İzdiham - Sayı 27 (Şubat - Mart 2017)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2972
Gösterim
Adı:
İzdiham - Sayı 27
Alt başlık:
Şubat - Mart 2017
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000029304
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Periyodik Yayınlar
İzdiham 27. Sayısına ulaştı. Bu sayıda Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Fatma Şengil Süzer, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan,Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Halil Kurbetoğlu, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, Ferhat Toka, Mücahide Orak, Mücahit Gündoğdu, Kevser Tekin, Elif Atasoy, Hatice Çay ve Yağız Gönüler yer alıyor. İzdiham hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor.
64 syf.
Derginin en güzel yanı da kıyamet kopma ihtimaline karşı abonelik faaliyetlerinin olmaması ve ilkelerini "Kimseye sözümüz yoktur. Metinlerimizde üç noktaya yer verilmez." şeklinde açıklamalarıdır.
64 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
hafta sonuma tat katan alternatif bir dergi oldu. derginin kapağı basit ama ilgi çekiciydi. grefikerimiz aşık olduğu için kapak yapamadık kapak resmi bana oldukça samimi geldi. üzerinden şöyle olmuştur diye tahminler bile yürüttük. içerisinde yer alan yeni haram listesi yazısını beğendim. ama dergiyi genel manada çok melankolik buldum. sanki içerisinde bir tutam umut eksik gibi.
64 syf.
·Beğendi·10/10
Kapaklarıyla dikkatimi çeker. Görsel olmaktan çok içeriğe uygun ve onunla bütünlüğü sağlanmış. Ne fazla felsefe ne fazla din, melankoli ve dram kıvamında edebiyat dergisi. Yeşil en sevdiğimdir ve de üzerine Aşk yazmışlar. Çalışmışlar ne diyeyim emeğe sağlık.
64 syf.
·Puan vermedi
izdiham dergisi bu sayısının kapağın'da grafikerimiz aşık olduğu için kapak yapamadık diyecek kadar dürüst bir dergi izdiham edebi yönden ise harika bir dergi olmakla beraber içinde şiir anlatı deneme edebiyata dair her şey olan bir dergi
Böyle tanışmıştık seninle ve bir insan bir dergiyi ne kadar sevebilirse en yücesiyle sevmiştim seni. 3 yıl önce.. Bir daha hiçbir şey aynı olmadı, ne hayatım ne kalbim. Sadece sen aynı kaldın, bütün ihtişamınla.
64 syf.
·10/10
Allah başka dert vermesın dediğimiz bir sayıydı....
Sonraki sayilardan ogrendik ki grafiker sevdiğinden ayrılmış
Nazara gelen bir sayıydı diye paylasayim
64 syf.
Dergiyi elime aldığım günden beri kendime sorup duruyorum: Ben bu dergiyi nerden aldım, niye aldım? Sonra düşünüyorum bu isimde bir dergiyi rafta görsem almazdım, olsa olsa kapak tasarımı dikkatimi çeker onun için alırdım. Bütün soru işaretlerim dün aydınlandı. Derginin içinde bir yazıda çok sinir olduğum bir kısma rastladım, sonra o kısmın fotoğrafını çekip arkadaşıma yolladım. Arkadaşımın ‘’Merve sen bu dergiyi neden aldın ki, boş yere para harcamışsın, keşke kitap alsaydın!’’ mesajını yazmasıyla kafamda ampul yandı. Dergiyi ben almamıştım ki.

Seni sevmedim İzdiham dergi, ama hikayeni seviyorum. Tabiki de çıkış hikayeni değil, bana ne ondan, ben bendeki hikayeni seviyorum. Dergilerle ilgili olduğumu bilen bir arkadaşım ders arasında önüme geçip dergi okumak istediğini söyledi. Bende var, ben sana veririm dedim, kabul etmedi, ben kendim alacağım dedi. Ayaküstü bana o ay rafta ne kadar dergi varsa hepsinin ismini saydırdı, hangilerini sevip hangilerini sevmediğimi anlattırdı, benim hangilerini aldığımı da özellikle sordu. Tabii ben o anda bütün bunların farkına varmamış arkadaşımın bu davranışının
nedeni üzerinde çok durmamıştım. Bir akşam odama geldim, yatağın üstünde bir D&R poşeti duruyor, üzerinde bir not, içinde bir İzdiham. Meğerse o kadar sorgu sual bana dergi almak içinmiş. İzdihama karşı içimde ufak da olsa bir sempati varsa sebebi bu hikayedir.

Dergi keşfinde olduğum sıralarda İzdiham’ın kapıma kadar gelmesini, okuyup nasıl bir dergi olduğunu anlamak adına bir fırsat olarak görmüştüm. Ama gelin görün ki okumaya ancak şimdi zamanım oldu.

Tam da sevgililer gününün yaklaştığı sırada bu günün saçmalığını kavrayıp yönünü kitap-dergi reyonuna çeviren okurları ağına düşürecek bir kapak tasarımı olmuş ‘’Grafikerimiz Aşık Olduğu İçin Kapak Yapamadık’’. Dergi hediye olmasa ben de düşerdim, açık söyleyeyim.

Görsellik açısından oldukça başarılı, resimleri, renkleri, sayfaları o kadar göze hitab ediyor ki okumayı bırak resimlerine bak o derece. Mecaz ya da abartma falan değil, gayet ciddiyim, yazı mı vardı ki okunacak, bol bol resimlerine renklerine baktım, gözüm yorulunca da yazılarına göz gezdirdim. Görselliğe verdikleri önemi biraz da yazıların içeriğine verselermiş keşke. Yazıların genelinde hiçbir kesimi küstürmemek için yazılmış olma izlenimi var ama bazı yerlerde öyle benzetmeler öyle tabirler kullanmışlar ki o küstürmek istemedikleri kesimler derginin olduğu yerden tası tarağı toplayıp uzaklaşıyor.

Yalnız şiirlerinin hakkını teslim etmek gerek, şiirleri beğendim, hatta güzelim şiirlerin böyle bir dergide bulunuyor olmasına esef ettim.

Girişte bir Mustafa Kutlu öyküsüne yer verilmiş, daha önce Mustafa Kutlu okumadım, diğer öykülerine göre bu dergide yer alan öykünün yeri nerededir, bilemedim. Ancak idare eder diyebileceğim bir öyküydü. Mustafa Kutlu bu sayının birkaç yerinde daha geçiyordu, galiba bu sayıda Mustafa Kutlu üzerine yoğunlaşmışlar. (‘’Patronlar Mustafa Kutlu Okumaz’’ diye bir yazı başlığı vardı, ne alaka ya!)

Daha önce paylaştığım bir iletide de bahsetmiştim, bir Cervantes yazısı yazmışlar ki öyle böyle bir yazı değil, sinir harbine tutulmadan sonunu getiremedim. Cervantesin yazarlığından ve edebiyatından gayrı her türlü magazinsel bilgiye yer vermişler hatta az biraz da ti’ye almışlar. Yazarlarla ilgili iki yazı daha vardı, neyse ki onlar biraz daha iyiydi.

Beğendiğim birkaç yazı ve şiirler dışında çok da dişe dokunur bir tarafı yoktu derginin. Bu sayısında bana edindirdiği izlenimler ile İzdiham, okunmayacak dergiler listesine giriş yapmış oldu.

Beğendiğim yazılar:
Esra Köse- Ben Neden İntihar Edemedim
Zeliha Yurdaer – İyi Olmak Ücretsizdir
Hatice Çay – Cahit Zarifoğlu ve Küçük Prens Arasında Geçiyor
Yunus Meşe – Barış İçin Bir Öykü, Etgar Keret
Yasin Kara – Küme Dışında Üzüldüm
Çağatay Hakan Gürkan - Safa ile Merve Arasında Bir Muazzam Şiir: Peyami Safa
"Anlat!" dedi kadın.
"Ne anlatayım?" diye sordu adam.
"Anlat bir şeyler işte!" diye cevapladı kadın.
"Kalmadı bir şey!" dedi adam sıkıntılı bir sesle.
"Yani her şeyi anlattın mı?" diye sordu kadın bu defa.
"Mesele bu ya!" dedi adam, kadına dönerek, "Ben aslında anlatmak istediğim hiçbir şeyi anlatamadım."
"E anlat işte!" diye üsteledi kadın.
"Neyi?" diye sordu adam kadına.
"Anlatamadıklarını?!" dedi kadın.
"Anlatamadıklarını nasıl anlatır ki insan?" diye sordu adam kadına, belki kadına değil, kadından çok kendine, içine, içinin derinliklerine.
Kırgınız!
Bekle, gitme, yapma, etme, sabret, durma, sonra, sırası değil, başka zaman, üzülme, ağlama, bekleme, boş ver, bakarız, belki diyenler yüzündendir kahrımız.
Kolektif
Sayfa 50 - Nurdal Durmuş

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İzdiham - Sayı 27
Alt başlık:
Şubat - Mart 2017
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000029304
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Periyodik Yayınlar
İzdiham 27. Sayısına ulaştı. Bu sayıda Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Fatma Şengil Süzer, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan,Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Halil Kurbetoğlu, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, Ferhat Toka, Mücahide Orak, Mücahit Gündoğdu, Kevser Tekin, Elif Atasoy, Hatice Çay ve Yağız Gönüler yer alıyor. İzdiham hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor.

Kitabı okuyanlar 105 okur

  • Psyduck
  • aylin sönmez
  • İlker Telli
  • kaptan mağara adamı
  • Kardelen Ölmez
  • Rumeysa Umut
  • SihirliFlut
  • Nesrin aslan
  • Sema Atıcı
  • Psikolojik Danışman

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.6
14-17 Yaş
%2.8
18-24 Yaş
%25
25-34 Yaş
%50
35-44 Yaş
%8.3
45-54 Yaş
%5.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%53.8
Erkek
%46.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%61.4 (27)
9
%15.9 (7)
8
%4.5 (2)
7
%11.4 (5)
6
%2.3 (1)
5
%2.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%2.3 (1)