1000Kitap Logosu
Philip Roth

Philip Roth

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.7
356 Kişi
896
Okunma
53
Beğeni
4.510
Gösterim
Tam adı
Philip Milton Roth
Unvan
Amerikalı Yazar
Doğum
Newark, New Jersey, ABD, 19 Mart 1933
Yaşamı
19 Mart 1933'te New Jersey'in Newark kentinde doğdu. Bucknell Üniversitesi'ni bitirdikten sonra Chicago Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimi gördü. Ardından Chicago'da İngiliz edebiyatı, Iowa ve Princeton üniversitelerinde yaratıcı yazarlık dersleri verdi. 1959'da, altı öyküsünü bir araya getirdiği ilk kitabı Goodbye Columbus yayımlandı (Kucak Dolusu, Çev.: Ülkü Tamer, Sander Yayınları, 1971). ABD'li Yahudilerin yaşamını son derece kişisel, keskin ve ironik bir dille tasvir ettiği bu kitapla Roth, 1960'ta Ulusal Kitap Ödülü'nü aldı. Ardından iki roman yazdı: 1962 tarihli Letting Go (Libby, Çev.: Seçkin Selvi, Sander Yayınları, 1973) ve 1967'de yayıımlanan When She Was Good. Şöhret ise 1969'da, ABD'nin nezih edebiyat çevrelerini karıştıran Portnoy's Complaint (Portnoy'un Feryadı, Çev.: Özden Arıkan, Ayrıntı Yayınları, 1999) ile geldi. Bilinç akışı tekniğinde eşsiz bir monolog olarak nitelenen bu eser, çağdaş, Amerikan edebiyatının en komik, en unutulmaz karakterlerinden birini yaratıyordu. 1972'de Ernest Lehman tarafından aynı adla sinemaya uyarlayan Portnoy'dan sonraki kitaplarında Roth, hep değişik anlatım teknikleri denedi, her seferinde değişik konulara el attı, ama ana temalarından ya da "takıntıları"ndan hiç uzaklaşmadı: Yahudi olmak, erkek olmak, bir ananın oğlu olmak, aydın olmak; ve bütün bunlardan doğan her türlü marazilikle uğraşmaya devam etti.
Öfke
OKUYACAKLARIMA EKLE
Portnoy'un Feryadı
OKUYACAKLARIMA EKLE
Ölen Hayvan
OKUYACAKLARIMA EKLE
Sokaktaki Adam
OKUYACAKLARIMA EKLE
Aldatma
OKUYACAKLARIMA EKLE
Nemesis
OKUYACAKLARIMA EKLE
İnsan Lekesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
Pastoral Amerika
OKUYACAKLARIMA EKLE
Hayalet Yazar
OKUYACAKLARIMA EKLE
Bir Komünistle Evlendim
OKUYACAKLARIMA EKLE
Meme
OKUYACAKLARIMA EKLE
Amerika'ya Tuzak
OKUYACAKLARIMA EKLE
Karşıt Hayat
OKUYACAKLARIMA EKLE
Baba Mirası
OKUYACAKLARIMA EKLE
Sabbath'ın Tiyatrosu
OKUYACAKLARIMA EKLE
Shylock Operasyonu
OKUYACAKLARIMA EKLE
Bir Erkek Olarak Yaşamım
OKUYACAKLARIMA EKLE
Arzu Profesörü
OKUYACAKLARIMA EKLE
Libby
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kucak Dolusu
OKUYACAKLARIMA EKLE
Pourquoi écrire ?
OKUYACAKLARIMA EKLE
212 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
#1001kitap~~~
Philip Roth, erkeklerin yaşadığı tüm durumları çocukluk, ergenlik ve sonraki dönemlere ait yaşanabilecek durumların hepsini tüm gercekliğiyle anlatmis sanrm bu kitabinda ~anlatılmayan ama yaşananlar~... 1tarafta cekirdek aile fertleri anne, baba ve kızkardeşle yaşananlar, diger tarafta ergenlik döneminde içinde firtinalar kopan 1erkek çocuk ama hiç büyümediği düşünülen hala çocuk muamelesi yapılan!!! gercekten cok zor 1durum olsa gerek... Portnoy, Yahudi'dir ki okurken anne tarafından çok tanıdık durumlar okudum erkek çocuklara karşı üzerine ekstra düşünülen durumlarla!!! 1türlü yatıştıramadığı güdüleriyle, annesinin pençesi arasında sıkışıp kalan Portnoy'un Feryadı gerçekten komik ve düşündürücüydü cinsel dürtüler, dini bazı sorumluluklar ve durumlarla... Bir erkeğin cinsel gelişiminde "büyüme" denen sürecin aslında nasıl azap dolu olduğunu düşünüyor insan bu kitapta... Muhtemel erkeklerin kendi çocukluğundan ve annesinden 1şeyler bulacağı; kendi içindeki güdülerle, kendi canavarını hatırlayacağı 1roman olsa gerek Portnoy'un Feryadı Times Literary Supplement'a göre yüzyılın en iyi 100 romanından 1i olan Portnoy'un Feryadı itirafname gibi!!! Özellikle erkeklerin muhtemel cok seveceği 1kitap olacağını ve ergenlik döneminde erkek çocuğu olan annelere de davranış ve tutumlarına dair yol gösterici olabileceğini düşünüyorum... Yazardan okuduğum 2.kitap ilki Nemesis'ti ki cok severek okumuştum bu okuduğum 2.kitabı olan Portnoy'un Feryadı ölmeden önce okunması gereken 1001kitaptan 1idir...
