Ruth Modern Klasikler Dizisi - 109

7,3/10  (7 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
508 gösterim
Lou Andreas-Salome yapıtlarında kendi deneyimlerinden yola çıkarak, geleneğin kısıtladığı hayatlarında kendi yollarını bulmaya çalışan kadınları, yetişkinliğe adım atmaya hazırlanan genç kızları anlatmıştır. Bu kadın hikâyeleri arasında kilit önem taşıyan Ruth, yazarın sağlığında en çok ilgi çeken yapıtıdır. 1895 yılında yayımlanan roman zamanın edebi zevkini yansıtır.

Çocuksu bir çekiciliğe sahip esrarengiz bir genç kız, işini çok seven bir eğitimci olan öğretmeninin kalbini tutuştururken, yaşadıkları karşılıklı bir büyülenmeye dönüşür. Genç kızın iç âlemi psikolojik tahlillerle aktarılır. 1928 yılına dek on baskı yapan Ruth’un okurları arasında Rainer Maria Rilke ve Sigmund Freud gibi ünlü kişiler de vardı. Hatta romandan çok etkilenen Rilke kendi kızına “Ruth” adını vermişti.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2018
 • Sayfa Sayısı:
  252
 • ISBN:
  9786052953198
 • Orijinal Adı:
  Ruth
 • Çeviri:
  İlknur İgan
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Salome'nin yazdığı bu eser, genç bir kızın bütün ruh halinin en iyi şekilde anlatıldığı eser dersem, abartmış olmam sanırım. Bütün masumluğu ve bir amaç arayışı içinde geçen gençliğinde öğretmeni tarafından anlaşılmaya çalışılan Ruth, bütün doğallığı ile onu etkiler ve bunu istemeden yapar. Genç kızın büyürken hayallerinin de büyüdüğünü görürürüz. Ruth, bir nesneden öte özne olmayı hedefler ve çağının bütün geriliğine rağmen inatla bunu sağlamaya çalışır. Öğretmeni de bu amaca hayranlık duyar ve Ruth'u hayata hazırlamak için elinden geleni yapar. Birçok yazarın hayranı, aşığı olan Lou Salome'nin, Rilke, Nietzsche, Freud gibi en iyi yazarları bile nasıl etkilediğini bu eserde bizzat görüyoruz. Kadını, araç ve meta olmaktan kurtarmaya çalışan Lou, kendisini, düşüncelerini ve amaçlarını, Ruth ile mükemmel anlatmıştır.