Öfke

8,6/10  (5 Oy) · 
9 okunma  · 
4 beğeni  · 
437 gösterim
Philip Roth, büyük övgü toplayan romanı Öfke'de, 50'li yılların günümüze bile ulaşan adabı-muaşeret kuralları arasında boğulan insan ruhunu, baskının ağırlığı altında ezilen arzuyu ve belleğin acımasızca tutsak edebilme gücünü anlatırken, düzenin genç insanları nasıl hoyratça ve hor kullandığını bir kez daha hatırlatıyor.

1951 Kore Savaşı'nın ikinci yılı. Çalışkan, itaatkâr, duygusal bir delikanlı olan Marcus Messner, ailesinin tek çocuğudur. Önünde parlak bir gelecek uzanan bu genç Yahudi, koşer bir mahalle kasabı işleten halim selim bir adamın oğludur. Her köşede sevgili oğlunu beklediğini düşündüğü tehlikeler yüzünden çılgına dönen babasının baskısından kaçmak için ailesinin yaşadığı New Jersey'den uzakta bir taşra üniversitesini tercih eder.

Ohio'daki Winesburg Üniversitesi'nde daha önce hiç karşılaşmadığı türden akranlarının, tuhaf oda arkadaşlıklarının, her hareketini gözlemleyen öğretmenlerin, öğrenci birliklerinin, saçma okul geleneklerinin ve zorunlu şapel ziyaretlerinin dünyasıyla tanışan Marcus'u en çok heyecanlandıran, kendisi gibi arzuları olan genç bir kadındır.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750822001
 • Çeviri:
  Şeyda Öztürk
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dilek Eken 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okulda başarılı, ailesiyle ve çevresiyle ilişkileri iyi, aklı başında bir genç olan Marcus'un hayatı babasının aşırı endişeleri sebebiyle hiç anlamadığı bir şekilde değişir. İyi, başarılı ve saygılı bir genç olduğunu düşünen Marcus karşılaştığı tavırları bir türlü anlayamaz. Üniversitede ve evinde yaşadığı bazı olayları ve bu olaylar karşısında ki duygularını dinliyoruz Marcus'tan. Oldukça güzel anlatılmış bu duygulara ortak oluyorsunuz kitap boyunca.Genç bir insanın savaşa, babasının endişelerine, tek isteğinin okumak olduğunu bir türlü anlatamadığı çevresindeki insanların baskılarına karşı ayakta kalma mücadelesini okuyun.

Kitaptan 8 Alıntı

Sena Çukurlu 
04 Mar 13:44 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"çünkü başka insanların gücü gibi zayıflığı da seni mahvedebilir. zayıf insanlar zararsız değildir. zayıflıkları onların güçleri olabilir. bu kadar dengesiz biri senin için tehdittir markie, ve bir tuzaktır."

Öfke, Philip Roth (Sayfa 108)Öfke, Philip Roth (Sayfa 108)
Dilek Eken 
28 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bak bir kez daha kim olduğumu, kim olmadığımı açıklamayacağım. Bir daha kendimi anlatmayacağım. Başkaları için niteliklerimin bir listesini çıkaracak ya da kahrolası görev bilincimden bahsedecek değilim. Bu gülünç, ipe sapa gelmez saçmalığı artık kaldıramam."

Öfke, Philip Roth (Sayfa 18)Öfke, Philip Roth (Sayfa 18)
Dilek Eken 
28 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Değerli biri olduğumu insanlara kanıtlamak için daha ne yapmalıydım?"

Öfke, Philip Roth (Sayfa 62)Öfke, Philip Roth (Sayfa 62)
alina alina 
23 Mar 21:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve yargılamanın sonu yok, ama tanrısal bir varlık değil de, yapıp ettiklerinizi sürekli, bıktırıcı halde yargılanan, kendiniz.

Öfke, Philip Roth (Sayfa 43)Öfke, Philip Roth (Sayfa 43)
Dilek Eken 
28 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Benim hakkımda böyle bir şey söylendiğini daha önce hiç duymadım efendim, dedim, tam da İngilizcedeki en güçlü sözcüğü içimden tekrar ederken: Öf-ke! Birden, sözcüğün Çince karşılığının ne olduğunu merak ettim. O sözcüğü öğrenip ciğerlerim patlayana kadar haykırarak kampüste dolaşmak istiyordum."

Öfke, Philip Roth (Sayfa 65)Öfke, Philip Roth (Sayfa 65)
Dilek Eken 
28 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Ve yargılamanın sonu yok, ama tanrısal bir varlık değil de, yapıp ettiklerinizi sürekli, bıktırıcı halde yargılayan, kendiniz."

Öfke, Philip Roth (Sayfa 43)Öfke, Philip Roth (Sayfa 43)
alina alina 
 23 Mar 21:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve her yaşam biricik olduğuna göre her ahiret de biricik, belki de her biri benzersiz bir ahirete özgü ölümsüz birer parmak izi.

Öfke, Philip Roth (Sayfa 42)Öfke, Philip Roth (Sayfa 42)
alina alina 
 23 Mar 21:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sozsuzluk bunun için mi var, bir ömrün ufak ayrıntıları üzerine düşüncelere dalmak için? İnsanın yaşamının her anını, en ufak ayrıntısına kadar ebediyen hatırlamaya mahkûm olacağı kimin aklına gelirdi?

Öfke, Philip Roth (Sayfa 42)Öfke, Philip Roth (Sayfa 42)