·
Okunma
·
Beğeni
·
1.406
Gösterim
Adı:
Hayatım
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
536
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757369400
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Emre Yayınları
Baskılar:
Hayatım
Hayatım
Hayatım
Herkesin hayatı mükkemel bir tarih parçasıdır. Hele çocukların ibret alacağı güzel bir kitaptır. Şahsının ehemmiyetine göre böyle bir kitap bütün vatan evlatlarının da istifade edebileceği hakiki bir rehber olabilir. Ne idik, ne olduk? Mutlak bilinmelidir.

Bu dünyada herkesin hayatı, kendi hatırasında birer resimli kitaptır. Eğer bunu yazmazsa, kendisiyle beraber silinip gidecektir. Kalacak üç beş mühim hatıra da yakınları tarafından mahiyeti değiştirilmiş birer masal olacak, kimseye faydası değil belki de zararı olacaktır.

Herkes kendi kitabını yazmalı, okunması herkes için faydalı görülenler ise mutlaka tab ve naşr olmalıdır.

Medeni alemde bu yapılıyor. Bu aleme girdiğini iddia edenler de bunu yapmalıdır.
- Kazım Karabekir
(Arka Kapak)
368 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Kazım karabekir Hayatını çok sade bir dille anlatmış ve tarihlendirip başlıklar altında okuyucuya Sunmuş. Bu sayede Kitabtan sıkılmıyorsunuz. Uzun süre okumasanız bile kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Çocukluk , Gençlik ve Balkanlardaki Çete çatışmalarını anlattığı bölümler, heyecan verici. Mekke ve Van da geçirdiği seneler benim çok hoşuma gitti. Sonuç itibariyle İttihat terakki cemiyetinin önemli bir üyesi olan Kazım Karabekir Paşamız Bana sürpriz olan Abdülhamid Düşmanlığı ile, Okuyucusunu O günlere götürüyor ve O anıları yaşatıyor.. .! Biyografi sevenlere Tavsiyemdir
536 syf.
·5 günde·9/10
Düşünüyorum da neden gerçek değeri hak eden şahsiyetlerin kıymeti öldükten sonra ya da bir şekilde itibarsızlaştırıldıktan sonra anlaşılıyor güzel ülkemde? Hani hep deriz ya tekerrür eden tarih değil olaylardır diye, baktığımda bu durumun geçmişte neyse günümüzde de değişmediğini görüyorum. Halbuki bu şahsiyetlerin kıymeti zamanında anlaşılsa, bilgi ve birikimlerinden istifade edilse ne kadar aşama kat edeceğiz bir bilinse... Neşet Ertaş'ın deyimiyle 'Neredeydin sen?', bazı şeyler kaybedildikten sonra kıymeti harbiyesi kalmıyor. Her şey yerinde ve zamanında güzel.

Kâzım Karabekir de yaşadığı dönemde değeri yeterince idrak edilememiş, özel bir şahsiyet bana kalırsa. Milli Mücadele döneminde özellikle Doğu Cephesi'nde pek çok hizmette bulunmuş bir vatan sevdalısı. Gençliğinden itibaren askeri görevlerde en ön saflarda yer almış kendisi. Ömrünün son demine geldiğinde ise 1948 yılında Meclis Başkanlığı yapmıştır. Bu dönemde geçirdiği kalp krizi yüzünden vefât etmiştir. Yaşadığı dönemde bazı konulardaki muhalif tavırları nedeniyle İstiklâl Mahkemesi'nde yargılansa da suçsuz olduğu anlaşılmıştır.

Çocukluk döneminden itibaren yaşadığı olayları ve anılarını kaleme alarak Hayatım isimli eseri oluşturmuştur. Eserde pek çok başlık yer alıyor. Kâzım Karabekir söz ettiği olaya ya da kişiye dair bilgileri her birine başlıklar atarak kaleme almıştır. Bu durum eseri okurken bilgi kopukluğu yaşamanın önüne geçiyor. Bir kısmı bitirip kitabı bırakabiliyor ve tekrar okumaya başladığınızda yeni bir kısımdan devam edebiliyorsunuz. Otobiyografinin yanı sıra bir seyâhatnâme okuyormuş hissine kapılmamak mümkün değil bu eseri okurken. Zira Kâzım Karabekir gerek babasının görevi dolayısıyla gerek ileriki yıllarda kendi görevleri dolayısıyla gittiği coğrafyalara dair çok güzel ve eğlenceli bilgilere yer vermiş.