Portnoy'un Feryadı
7.7/10
· 111 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
45
168 syf.
·
4 günde
·
7/10 puan
Çocuklarda görülen polio salgınıni konu alan kitap, hastalığın Yahudi mahallesine gelmesini ve bu mahalledeki okul bahcesinde calisan Bucky Cantor in okul bahçesinde ki çocukları hastalıktan korumasını konu almaktadır. Olaylar ikinci dünya savaşı zamanında geçmektedir ve Bucky Cantor saglik sorunlari nedeniyle savaşa gidememistir. Nisalisi Marcia ile evlenme hayalleri kurar iken polio sebebiyle hayatı hiç dusunemeyecegi bir noktaya gelir. Genel olarak salgını anlatış biçimini zayıf buldum. Daha çok Tanri'yi sorgulama şekli , vicdan kavramı daha dikkat çekiciydi. Günümüzde yaşadıgimiz hastalığı nasıl ve kimden bulaştığı kaygısı güzel yansıtılmıştı.
Nemesis
7.6/10
· 57 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
4
107 syf.
"YAŞLILIK KATLİAMDIR!"
Ölüme koşmaktır çünkü. Her gün bir öncekinden daha ürkek adımlarla,gitmeye hazırlanmaktır. Dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkar gibi.. Bir bilet belki ; tek kullanımlık. Küf yeşili, siyah, kızıl, mavi, beyaz.. Geride bıraktıklarım gibi.. Kalanlarım gibi.. Yüzleşmediğim tek saniye bırakmadan, koca bir ömrün dökümünü gözbebeklerime serip, iyi ya da kötü, mutlu ya da mutsuz, her anını hatırlamak gibi.. Ve ölüm.. Benim hissetmeyi bıraktığım yerde, son bulup tamamlandığım yerde, ben olduğum ya da yok olduğum yerde.. Dondurucu bir soğuğun iliklerime işlediği yerde.. Beni sevenlerin gözyaşlarında.. "Gözyaşlarından nefret ediyorum!.." Heybeme attım sanmıştım.. Yalnızlıklarımı Yarımlıklarımı Çocukluğumu Annemin gözlerini Ilk aşkımı Ilk yaramı Çırpınmamı Direnmemi Düşmemi Tekrar kalkmalı Inanmamı Terk ettiklerimi Beni bırakıp gidenleri Bende kalanları Beni benden alanları Acılarımı Kesilen saçlarımı Sızlayan göğüs kafesimi Kateterimi Soğuk hastane odalarını Dinlediğim şarkıları Yazdığım şiirleri Okuduğum kitapları Başladığım şeyleri Ve bitirdiklerimi Ve yarıda bıraktıklarımı Kaybettiklerimi Dokunduğum buz gibi, cansız, minicik elleri Içime doğru çoğalan çığlıkları Arkadaşlıkları Dostlukları Lanet okuduklarımı Özlediklerimi Pişmanlıklarımı.. Serin bir bahar rüzgarı alnıma çarparken içtiğim kahvenin tadını Adını.. Attım sanmıştım heybeme. Yanılmışım. Ben boş, ben hissiz, ben suskun, ben hiç..acı çekmiyorum artık. Sokaktaki Adam.. Özelinde o,genelinde hepimiz. Cenaze töreniyle başlayan hikâyede ; çocukluğundan hastanede kaldığı döneme, geçirdiği sayısız ameliyatlara, aşkına, sevgisine, sanatına, hayaline, hayalinin peşinden gidemeyişine, pişmanlıklarına şahit oluyoruz. Anılarla tek tek yüzleşmek zor ve oldukça yorucu aslında. Yazarın bazı yerlerdeki ani yükselişlerini çok sevdim. Kitabı çıtanın üstüne çeken kısımlar onlardı bence. Amerikan edebiyatının büyük ustası, 2001 yılında Prag'da ılk defa verilen Kafka ödülü de dahil pek çok ödülün sahibi Philip Roth 'un okuduğum ilk kitabı. Fazlasıyla etkileyici. Ben dilinde yazılmış, yükseldiği yerde büyüleyen, sakinlestiği yerde mest eden akıcı ve güçlü bir anlatıma sahip. Karamsar, solgun, hasta, acı çeken bir hava dolaşıyor kitabın sayfalarında. Tıpkı gerçekler gibi.. Keyifli okumalar..:)
Sokaktaki Adam
7.8/10
· 101 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
6
67