Adı:
İskender
Baskı tarihi:
Ocak 2001
Sayfa sayısı:
180
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757639947
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kastaş Yayınevi
Baskılar:
İskender - Sezar
İskender & Caesar
İskender
BÜYÜK İSKENDER; Makedonya Kralı İskender tarihte en büyük askerlerden biri olarak ad bırakmıştır. Öyle ki Bau'da olduğu gibi Doğu'da da birçok milletler onu benimsemişler, çeşitli efsanelerle kendilerine mal etmişlerdir.İskender 20 yaşında babasının yerine kral olmuş, Yunan yarımadasından Afrika'da Mısır'a, Asya'da Hindistan'a kadar uzanan geniş bir alanda çağının en güçlü hükümdarlarını yenerek büyük bir imparatorluk kurmuştur. Bütün bunları 13 yıl içinde başarmış, 33 yaşında, Asya seferinde dönüşte, Babil'de ölmüştür.Büyük İskender tarihe yalnız güçlü bir kral, usta bir asker olarak değil, aynı zamanda dünya medeniyetinin gelişmesine hizmet etmiş bir kişi olarak geçmiştir.Büyük iskender'in hayatını, kişiliğini, savaşlannı anlatan bu kitap İlkçağ Grek yazan Plutarkhos'un "Hayatlar" adlı ünlü eserinden alınmıştır. Ayrıca, kitabın sonunda İskender'in Asya seferinin dünya bilim, kültür, sanat, ekonomi hayatı
184 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Yazarımız Plutarkhos MS I yüzyılda yaşamış Yunan tarihçi, biyografi ve deneme yazarıdır. Kendisini günümüze devreden “Paralel Hayatlar” yazı serisiyle tanırız. Asıl olanı ise kendisinin ciltler dolusu bir yazım hayatı olduğudur. Kaynağın ilk elden sahibidir.

Kitabında İskender ve Sezar’ın hayatlarından ziyade kişilikleri, olaylara tepkileri, ahlak anlayışları ve dahası olarak karşımıza muazzam denecek kalitede bir yazım örneği sunmaktadır. Okumaktan en keyif aldığım yazarların başında gelmesi ve olayları abartmadan tamamen olayların örgüleriyle anlatan ve okuru hiç sıkmayan ilerleyişi vardır.

Plutark’ın tarihte önemli olması sayısız eserler vermesinden ziyade kitaplarında 151 tane yazarın ve Aristoteles’in günümüze ulaşamayan 70 ve Theophrastos'tan ise 50 alıntı yapmıştır. Bunlar bile yazarın ne kadar değerli olduğunun birer kanıtı olmaktadır.

Paralel hayatları yazarken yazarın gayesini en iyi “Ressamların çizdikleri portrelerde vücudun diğer kısımlarına pek önem vermeyip karakterin aksettiği gözlere ve bakışlara odaklandıkları gibi, biz de savaşlarla yüce kahramanlıkları başkalarına bırakıp onların ruhlarını belirleyen işaretlere dayanarak yaşamlarını aktarmaya çalışacağız.” Bu alıntıdan anlamaktayız. Bu sebeple şahsım adına kendisine hayran olmayı ve çevrilen bütün eserlerinin birer okuru olmayı sürdüreceğim.

İskender; doğumu bile başkaca yorumlanan Makedonyalı Kral II. Filip’in oğlu, Aristoteles öğrencisi ve Asya’nın dönem fatihi… Muazzam bir eğitim hayatı, şan ve şöhretten uzak bir ahlak anlayışı, hiç olmayacak kadar yufka bir yürek. Sınırları genişledikçe içten çalkalanan bir imparatorluk, 13 yıla sığdırılan hiç mağlubiyetiz bir hükümdarlık ve 33 yaşında zehirden öldürülen genç bir İmparator. Kitap içerisinde geçen hadiseleri anlatmak istemiyorum. Bu sebeple meraklısına ansiklopedi değerinde bilgiler ve İskender’in hayat anlayışı ile hayat karşısındaki duruşu hakkında kulağınıza sayısız şeyler fısıldayacak eser olduğu için diyebileceğim tek şey muhakkak okuyunuz.