Eser, Karabekir'in yaşamına yönelik pek çok ayrıntı içeriyor. Her olay kronolojik olarak anlatılmış. Çocukluk döneminden, ailesinden, yaşadıkları şehirlerden eğitim hayatına, sosyal çevresine, askeri tecrübelerine kadar pek çok bilgi bulabilirsiniz. Özellikle genç yaşlarından itibaren vatana hizmet konusunda aldığı eğitimler ve yaşadığı askeri tecrübeler ağırlıklı olarak ele alınmış. Kitabı bitirdiğinizde zihninizde iyisiyle kötüsüyle tam anlamıyla bir Kâzım Karabekir profili oluşturabiliyorsunuz. Kendini sürekli yüceltmek yerine 'Ben buyum' diyerek her şeyiyle, net bir biçimde şahsını ifade etmiş.

Sağlam bir karaktere, asil bir aileye sahip, doğru bildiğinden şaşmayan, menfaatlerini üstün tutmak yerine çoğunluğun çıkarını gözeten, haksızlık baş gösterdiğinde bir başkasına dahi yapılsa susmayan, vatana hizmet aşkıyla yanıp tutuşan ve bu yolda edinmesi gereken ne kadar bilgi, tecrübe varsa bunları kazanabilmek adına en ön safta yer alan, her daim vatanı için ızdırap duyarak yaşayan bir vatan sevdalısını okuyoruz satırlarda. Yer yer Abdülhamid'e ve istibdata duyduğu öfkeden de söz ediyor Karabekir, 'İstibdat, sana bin lanet. Fikirleri paslandırmak için ne mümkünse yapıyorsun.' diyerek.

Kitabın mahiyetine dair söylediğim her şey eksik kalacak biliyorum fakat bu vatan sevdalısına bir vefa borcu olarak, kırık dökük de olsa birilerinin onu tanımasına vesile olabilmek adına fikirlerimi ifade etmek istedim. Her ne kadar hayattayken hak ettiği itibarı elde edemese de, kitaplarının bir kısmının yakıldığına şahit olup "Cumhuriyet devrinde bu felâketin benim eserimin başına geleceğini o zaman bilmiş olsaydım bilmem ne hislerle başım dönerdi." diyerek ızdırabını belirtse de, yıllar sonra bile olsa eserlerinin okunduğunu ve unutulmadığını bilsin istedim.
Ruhu şad olsun.

"Bugün bu yüzlerce halka bir adam söylemediğini bırakmıyordu... O güçlü kuvvetli hamallar bile hayran hayran bakıyorlardı. Kuvvet evvela kafada ve kalpte lâzım olduğuna ne güzel misal... Ben bu sert memura yanlış yaptığını anlattım. 'Halkın memnun olmasına çalışmak insanın vicdanına zevk verir arkadaş' dedim. Halkın vergisiyle hayatını geçindiren memurlar neden onları küçük görür de onlara kumanda ve hakaret eder? Bir hamal bile çektiği ıstırabın karşılığı olan ücretinden vergi veriyor. Ve bunlar toplanıp maaş oluyor."
536 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Osmanlı’nın içine düştüğü buhranlı zamanlarının son döneminde askerlik yapmış Kurtuluş savaşımızın önderlerinden Kazım Karabekir Paşa’nın hayatını severek okudum. Hızlı karar verirken söylemim olduğu bir iki sözünde yazmadan geçmek olmaz.
“Ölüm size hücum ediyorsa ondan kaçmamalı,onun üzerine atılmalıdır. Belki onu kaçırmak mümkündür. Ölüm kendinden korkup kaçana daha kolay yetişir. Şu halde ölümden kaçılmaz fakat ölüm kaçırılabilir.”
“Bütün hayatımda binlerce yetim ve öksüz çocuğu bir baba şefkatiyle koruduğum, hayatımın en kazançlı şevkidir.”
300 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Kitabı oldukça başarılı bulduğumu itiraf etmem gerek. Gerek dönemin şartlarına ayna tutması olsun, gerekse ülkemiz açısından önemli bir ismin tüm anlarına tanıklık etmek olsun beni heyecanlandırdı.

