Hançer (Seçme Şiir ve Manzumeler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.045
Gösterim
Adı:
Hançer
Alt başlık:
Seçme Şiir ve Manzumeler
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
154
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053322443
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Hançer
Hançer
Hançer
Mihail Yuryeviç Lermontov (1814-1841): Yirmi yedi yıllık kısa yaşamına rağmen etkisi yirminci yüzyılın başlarına, Gorki'ye ve simgecilere dek uzanan, Rus şiirinin büyük devrimci romantiği. Lermontov Dekabrist hareketin acımasızca bastırıldığı, Çarlık Rusyası'nın kültür ve sanat yaşamına yoğun bir sansür uyguladığı dönemde, aristokrat bir subay ailesinde büyüdü. Puşkin'in ölümünden sonra yazdığı "Şairin Ölümü" şiiri yüzünden sürgüne gönderildiği Kafkasya'nın doğası ve Kafkas halklarının yaşamı sanatçının üzerinde derin izler bıraktı. Halk şiiri, türküler, Slav ve Kafkas folklorunun öğeleri, muazzam doğa betimlemeleri Lermontov'un şiirinde önemli bir yer tutar. Hançer ilkgençlik şiirlerinden, isyan, acı ve öfke duygularının yoğunlaştığı olgunluk dönemine dek, şairin dünyasını ustalıkla yansıtan şiirlerinden özenle yapılmış en güzel seçkilerden biridir. Hançer'in yeni basımına şairin doğumunun 200. yılında en güzel manzumelerinden "İblis" ile "Mtsıri" de eklenmiştir.
172 syf.
·8 günde·Puan vermedi
" Bir mezar taşının, yol üstünde durdurması gibi bir yabancıyı."

Yabancıyım Lermontov ben buralara, kendime, dünyaya.. Durdurdun beni ama kimin mezar taşıydı beni durduran. Bir yerlerde ölmüş ve kendimi ararken kendi mezar taşımı mı bulmuştum ve bir yabancı gibi adımı zorlanarak mı okumuştum ...?

Hiç şüphesiz Lermontov sadece eserleri ile değil devrimci kişiliği, dönemin (1814- 1841) baskıcı Rusya' sına karşı da kesin tavrıyla örnek olmuştur. Nitekim Puşkin' in komplo düelloda öldürülmesinden bir gün sonra "Şairin Ölümü " adlı devasa kütleli olduğuna inandığım ve çokça sevilen şiiri kaleme almıştır. Kendisi de Çarlık dönemi Rusya' nın baskısından nasibini almış ve eserlerinde çokça dile getirdiği Kafkasya' ya sürülmüştür. Ve malesef dört yıl sonra benzeri bir düelloda dünyanın kirli ellerinden kayıp gitmiş ve ölmüştür. ( özetle değinecek oldum)