Sezar; siyaset adamı, hatip, komutan, yasa koyucu, şair, tarih yazarı ve astronom. Kıvrak zekâ ve dilin yardımıyla basamak basamak çıkılan bir yükselme örneği. Cumhuriyeti iptal edip mutlak bir hüküm sürme/sürememe durumu ve cinayet. Gerisi kitapta 

Kitabın eksik yerleri mevcuttur. Ancak kurtarılan yerleri bile birçok tarih kitabına kaynak olacak niteliktedir. Çevirisi muazzam ve iki bölümden oluşmaktadır. Plutark önsüz yazmayı uygun görmemiş ve çeviri sahibi de yazara uyarak oda bir önsüz yazmayı uygun görmemiş, sadece yazar hayatı ile eserlerine değinmiş, sonrası Büyük İskender’in çocukluğundan itibaren başından geçenlerle birinci bölümü noktalamış. İkinci bölüme Sezar ile başlayıp, sonuna ise notlar ekleyerek kitabı bitirmiştir.

Sözü özü; benim için harika bir deneyimdi. Kesinlikle okunulası ve tavsiye edilesi.
184 syf.
·10/10
İskender’e olan hayranlığımdan mıdır bilinmez elimden düşürmediğim bir kitap oldu. Hatta kitabın İskender ile ilgili ilk yarısını oldukça yavaş, özümseyerek okurken, hakkında pek bir şey bilmediğim Sezar’ın bölümünü daha hızlı okudum.
Kitaba başlama nedenim İskender’in kişiliği hakkında çarpıcı şeyler bulmaktı, bilakis buldum da. Hayatı, ailesi, savaşları, keşifleri zaten bildiğim şeylerdi. Ben karakteristik özelliklerini, durumlara verdiği tepkileri, alışkanlıklarını ve çevresiyle olan ilişkisini okumak istedim daha çok. Genelde asabi, erdem sahibi, arkadaşlarına önem veren ve eli açık biri olarak kazındı hafızama. Ortaya çıkardığı helenistik kültürden bahsetmeye gerek bile yok.
Sezar ise nispeten bilgisiz olduğum hatta açıkça ilgilenmediğim bir kişilikti. Okurken eksiklerimi kapatmayı niyetlenmiştim ancak benim için anlaması kitabın ilk yarısına kıyasla daha zordu. Yine de okumak bana çok şey kazandırdı.
Ve yazar Plutarkhos’a gelirsek... Ondan bahsetmemek büyük bir ayıp olur, hele ki biyografi ve denemenin öncüsü olup onlarca kitap yazdığı için. Bu kitabında iki büyük askeri dehanın hırslarının peşinden giden hayatlarından bahsederken roman yazar gibi bir üslupta yazmış ki bu da anlatımı epey akıcılaştırmış.
Plutarkhos’dan okuduğum henüz ilk kitap olmasına rağmen en iyisini okumuş gibi hissediyorum. Bu anlamda İskender–Sezar benim için bir başucu kitabı oldu.
184 syf.
Bu antik eser iki hükümdarın savaşları, hayatları, hükümdarlık davranışları ve ölümlerini anlatan gerçekten güzel bir kitap.Tarih ufkunuzu genişleteceğine inanın. Ayrıca Plutarkhos elinden geldiğince ayrıntı bilgi vermeye çalışmış. Bu da esere ayrı bir önem atfediyor. Kesinlikle tavsiye ederim..
184 syf.
·4 günde·10/10
İki merhametli ve korkusuz savaşçının şan ve şöhret umurlarında olmadan hayallerinin peşlerinden nasıl koşmuşlar heyecanla okunulacak biyografiler aynı kitapta paralel hayatlar olarak adledilmiş. Kesinlikle okunması ve dersler alınması gereken bir kitap. Nasıl lider ve komutan olunur kaybetmeyi reddeden iki kahramanın hazin sonlarla biten unutturulamayan yaşamları size yeni ufuklar açacak.
184 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Plutarkhos'un Paralel Hayatlar Serisi'nden İskender-Sezar kitabını okudum.

Plutarkhos okumadan önce biyografi türüne karşı soğuk bakıyordum. Yazarın o kadar güzel bir anlatımı var ki türe karşı içim ısındı. Daha sonra başka yazarlardan da biyografi okumaya başladım ama hiç biri Plutarkhos'un yerini tutmadı. Bu kitapla birlikte Plutarkhos'tan 3 kitap okumuş oldum ve fırsat buldukça yazarın geri kalan kitaplarını da okumak istiyorum.