Paşa çocukluk yıllarından başlayarak tüm hayatını tarih tarih anlatmış. Sizi adeta o yıllara götürüyor. Tavsiye ederim okumanızı.
536 syf.
·14 günde·9/10
Alçıtepe kahramanı, yetimler babası, 15. Kolordu komutanı Karabekir Paşa...
Paşa'nın okuduğum 7. kitabı olan bu eser, "Çocuk Davamız" kitabından sonra beni en çok etkileyen kitaptır. Paşa'nın çocukluk anılarından gençliğine, okul anılarından dünyaya bakış açısının nasıl şekillendiğine kadar birçok bilgi edinmek mevcut. Paşa'nın hayatı boyunca yaşadığı sevinçleri, hayal kırıklıklarını ve öfkelerini okumak benim için ayrı bir zevkti.
368 syf.
·10 günde·10/10
“Mehmet bu adam Türk mü yoksa Bulgar veya Rum mu?”dedim. Cevap verdi: “Efendim,islamdır o.” “Nereden bildin Mehmet?” “Kıyafetinden belli efendim, Hristiyanlar hallice oluyor...”
368 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kazım Karabekir’in kendi hayatını kaleme aldığı eser, doğumundan itibaren yaşadıkları, çocukluğu, mektep yılları ve staj dönemindeki 3. Ordu’da yaşadıklarını konu alan otobiyografik bir kitap.
Dönem olarak Sultan Abdülhamid ve istibdat dönemi. Balkanlarda yaşanan savaş sonrası çeteler ve komitacılarla mücadele, İttihat ve Terakki’nin ilk yapılanması Kazım Karabekir’in kendi çerçevesinden yaşadıkları ve hatıraları
368 syf.
·Puan vermedi
1919-2019 100 yıl sonra kurtuluş mücadelesinden tam bir asır sonra o kumandan ve paşaları o dönemi unutmamak ve o döneme dair bilgileri oluşturup fikir yürütebilmek için tanımak anlamak ve daha ileri gidebilmek için bu tarz eserler okunmalıdır. Okusun ki bilgi oluşsun bilgi fikrin harcıdır ve o olmadan oluşan fikir ya ilk zelzelede yıkılan bina gibi olur yada bir iki katlı gecekondudan ileri gidemez.
Bunun için başladığım kurtuluşun birinci asrında kurtuluşu tanımak adını verdiğim ve her ay bu süreçte bulunan şahsiyetleri okuyarak tanıma ve hatırlatma emelimin ikinci eseri KAZIM KARABEKIR'IN HAYATIM ESERI kendisinin kaleme aldığı bu esere dair eleştirimi baştan yapacağım kitap daha çok eski Türkçe kelimeler barındırması itibariyle güzel fakat keşke bunun yanına birde sözlük gibi bir kısım olusturulsaydi o zaman müthiş olurdu.
Şimdi esere geçelim Paşanın 1882 de başlayan hayatının 1907 ye kadar olan dönemi kendi eliyle "HERKESIN HAYATI TARIHIN MÜKEMMEL BIR PARÇASIDIR." Sözüyle başlayarak devam etmiştir. Önce ailesi anne ve baba tarafi devamındaysa babasının görevleri dolayısıyla önce Van ordan Harput ve devamında Kutsal topraklarda babasının vefatı üzerine İstanbul da devam eden bir hayat bu bulunduğu yerlerde gördüğü yoksulluk ve geri kalmışlık bu zeki kumandanın yüreğinde biriken ilk kıvılcımlar oluyor devamında orduya öğrenci olarak giriş o yıllarda derslerde olan üstün başarısı ve okul birinciliğiyle beraber gördüğü durumlarla artan bilinci neticesinde Stajı için çok daha uygun yerler olmasına rağmen o dönem barut fıçısı haline gelinen balkanlara ve Manastır'a geliş ve burada daha önce bilinciyle fark ettiği acı gerçeklerle yüzleşme balkan milletlerinin kendi içinde eğitimleri bunun yanısıra Türk ve Müslüman tebaanın ve ordunun geri kalmışlığıyla zayıflığı. Tüm bunları derinden yaşayan Karabekir paşanın yaptığı mücadeleler çözüm fikirleri ve ülkenin yönetiminde gördüğü eksiklikleri dile getirmesi. Biz bu eserde ilk dostluk ve arkadaşlıklarina da şahit oluyoruz. Örneğin daha sonra adını çokça duyacağımız Ismet paşa ve Enver paşalar gibi karakterlerle de karşılaşıyoruz.
