Işid Tuzağı

7,2/10  (5 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
413 gösterim
Uluslararası siyaset gündeminin merkezini tutan ve yarattığı şok dalgalarıyla küresel kamuoyunu altüst eden bir mesele hakkında, aydınlatıcı bir eser...

Yakın zamana kadar adı sanı duyulmamış bir örgüt olan IŞİD ya da diğer adıyla İslâm Devleti, 2014 başlarında uluslararası gündeme kanlı ve sansasyonel bir giriş yaptı. Örgüt, çok kısa bir zamanda kendisini Ortadoğu’nun yeni bir oyuncusu olarak dayatarak, Irak ve Suriye’de geniş bir bölgeyi denetimi altına aldı. Bugün, bir yandan ciddi finansal kaynaklara hükmederken, diğer yandan dünyanın her yerinden sempatizan ve yandaş bulan cihatçı ordusuyla korku ve dehşet saçmaya devam ediyor.

Ortadoğu uzmanı tarihçi Pierre-Jean Luizard, bu kitapta İslâm Devleti’nin şaşkınlık yaratan başarısının altında yatan sebepleri anlamaya çalışırken, Batılı güçlerin, örgütün onları kendi savaşının içine çekerek hazırladığı bu tuzağa neden ve nasıl düştüklerini açıklıyor. Güncel olayları anlaşılır kılmak için sürecin tarihî arka planına odaklanan yazar, Amerika’nın Irak’ı işgaline, Arap Baharı’nın ortaya çıkış dinamiklerine, nihayet İngiliz ve Fransız mandalarıyla kurulan Arap devletlerinin uzun tarihine uzanıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  119
 • ISBN:
  9789750518850
 • Orijinal Adı:
  Le piège Daech. L’état islamique ou le retour de l'Histoire
 • Çeviri:
  Yasemin Özden Charles
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kıydalgillerden Mehmet 
19 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kim ne derse desin. Haylaz çocuklar olarak dünyanın gördüğü bir kesim bir dönem epey gündemimizde ve şimdilerde ise mükemmel sorunlarımızdan. Elbette küresel dünya da küçük haylaz çocukların bir abisi vardır. Onların büyümesini sağlayan Babaları. İşte bu haylaz çocuğun ilk günlerinden başlayarak bu kadar popüler olmasını sağlayan ve destekçilerini daima bulmasına kendince kuralları olan bir örgütün incelemesi. Kısa kısa başlık başlık. Her başlık kendi içinde uzunca incelemeye gerekli. Kıssadan hisse tanımak istiyorsan ilk adımı bu kitapla yapabilirsin.