Adı:
Ruth
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
252
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052953198
Orijinal adı:
Ruth
Çeviri:
İlknur İgan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Lou Andreas-Salome yapıtlarında kendi deneyimlerinden yola çıkarak, geleneğin kısıtladığı hayatlarında kendi yollarını bulmaya çalışan kadınları, yetişkinliğe adım atmaya hazırlanan genç kızları anlatmıştır. Bu kadın hikâyeleri arasında kilit önem taşıyan Ruth, yazarın sağlığında en çok ilgi çeken yapıtıdır. 1895 yılında yayımlanan roman zamanın edebi zevkini yansıtır.

Çocuksu bir çekiciliğe sahip esrarengiz bir genç kız, işini çok seven bir eğitimci olan öğretmeninin kalbini tutuştururken, yaşadıkları karşılıklı bir büyülenmeye dönüşür. Genç kızın iç âlemi psikolojik tahlillerle aktarılır. 1928 yılına dek on baskı yapan Ruth’un okurları arasında Rainer Maria Rilke ve Sigmund Freud gibi ünlü kişiler de vardı. Hatta romandan çok etkilenen Rilke kendi kızına “Ruth” adını vermişti.
244 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10
Ruth! Ne yapsam ne söylesem hiç ama hiç bilmiyorum.

Aylar önce galiba ilk defa Salome'u okumuştum ve hayran kalmıştım. Bütün dünyaya bütün insanlara ve bütün erkeklere baş kaldıran bir kadındı kendisi.
Arayışlar kitabı ile hayatta aradıklarını anlatmıştı bana, ardından da Feniçka'yı okumuştum. Her iki kitabını da okurken hissettiklerim güçlü bir kadındı aslında.
Korku hissetmiştim birazcık, birazcık da nefret aslında, güçlü olandan nefret...

Ruth kitabını okuduktan sonra ise ne söyleyebileceğimi bilmiyorum. Ruth genç bir kız aslında ama o kadar güçlü ki, bunu nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Salome'un kitaplarını sevmiştim evet ama bu kitabı çok farklı, Ruth Salome'du sanki,ve ben onun gücünün karşısında ezildiğimi hissettim.

Güçlü, özgür, başına buyruk, zeki bir kadın... Nietzche'nin yerinde olmak istemezdim ama bunu biliyorum en azından. Çünkü ben böyle bir kadını daha önce hiç görmemiştim.

Burada ve hayatımda da her zaman kadınların daha da güçlenmesi gerektiğine inanarak, elimden gelen ne varsa yapmaya çalışırdım. Ve bu kitabı okuduktan sonra aslında o kadınlara ne kadar uzak olduğumu fark ettim. Daha önce bunu deneyimleseydim bu kadar korkmazdım galiba.

Güçlü kadınlar yok hala! İstediği gibi yaşayabilen, en kaliteli bölümlerde okuyarak döneminin en iyisi olabilen yok...
İstediği zaman istediği yere gidebilen, istediği gibi giyinebilen yok...
Muftak işçisi olmaktan kurtulabilen yok...

Ama bunlar aşılabilir bence çabalarsak...
Nietzche Üstün İnsan'ın nasıl yaratılabileceğini anlatıyormuş. Bence üstün insandan önce üstün kadınları yaratmalıyız ve onlardan da korkmamayı öğrenmeliyiz.

Kitaba neden 7 puan verdin derseniz,14 yaşındaki genç bir kızın öğretmeni ile yaşadığı aşk olayını tasvip etmediğimdendir.

Arayışlar, Feniçka kitaplarını kesinlikle okumalısınız ama bu kitap için aynısını söylemem.

Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim.
252 syf.
Salome yapıtlarında sadece kadın karakterlerini değil {genel algı böyle çünkü } tüm karakterler ve çevresindekilerin iç dünyasını derinlemesine okuyucuya aktarıyor bence, bu kitaptan da anlaşılacağı gibi.. Benim daha önce okuduğum Feniçka ve Arayışlar 'da {ikisi de muazzamdı bu arada, okuyun derim} kısa ama net olan anlatım bu kitapta daha detaylı bir şekle bürünmüş, daha bi betimsel, daha bi güzel o yüzden.. Aynı zamanda kitabı alırken öğrenip beni daha bi heyecanlandıran asıl şey ise bu kitabın yazarın otobiyografik bir eseri oluşuydu. Sürükleyici anlatımı ve dingin üslubu da üzerine eklenince hem kitap hem de yazar ayrı bir güzel göründü gözüme..
Kısaca bahsetmek gerekirse olaylar aslında kendi düş aleminde yaşayan sessiz bi o kadar da sosyal bir kız gibi görünmeye çalışan Ruth'un hayal ile gerçekliği ayıramadığı dünyasına, Erik isimli işine düşkün bir öğretmenin dahil olması ve bu ikili ve çevresindekiler arasında gerçekleşen hızlı olaylar silsilesi..
Devamı sayfalar arasında ;)
Ben çok beğendim, eğer birazcık anlatabildiysem siz de okuyun derim. :))
252 syf.
·10 günde·Puan vermedi
#41539822 etkinliği kapsamında okuduğum bir kitap. Yazarın ilk okuduğum kitabı, yazarın kadın hakları ile ilgili yazması, Nietzche , Freud ve Rilke gibi döneminin düşünür ve yazarlarını etkilemesi nedeni ile tercih etmiştim. Ancak düşündüğümden daha zor okuduğum bir eser oldu, bir türlü kurgunun içine giremedim. Bunda ergen yaşta bir kızla öğretmeni arasındaki yaşanan ilişkinin payı sanırım fazla. Üstelik tüm çarpıklığın adamın ailesinin içinde yaşanması, çocuğumdan kadınıma hızlı geçiş kısımları benim için kabul edilemezdi. Psikolojik tahliller, kadının toplumdaki yer alma çabası ( eğitiminin kısıtlı olması, erkeğe sorgusuz itaat etmesi gibi )kitabı okunur kılan kısımlar. Ruth bende güçlü bir kadından çok kendine rol model arayan,sığınacak bir aile bulma arayışında , aidiyet duyguları ile çabalayan kırgın bir çocuk izlenimi verdi.
252 syf.
·5/10
Arkasından konuşmak istemeyecek kadar enerjisizim . Çok zor okudum,fena değildi ama yorucuydu. Tavsiye edeceklerim arasına girer mi? Sanmıyorum. Bu yüzden içerik yazmak istemiyorum.
Erik,Ruth,Jonas,Klara-Bel sizlerle yolculuğumuzun bitmesine sevindim
252 syf.
·Puan vermedi
Lou Andreas-Salomé çocuksu bir çekiciliğe sahip esrarengiz bir genç kız, işini çok seven bir eğitimci olan öğretmeninin kalbini tutuştururken, yaşadıkları karşılıklı bir büyülenmeye dönüşür. Genç kızın iç âlemi psikolojik tahlillerle aktarılır.
252 syf.
·9 günde·Beğendi·Puan vermedi
Diğer okuduğum iki kitabı #feniçka ve #arayislar kadar etkilendiğimi söyleyemesemde genel itibariyle Salomé' un diğer iki kitabındaki konu seçimini ve üslubunu yansıttığı için okunmaya değer. Hocası Erik tarafından Ruth' un hayal dünyası ile gerçeklik arasındaki uyuşmazlık çözülürken yapılan psikolojik incelemeler ilginizi ve merakınızı uyandırsa da bir yandanda aile içinde gelişen ilişki karmaşası nedeniyle günümüz ilişki ve aile şartlarından uzak olmasından dolayı kitaptan uzaklaşmanız olası bir ihtimaldir. Yine de okunması gereken bir kitap çünkü Salomé'a ait kitaplardan en fazla ilgi uyandıran kitap olması, Maria Rilke ve Sigmund Freud gibi kişilerin okumaları ve etkilenmelerini göz önüne alırsak belki de benim gözümden kaçan birşeyler vardır diye düşünüyorum. Öncelikle geleneksel düşünce karşıtı kadınların sonrada herkesin okuması gereken bir yazar, pişman olmayacaksınız diye düşünüyorum.
252 syf.
·Beğendi·10/10
Gözbebeğim bir kitapsın Ruth. Oldukça zarif, oldukça sakin ilerleyen, kendi içerisinde kaos barındıran bir kitap. Bitirdiğinde insan karışık duygular içerisinde kalıyor.
252 syf.
·Puan vermedi
Günümüz evliliklerinden, ilişkilerinden oldukça uzak bir kitap. Yazıldığı dönem itibariyle anlatım ve davranışlar oldukça nahif. İmkansız bir aşk tasavvuru. Bir tarafta evli, hasta bir karısı olan orta yaşlarında bir erkek diğer tarafta henüz çocukluktan yeni çıkmış bir genç kız. Tavırları ile öğretmeninin dikkatini çeken Ruth artık onun gözde öğrencisi olur ve evlerinde yaşamaya başlar. Zihinsel düşüncelerin hayranlıklara dönüştüğü kitapta aşk bir süre sonra önüne geçilemez bir hal alır.
252 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Yine kendimi karmaşık duyguların tam ortasında bulduğum bir kitap. Kitabın bazı yerlerinde takılıp birkaç defa okuduğumu farkettim. Bazı yerleri gerçekten beni düşüncelere boğdu.
Kitabın baş karakteri Ruth'un çocuksu ama bir o kadar zeki oluşu. Erik'in bir o kadar hırslı oluşu...
Özellikle sonlara doğru daha da meraklandım.
Bazı yerlerinde gerçekten 'neden nedenn' diye sitem ettim.
Her şeye rağmen güzel ama bir o kadar yorucu bir kitaptı. Ruth Lou Andreas-Salomé Ruth
252 syf.
·10 günde·4/10
Ben daha önce "ARAYIŞLAR" ve "FENİÇKA" kitaplarını okumuş ve hayran kalmıştım. İŞ Kültür Yayınları'nda bu kitabını da görünce hemen aldım.

