İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası

7,0/10  (5 Oy) · 
18 okunma  · 
4 beğeni  · 
788 gösterim
Nil Gün'ün, derinlik psikolojisi anlayışıyla kaleme aldığı İçimizdeki Şaman Duyguların Simyası'na aynı zamanda bir felsefe kitabı da diyebiliriz. Nil Gün, Duyguların Simyası'nda insanı (bireyi) açıklayan psikolojiyle evreni (bütünü) açıklayan felsefeyi öylesine iç içe geçirmiş ki; siz bireyin iç dünyasında dolaştığınızı zannederken evrenin derinliklerinde dolaştığınız hissine kapılıyorsunuz. İçimizdeki Şaman Duyguların Simyası bize, kendimizi ve başkalarını algılayışımızı derinden sorgulatıyor; neredeyse her satırında evrenin bir parçası olduğumuzu hatırlatıyor.

Bir roman tadında yazılmış Duyguların Simyası'nı okurken, yazarla karşılıklı sohbet ediyor duygusuna kapılıyor insan.

Bu sohbete doyamayacak; tekrar tekrar okuma isteği duyacaksınız.

Kitaptan 17 Alıntı

Yasee 
 20 Mar 23:08 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ann Landers
Eğer hayatınızda sevgi varsa, yok olan çok şeyin eksikliğini hissettirmez. Eğer hayatınızda sevgi yoksa, neye sahip olursanız olun, asla yeterli gelmez.

İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 269 - Kuraldışı Yayınları)İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 269 - Kuraldışı Yayınları)
Yasee 
19 Mar 20:26 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Affetmemek, kızgınlık duyduğun kişileri zihninde bedava kiracı olarak oturtmak demektir.

İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 199 - Kuraldışı Yayınları)İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 199 - Kuraldışı Yayınları)
Yasee 
18 Mar 15:05 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Duygular bir yelpaze, bir birleşik kaplar gibidir. Bir duyguyu kendine yasaklarsan, diğer duyguların da tam olarak hakkını veremezsin. Hep bir şeyler eksik duygusu olur.

İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 132 - Kuraldışı Yayınları)İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 132 - Kuraldışı Yayınları)
Yasee 
13 Mar 18:59 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İnsanlık başka gezegenlere ulaştı, atomu parçalayarak içindeki gücü ortaya çıkardı. Ama henüz doğal duygularının içinde saklı olan gücü ortaya çıkarıp kendisinin ve bütünün yararına kullanmayı bilmiyor.

İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 29 - Kural Dışı)İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 29 - Kural Dışı)
Yasee 
19 Mar 20:25 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Affetmeye yanaşmıyorsun çünkü affetmediğinde hayatında yanlış giden şeyler için onu suçlamaya devam edebilirsin. Mutsuz yaşamının sorumlusu da suçlusu da onlardır.

İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 197 - Kuraldışı Yayınları)İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 197 - Kuraldışı Yayınları)
Yasee 
14 Mar 18:54 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Charles Darwin
Duyular ve sezgiler, sevgi, vefa, merak, taklit etmek, mantık gibi değişik duygular ve yeteneklerle insanlık övünüyor. Oysa bunlar hayli gelişmiş şekilde hayvanlar aleminde de mevcut.

İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 35 - Kural Dışı)İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 35 - Kural Dışı)
Yasee 
 17 Mar 19:52 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Devamm ×_×
Televizyon aracılığıyla ölüme ve şiddete karşı duyarsızlaşıyoruz git gide. Tıpkı tutulmamış yaslara duyarsızlaşmaya çalıştığımız gibi.

İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 116 - Kuraldışı Yayınları)İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 116 - Kuraldışı Yayınları)
Yasee 
16 Mar 18:21 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Oysa olduğun gibi olmaktan dolayı nefret edilmek, olmadığın gibi davranarak sevilmekten daha sağlıklıdır.

İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 100 - Kuraldışı Yayınları)İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 100 - Kuraldışı Yayınları)
Yasee 
18 Mar 15:10 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Farkına Varmak / Fark Etmek / Yüzleşmek
...Ve bir erkekten ne beklediğimin, onun hangi özelliklere sahip olması gerektiğinin listesini yaptım. Tam 67 madde yazdım. Sonra bu 67 maddeye bakarak hangilerinin bende olduğunu işaretledim. Çok azı bende vardı. Bu liste çok acı verici ve şok ediciydi. Böyle bir erkek karşıma çıksa beni ne yapsın diye düşündüm. İşte o anda listede yer alan maddeleri kendi içimde geliştirmeye karar verdim. Bu, yıllar sürdü.

İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 144 - Kuraldışı Yayınları)İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 144 - Kuraldışı Yayınları)
Yasee 
19 Mar 17:48 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Arkadaşımıza doğum günü hediyesi verirken söze "Sana layık değil ama..." diye başlarız. Peki layık değilse o zaman niye veriyorsun o hediyeyi? Tabii çoğu insan bu sözü kibarlık olsun diye söylediğini savunur. Ama söze böyle başlamayan insanlar da var. Bu hediyeyi sana beğendiğim ve beğeneceğini düşündüğüm için veriyorum.

Kibar kelimesin kökeni kibirle bağlantılıdır. Kibir de aşağılık duygusunun, üstünlük duygusu olarak ifadesidir. Üstünlük ve aşağılık duyguları bir paranın iki yüzü gibidir. Her an birbirine dönüşebilir. Kimi zaman yazı kimi zaman tura. Üstünlük/aşağılık duygusunun kökeninde suçluluk duygusunun yol açtığı yoğun değersizlik duygusu vardır.

İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 188 - Kuraldışı Yayınları)İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 188 - Kuraldışı Yayınları)
2 /