İmparator

·
Okunma
·
Beğeni
·
2244
Gösterim
Adı:
İmparator
Yazar:
Baskı tarihi:
1974
Sayfa sayısı:
388
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
May Yayınları
Baskılar:
İmparator
İmparator
314 syf.
·8/10
Yıllardır Türkiye'de sürüp giden "siyaset"in nasıl şekillendiğini görmek isteyenler için kaynak bir roman! Özellikle savaş zamanlarında ticaret sisteminin nasıl siyasallaştığı ve/veya siyaset sisteminin nasıl ticarete döndüğünü gözler önüne seren '74 yılında yazılmış bir roman. Fakat okurken göreceksiniz ki 2015'de hiçbir şey değişmemiş, aynı kurgu, aynı sistematik kaos sürüp gidiyor. Medyanın işlevi ise daha da başarılı (!). Okuyunuz ve okutunuz!
314 syf.
·6 günde·8/10
Kitabın iç kapağında "Vehbi Koç' un hayatının kaleme alındığı iddia edilen" yazıyor.
Bu kitabın kahramanının ismi de Fehmi Çok. Çok fakir bir çocukken uyanık biri olarak hayata atılması ve etrafın da takdiri ile bir anda değişen bir hayat. 1974' de yazılmış bir kitap. Sermayenin nasıl da her alana hükmedebildiğini, siyasete medyaya müdahele edebildiği ve hatta darbelere bile zemin hazırlayabildiği anlatılmış. Kitabı okurken sanki bugünü okuyormuşum gibi hissettim sanki hiçbirşey değişmemiş gibi. Medya gücünün de etkili kullanılmasının da keşfedildiği hatta insanların algısının nasıl yönlendirildiğini de anlatan güzel bir kitap. Ben severek okudum. Tavsiye ederim.

Keyifli okumalar..
386 syf.
·8/10
Türkiye'de cumhuriyetin erken döneminde büyük sermayenin gelişimini anlamak için faydalı bir tarihi roman örneği olsa da, kitabın ilerleyen kısımlarında Fehmi Çok'un yani Vehbi Koç'un ülkedeki herşeyi perde arkasından kontrol eden, gerektiğinde işçileri gençleri sokağa çıkaran, hükümetler devirip hükümetler kuran bir süper-kahraman olarak resmedilmesi gerçekçiliğe gölge düşürmüş. Netice de bir roman ve çoğunluğu kurgu olduğu için mazur görülebilir. Bu bilinçle okunmalı.
314 syf.
·7/10
Kitabin kapagindaki ahtapot figurunu merak etmistim ilk gördügümde... Ben olsaydim canavar resmi koyardim. Bunu söylediğim için kendime gülüyorum ama iç sesime hep saygi duymuşumdur kalsin silmeyeceğim... Bizler oy kullanarak seçtigimizi zannederken (gerçi onu da pek beceremiyoruz seçim süreçlerinde hileler, şiddet birbirimizi yemelerimizi ayri tutarsam) iş adamlari masa başinda kimin iktidara getirilirse kendilerinin daha kazançli çikacağini konuştuklarini sukut içinde anlatan bir kitap... Cumhuriyetin kuruluşundan 1970'lere dek yaşanan siyaset ekonomi ilişkisi... Kurtlu peynir ve meclis kiremitleri temini olayi Cumhuriyetin ilk yillari Cumhuriyete enkaz diyenlere atifla Osmanlidan devraldigimiz enkazi bence cok iyi anlatiyor...
#eroltoy #imparator
314 syf.
·Beğendi·8/10
Bir romandan daha çok yakın tarihimize ışık tutan bir kitap.İmparator "Vehbi Koç'un hayatıyla birlikte o dönem yaşanan ilginç olayları anlatıyor.Kitap akıcı olmamasına rağmen bir sonraki konuya merak uyandırıyor.Tarih severler kitap başına..İyi okumalar...
388 syf.
·16 günde·8/10
Yazar Türkiye’nin Cumhuriyet sonrası ekonomik ve politik gelişimini güzel bir anlatım ile öyküleştirmiş. Sürükleyiciliğinin yanı sıra bilgilendirici olması da kitabı ekstra beğenmemi sağladı.
Kitabın sonunda keşke ikincisini yazsaymış dedirtti.
Diyelim ki, kamyon ithal etmek istiyorsunuz ve hükümetiniz getirme yolunu tıkamış. Ne yaparsınız? Hemen aklınıza geleni söyleyelim. Gümrük duvarlarında gedikler açarsınız. Özellikle azgelişmiş ülke tüccarı, kaçakçılığa kayıverir. Bu riskli bir iştir. Gümrük kapısından, her zaman değişebilecek hükümetlere değin uzanan bir altın zinciri gerektirir. Yine gümrük duvarlarını delme anlamına gelecek başka bir yol vardır. Biz buna montaj diyoruz. Yani, sizin kamyonu yapacağım diye ortaya çıkmanız. Elbette yapacak değilsiniz. Parçalar gidecek buradan. Siz orada bunları birleştirip, kamyon yapacaksınız. Bunun için bir geniş alan, bir büyük depo yeterlidir. Elbette biraz da iş bilir işçiyle, birkaç mühendis... Hiçbir hükümet yedek parça ithalini engelleyemez. Engellediği zaman kendi araçlarının durmasını buyurmuş olur. Buradaki firmalarınızla iyice konuşunuz. Biz sizin ülkeniz için çıkar yolun bu olduğunu anlattık. Sağlam anlaşmalar imzalayınız. Hatta gerekirse, borçlanmalara giriniz. Sonrası kendiliğinden gelir. Ne var ki, bunun güçlüklerini göze almak gerekli. Önce hükümetinizi bu düşünceye yatırmalısınız. Bunun yolu kamuoyundan geçer. Sonra işçi sorunlarına hazırlanmalısınız. Daha sonra da pazar konusuna ele almak zorunluluğu vardır.
Ben hiç memnun değilim gidişten. Biliyorsunuz. Büro araçları fabrikamız çok gelişti. işçi sayısı ikibini buluyor.
Daha, grev yasası çıktığında işçi başına beşbin lira verip sendilaşmalarını engellemiştik. Aradan üç yıla yakın bir
süre geçti. Yeniden bir kıpırdanma var. Salt onlarda değil. .. Sanırım işçi Partisinin ektiği tohumlar yeşeriyor. Solda belli bir atılım var gibi geliyor bana. Bayağı ör­gütçülüğe alışır bir tutum içindeler. Bunun işçilere yan­sıması kötü olur. Biz her zaman azınlıkla savaşabiliriz. Bunun yollarını iyi biliriz. Ama çoğunluk savaşa girdi mi, kurallarını kendi saptar. işçilerin arda kıpırdanması, öte­kileri hemen etkileyecektir.
Erol Toy
Sayfa 316 - Yaz Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İmparator
Yazar:
Baskı tarihi:
1974
Sayfa sayısı:
388
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
May Yayınları
Baskılar:
İmparator
İmparator

Kitabı okuyanlar 78 okur

  • Zuhal Kılıçaslan
  • Sevin
  • mithat
  • Katre guney
  • Efe Erdem
  • Sefa Acar
  • oe

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4.5 (1)
9
%0
8
%9.1 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0