8,0/10  (11 Oy) · 
25 okunma  · 
11 beğeni  · 
562 gösterim
"Güzel tasvir etmek Refik Halid'in müktesep hakkıdır. Onu lisandaki kuvvet bakımından ancak Flaubert ile mukayese edebilirim. Hatta Flaubert'in ölçerek biçerek yazdığı cümleler onun âleminden daha merasimsiz çıkabiliyor. Sürgün Türk dilinin Madam Bovary'sidir."
-Refi Cevat Ulunay-

"Bilhassa Hilmi Efendi tipi Duhamel'in ölmez Salavin'i gibi edebiyat tarihinde unutulmaz bir hatıra olarak kalacaktır. İşte büyük sanat ve yaratıcılığın mucizesi... Türk dilinin bu eşsiz sanatkârına muhakkak ki en güzel üslubu borçluyuz."
-Halid Fahri Ozansoy-

"Sürgün üslup itibarıyla bir harikadır. Tahkiye, ruh ve karakter tahlilleri kudretli, insan ve memleket tasvirleri çok yüksektir. Eser baştan aşağı o devrin yıkılışını, dejenere tiplerini bütün açıklığıyla, yalnız karakter tahlilleri yapmak suretiyle bize göstermektedir."
-Suat Derviş-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2010
 • Sayfa Sayısı:
  230
 • ISBN:
  9789751030320
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Ekrem Özkara 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Siz hiç vatanınızdan ayrıldınız mı?Ya da evinizden ,eşinizden ,çocuklarınızdan... Refik Halid Karay'dan ilk okuduğum bu kitapta ülkesinden uzaklara sürgün gönderilen bir kişinin hayatı yaşadığı zorluklar ve duygular dramatik bir şekilde konu ediliyor.O dönemin Suriye-Türkiye ve Lübnan' da yaşananları gözlemleye bilirsiniz.Beğendiğimi söylemeliyim. İyi okumalar..

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Refik Halid için Türkçe'nin en iyi yazarı diyenler vardır. Birkaç kitabını okumuştum daha önce ama Sürgün'de gerçek bir Türkçe başarısını hissettiğimi söylemeliyim. Refik Halid'in hayatından izler taşıyan bir roman Sürgün. Kişisel bir sebeple İstanbul'dan Beyrut'a sürülen Hilmi Bey'in iliklerine kadar hissettiği gurbet hissi gayet iyi verilmiş. Yurdundan, ailenden uzaktan kalmak, yabancı bir dilin kuşattığı bir ortam, yıkılan bir imparatorluğun bakiyesinde çaresiz ve umutsuz bir bekleyiş. Üstelik geride bıraktığı eşi ve özellille de kızıyla ilgili türlü endişeleri de beraberinde getirmiştir. Hilmi Bey'in ileride İrfan adlı bir Türk gencin daha katılacağı, Beyrut'tan Şam'a, oradan Halep'e uzanan hazin gurbet hikayesi var Sürgün'de...

ahmet Karakuzulu 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Refik Halid Karay'dan ilk okuduğum kitap. Ancak çok beğendiğimi söylemeliyim. Kitap çabucak bitmesin diye az az okumaya çalıştım:) Ülkesinden uzaklara sürgün gönderilen bir kişinin maddi manevi yaşadığı güçlükler ancak bu kadar güzel anlatılırdı. Yazarın, etkili yazım gücü, kitaba müthiş bir akıcılık kazandırmış. . Bu kitabı okuyunca yazarın yazım becerisi hakkında yazılanların çok isabetli olduğunu gördüm. Kitaptaki ana karakter Hilmi Efendi, bazı yönleriyle; "Kürk Mantolu Madonna" daki Raif efendiyi anımsatıyor. Okuduğunuzda keyif alacağınızı düşünüyorum.

Kitaptan 8 Alıntı

Tuncay YILDIRIM 
 03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kadın
Kadın, bazı erkek beyinleri için hakikaten anlaşılmaz bir denklemdir; bazıları için ise ezberlenmesi kolay bir çarpım cetvelinden başka bir şey değildir.

Sürgün, Refik Halid Karay (Sayfa 142)Sürgün, Refik Halid Karay (Sayfa 142)

"Gönülde bir de sevgi ve hasret taşıyan yolcu, vardığı yabancı memlekette yeni manzaralara baktıkça bu sevginin tazelendiğini ve aradaki mesafe uzadıkça hasretin taze bir kuvvetle tekrar canlandığını duyar; her değişiklik aşkın yeni bir hamlesine sebep olur."

Sürgün, Refik Halid Karay (Sayfa 86)Sürgün, Refik Halid Karay (Sayfa 86)
Tuncay YILDIRIM 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ödünç verdiğimiz veya aldığımız parayı zihnimizden silip atamamak ömrümüzün ufak, fakat belli başlı azaplarından biridir; Parmağımıza batıp etin içine gömülü kalan bir kıymık parçası gibi her dokunuşta bunun da sertliğini duyar, acısını tekrarlarız.

Sürgün, Refik Halid Karay (Sayfa 85)Sürgün, Refik Halid Karay (Sayfa 85)
Ekrem Özkara 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

... Şam'da azılı bir Arapçılık şımarıklığı hüküm sürüyor ....

Sürgün, Refik Halid Karay (Sayfa 88)Sürgün, Refik Halid Karay (Sayfa 88)
Ekrem Özkara 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ora siyasetinde merak vermek itibar kazanmanın yoludur ve olduğu gibi görünenin ömrü kısadır ...

Sürgün, Refik Halid Karay (Sayfa 140)Sürgün, Refik Halid Karay (Sayfa 140)
Ekrem Özkara 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Gurbette kendisini himaye edilmiş görmek , bir şefkat sığınagında bulmak ihtiyacı o kadar kuvvetlidir ki ,sürgünlerin pek çabuk,kolayca birine bağlanmaları,aşık olmaları hep bu ihtiyaçtan ileriye gelir.

Sürgün, Refik Halid Karay (Sayfa 68)Sürgün, Refik Halid Karay (Sayfa 68)

"...Böyle gecelerde, gurbetteki adam için en büyük azap, tek başına bir otel odasına kapanıp kalmaktır. Pencereden giren her ses ve her koku eski hatıraları bir sel taşkınlığıyla beyne hücum ettirir. Neler düşünmezsiniz? En küçük yaşınıza ait hiçten vakalardan tutunuz, hayatınızın en belli başlı hadiselerine kadar hepsini bütün teferruatıyla, teessür ve tahassürleriyle, bir nöbet esnasında gibi... "

Sürgün, Refik Halid Karay (Sayfa 75)Sürgün, Refik Halid Karay (Sayfa 75)