Fakat açıkcası arada kaldım... Çünkü diğer kitaplarında ki kısa ama öz cümleleri, anlatıları bulamadım. Bazı yerler uzatılmış geldi. Evet kalemi kuvvetli ama diğer kitaplarında ki baskın kadın karakteri yoktu Ruth karakterinde.

Tabi yazarın hatrına bişey diyemiyorum. :)
252 syf.
·15 günde·Puan vermedi
#kitapyorumu
Daha önce Feniçka kitabıyla tanıştığım bu yazarın dönemin en güçlü kadınlarından biri olduğunu biliyorum. Kendi güçlü kadın karakterini de bütün kitaplarında vermeye çalışıyor. İlk olarak Feniçka da görmüştüm bunu şimdi de Ruth kitabında. Hatta Ruth yazarın otobiyografik romanı olma özelliği de taşıyor aynı zamanda.
İşinde başarılı, yatağa bağlı bir eşi olan öğretmenin henüz genç kızlık dönemine yeni adım atmış Ruth ile aralarında istemeden gelişen büyülenmeyi okuyoruz. Çok sevdim mi diye sorarsam hayranı olmadım kitabın. Feniçka benim için daha başarılıydı açıkçası. Kısa ve öz olmasından kaynaklı olabilir. Ama Ruth da kesinlikle okunmaya değer, farklı bir yolculuğa çıkartıyor sizi.
"Eğer bu tür alıntıları tekrarlarsan seni bu can sıkıcı kitaplardan uzaklaştırıp, bir çiftçinin yanına çalışmaya vereceğim."
"Uzun, çok uzun bir yolculuk oldu. Bütün bu zaman boyunca seni hiç görmedim, bulunduğun yere hiç bakmadım: Seni unuttum. Rastlantısal olarak değil, kasıtsız olarak da değil, anın sarhoşluğuna kapılarak da değil. Aksine bilerek ve isteyerek."
"Her gün, sabah uyandığında, geceleri uykuya dalarken sana şunu söylediğimi düşün: "Sana sevgi duyuyorum."
-"O zaman gözlerimi kapatır oradan kaçardım.
-"Gözlerini kapatmakla görünmez mi olacaktın?"
-"Hayır. Ama o görünmez olacaktı."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ruth
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
252
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052953198
Orijinal adı:
Ruth
Çeviri:
İlknur İgan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Lou Andreas-Salome yapıtlarında kendi deneyimlerinden yola çıkarak, geleneğin kısıtladığı hayatlarında kendi yollarını bulmaya çalışan kadınları, yetişkinliğe adım atmaya hazırlanan genç kızları anlatmıştır. Bu kadın hikâyeleri arasında kilit önem taşıyan Ruth, yazarın sağlığında en çok ilgi çeken yapıtıdır. 1895 yılında yayımlanan roman zamanın edebi zevkini yansıtır.

Çocuksu bir çekiciliğe sahip esrarengiz bir genç kız, işini çok seven bir eğitimci olan öğretmeninin kalbini tutuştururken, yaşadıkları karşılıklı bir büyülenmeye dönüşür. Genç kızın iç âlemi psikolojik tahlillerle aktarılır. 1928 yılına dek on baskı yapan Ruth’un okurları arasında Rainer Maria Rilke ve Sigmund Freud gibi ünlü kişiler de vardı. Hatta romandan çok etkilenen Rilke kendi kızına “Ruth” adını vermişti.

Kitabı okuyanlar 328 okur

  • Gizem Kocatürk
  • Serpil Kızılırmak
  • Kübra Puğar
  • arzu kuriş
  • Didem Özalp
  • Pilar
  • Mustafa Meral
  • Kapluş
  • SEMRA AKÇAY DÜZENLİ
  • Elgin Emerle

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.7 (25)
9
%12.2 (14)
8
%20.9 (24)
7
%20 (23)
6
%10.4 (12)
5
%11.3 (13)
4
%2.6 (3)
3
%0.9 (1)
2
%0
1
%0