Shylock Operasyonu Bir İtiraf

10,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
393 gösterim
Shylock Operasyonu, aynı zamanda, aynı yerde, aynı kimlikte bir araya gelen iki ayrı Amerikalı Yahudi yazar Philip Roth'un hikâyesini anlatıyor. Ve onların birbirleriyle olan çatışmasını...
Romanın ana karakteri Philip Roth gerçekte olduğu gibi başarılı bir yazardır ve yine gerçekte olduğu gibi, 1988 yılında tanınmış yazar Aharon Appelfeld'le görüşmek üzere İsrail'e gider. Aynı tarihlerde Philip Roth adında ve kendisini ünlü bir yazar olarak tanıtan bir başkası da İsrail'de birtakım karanlık ilişkilere girip çıkmaktadır.

Yazarın Pipik adını taktığı bu ikinci Philip Roth'a göre, Yahudi sorununun yegâne çözümü, Yahudilerin Arap tehdidinin hiçbir zaman kalkmayacağı İsrail'i terk edip Avrupa'ya dönmesidir. Şayet Yahudiler bunu başarabilirlerse, Avrupalılar sevinç içinde, "Yaşasın, Yahudilerimiz geri döndü!" diye haykırıp onları bağırlarına basacaktır. Yahudi sorununun nihai çözümü de budur!

Amerikalı yazar Philip Roth'un romanları içinde Shylock Operasyonu en deneysel olanıdır. PEN/Faulkner Ödülü'nü de alan bu roman beklentileri hızla yükseltiyor ama hemen ardından bizi yine başladığımız noktaya getiriyor.
Shylock Operasyonu'nda, gerçek karakterlerle hayali olanlar, gerçek olaylarla yazarın başından geçtiği iddia edilen olaylar iç içe geçmiş bir kurguyla anlatılıyor. Yazarın sürükleyici dili sayesinde kendinizi inanılmaz bir maceranın ortasında buluyor ve aynı zamanda roman boyunca Yahudi diyasporası, Siyonizm, antisemitizm, Filistin hakkında düşünmeye başlıyorsunuz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2010
 • Sayfa Sayısı:
  408
 • ISBN:
  9789755395517
 • Orijinal Adı:
  Operation Shylock
 • Çeviri:
  Aysun Babacan
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zeynep güler 
17 Tem 23:48 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okurken büyülendim.içinde yaşadım.çok düşündürücü aynı zamanda farklı bakış açılarıyla olaylara yön veriyor.öyleki objektifliğini elden bırakmamaya çalışarak içten içe o duyguyu veriyor.Yahudiliği ve diğer dinleri bir araya getirerek kahramanlarına farklı bakışlar söyleterek çok içtenlikle olaylar kurgusunu bir araya getiriyor...söylenecek çok şey var bu kitapta...