İskender-Sezar kitabının Sezar kısmındaki bilgiler Sezar'ın kendi yazdığı kitapları okuduğum için aşina olduğum bilgilerdi, İskender bölümündeki bilgilerin ise çoğunu bilmiyordum. Kitabı okuduktan sonra çok fazla şey öğrendim ve unutulmaya yüz tutan bazı bilgilerimi de tazelediğim için benim için faydalı bir okuma oldu.
184 syf.
·Beğendi·10/10
Yunan felsefesi dersleri veren ve bu yüzden Brutus'un çevresindekilerle ilişkisi olan Knidoslu Artemidoros gereğinden fazla şeye kulak misafiri olmuştu.Hemen Sezar'ı bulmaya çalıştı.Onu senatoya giderken görünce yanına yaklaştı ve eline bir kağıt iliştirdi.Sezar'ın elindeki diğer kağıtlarla birlikte katiplerine verdiğini görünce yaklaştı ve ''Sezar bunu yalnız sen oku,'' dedi. Onu dikkatle dinleyen Sezar,diğer kağıtları bıraktı ve yalnız Artemidoros 'un verdiği kağıdı alıp ilerledi,hatta birkaç kere okumaya teşebbüs etti,ancak kargaşa içinde ilerlerken buna fırsat bulamadı.Böylece senatoy'a girdi.Kimilerine göre Artemidoros kalabalık içerisinde itilip kakılmaktan Sezar'a hiç yanaşamamış kağıdı da kendisine başkalar ulaştırmış.
Bütün bu olaylar tesadüfen gelişmiş olabilir,ancak cinayetin işlendiği yer için aynı şeyi söylenemez.Senato'nun toplandığı yerde Pompeius'un bir heykeli vardı.Cinayetin burada işlenmesi tanrıların işi değil de nedir? Cassius 'un harekete geçmeden önce heykele baktığı ve Epikuros'un felsefesini iyi bilmesine rağmen ondan yardım istediği söylenir.
Peki ne idi o Epiküros'u ölümle ilgili konuşması?
''Ölümden korkmak anlamsızdır,çünkü yaşadığımız sürece ölüm yoktur,ölüm geldiğinde ise artık biz yokuz,''

Sezar'ın dediği gibi ''Veni Vidi Vici''

İyi Okumalar...
184 syf.
·1 günde·10/10
Plutarkhos'un ne kadar büyük bir karşılaştırmalı biyografi yazarı olduğunu bu kitapla anladım. Diğer eserlerini de kesinlikle temin edeceğim. İskender ve Sezar'ın karşılaştırılması hem benzerlikleri hem de farklılıkları yönünden çok güçlü bir çalışma olarak hazırlanmış.
184 syf.
·4 günde·8/10
https://www.instagram.com/mimirtells/ (Kitap incelemeleri, önerileri, eleştirileri ve alıntılar için.)

Puanım 4/5.

"Bunu sakın unutmayın: Bir ülkeyi istila edenin yapabileceği en büyük yanlışlık, istika edilenin alışkanlıklarının benimsemesidir."

Antik Yunan ve Romalı yazarların kitaplarını genelde okumuşumdur. En azından adını duyup kenara bir yere not almışımdır. Fakat Plutarkhos hiçbir yerde görmediğim, duymadığım bir yazardı. Daha kitapların isimlerinden benim kalbimi kazandı. Hayatları çok ilginç olan bu önemli tarihi figürlerin ayrıntılı biyografilerini yazmış kendisi. İskender'e olan sevgim ve ilgim yüzünden ilk olarak bu kitabıyla başlamak istedim. Tarihi kitap yazmak çok zordur aslında. Kesin şeyler barındırdığı için kendinden bir şey eklemek ve kitabı eğlenceli yapmak oldukça zor fakat Plutarkhos bunu başarmış. Kitap oldukça eğlenceliydi ve bu tarihi figürler hakkında, özellikle de İskender, verdiği bilgiler muazzam. Gerçekten sıkılmadan okuduğum ve bunun üzerine birçok da şey öğrendiğim bir kitap oldu.

"Yıllar sonra Cicero, Sezar için 'O kadar güzel taranmış saçlarına zarif bir hareketle parmaklarını daldırıp başını kaşıyan bu adamın aklında bu kadar korkunç şeylerin olabileceğini, yani günün birinde Roma Cumhuriyeti'ni yıkacağını ben bile tahmin edemezdim,' dedi."