Kitapta en beğendiğim yan şüphesiz Lermontov' un devrimci kalemi ve bu kalemi kirli elleri hareket ettiren kalplere ölesiye değdirmesidir. Ve pek tabiki " İblis ile Tamara" nın manzumesi. Bir an iblisi gerçekten ne kadar doğru anlamış olabiliriz diye sorguladım. Yaw bu nasıl iblis bir kurlar yapıyor ki tutsak edilmiş Tamara' ya hayret ettim. Kız Tamara dedim he de şu iblise bir tanı belki o kadar da kötü değildir diye. Devamı kitabı okuyacak olana kalsın..:)
Tamara ya bende aşık oldum.
Sırf bu yüzden üstüme ceket almıyorum bu ayaza çalan yarı gecede. Üşürsem belki hissedersin Tamara...
Ah Tamara seni anlamak anlamları başka bir anlamaktır.
Ve sen Lermontov her sayfasında kirli ruhlara indirdiğin hançerin bir başka şairin ruhunda yaşayacak.
Güzel Devrimci... Yazdıkların bir ömür, yüzüm güneşe dönükken sana ayırdığım yarı zifiri gölgem olacak...
Çok uzattım farkındayım. Affola...
Saygılarımla...
172 syf.
·56 günde·Beğendi·10/10 puan
Bazı anlar vardır ya hani saatin ve zamanın durmasını ve orada kilitlenip de kalmak istediğin işte o anların içerisindeki ben ve beni bu duyguya sürükleyen bir kitap. "HANÇER" adını yaşatan ve her satırında yüreğimde derin bir ızdırap bırakan kelimelerin boşluğundan yankılan ses... Ve bir aşk ki tahmin etmenin ötesinde bir yaşanmışlık.. Nasıl anlatılır bilmem ama nasıl yaşanır onu okuyunca sizlerde anlayacaksınız .. Her şiirinde uçurumunun dibindeymiş gibi hissettiren Lermontov, Tamara Ve İblis ile olan manzumesinde adeta bırakmış kendini keşfesilmemişliğin diyarına ve geriye öyle satırlar bırakmış ki okudukça sırf sonu gelmesin diye tekrar başa döndüğüm bir yer edindirdi bana. Bu kitabı okudum diye işaretlesem de halen bitmemişliğin içerisindeyim çünkü bitecek olan değil her satırında yeni bir başlangıca aralanacak izlenimler var burada ( ve bana bu kitabı tanıştıran Metin Hocam'a da çok büyük teşekkürlerimi sunuyorum.. sayesinde yeni başlangıçlar edindim).. yanımdan ayırmadığım bir kitap ve benimle bütün diyarları gezen satırlar .. çok uzattım affola ve şunu söylemek isterim ki gözler bu satırları görmeden ve yürekler bu izleri yaşamadan gitmemeli mahşerin kapısına.. iyi okumalar dilerim..
172 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Farklı türleri deneme adına #28549333 gönderili etkinliğe katılmıştım. Şiir okumayı bilmeyen biri olarak başladığım bu kitaba, gerek yazarın gerekse bunu dilimize kazandıran çevirmenin ustalığına hayran kalarak bitirdim diyebilirim. Özellikle İblis on numaraydı. Kesinlikle tavsiye ederim.
Şiir özetle şöyle bir şeymiş; Okursun ve büyülenirsin. Bir defa daha okursun. Arkadaşlarına ya bi şurayı okusana dersin :) Okutursun :)
Ben sevdim ya şiir türünü :) Devam edeceğimi düşünüyorum.
154 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Lermontov'un Puşkin ile bağlantısını bilmeyen var mı? 1837 yılında Puşkin'in bir düelloda öldürülmesi üzerine derinden etkilenerek "Şairin Ölümü" adını verdiği bir şiir kaleme almıştır. Ne yazık ki dönem, öncelikle monarşinin sınırsız yetkilerinin bir anayasayla sınırlandırılmasını savunan akımların ve genelde tüm ilerici, özgürlükçü düşünce ve etkinliklerin yoğun baskı altında tutulduğu bir dönemdir. Lermontov da bu şiirinde Puşkin'in bir düello sonucu ölümünü cinayet olarak nitelemiş ve Çarlık yönetimini suçlamıştır. Bunun üzerine tutuklanmış, Kafkasya'daki bir birliğe sürülmüştür.


Ne var ki 27 Ekim 1841 günü, kralcı bir Fransız subayla düello yapar ve bu düellonun sonunda yaşamını yitirir. Özgürlükçü aydın kesimde, tıpkı Puşkin gibi bir düello sonucu genç yaşta ölmesi, derin bir üzüntüye neden olmuştur.

Yirmi yedi yıllık kısa yaşamına karşın Lermontov, şiirleri, tiyatro oyunları ve romanıyla Rus edebiyatının gelişimi üzerinde derin etkiler yaratmıştır. Kendisinden sonraki pek çok Rus edebiyatçı üzerinde Lermontov'un etkilerini görmek mümkündür. Fransız özgürlükçü düşüncesinden belirgin biçimde etkilenen aydın bir edebiyatçıdır.

