Hayalet Yazar

7,3/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
4 beğeni  · 
460 gösterim
Amerikan edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Philip Roth'un 1979 tarihli romanı Hayalet Yazar, ilk kez Türkçede.

Hayalet Yazar'da, Roth'un ünlü roman kahramanı Nathan Zuckerman'la tanışıyoruz. Roth'un daha sonraki birçok romanında da karşımıza çıkacak olan Zuckerman, bir anlamda yazarın "alter ego"su: Tıpkı yaratıcısı gibi New Jerseyli bir Yahudi ailenin yazar oğlu olan Zuckerman, hayatının farklı dönemlerini anlatan romanlarda Roth'la birlikte büyüdü, olgunlaştı ve yaşlandı. Hayalet Yazar'da onu yirmi iki yaşında, heyecanlı, hırslı, ama aynı zamanda da kafası bir sürü soru işaretiyle dolu parlak bir yazar adayı olarak tanıyoruz: Zuckerman, idolü -ve edebi anlamda babası- olarak gördüğü ünlü öykücü E. I. Lonoff'un New England kırsalındaki evine davet edilmiştir. Dışarıda, ev sakinlerini dış dünyadan yalıtıp birbirlerine yaklaştıran bir kar fırtınası, evin içinde ise yaklaşmakta olan bir başka fırtına vardır: Lonoff, karısı Hope ve Lonoff'un genç, gizemli asistanı Amy Belette arasında kopmak üzere olan bir fırtına. Bu üçlüye, meraklı Zuckerman'ın hayal gücü ve arzuları da eklenince, Lonoffların sakin evi, Zuckerman'ın kaldığı iki gün boyunca hiç kimsenin öngöremeyeceği olaylara tanık olur. Hayalet Yazar'da Philip Roth, sanat-hayat, gerçeklik-kurmaca ilişkisi, baba-oğul, cemaat-birey çatışması gibi hayati konuları bütün yakıcılığıyla ele alıyor, bu meselelerle aile, aşk, mutluluk, cinsellik gibi konular arasında hayranlık uyandırıcı bir rahatlıkla gidip geliyor. Bu kadar zengin ve karmaşık bir dünyayı bu kadar kısa bir romana sığdırmak sadece usta bir yazarın hakkından gelebileceği bir şey olabilirdi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789750826993
 • Çeviri:
  Burç İdem Dinçel
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Onur Deniz 
21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Okuduğum ilk Philip Roth kitabı olması hasebiyle bende yeri oldukça farklıdır. Kitap zaten çok ince, muhtemelen boş bir anınızda tek oturuşta bile bitirebilirsiniz. Ben metrobüs yolculuklarım sırasında, ayakta tıklım tıkış otobüste okumuştum.

Çok sadece ve akıcı bir anlatımı var yazarın. Karakterleri çok derin bir şekilde bize hissettirmiyor amma ve lakin yer yer güçlü anlatımıyla karakterlerin sıkıntılarına ortak olabiliyorsunuz. Kitaba 10 üzerinden 7 verdim çünkü bir günde okuyup muhtemelen 10 güne bir şey hatırlamayacağınız sizde okuduktan sonra çok yer etmeyecek ama kendini rahat okutup okurken güzel zaman geçirtecek bir kitap.

Kitapla ilgili 1 Haber

Yazar ve Hayaleti
Yazar ve Hayaleti Amerikan edebiyatının önemli isimlerinden Philip Roth, 1979 tarihli Hayalet Yazar adlı kitabında gerçeklikle kurmacayı, yaşlılıkla gençliği yine ustaca anlatıyor