Requiem Bir Sanrı

7,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
403 gösterim
Yıllar sonra ikinci vatanı saydığı Portekiz'e dönen bir adam, boğucu bir pazar günü, öğlen on ikiyle geceyarısı arasında Lizbon'un sokaklarında ve rıhtımlarında dolaşır. Barlara, lokantalara uğrar, yemek yer, içki içer. Yaşayanlar ve ölülerle karşılaşır. Fernando Pessoa'ya çok benzeyen, çoktan ölmüş bir şairle buluşuncaya kadar "geçmişinin hayaletleri" arasında gezinir... Portekiz ve Pessoa tutkunu Antonio Tabucchi'nin, Requiem'le, Lizbon kentine "yürekten bir selam" gönderdiği de söylenebilir. Tabucchi, bu kısacık anlatısında, hem okurlarını özlem yüklü bir gezintiye çıkarır, hem de gastronomik bir masal anlatır onlara. Requiem, yalnızca Lizbon kentinde değil, aynı zamanda Portekiz mutfağında bir bellek yolculuğunun kitabıdır. Tabucchi, saf edebiyatın bir incisini daha sunuyor okurlara. Requiem, yalnızca Tabucchi hayranlarının değil, Pessoa tutkunlarının da bir solukta okuyacakları küçük bir başyapıt.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2007
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789750707483
 • Orijinal Adı:
  Requiem
 • Çeviri:
  Münir H. Göle
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitap bu notla başlıyor. Ve yıllar sonra ikinci vatanı saydığı Portekiz’e dönen bir adamın, boğucu bir pazar günü, öğlen on ikiyle geceyarısı arasında Lizbon’un sokaklarında ve rıhtımlarında dolaşmasını, barlara, lokantalara uğrayıp yemek yeyip içki içmesini, yaşayanlar ve ölülerle karşılaşmasını anlatmayısıyla devam eder. Fernando Pessoa’ya çok benzeyen, çoktan ölmüş bir şairle buluşuncaya kadar “geçmişinin hayaletleri” arasında gezinir… 


Portekiz ve Pessoa tutkunu Antonio Tabucchi’nin, Requiem’le, Lizbon kentine “yürekten bir selam” gönderdiğini de söyleyebiliriz. Tabucchi, bu kısacık anlatısında, hem bizleri özlem yüklü bir gezintiye çıkarıyor hem de gastronomik bir masal anlatıyor. Requiem, yalnızca Tabucchi hayranlarının değil, Pessoa tutkunlarının da bir solukta okuyacakları küçük bir başyapıt. Bence Antonio Tabucchi' nin kitaplarının bu kadar etkileyici olmasında ki en büyük sebep kendisinin iyi bir oyun yazarı olması sanırım.