Hançer adlı bu eseri şiirlerden oluşmaktadır. Bazı şiirleri destan tadında oldukça etkileyiciydi.
172 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10 puan
Uzun süre elimde bekleyen ve tatilde okuduğum bu kitap beni derinden etkiledi. Lermontov ile Puşkin'in hayatı birbirine o kadar çok benziyor ki; ölümleri bile aynı şekilde olmuş. Lermontov o kadar gençken vefat etmiş ki bence çok büyük bir kayıp okuduktan sonra kanımca bana hak vereceksiniz. Bu kadar kısa bir sürede bu kadar üretici bir beyin; gerçekten muazzam bir yazarın kayıp gittiğini göreceksiniz.

Başlarda şiirlerden oluşan bu kitap sonlara doğru düz yazılara dönüşüyor. Dolu dolu bir eser sizi bekliyor. Sizi Kafkaslara götürecek Lermontov. Dağlarında gezdirecek, aşık edecek, ülkeyi eleştirecek... Gayet güzel betimlemeler ve coşkulu bir dille süper bir şiir kitabı. İblis ile Tamara düz yazısı çok dikkat çekici kesinlikle dikkatle okunmalı.

Lermontov'un başka bir eserini daha aldım mutlaka devam edeceğim.
154 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Lermontov'un Zamanımızın Bir Kahramanı adlı romanını okuyup kalemi ve altından çıkardığı anlamlara hayran kalmıştım. Ve seçme şiir ve manzumelerini de merak edip okumak istedim.

Öncelikle Lermontov'un kişiliğinden bahsetmek, şiirlerini anlamak açısından faydalı olacaktır sanıyorum ki. 27 yıllık yaşamında her zaman devrimci ve iktidar karşısında durabilen bir tutuma sahip olmuştur. 1834 yılında Rus Edebiyatının öncüsü Puşkin'in komplo bir düelloda hayatını kaybetmesi üzerine ''Şairin Ölümü'' adlı şiiri yazmış ve iktidarı tamamen karşısına almıştır. Yazdığı dizeleri okuyan o dönemin kralı ''Güzelmiş, yasaya göre gereği yapılsın.'' demiş ve Kafkasya'ya sürgüne gönderilmiştir. Sürgün yıllarında yazdığı şiirlerde de belli olduğu üzere geçmişin boşluğu ve gelecekte de bir kurtuluş umudu görememe temaları, şiirlerinde en çok kullanılan temalardır. 1838 yılında sürgün cezası kaldırılıp St.Petersburg'a dönerek kısa sürede dönemin parlak edebiyatçıları arasında yer almıştır. 1841 yılında hayatının sonu, aynı saygı duyduğu ve ölümü üzerine şiirler yazdığı yazar Puşkin gibi olmuştur. 1841 yılında bir komplo düelloda daha bu hayata kazandıracağı çok eser varken hayatını kaybetmiştir.

Genel olarak bu acıklı hayatın sonunda ne denir, pek bilemiyorum açıkçası. Bana şiiri sevdiren ve hayata çok farklı bakış açılarından bakmamı sağlayabilen bir yazar oldu Lermontov. En azından bu kitabını okumasanız bile Şairin Ölümü ve Düşünce adlı şiirlerine bir göz atmanızı tavsiye ediyorum. Çevirmenin de ön sözde belirttiği üzere; ''Birçok şiirinde elle tutulur bir somutluk, yaşanmışlık, düşünülmüşlük vardır. Örneğin Düşünce adlı şiiri, günümüzün bir şairince yazılmışçasına yeni, somut ve kişiseldir...''

