Joseph Andrews

8,0/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
389 gösterim
Henry Fielding (1707-1754): Romanları, oyunları, yergileri, siyasi makaleleriyle İngiliz kültür hayatının en önemli ve ilginç karakterlerinden biridir. Gayet verimli bir oyun ve hiciv yazarıyken sansür yüzünden yazmaya ara vermiş, hukuk öğrenimi görerek yargıç olmuştur.
Yargıçlığı sırasında da yazmayı hiç bırakmayan Fielding'in ilk romanı 1741 yılında yayımlanmıştır. Yazar 1742 yılında yayımlanan Joseph Andrews ile büyük bir ün kazanmıştır.
Çağdaşı Samuel Richardson'un Pamela romanına nazire olarak kaleme aldığı eser, bugün dahi hiciv romanının şaheserlerinden biri sayılır. Fielding, Joseph Andrews'da kendine has akıcı, özgün, yenilikçi üslubuyla İngiliz toplumunun çeşitli sınıflarının yozluğunu keskin bir ironiyle ortaya koymuştur.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  397
 • ISBN:
  9786053607823
 • Çeviri:
  Ferit Burak Aydar
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

O da bunun uzerine "okuduğu kitaplardan bu dunyada icinde bulundugu durumdan yakinmaktan daha iyi bir seyler ogrendigini umdugunu; kendi payina, ona layik gorulen konumdan ziyadesiyle memnun oldugunu; yeteneklerini gelistirmek icin calismasi gerektigini; tek ihtiyaci olan seyin bu oldugunu; yoksa kendi payina dusenler icin sizlanmanin ya da kendinden daha iyi durumda olanlari kiskanmanin marifet olmadigini" soyledi.

Joseph Andrews, Henry Fielding (Sayfa 18 - Iş Bankasi Yayinlari)Joseph Andrews, Henry Fielding (Sayfa 18 - Iş Bankasi Yayinlari)