İşim ve Ben

8,7/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
4 beğeni  · 
174 gösterim
İçimize sinen bir mesleği seçmek için nelerin farkında olmalıyız?
Dört yıl önce üniversiteye girerken meslek tercihini sizin istediğiniz “iyi” bir bölümden yana yapmış olan çocuğunuzdan şöyle bir mektup aldığınızı hayal edin:
“Dört yıldır yaşadığımı hissetmiyorum. Neyle uğraşıyorum bilmiyorum. Sevmek istiyorum sevemiyorum… Mezun olduktan sonra eğitimini aldığım meslekte çalışmak istemiyorum. Hangi işi yapmak istediğimi ise bilmiyorum. Hiçbir duygum net değil, içerisi karmakarışık…”
Böyle bir mektup alan her anne - babanın içi acır. Çocuklarımızın “iyi” bir mesleğe sahip olmasını isteriz ama mutlu olmalarını da isteriz.
- Gelecekte “keşke” dememek için, gençler meslek seçim sürecinde nelerin farkında olsun?
- Bu seçimde gençleri yönlendiren anneler-babalar, rehber öğretmenler nelerin farkında olsun?
- Mesleğinden ya da işinden memnun olmayıp, değiştirmek isteyenler nelerin farkında olsun?
Aslıhan Alpaslan 
13 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Şu anda henüz bir meslek seçimi yapmamış olan lise 11 e geçmiş bir kızın annesi olarak bu kitabı okudum. Yazar Yıldız kendi meslek seçiminde yapmış olduğu hatalardan başlayarak kitap boyunca hikayesini paylaştığı insanlarında anılarına yer vermiş. Kitap temelde kendi tabiriyle 'kişi, yapmaktan mutlu olacağı bir işi seçmesi için nelerin farkında olmalı? soruna cevap arıyor.
Dört bölümden oluşan kitabın yazarı da şu anda içinde ukte kalan psikoloji lisansına devam ediyor.
Birinci bölüm; Yaşamın temel amacı ne?( bu kitap mutluluk üzerine kurulu)
İkinci bölüm; İçe sinen iş mümkün mü?
Üçüncü bölüm; Seçim yapan kim?
Dördüncü bölüm; Bilinçli seçim


Ülkemiz genelinde sosyal kültürel, maddi, manevi, baskılar, şanslar nedeniyle istedikleri farklı, yaptıkları farklı, işlere sahip olan binlerce insan var. İşte kitap bu kişilerden örnekler vererek mutlu olmak için ( bunun altını özellikle çiziyorum çünkü yazar bu eylem üzerine kitabı ele almış) doğru mesleği, işi seçmemiz için yapmamız gerekenler hakkında bilgiler veriyor.
Başta da dediğim gibi ben meslek seçimi yapamamış bir kızın annesi olarak bu kitabı okudum ve kızım da okumasını sağlayacağım.
keyifli okumalar...