25 yıllık yaşam diliminin devamında Kazım paşa bugün yıl dönümünü kutladığımız ilk mecliste Edirne vekilliği yapmış ve bunun öncesinde Mart 1919 'da Doğu da başlattığı mücadeleyle burada ŞARK FATIHI olarak anılmıştır. Benim açımdan burası daha dikkatle irdelenmelidir ki Gazi Paşanın askerlikten istifa ettiği ve hakkinda idam emrinin bulunduğu kritik bir noktada gelip
“Ben Ve Kolordum Sonuna Kadar Emrinizdeyiz" diyerek tarihin akışını değiştirir. Bugün bu ülke buralara öyle kolayliklarla gelme kaç kritik an yaşandı ve işte bugün tam bir asır sonra silkelenmenin zamanı gelmedi mi
23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı kutlu olsun
#masamdakiler #23nisan #mustafakemal #kazimkarabekir
"Bizi kurtaracak ancak biziz. Türkleriz!"
Kazım Karabekir
Sayfa 273 - Artık Türk Marşı Çalınmalıdır. Parola: Ben Bir Türk'üm
"Halkın vergisiyle hayatını geçindiren memurlar neden onları küçük görür de onlara kumanda ve hakaret eder?"
Kazım Karabekir
Sayfa 236 - Hakaretler ve Abdesthaneler
"Ben bu vatana karşı ne tatlı emeller besliyordum. Hâlbuki kalpazanlar, cahiller, hırsızlar neler yapıyordu..."
Kazım Karabekir
Sayfa 258 - Manastır'da İlk Aylarım
Mekkede Haccul ekber yapmıştık . Babam koleradan vefat etmişti. Ve Annemle Ağabeyim bana Babasızlığımı Hissettirmediler...
"Çok memnunum ki kendimi bir dakika bile ne muallimlerin üstünde gördüm ve ne de tarihî şahsiyetlere benzettim. Daima ben benim ve öyle de kalacağım."
Kazım Karabekir
Sayfa 220 - Musikiye Merakım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hayatım
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
536
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757369400
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Emre Yayınları
Baskılar:
Hayatım
Hayatım
Hayatım
Herkesin hayatı mükkemel bir tarih parçasıdır. Hele çocukların ibret alacağı güzel bir kitaptır. Şahsının ehemmiyetine göre böyle bir kitap bütün vatan evlatlarının da istifade edebileceği hakiki bir rehber olabilir. Ne idik, ne olduk? Mutlak bilinmelidir.

Bu dünyada herkesin hayatı, kendi hatırasında birer resimli kitaptır. Eğer bunu yazmazsa, kendisiyle beraber silinip gidecektir. Kalacak üç beş mühim hatıra da yakınları tarafından mahiyeti değiştirilmiş birer masal olacak, kimseye faydası değil belki de zararı olacaktır.

Herkes kendi kitabını yazmalı, okunması herkes için faydalı görülenler ise mutlaka tab ve naşr olmalıdır.

Medeni alemde bu yapılıyor. Bu aleme girdiğini iddia edenler de bunu yapmalıdır.
- Kazım Karabekir
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 44 okur

  • Ali Can
  • Lothar Nevi
  • oluyoröylebazen
  • B.Berk
  • Doruk Batuhan Şahnali
  • altan koroglu
  • Emre başatlı
  • Sergenn
  • Tayfur
  • Devrim Buhar

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%6.3 (1)
9
%18.8 (3)
8
%12.5 (2)
7
%18.8 (3)
6
%6.3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0