Güldeste

İskender Pala

Güldeste Sözleri ve Alıntıları

Güldeste sözleri ve alıntılarını, Güldeste kitap alıntılarını, Güldeste en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Şem'–i ruhuma dikkat ile bakma yanarsın...
Sayfa 56 - KapıKitabı okudu
Lâtifenin değeri de lâtif olmalıdır....
Sayfa 15 - KapıKitabı okudu
Şair, hüzünle aşinalığı ve hatta dostluğu olan adamdır...
Sayfa 77 - KapıKitabı okudu
Zamane Şairlerinin çoğuna...
Bir takım lâf ile teşvîş–i huzûr Etme ey şâir–i bî–şi'r ü şuûr....
Sayfa 101 - KapıKitabı okudu
"Şair nedir?"
"Tabiatın hazin tebessümlerinden yaratılmış bir mahluk!.."
Sayfa 77 - KapıKitabı okudu
şair bâki'nin dostları
Klasik şiirimizin büyük ustası Baki'ye sormuşlar: -İnsanların dostlukları kaç çeşittir? Cevap vermiş: -Dostlukları bilmem ama dostlar üç çeşittir. Bir dost vardır; gıda gibidir, insan onu her gün arar. Bir dost vardır; ilaç gibidir, gerektiğinde aranır. Bir dost vardır; hastalığa benzer, o seni arar.
Yüzde elli
"Necip Fazıl, mahkemede sinirlenmiş. Hâkime: -Burada bulunanların yüzde ellisi eşektir , demiş. Hâkim , sözünü geri almasını istemiş. Şair buna yanaşmamış . Ancak hâkim diretmiş. İşin kötüye varacağını anlayan Necip Fazıl: -Peki hâkim bey , demiş, sözümü geri alıyorum. Burada bulunanların yüzde ellisi eşek değildir . "
"Klasik şiirimizin büyük ustası Bakî'ye sormuşlar: -Insanların dostlukları kaç çeşittir ? Cevap vermiş : -Dostlukları bilmem ; ama dostlar üç çeşittir. Bir dost vardır ;gıda gibidir , insan onu her gün arar. Bir dost vardır ; ilaç gibidir , gereğinde aranır. Bir dost vardır ; hastalığa benzer , o seni arar. "
"Tohum, büyüyüp gelişmek için toprağa düşmek zorunda. Öyle ya, her mütevazı olanı Allah'ın rahmeti büyütür."
EŞEKNAME
"Merzifonlu bir edip , Hammamizâde İhsan'a şöyle der : - Bir eşek kitabı yazmak ıstiyorum.Siz, Hamsiname yazdınız. Ben de Eşekname yazamaz mıyım sanki ? Cevap : -Pekâlâ yazarsınız. Benim öz yurdumdan çok hamsi çıkar , yazdım. Sizinkinden de çok eşek çıkınca neden yazmayasınız ?!.. "
129 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.