İçimizdeki Şeytan

8,1/10  (12 Oy) · 
31 okunma  · 
11 beğeni  · 
868 gösterim
“Ölümü sükûnet içinde düşünmek ancak tek başımıza düşünüyorsak mümkündür. Ölüm iki kişilik olduğunda, inançsızlar için bile ölüm olmaktan çıkar.Acı verici olan hayatı değil, ona anlam kazandıran şeyi terk etmektir. Aşk hayatımız olduğunda, birlikte yaşamak ya da birlikte ölmek arasında nasıl bir fark olabilir?”
Yirmi yıllık kısa ömrüne iki roman, iki şiir kitabı, bir kısa oyun, resim ve şiir eleştirileri sığdırmış olan Radiguet, İçimizdeki Şeytan’ı kaleme aldığında henüz on dokuz yaşındaydı. 1903-1923 yılları arasında yaşayan yazarın satır aralarında savaşla yoğrulmuş bir zihnin olgunluğu kendini hemen hissetirmekle birlikte “yasak bir aşk”ın konu edildiği bu romanın arka planı okuru sürekli tarihsel ve toplumsal akışı düşünmeye zorluyor.
İçimizdeki Şeytan’ı okuduktan sonra, Radiguet’nin, kimi Fransız eleştirmenler tarafından neden “romanın Rimbaud’su” olarak nitelendirildiği daha iyi anlaşılıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  141
 • ISBN:
  9789750726194
 • Çeviri:
  Birsel Uzma
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Black Jack 
 14 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yirmi yaşında tifo'dan hayata gözlerini yuman Raymond Radiguet'in on dokuz yaşında yazdığı bu romana hayran olmamak elde değil. Sade, yalın bir anlatım, tutku dolu olağanüstü bir kavrayış, sürükleyici bir konuyla, bir araya gelirse, o kitabı bitirmek için elinizden geleni yaparsınız.

Fransız yazar bu kısacık hayatına iki roman sığdırmış. İlk romanı olan İçimizdeki Şeytan ölümünde önce yayınlandıysa da son romanı olan Orgel Kontu'nun Balosu'nun yayınlamısından önce hayatını kaybetmiştir. XX. yüzyılın usta romancıları arasında gösterilen Radiguet'in o kusursuz üslubu herkesi etkilemiştir.

Adı olmayan bir anti kahraman yaratmış Radiguet. Yasak bir aşk'ın içinde çıkış yolları arayan on altı yaşında bir ergenin verdiği tepkileri hayranlıkla okuyacağınıza eminim. Arada yaptığı yanlışların işin içinden çıkılmaz bir hal alması, romanı derin uçurumlara doğru sürüklemektedir. Aykırı asi gencimiz, şüphe dolu bu aşkın içinde bazen yükselen bazense alçalan, nitelikleriyle göz doldurmaktadır. Bu roman için söylenecek bir cümle varsa o da; Tutku, ihtiras ve aşk'tır.

"Tüm anneler, prensip olarak şu hayatta en çok oğullarının mürüvvetini görmek isterler ama seçtikleri eşleri hiç bir zaman oğullarına uygun bulmazlar."
(sayfa 108)

Kitaptaki hikaye o kadar canlı anlatılmıştı ki, okuyanda sanki en yakın arkadaşının gizli bir sırrını uzun uzun dinlemiş hissi yaratıyor.
Birinci Dünya Savaşı sırarsında Paris'te geçen bu hikayede François, kendisi 16 yaşında, güzeller güzeli Marthe'ya aşık oluyor. Yalnız bu aşkta tehlikeli bir şey var, Marthe nişanlı evlenmek üzere...

Beni bu kitapta en çok şaşırtan durum , yazarın bu kitabı "on dokuz" yaşında yazmış olması ve yetenekli yazarın ne yazık ki, yirmi yaşında tifodan vefat etmesi.

Kısacacık ömrüne üç kitap sığdırmış bu yazarın vefat ederken en yakın arkadaşına söylediği son sözler şuymuş:
"Dolaşan bir renk var ortalıkta ve o renkte saklananlar..."

Radiguet her zaman gençlerin yazma hakkını savunarak ‘bu bir gerçek, hem de hiç savsaklanmayacak bir gerçek, yazmak için yaşamış olmak gerekir'
demiş.
Bence bu İçimizdeki Şeytan kitabını adeta yazmamış yaşamış. Zaten söylentilere göre, kitap kendi hayatındaki bir kesiti anlatıyormuş.

Kitaptan 24 Alıntı

Mutluluk denen şey, bencildir.
Bazılarını mutsuz eden şey, diğerlerine mutluluk verir.

İçimizdeki Şeytan, Raymond Radiguet (Sayfa 50 - Zeplin)İçimizdeki Şeytan, Raymond Radiguet (Sayfa 50 - Zeplin)
Black Jack 
14 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir insan ölecek gibi olduğunda, ölümü tattığını sanır. Nihayet ölümle karşı karşıya kaldığındaysa tanıyamaz: "Fakat bu değildi," der ölürken.

İçimizdeki Şeytan, Raymond Radiguetİçimizdeki Şeytan, Raymond Radiguet
Black Jack 
13 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Özgürlük benim için kısa sürede bağımlılığa dönüştü.

İçimizdeki Şeytan, Raymond Radiguet (Sayfa 38 - Can)İçimizdeki Şeytan, Raymond Radiguet (Sayfa 38 - Can)
Black Jack 
13 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

En büyük hazları yenilikte değil, alışkanlıkta yakalarız.

İçimizdeki Şeytan, Raymond Radiguet (Sayfa 49)İçimizdeki Şeytan, Raymond Radiguet (Sayfa 49)
Black Jack 
13 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan çok gençken, kadınlar gibi gözyaşlarının tüm hasarı onaracağını sanma eğiliminde oluyor.

İçimizdeki Şeytan, Raymond Radiguetİçimizdeki Şeytan, Raymond Radiguet
Black Jack 
13 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İki kişilik bencillik olan aşk, her şeyi kendine kurban eder ve yalanlarla yaşar.

İçimizdeki Şeytan, Raymond Radiguetİçimizdeki Şeytan, Raymond Radiguet

Çocukların bencillikleri bizimkinden farklı mı?
Kırda, yaz gününde biz yağan yağmura lanet ederken, çiftçiler o yağmur için dua ederdi.

İçimizdeki Şeytan, Raymond Radiguet (Sayfa 13 - Zeplin Roman)İçimizdeki Şeytan, Raymond Radiguet (Sayfa 13 - Zeplin Roman)
Black Jack 
13 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan sürekli aynı düşüncelerle yaşadığında, farklı bir şey görmediğinde, bir şeyi delice istediğinde, arzularının günahkarlığını fark etmez hale geliyor.

İçimizdeki Şeytan, Raymond Radiguetİçimizdeki Şeytan, Raymond Radiguet
3 /