Guguklu Saat

8,0/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
4 beğeni  · 
506 gösterim
"Sabahları uyandınız mı bulunduğunuz yerden, denize bir kamış uzatmak suretiyle balık avında gönül avutuyorsunuz. Istakoz için atılmış sepetler muayene olunuyor, yahut bahçede güller budanıyor. Sonra sıcak bastı mı hemen içeri giriyorsunuz, aşağıda geniş mermer taşlığa bir masa kurulmuş, taze balıklar tavadan yeni çıkmış, rayihası ciğerlerinizi dolduruyor. İştiha ile yiyorsunuz. Kahve, sigara ve uyku... Şimdi arka odada, güneş görmeyen taraftasınız, Boğaz'dan kopan ve denizlerde serinlenen bir rüzgâr yan pencereden içeri giriyor ve cibinliğinizi hafif hafif şişiriyor, deliksiz uyuyorsunuz. Bunu müteakip kayıkhaneye iniyor ve denize giriyorsunuz. İşte bence yazın ideal olan ömür budur."
-Refik Halid Karay-

Guguklu Saat'te sosyal olaylara ve kişilere ait gözlemlerini zengin Türkçesi ve ironik anlatımıyla kaynaştırarak anlatan Refik Halid Karay'ın, rengârenk, samimi ve keyifli sohbetine dahil ettiği okur, yazarla birlikte sohbet boyunca değişik ortamlara giriyor, ilginç kişilerle tanışıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2010
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789751030269
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
SAMED BAKKAL 
25 Şub 11:22 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Refik Halid Karay'ın rengarenk samimi ve keyifli sohbetine dahil ettiği okur yazarla birlikte sohbet boyunca değişik ortamlara giriyor ilginç kişilerle taşınıyor ve benim kütüphanemde olduğu için mutlu olduğu en nadir kitaplardan birisidir tavsiye ediyorum ve eserde kullanılan edebi niteliği göz önünde tutularak yazarın özgün anlatımı korunmuş olup okuyuculara yararlanmaları amacıyla bazı sözcükler dipnot ile açıklanmış

Kitaptan 20 Alıntı

Nrdn Dstyvsk 
31 Ağu 17:10 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çocukluğumun...
" Her yâd, durgun, derin bir göle atılan taşlar gibi gönlümün üzerine düştükçe geniş, hesapsız çemberler yapıyor, açıldıkça genişleyen bu hesapsız duygular kalbimde izler açıyor... "

Guguklu Saat, Refik Halid KarayGuguklu Saat, Refik Halid Karay
Nrdn Dstyvsk 
31 Ağu 00:42 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Koşu Faslı
" Herhangi meseleyi zarifane söylemek, hakikati daima nükteli anlatmak imkanı varken bazı muharrirler gibi dobra dobra atmak zararlı bir usul olsa gerektir. "

Guguklu Saat, Refik Halid KarayGuguklu Saat, Refik Halid Karay
Nrdn Dstyvsk 
30 Ağu 15:55 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ölüme Dair
" Keşke ruhumuz, kimseye zahmet ve külfet vermeyerek uçup giderken bedenimizi de o gideceği yere beraber götürse veya yolda insan eli değmeyecek bir yere, fezanın bir boşluğuna bıraksaydı... "

Guguklu Saat, Refik Halid KarayGuguklu Saat, Refik Halid Karay
Nrdn Dstyvsk 
31 Ağu 22:32 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sinema Derdi
" Sinemalara gösterilen müsamaha, göz çıkaran zararı karşısındaki kayıtsızlığımız hayret edilecek bir iradesizlik, izansızlıktır. Rakının mazarratını, kumarın fenalığını, fuhşun kötülüğünü aramızda uzun uzun konuşuyoruz da hepsini birden içinde taşıyan sinemadan bahsi hatıra getirmiyoruz. Fena arkadaş, fena kitap diye yavrularımızı şundan, bundan men ediyoruz da sinemaya kendi elimizle götürüyoruz. Evde çocuklar anlar diye kuşlarla böceklerin yumurtlayıp yavru yapması gibi zararsız keyfiyetleri işrab ile, telmih ile, kaş göz işaretiyle geçiştiriyoruz da sonra onlara sinemada yarı çıplak kadınların yarı çıplak erkeklerle oynaştığını gösteriyoruz.
Aklımızdaki bu yaman mantıksızlık beni korkutuyor..! "

Guguklu Saat, Refik Halid KarayGuguklu Saat, Refik Halid Karay
2 /