Sokaktaki Adam

7,7/10  (6 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
588 gösterim
Amerikan edebiyatının yaşayan en büyük ustası Philip Roth'tan yaşlılık, hastalık ve insanın ölüm karşısındaki çaresizliği üzerine son derece içten, yoğun ve büyüleyici bir kitap.
Fuentes ve García Márquez'le birlikte dünyanın en iyi üç romancısından biri olan Philip Roth için yaşlılığa rağmen cinsellik arzusunun artışı, insanın kendi yaratısına, ölüme karşı koyması anlamına geliyor... Georg Lukacs yazarın, hayatın bütününü kapsamasının imkânsız olduğuna hükmetmişti, Philip Roth Sokaktaki Adam'da bu tezi görkemli bir biçimde çürütüyor."
Nadine Gordimer, The New York Times

New York'ta bir reklam ajansından emekli olan Sokaktaki Adam görünüşte güzel bir hayat sürmüştür: Ödüllü bir sanat yönetmeni olarak, genç ve güzel kadınların ilgisini çekmiştir, kızı ona hayrandır, bir finans dehası olan ağabeyi zor zamanlarında hep yanında olmuştur. Ancak Sokaktaki Adam artık yaklaşan ölümün sesini duymaktadır; cenaze töreninde başlayan roman boyunca çocukluğundan itibaren hastaneye yattığı, ameliyat olduğu, kalp damar hastalıklarının ortaya çıktığı günleri ve 11 Eylül saldırılarından sonra taşındığı bir sahil kasabasında emeklilere resim dersi vererek geçirdiği anları
hatırlar. Hatırladıkça, aklında mutlu geçmişi kadar, başarısız evlilikleri, sevdiği insanlara ihanet edişi, ressamlık hayalinin peşinden gitmeyişi, artık asla telafi edemeyeceği pişmanlıkları da canlanır.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  107
 • ISBN:
  9789750819483
 • Çeviri:
  Kaya Genç
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Son derece güzel bir roman. Bir saatçi ve pırlanta satıcısı Yahudi bir tüccarın oğlu, Howie'nin kardeşinin hayat hikayesi. 3 kere evlenip boşanan, çocukluğunda kasığındaki şişlikten itibaren ölene kadar sürekli sağlık problemleri yaşayan bir reklamcının iş ve özel hayatı çarpıcı bir şekilde sunuluyor. İş arkadaşları ile görüşmeleri, Phoebe ile olan evliliği, onu Danimarkalı bir manken ile aldatması, bakıcısı olan hemşire Maureen'e aşık olması, abisinin sağlığını kıskanması ve ailesi ile olan ilişkisi. Kısacası bu ilginç adamın tüm hayat hikayesi bu kitapta. Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri daha.

Burak Uzun 
31 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Siyah bir tablo var gözlerimizin önünde; pişmanlıklar, hastalıklar, arayışlar, ayrılıklarla sonlanmış tatminsiz evlilikler ve hiç kazanılmamış çocuklarla karartılıp geride bırakılmış bir hayat var. Ölümle başlayan bir kitap. Bütün iç karartıcılığına rağmen gözlerinizi ondan alamadığınız siyah bir tablo.

Kitaptan 5 Alıntı

Merve Delener 
15 Mar 15:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Acı insanı çok yalnız kılıyor.

Sokaktaki Adam, Philip Roth (Sayfa 56 - Yapı Kredi Yayınları)Sokaktaki Adam, Philip Roth (Sayfa 56 - Yapı Kredi Yayınları)
Madam Tutli Putli 
22 Şub 14:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatta kalmaya yönelik hislerim derinlere kök salmış bir durumda.

Sokaktaki Adam, Philip Roth (Sayfa 42 - YKY)Sokaktaki Adam, Philip Roth (Sayfa 42 - YKY)
Madam Tutli Putli 
21 Şub 23:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatta en üzücü şey sıradanlıktır; her şeyi alt eden ölüm gerçeğini bize bir kez daha hatırlatır.

Sokaktaki Adam, Philip Roth (Sayfa 14 - YKY)Sokaktaki Adam, Philip Roth (Sayfa 14 - YKY)
Peyroux 
08 May 11:30 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Dayanılmaz bir yalnızlık içinde yaşamanın en kötü yanı, ona dayanmak zorunda olmaktı –ya dayanır ya da batardınız. Zihninizin arsızca, bereketli geçmişe gömülüp sizi sabote etmesini engellemek için çok çalışmanız gerekirdi.

Sokaktaki Adam, Philip Roth (Yapı kredi yayınları)Sokaktaki Adam, Philip Roth (Yapı kredi yayınları)
Peyroux 
08 May 21:41 · Kitabı okudu · 7/10 puan

“Geçmişine bak ve kefaretini ödeyebileceğin şeylerin kefaretini öde ve elinde kalanla elinden gelenin en iyisini yap,”

Sokaktaki Adam, Philip Roth (Yapı kredi yayınları)Sokaktaki Adam, Philip Roth (Yapı kredi yayınları)