Kitapta özellikle daha uzun olan kısım olan İskender'i sevdim. İskender'e ilgim daha fazla orası ayrı ama bu kısım çok daha samimi geldi bana. İskender'in daha çok kişisel ve özel hayatına odaklanılmıştı. Tabi ki birçok önemli tarihi olaydan, savaşlardan, ölümlerden vb. bahsediliyordu fakat İskender'in gerçekten normal hayatında nasıl biri olduğunu öğrenmek çok güzeldi. Aristoteles'ten ders alan İskender'in gençliği bana Fatih Sultan Mehmet'i hatırlattı epeyce. Sezar bölümünde daha çok tarihi olaylar ve savaşlardan bahsedilmiş. İskender'e göre Sezar'ın özel hayatıyla ilgili daha az şey öğreniyoruz ki bu Sezar'ın kişiliğiyle de alakalı biraz. Yine de ikisinin de bölümlerini okuduktan sonra birçok paralellik görebiliyoruz ki yazarın amacı da zaten bu. Sırf genel kültürüm artsın diye bile okunabilir kitap. Çok beğendim, öneriyorum.
...kader kaçınılmaz olmaktan ziyade beklenmediktir...
Plutarkhos
Sayfa 134 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım - 2018 - Çeviri: İo Çokona
Bir annenin gözlerinden süzülen bir damla gözyaşı, binlerce mektubu silmeye muktedirdir... #İskende
Plutarkhos
Sayfa 45 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım - 2018 - Çeviri: İo Çokona
Ölümden korkmak anlamsızdır, çünkü yaşadığımız sürece ölüm yoktur, ölüm geldiğinde ise artık biz yokuz. #Epikuros
Plutarkhos
Sayfa 153 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım - 2018 - Çeviri: İo Çokona
Zafer için çok kez, ama hayatım için ilk kez savaştım. #JulSezar

#SonSavas
#SextusPompeius
#GnaeusPompeius
Plutarkhos
Sayfa 128 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım - 2018 - Çeviri: İo Çokona
Bir ülkeyi istila edenin yaptığı en büyük yanlışlık, istila edilenin alışkanlıklarını benimsemesidir.
Plutarkhos
Sayfa 45 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım - 2018 - Çeviri: İo Çokona
Birden karşılarında katırlarla su tulumları taşıyan Makedonlular belirdi. Öğle vaktiydi. İskender'i perişan halde gören Makedonlar bir miğfere su doldurup hemen sundular. İskender suyu kime götürdüklerini sordu. "Çocuklarımıza götürüyoruz, ama önemli olan senin hayatta kalabilmen. Çocuklarımız ölse bile yeni çocuklar yaparız," diye cevap verdiler. Miğferi elinde tutan İskender, başları önlerinde, bezgin askerlerine bakıp suyu içmeden geri verdi. Teşekkür ettikten sonra, "Eğer suyu içersem bunlar ne olacak?" diye sordu. Kralın bu asil hareketine ve kendine hakim olabilme yeteneğine hayran kalan askerleri atlarını şaha kaldırıp seve seve yollarına devam ettiler. Onun gibi bir kralın emrinde yorgunluk ve susuzluk hissetmediklerini, artık kendilerini ölümsüz hissetiklerini tezahüratkar eşliğinde belirttiler.
Plutarkhos
Sayfa 48 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım - 2018 - Çeviri: İo Çokona
Hayatı babama, güzel ve doğru bir hayat sürmeyi ise Aristoteles'e borçluyum. #İskender
Plutarkhos
Sayfa 10 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım - 2018 - Çeviri: İo Çokona

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İskender
Baskı tarihi:
Ocak 2001
Sayfa sayısı:
180
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757639947
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kastaş Yayınevi
Baskılar:
İskender - Sezar
İskender & Caesar
İskender
BÜYÜK İSKENDER; Makedonya Kralı İskender tarihte en büyük askerlerden biri olarak ad bırakmıştır. Öyle ki Bau'da olduğu gibi Doğu'da da birçok milletler onu benimsemişler, çeşitli efsanelerle kendilerine mal etmişlerdir.İskender 20 yaşında babasının yerine kral olmuş, Yunan yarımadasından Afrika'da Mısır'a, Asya'da Hindistan'a kadar uzanan geniş bir alanda çağının en güçlü hükümdarlarını yenerek büyük bir imparatorluk kurmuştur. Bütün bunları 13 yıl içinde başarmış, 33 yaşında, Asya seferinde dönüşte, Babil'de ölmüştür.Büyük İskender tarihe yalnız güçlü bir kral, usta bir asker olarak değil, aynı zamanda dünya medeniyetinin gelişmesine hizmet etmiş bir kişi olarak geçmiştir.Büyük iskender'in hayatını, kişiliğini, savaşlannı anlatan bu kitap İlkçağ Grek yazan Plutarkhos'un "Hayatlar" adlı ünlü eserinden alınmıştır. Ayrıca, kitabın sonunda İskender'in Asya seferinin dünya bilim, kültür, sanat, ekonomi hayatı

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 9 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0