Eğer her sayfasında günümüzde bile geçerliliğini koruyabilecek derecede etkili, bir o kadar da acıklı ve kendinizden bir parça şiirlerle dolu bir kitapla tanışmak istiyorsanız, tam size göre bir kitap. Bu kadar az okunan bir kitap ve bu kadar az bilinen bir yazar olduğunu gördüğüme üzüldüm. Belki birkaç kişiye tanıtırım diye bu incelemeyi ve bu hayatı biraz olsun anlatma isteği duydum içimde. Umuyorum ki, faydalı ve size katkı sağlayacak bir inceleme olmuştur. İyi okumalar dilerim...
172 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Lermontov genç bir şair olmasına ragmen o kadar güzel yazmış ki okuyup durduramuyor insan kendisini. Devrimci bir kişiliği olması şiirlerine yansımış. Coşkulu ve lirik bir anlatımla romantik şiirler yazıyor. Yönetime karşı tutulduğu tavır şiirlerinde bir isyana dönüşmüş. Onun genç yaşta ölmesinin ne kadar büyük bir kayip olduğunu herkes okuduktan sonra anlayacaktır..
Ve eğer bir an unutabilsem kendimi.
Tıpkı özgür, özgür bir kuş gibi.
Uçarım daha dün yaşanmış geçmişe.
Konak, yıkılmış limonluk, bahçe,
- Bütün o sevgili aile çevresi -
Küçük bir çocuk olurum yine.
Mihail Yuryeviç Lermontov
Sayfa 43 - İşB. Kültür Y.
Tüm geçmişimi defettim hiçliğe;
Cennetim , cehennemim senin gözlerinde!
Seni dünyanın tanımadığı
Bir tutkuyla seviyorum,
Senin sevemeyeceğin gibi..
Mihail Yuryeviç Lermontov
Sayfa 92 - İş B. Kültür Y.
Tutkular mı ? Gönlün o tatlı ağrısı da
Mantığın sözü önünde silinip gidecektir ;
Ve yaşam, çevrene soğuk bir dikkatle baktığında
## Boş ve aptalca bir şakadan başka nedir..##
Mihail Yuryeviç Lermontov
Sayfa 45 - İş B. Kültür Y.
Şair öldü! Kuluydu namusun.
Düştü karalanmış, söylentilerle.
Düştü intikam özlemiyle, göğsünde bir kurşun.
Eğerek gururlu başını yere.!
Mihail Yuryeviç Lermontov
Sayfa 14 - İş B. Kültür Y.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hançer
Alt başlık:
Seçme Şiir ve Manzumeler
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
154
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053322443
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Hançer
Hançer
Hançer
Mihail Yuryeviç Lermontov (1814-1841): Yirmi yedi yıllık kısa yaşamına rağmen etkisi yirminci yüzyılın başlarına, Gorki'ye ve simgecilere dek uzanan, Rus şiirinin büyük devrimci romantiği. Lermontov Dekabrist hareketin acımasızca bastırıldığı, Çarlık Rusyası'nın kültür ve sanat yaşamına yoğun bir sansür uyguladığı dönemde, aristokrat bir subay ailesinde büyüdü. Puşkin'in ölümünden sonra yazdığı "Şairin Ölümü" şiiri yüzünden sürgüne gönderildiği Kafkasya'nın doğası ve Kafkas halklarının yaşamı sanatçının üzerinde derin izler bıraktı. Halk şiiri, türküler, Slav ve Kafkas folklorunun öğeleri, muazzam doğa betimlemeleri Lermontov'un şiirinde önemli bir yer tutar. Hançer ilkgençlik şiirlerinden, isyan, acı ve öfke duygularının yoğunlaştığı olgunluk dönemine dek, şairin dünyasını ustalıkla yansıtan şiirlerinden özenle yapılmış en güzel seçkilerden biridir. Hançer'in yeni basımına şairin doğumunun 200. yılında en güzel manzumelerinden "İblis" ile "Mtsıri" de eklenmiştir.

Kitabı okuyanlar 153 okur

  • BK
  • Okur Sohbetleri
  • ulas metin
  • Emir
  • Αγ
  • Muhammed Özdil
  • Emil
  • Adnan Aygül
  • Musab Çağlar
  • Halil Mert Özel

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%36
Erkek
%64

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.8 (23)
9
%27.3 (15)
8
%12.7 (7)
7
%9.1 (5)
6
%0
5
%5.5 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0