Hatırlamayı Hatırlamak

Henry Miller

Hatırlamayı Hatırlamak Konusu

Her şey yalnızca bir kez olur, ama sonsuza kadar sürer. A Toujours. Bellek, sonsuzluğun zemininde dolaşan uyurgezerin tılsımıdır. Hiçbir şey yitirilmez; ancak, hiçbir şey de kazanılmaz. Geriye kalabilenler vardır sadece. Ben. İnsanın yeryüzündeki görevi hatırlamaktır. Hatırlamayı hatırlamak.
Çevirmen:
Nuri Plümer
Nuri Plümer
Tahmini Okuma Süresi: 2 sa. 55 dk.Sayfa Sayısı: 103Yayınlanma Tarihi: Temmuz 2008Yayınevi: Nisan YayınlarıOrijinal Adı: Remember To Remember, 1947
ISBN: 9789757496854Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

9.510 üzerinden
3 Puan · 0 İnceleme

Hatırlamayı Hatırlamak Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 0.0
Erkek% 100.0
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Henry Miller
Henry MillerYazar · 21 kitap
Henry Valentine Miller, yaşadığı dönemdeki edebiyat formlarının dışına çıkarak roman, otobiyografi, felsefe ve mistizmi karıştırarak kendi tarzını yaratmıştır. Kendi hayatından aldığı gerçekleri tekrardan kurgulayarak kitaplarına aktarmıştır. Alman göçmeni katolik bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası terzi Heinrich Miller, annesi ise Louise Marie Neiting'di. Çocukluğu Brooklyn'de geçti. Gençliğinde çeşitli işlerde çalıştı ve kısa bir süre New York Şehir Üniversitesi'nde okudu. 1928 ve 1929 yıllarında ikinci karısı June Edith Smith (June Miller) ile birlikte birkaç ay Paris'te geçirdi. 1930 yılında tek başına Paris'e taşındı ve II. Dünya Savaşı patlak verene kadar burada yaşadı. Bu dönemde meteliksiz bir şekilde arkadaşlarından geçinerek avare bir hayat sürdü. Anais Nin, Alfred Perles, ve Lawrence Durrell gibi yazarlarla dostluk kurdu. 1931'in sonbaharında Alfred Perlés vasıtasıyla Chicago Tribune'un Paris baskısında bir iş buldu. Sevgilisi Anais Nin'in desteğiyle 1934 yılında ilk kitabı Yengeç Dönencesini (Tropic of Cancer) yayımladı. Ardından Kara İlkbahar (Black Spring) (1936) ve Oğlak Dönencesini (Tropic of Capricorn) (1939) yazdı. Kitapları ABD'de müstehcen bulunduğu için yasaklandı. Ancak elden ele ulaştırılan kitapları ona belli bir ün kazandırdı. 1940'da ABD'ye döndü ve California'da Big Sur'a yerleşti. ABD'nin kültürel değerlerine ve ahlâkî tavrına meydan okuyan çalışmalarına devam etti. Hayatının son yıllarını Pacific Palisades'de geçirdi. Yengeç Dönencesi'nin 1961 yılında ABD'de yayımlanması bir müstehcenlik davasına neden oldu. 1964 yılında ABD Yüksek Mahkemesi kitabın bir edebiyat çalışması olduğuna karar verdi. Bu olay cinsel devrimin kilometre taşlarından biriydi. Kitabın basılmasını savunan avukat Elmer Gertz ve Miller sonraki yıllarda yakın arkadaş oldular. Edebiyat çalışmalarının yanında Miller bir ressam ve amatör bir piyanistti.

Hatırlamayı Hatırlamak Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
İsmail

İsmail

@ismailbektas
·
28 Aralık 2021 20:08
Sonunda her şey tek bir gerçeğin içinde erir: Hatırlayış.
21 etkileşim
Yürüyen Kelimeler

Yürüyen Kelimeler

@unutma_edimi
·
24 Ağustos 23:37
. İnsan takdir istemez, insan karşılık ister. Gerçeği söylemek gerekirse senden ya da herhangi birinden ne istediğimi bilmiyorum. Aldığımdan fazlasını istiyorum, tek bildiğim bu. Cildinin dışına çıkmanı istiyorum. Herkesin sadece bedeniyle değil ruhuyla da soyunmasını istiyorum. . . .
6 etkileşim
Yürüyen Kelimeler

Yürüyen Kelimeler

@unutma_edimi
·
06 Nisan 16:17
. Yaşamın amacı yaşamaktır ve yaşamak, neşe içinde, sarhoş olarak, dingin bir şekilde, ilahi bir şekilde farkında olmak demektir. Bu tanrısal farkındalık durumunda kişi şarkı söyler; bu alemde dünya şiir olarak var olur. ...
8 etkileşim
Yürüyen Kelimeler

Yürüyen Kelimeler

@unutma_edimi
·
24 Ağustos 16:51
. Aşkın ne olduğunu öğrenin. Bu tam ve mutlak bir teslimiyettir. Bu büyük bir kelime, teslim ol. Bu, insanların üzerinize gelmesine, sizden faydalanmasına izin vermek anlamına gelmez. Kontrolü teslim ettiğimizde, egolarımızı bıraktığımızda dünyadaki tüm sevgi bizi bekliyor. Aşk bir oyun değil, bir varoluş halidir. . . .
11 etkileşim
İsmail

İsmail

@ismailbektas
·
26 Aralık 2021 15:55
İnsanın yeryüzündeki görevi hatırlamaktır. Hatırlamayı hatırlamak. Her şeyi zaman içinde bir kez olsun sonsuzlukta tadabilmek. Her şeyi zaman içinde bir kez olsun sonsuzlukta tadabilmek. Her şey yalnızca bir kez olur, ama sonsuza kadar sürer. Bellek, sonsuzluğun zemininde dolaşan bir uyurgezerin tılsımıdır. Hiçbir şey yitirilmez; ancak, hiçbir şey de kazanılmaz.
6 etkileşim

Hatırlamayı Hatırlamak İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok