İyiyim Oturuyorum

·
Okunma
·
Beğeni
·
549
Gösterim
Adı:
İyiyim Oturuyorum
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056722769
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Küsurat Yayıncılık
“5 Ağustos 1989 Ankara doğumluyum. Yirmi sekiz senedir işler umduğum gibi gitmiyor; ama yine de iyi ki doğdum. Bu fırsat insanın ayağına kaç kere gelir? Cübbe, stetoskop veya T cetveliyle yapılabilecekler sınırlıdır. Fakat un için sayısız olasılık var; o sebeple ev hanımıyım. Kışın yazlıkları, yazın kışlıkları hurçta, bezelyeleri buzlukta saklarım. Yes veya no gibi şeyleri yok sayamayacağımız için, gönül rahatlığıyla İngilizcem var diyebilirim. Fakat diğer dillere anlam veremiyorum. Bu kadar dille ne yapmaya çalışıyorsunuz?”

Ceylan Taş, ilk kitabı İyiyim Oturuyorum ile okuyucuyu ev hanımlığı, evlilik, annelik, komşuluk deneyimlerine konuk ediyor, elbette ağlayan kekler ve kısırlar eşliğinde. Çayınızı kapın, bazen kahkahalara boğacak bazen hüznüyle boğazınıza düğümlenecek, bu kitapta kendinizi bulacaksınız. Çünkü İyiyim Oturuyorum yorganın altında on üç saat ağladıktan sonra hayata devam eden tüm güçlü kadınların manifestosu!(Tanıtım bülteninden)
144 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Güzel, samimi bir dil kullanan yazar Ceylan Taş. İlk kitabı ama gayet başarılı sanki uzun zamandır bir yerlerde yazıyor gibi. Mizah da var, eleştiri de var. Her kadının hayatında olan şeylerden bahsetmiş diyebilirim. Ben yer yer güldüm yer yer üzüldüm (:
144 syf.
·1 günde
Sevdiğim beyin kitabı hediye etmesiyle başlıyor her şey.Evet,21. Yüzyılda halen kitap hediye eden beyler var ve bir ay sonra Allah’ın izniyle nişanlanıyoruz.Ve bilirsiniz ki başımızın bağlanması adına toplum nazarında bazı adetleri yerine getirmemiz gerekiyor.Mesela ona röpdoşambır bana da ismini sayamayacağım bazılarını çok gereksiz bulduğum ama niyeyse onlar olmadan nişanlı bi kız muhtemelen sayılmayacağım şeyler alınması filan gerek.

Ara sıra kitap okumam annem ve kayınvalidem tarafından baltalanacak olsa da bindik bi alamete gidiyoruz kıyamete hadi bakalım.Sonucta canım müstakbel nişanlım nesli tükenmekte olup bana kitap hediye almış.He herhalde bu kitap okunacak.Hiç yani tövbeler tövbesiii!!

Kitap o kadar güzel ve samimi bir dille yazılmış ki mest oluyorum.Üstüne Ankara’dayım ve gün içinde elektrik yoktu.Yani anlayacağınız annem-ler dışında baltalayacak kimse yokkk.Tek kelimeyle mükemmel en iyisi neticemi falan kaşıyayım.Nazar falan değer neme lazım.Neyse neyse insaflı davranıyor canlarım sağolsunlar.Ceylan doğurdukça ben de doğuruyorum,o taşındıkça sanki ben taşınıyorum öyle bi stres.Bazı yerlerinde ağlanacak haline gülüyorum vesselam.Eşini anlattığı bazı yerlerde ise ah şu erkekler diyebiliyorum.Aklıma müstakbel nişanlımla alışveriş merkezine gidince ben tabak çanak bakarken onun sıkılmaları ve en son oyuncakcılardan toplamam geliyor.Neyse neyse bakınız sakinim.Valla sakinim ya.Ah Ceylanım kadın olmak başlı başına bir manifesto iken üstüne bi de iki çocuk anası oluyorsun.Tüm alkışlar helal olsunlar sana bebeğim.Henüz haberin olmasa da sen benim en yakın arkadaşımsın artık.Ana olunca seni anımsayıp yerli yersiz anayım ben diye bağıracağım.Ben de yaparım böyle şeyler.Delilik kadınlığın şanındandır.Bunu ben uydurdum çünkü niye uydurmayayım.Bence sonuna kadar hak ediyoruz.Ayyy bir de keşkem birlikte olsaydık da kısırlar,hüngür hüngür ağlayan kekler yapıp kız bir de görmemiş gibi denize paçalarını sıvayıp giren damatlar mı dersin,gelinliği hiç acımadan denize sokup poz veren gelinler mi.Dış cekim saçmalığından şahsen sevgilimle rabbimize ve birbirimizin kafa yapısına sığınıp uzak durmaya çalışıyoruz.O yüzden seni en iyi ben anlarım anacıgıımmm!!

Zor şeydi kadın olmak.Sen bir de dünyalar tatlısı iki tane çocuk yapmışsın.Özenmedim desem yalan olur.Sen anasın anaaa kendine gel Ceylan ayrıca tramboline binmek de neymiş.Koskoca kadınsın üstüne çocuk yapmışsın ay zayıf hastalıklı mı o çocuk beslemiyor Musun annesi senler kovalasın siz fitne fesat kalplileri emiiii! Canım sevgilim nolur şu tuzluklarımızı filan aradan cıkaralım.Olmaz mııııı? Hadi öptüm beybisiler kitap çok güzel.Evlenecek kız olanlara ayrı bi önerilir.Sizi kayırdım kader ortaklarım.Hepinizi öpüyorum:)
144 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Yaşasın hayata nefes aldıran kitaplar! Çok önemli bir sınav, arkasından gelen belli koşuşturmalar derken bir günde bitecek kitap günlerce elde sürünebilir ama zaten böyle kitaplar da böyle zamanlarda okunmaya çok idealdir.

Ceylan Taş'ı ilk kez Burak Aksak'ın yayınevi olan Küsurat'tan çıkan kitabı ile tanıdım, sonra instagramda yazdıklarını okumaya başladım. Ben çok seviyorum fotoğraf altında hayata dokunan birkaç cümlelik yazıları okumayı. (Geçenlerde bütün o güzel yazıları kaldırmış bazı sebeplerle gerçi, bunun için de epey üzgünüm.) Neysee gidip de alacağımı sanmazdım çünkü malum öğrencilik, para vereceğimiz kitapları iyi seçmek zorundayız. Ama sonra Ankara kitap fuarında tanıştım kendisi ile aylar önce, okumak da şimdiye kısmet oldu.

Bence inanılmaz keyifliydi okuması. Cidden bazen bütün o ağır kitapları kenara koyup böyle bi nefes almak lazım. Ceylan Taş evlilik ve annelik serüvenini anlatıyor, bazen hüzünlü ama çoookça komik. O kadar samimi ki keşke onunla kanka olabilsem diyorum şimdi, aramızda 10 yaş varsa n'olmuş ki.. Şu an onun evlendiği yaşlardayım. Okurken annemin sesi kulaklarımda çınladı sürekli, bütün ev işlerindeki becerisizliğime tepkisi: "Senin yaşındakiler evlenip çocuk yetiştiriyor!!!" Haklısın anne...

