Bugünün Saraylısı

6,5/10  (20 Oy) · 
59 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.017 gösterim
"Hani, ilk gün otomobilin kapı tarafına büzülerek, dimdik, acemi ve ürkek, yarı ayakta duran Ayşen nerede? 'İsterseniz Ayşe olurum,' diyen, gözleri dolan, Düzceli kız gitmiş, yerine bu gelmiş. Bu? Rüştü'yü, Faruk Senai'yi, Mister Thomas'ı, milyonerleri emir kulu vaziyetine sokan şu durgun, duygusuz fettan..."

Bugünün Saraylısı, kendi halinde ve orta yaşını geçmiş olan Ata Efendi'nin Gedikpaşa'daki mütevazı evine, ilk defa göreceği yeğeninin gelmesiyle başlayan, saklı bir aşkın hikâyesini anlatıyor. Refik Halid Karay, karakterlerin iç çatışmalarını, gizli kalan duygularını, çıkar hesaplarını ve tutkularını titizlikle kaleme alarak, dönemden portreler ve mekânlarla bizleri 1940'lı yılların İstanbul'unda yaşanan bir aşkın derinliklerine taşıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2010
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9789751030610
 • Yayınevi:
  İnkilâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Rogojin 
 06 Ağu 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 6/10 puan

Memleket Hikâyeleri veya Gurbet Hikâyeleri gibi başyapıtları, okumadığım Nilgün adlı oldukça hacimli eserini de düşünürsek, Refik Halit Karay'ın bizim için ne kadar kıymetli bir yazar olduğunu kabul ederiz herhalde hepimiz, hatta hangi kitabın arka kapağında yazıyordu, hatırlamıyorum; ama Karay için ressam yazar gibi bir ifade kullanılıyordu, Memleket Hikâyeleri'ndeki rengârenk öyküler -meselâ 'Şeftali Bahçeleri'- düşünülerek söylenmiş de olabilir... ancak Bugünün Saraylısı saman tadını bir türlü aşamayan bir kitap oldu ve yüzüncü sayfalarda artık pes ettim. Cumhuriyet kurulduktan sonra insanların değerlerini kaybetmesi, Batı hayranlığı, paraya olan düşkünlük, güce tapınma, yüzeysel değerlerin yüceltilmesi gibi orta sınıfa ait bütün eleştiri konularını yazar bütün karakterlerini tek tipli, derinliksiz vererek ortaya koyuyor, öyle ki kitapta, en azından okuduğum sayfalara dek herkesin karakteri birbiriyle aynı. Herkes aynı olamaz mı? Olabilir ama keşke bu kadar insanı kullanmak yerine tek bir kişi üzerinden anlatsaydı hikâyeyi; çünkü insanların eleştirilecek tek bir yönüne odaklanıp sadece onu anlatınca geri kalan yönleri yok sayılmış oluyor ve o zaman gerçekçiliği zedelenmiş oluyor. Eğer yazar gerçekçi bir üslûp yerine daha farklı tarzda öyküsünü anlatsaydı bu karikatür tipler dikkat çekebilirdi, meselâ bir hikâyede daha dikkat çekici olabilirdi, ama bir romanda bu kadar kasıtlı bir karikatürleştirme rahatsız edici oluyor...belki romanın ikinci yarısında bir derinlik kazanarak bu yönlerini törpülüyordur, ama bende de okuma isteği kalmadı. Herkesin paraya düşkün, zenginlik peşinde koşan, birbirini kullanan karakterler değil de tiplere dönüştüğü, bu hissi veren bir roman Bugünün Saraylısı. 80'li yıllardaki dizisi çok güzeldi, diye hatırlıyorum...

Ayşen BÜLBÜL 
05 Oca 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Okuduğum ilk Refik Halid kitabı. .Kitap sade bir kız olan Ayşen'in uzak akrabasına emanet edilmesi ile başlıyor.Daha sonra ise Ayşen'in müthiş değişimi ve aşkları. Adaşım olduğundan mıdır nedir bir hevesle başladım okumaya ama Ayşen'e yer yer kızmadım değil. Sevmekten ziyade sevilmeyi isteyen ,gözü yükseklerde bir genç kız. Kitap boyu nereden nereye diye düşünüp durdum. Gizliden gizliye sadece sevdiğinin yanında olması ile mutlu olan Ata'ya acıdım. Bu kitap ile İstanbul'u seyredip dönemin sosyete anlayışını kavradım. Refik Halid'e de artık kitaplarım arasında yer ayıracağım.

Tubackr 
03 Haz 01:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türk kültürü ile batı kültürünü karşılaştıran muhteşem bir eser. Batının ülkemize gelip nasıl hakimiyet kurduğunu kişiyi nasıl değiştirdiğini anlatıyor.

Kitaptan 6 Alıntı

İlayda G. 
05 Oca 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sen sadece sevilmeyi seviyorsun. Tek taraflı aşk, tek kürekli kayık gibidir; bulunduğun yerde dönüp durursun, engine açılamazsın.

Bugünün Saraylısı, Refik Halid Karay (Sayfa 248)Bugünün Saraylısı, Refik Halid Karay (Sayfa 248)
İlayda G. 
04 Oca 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Sarı Kız nihayet bir delikanlıya gönül verecek, ben de nikah dairesine gideceğim; sırtımda bonjur, yakamda bir gül, çizgili pantolonla!"
Işıklar yanacak; fakat Ata için, karanlık asıl o zaman başlayacak.

Bugünün Saraylısı, Refik Halid Karay (Sayfa 198)Bugünün Saraylısı, Refik Halid Karay (Sayfa 198)
Büşra Tor 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Başkalarını aldatmaya alıştığımız için bazı defa kendimizi başkası yerine koyar, kafamızın sesiyle konuşarak kendimizi de aldatmaya çalışırız.

Bugünün Saraylısı, Refik Halid Karay (Sayfa 127 - Inkilâp Yayınları)Bugünün Saraylısı, Refik Halid Karay (Sayfa 127 - Inkilâp Yayınları)
Büşra Tor 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Kar, yeni kürkümün üstünde ne güzel durur!

Bugünün Saraylısı, Refik Halid Karay (Sayfa 87 - İnkılâp Yayınları)Bugünün Saraylısı, Refik Halid Karay (Sayfa 87 - İnkılâp Yayınları)
Ayşen BÜLBÜL 
03 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Buz gibi bu oda ! Kaloriferi bir şey sanırdık;şimdi demir sobalı ufak odamızın kadrini anladık.

Bugünün Saraylısı, Refik Halid Karay (Sayfa 101)Bugünün Saraylısı, Refik Halid Karay (Sayfa 101)