleşmiştir. Yıldız Parkı Abdülhamid, Arnavutköy akrabadan bir çift, Park Otel Yahya Kemal, Kadıköyü Safiye Erol, Beyoğlu sinemaları Cahide Sonku, Belgin Doruk... ile hatırlanır. Günün saatlerine, mevsimlere göre değişen 'gezme yerleri', yolcuları oralara taşıyan araçlar... dekor rolünü, hatta kahraman rolünü üstlenirler."
-Sema Uğurcan

Çağdaş Türk romanında eserleri şimdiden "klasik" kabul edilen Selim İleri, Gramofon Hâlâ Çalıyor'da yakın geçmişin İstanbul yaşamasını o çok sevilen şiirli üslubuyla kaleme getiriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2010
 • Sayfa Sayısı:
  230
 • ISBN:
  9789752898172
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Enes ESEN 
05 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

' İşte bir gün daha hatıra oldu.'

Gramofon Hâlâ Çalıyor, Selim İleri (Sayfa 178 - Yahya Kemal'in tabiridir.)Gramofon Hâlâ Çalıyor, Selim İleri (Sayfa 178 - Yahya Kemal'in tabiridir.)
Enes ESEN 
16 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Geriye kalanı yazdım. Belki de hepsi, ölmüş insanların defterlerimizden bir türlü silemediğimiz, artık çevrilmeyecek telefon numaralarıdır."

Gramofon Hâlâ Çalıyor, Selim İleri (Sayfa 230)Gramofon Hâlâ Çalıyor, Selim İleri (Sayfa 230)