Ceylan Taş'ın anlattıklarına empati yapmak dışında elimden bir şey gelmedi, anneliğe ve evliliğe dair henüz bir tecrübem olmadığı için sadece üzerine düşündüm. Ama cidden onun ve ailesinin hayatına konuk olmak o kadar keyifliydi ki. Çocuklarını kitap boyu Yiğit oğlum ve Deniz kızım diye çağırması hatrına bile okunur. Ben bile bu kadar çok sevdiysem bu kitabı, anneliği tadanların çok daha seveceğine eminim. Bütün annelere öneriyorum. Tabiii anne olmayanlara da öneriyorum. :)))
Keyifli okumalar.
144 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Sanki günlük hayatımızın bir parçasıymış, sanki yan komşumuzla oturmuş çay eşliğinde sohbet ediyormuşuz gibi bir kitap. Edebi kaygı taşımıyor, yalın ve günlük bir dille yazılmış. İçime işledi diyemem belki ama rahatlıkla içimi ısıttı diyebilirim. Günlük hayatınızdan azıcık olsun kaçmak ve başka hayatlara pencere açmak isterseniz tavsiye ederim.
144 syf.
·6 günde·5/10
Yazarın anlatım şekli güzeldi. Sadece her paragrafın sonunun "...çünkü böyle, hem neden olmasın ki" şeklinde bitirmesi akıcılığını çok etkilediğini düşünüyorum. Okurken de sıkılıyor insan. Her paragrafın sonunda nasıl bir bitiş olacağını tahmin eder hale geliyorsun. Çok yoruma açık bir kitap değil, otobiyografi zaten. Tavsiye eder miyim, edebilirim. Hem neden etmeyeyim ki?
144 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
#okudumbitti
Kitabı bitirdikten sonra kendime gelmem biraz zaman aldı. Kadınlık, annelik, "eş" lik ve komşuluk üzerine hepimizin yaşadığı durumları mizahi ve ironik bir üslupla anlatmış yazar. Yer yer çok güldüm, hatta aklıma Şeyma Çekici geldi. Çünkü üslup ve anlatım tarzı çok benziyor Ceylan Taş'ın. Sonuç itibariyle çok beğendim. Sadece son kısım çok etkiledi beni, hatta gözümde biriken yaşlara engel olamadım. Umarım hikaye güzel bir şekilde devam ediyordur. Kısacası #okudumokuyun #tavsiyemdir
144 syf.
·10/10
Içiniz mi daralıyor? canınız mı sıkkın? Tadaaa bu kitap size iyi gelecek söz bak :)) bazen bütün o ağır kitapları kenara koyup böyle minnak, komikli bir şey okumalı
Çok samimi ve güzel bir dille yazılmış; mest oldummm
Okurken keyifli iyi güzel hoş da o son neydi öyle :( içime adeta bir öküz oturdu.
Fil de olabilir, bilemiyorum
144 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Yazarin anlatim dili oldukca samimi akici. Film izlerken duygulanip agladigim olmustur ancak bir kitabi okurken goz yaslarimi tutamayisim ilk .. kalp agrisi yurekte yangindan hallice olunuyor ..
144 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen gayet başarılı.dili çok akıcı itabı okırken yer yer gülmeme engel olamıyorum.o kadar tanıdık ki yazdıkları.bayıldım diyebilirim.
144 syf.
·Puan vermedi
Daha önce okuyup bitirdiğim bir kitap.
Okurken güldüm, ağladım, sevindim,heyecanlandım. Sanki yaşadıklarını ben de yaşadım. Canım Ceylan'ım. Seni ne çok sevdiğimi bir kez daha anladım. Umarım böyle kalmaz. Yine yazarsın, yine okuruz. Sevgiler .
.
.
144 syf.
·3 günde·8/10
eğlenceli bi dili var
ama Son sayfalar ciğerimi söktü diyebilirim
kanser le ilgili ne yazık ki bir anınız varsa muhtemelen bir benzerini siz yaşayacaksınızdır... hele ki babanızı bu meretten kaybettiyseniz...
Trigonometriyi anlayabilen bir beyin, beni anlayamıyor. Olacak iş değil.
Ceylan Taş
Sayfa 48 - Küsurat Yayınları - 3. Baskı
"Aynaya baktığında gördüğün şeyin ne kadar güzel olduğunu fark edemiyor musun? Gençlik... Gençlik böyle işte. O şımarık güçle, hiç yaşlanmayacağım sanıyorsun. Kendine hızla zarar verip yavaş yavaş intihar ediyorsun."
Ceylan Taş
Sayfa 86 - Küsurat Yayınları - 3. Baskı
İnanmak istememek tam olarak nerenin ağrısı? Beyin mi, kalp mi?
Geçip gider mi?
Ceylan Taş
Sayfa 141 - Küsurat Yayınları - 3. Baskı
İnanmamış ve hatta anlamamış gibi yaparsam bence tamamdır. Genel olarak sıkça kullandığım bir metot bu, ismini söylemek gerekirse "mala yatma" metodu.
İçimde kızıl saçlı, kruvaze elbiseli bir Ferhunde, sürekli huzursuzluk verecek şeyler fısıldıyor bana. Bir çiyan gibi, bir pislik gibi...
"O haftayı takip eden pazar günü de,özgüven sahibi bir sivri burun ayakkabı giyip nişanlandım.Çünkü terk ettiğim yerde benimle konuşabilmek için sürekli gofret mofret satın alan biri vardı.Ve eğer terkettiginiz yerde sizinle konuşabilmek için sürekli gofret mofret satın alan biri varsa,geri dönüp onunla nişanlanmanız gerekir."
Ceylan Taş
Sayfa 14 - Küsurat yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İyiyim Oturuyorum
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056722769
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Küsurat Yayıncılık
“5 Ağustos 1989 Ankara doğumluyum. Yirmi sekiz senedir işler umduğum gibi gitmiyor; ama yine de iyi ki doğdum. Bu fırsat insanın ayağına kaç kere gelir? Cübbe, stetoskop veya T cetveliyle yapılabilecekler sınırlıdır. Fakat un için sayısız olasılık var; o sebeple ev hanımıyım. Kışın yazlıkları, yazın kışlıkları hurçta, bezelyeleri buzlukta saklarım. Yes veya no gibi şeyleri yok sayamayacağımız için, gönül rahatlığıyla İngilizcem var diyebilirim. Fakat diğer dillere anlam veremiyorum. Bu kadar dille ne yapmaya çalışıyorsunuz?”

Ceylan Taş, ilk kitabı İyiyim Oturuyorum ile okuyucuyu ev hanımlığı, evlilik, annelik, komşuluk deneyimlerine konuk ediyor, elbette ağlayan kekler ve kısırlar eşliğinde. Çayınızı kapın, bazen kahkahalara boğacak bazen hüznüyle boğazınıza düğümlenecek, bu kitapta kendinizi bulacaksınız. Çünkü İyiyim Oturuyorum yorganın altında on üç saat ağladıktan sonra hayata devam eden tüm güçlü kadınların manifestosu!(Tanıtım bülteninden)

Kitabı okuyanlar 75 okur

  • Esra büker
  • Blghn C.
  • Tuzunru
  • Sema Çelik
  • Eylul
  • Esmanur Çarkci
  • Ayşenur Kardeş
  • D.
  • Betul Turker
  • Nesibe Ata

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.7 (12)
9
%6.5 (2)
8
%32.3 (10)
7
%9.7 (3)
6
%3.2 (1)
5
%3.2 (1)
4
%3.2 (1)
3
%3.2 (1)
2
%0
1
%0