Günlük

8,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
187 gösterim
4 Aralık 1953
''Bu eserin ruhu eski de biçimi yeni.'' Bu söze ben hep gülmüşümdür.
Bir eserin ruhu eski ise, biçimi, yapısı, tümü de eskidir.
(Kitabın İçinden)
Rezzan 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Salâh Birsel'in 20 Ocak 1949 - 4 Mayıs 1955 tarihleri arasındaki günlük notları. Okuduğum kitap 1955 baskısı. Sayfalar incelmiş, renkleri sararmayı aşarak kahverengiye dönüşmüş.
Üstat bu notlarında dönemin sanatçılarını, özellikle Yazar ve Şairlerin bir kısmını sözünü sakınmadan eleştiriyor. Sanatın hakkını teslim ettiğine inandığı Sanatçılardan övgü ile söz ediyor.
Sanat eserlerini şairane bir yaklaşımla değerlendirmesi, şiire olan tutkusu ve satır aralarına serpiştirdiği şiirler ile duygu yüklü bir okuma süreci yaşadım.
Dönemi, dönem baskısından okumak ise farklı ve hoş bir deneyimdi.

Sevcan Boldo 
 02 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

" Özgürüm ! Önemli olan bu. Bir kuş gibi, yelyepelek, bir mahalleden bir mahalleye uçuyorum. Hapisten salıverilmiş gibiyim. Herkese yeni gözlerle bakıyorum. Herşeye adam akıllı ilgi duyuyorum. "
Okuduktan sonra günlük yazmak için koşuverirsiniz.

Kendi neslini "öksüz nesil" olarak adlandırıyor Salah Birsel. İyi şiirlerin ucuz edebiyat yapıldığo için seyrekleştiğini düşünür. İronil dili Salah Birsel'i ayrıcalıklı kılar..

Kitaptan 7 Alıntı

Rezzan 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Okur
Denilebilir ki, okur, karışık ve karanlık bir eser karşısında haz duyuyorsa, bu haz eserden değil, eserin kendisinde uyandırdığı anılardan, düşüncelerden gelmektedir.

Günlük, Salâh Birsel (Sayfa 88)Günlük, Salâh Birsel (Sayfa 88)
Rezzan 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Şiir
Herhangi bir şiiri yazdıktan sonra bakın, birçok gereksiz şeyler bulursunuz. Her şiirin hiç değilse onda dokuzu atılabilir. Atmaktan korkmayın, atın atın. Şiire atmakla ulaşılabilir.

Günlük, Salâh Birsel (Sayfa 88)Günlük, Salâh Birsel (Sayfa 88)
Rezzan 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Şiir
Bir şiirin güzelliğine, düzen örgüsüne hemencecik varılamaz. Okurun şiire ulaşabilmesi için şiiri tekrar tekrar okuması, kendisini günlük etkilerin baskısından kurtarması, ruhunu arıtması, yıkaması, bir düzene sokması gerekir.
Şiir alanına, sinema salonuna dalar gibi girilmez.

Günlük, Salâh Birsel (Sayfa 92)Günlük, Salâh Birsel (Sayfa 92)
Rezzan 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Günlük: 25 Mart 1950
Okuyucuların çoğu şiirin ille de bir haz vermesini beklerler. Oysaki, sanat eserine bütün duygu ve anlayış kapılarını sıkı sıkıya kapamış bir adam karşısında o alçak gönüllü şiirin elinden ne gelir ki?

Günlük, Salâh Birsel (Sayfa 11)Günlük, Salâh Birsel (Sayfa 11)
Rezzan 
 11 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sanat
Gidişi gidişime uyan alçak gönüllü kişiler katında küçülmek, silinmek beni ürkütmez. Hele şiir lafı edenler önünde yerle bir olmaktan bile çekinmem. Benim terbiyesizleştiğim, kabalaştığım kimseler sanat düşmanı olanlar, şiire, resme, heykele, sinemaya arka cevirenlerdir.

Günlük, Salâh Birsel (Sayfa 15)Günlük, Salâh Birsel (Sayfa 15)
Rezzan 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Günlük: 13 Ocak 1952
Tarık Buğra Milliyet'te yazdığı bir yazıda şöyle diyor;
Sanata çelme takmak isteyenler birleşiyorlar da, sanatı sevdiklerini, sanat için çırpındıklarını söyleyenler birleşemiyor.

Günlük, Salâh Birsel (Sayfa 23)Günlük, Salâh Birsel (Sayfa 23)
Sevcan Boldo 
06 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bencesi şudur ki, oğullarımıza, kızlarımıza bu dünyanın bir dubaracı, bir üçkağıtçı dünya olduğunu, adalet denilen şeyin öyle her istendiğinde ortaya çıkmadığını, kral, padişah, imparator, emir, şah ve benzeri kişilerin de halkı değil, kendilerini düşündüklerini öğretmeliyiz.

Günlük, Salâh BirselGünlük, Salâh Birsel