Guguklu Saat

8,2/10  (5 Oy) · 
15 okunma  · 
5 beğeni  · 
593 gösterim
"Sabahları uyandınız mı bulunduğunuz yerden, denize bir kamış uzatmak suretiyle balık avında gönül avutuyorsunuz. Istakoz için atılmış sepetler muayene olunuyor, yahut bahçede güller budanıyor. Sonra sıcak bastı mı hemen içeri giriyorsunuz, aşağıda geniş mermer taşlığa bir masa kurulmuş, taze balıklar tavadan yeni çıkmış, rayihası ciğerlerinizi dolduruyor. İştiha ile yiyorsunuz. Kahve, sigara ve uyku... Şimdi arka odada, güneş görmeyen taraftasınız, Boğaz'dan kopan ve denizlerde serinlenen bir rüzgâr yan pencereden içeri giriyor ve cibinliğinizi hafif hafif şişiriyor, deliksiz uyuyorsunuz. Bunu müteakip kayıkhaneye iniyor ve denize giriyorsunuz. İşte bence yazın ideal olan ömür budur."
-Refik Halid Karay-

Guguklu Saat'te sosyal olaylara ve kişilere ait gözlemlerini zengin Türkçesi ve ironik anlatımıyla kaynaştırarak anlatan Refik Halid Karay'ın, rengârenk, samimi ve keyifli sohbetine dahil ettiği okur, yazarla birlikte sohbet boyunca değişik ortamlara giriyor, ilginç kişilerle tanışıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2010
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789751030269
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
SAMED BAKKAL 
25 Şub 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Refik Halid Karay'ın rengarenk samimi ve keyifli sohbetine dahil ettiği okur yazarla birlikte sohbet boyunca değişik ortamlara giriyor ilginç kişilerle taşınıyor ve benim kütüphanemde olduğu için mutlu olduğu en nadir kitaplardan birisidir tavsiye ediyorum ve eserde kullanılan edebi niteliği göz önünde tutularak yazarın özgün anlatımı korunmuş olup okuyuculara yararlanmaları amacıyla bazı sözcükler dipnot ile açıklanmış

Kitaptan 1 Alıntı

Cihan Şhn 
02 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ah, hassas kalpliler, benim gibiler için işte buveşek davası da bir"Ferhat'la Şirin" bir"Kerem ile Aslı" serguzesti kadar fecidir! Hülasa bu da nevi diğer bir aşk faciasıdır... Bilmem o gün mahkemede şu safahatı düşünüp de gözyaşı dökenler var mıydı? Eşeği değiştirip de hayalinde yerine kendini veya sevgilisini koyan aşıklarla maşukların şu hüzünlü sergüzeşte ağlamamasına ben ihtimal veremiyorum!

Guguklu Saat, Refik Halid KarayGuguklu Saat, Refik Halid Karay