Joseph Andrews

8,7/10  (3 Oy) · 
14 okunma  · 
3 beğeni  · 
431 gösterim
Henry Fielding (1707-1754): Romanları, oyunları, yergileri, siyasi makaleleriyle İngiliz kültür hayatının en önemli ve ilginç karakterlerinden biridir. Gayet verimli bir oyun ve hiciv yazarıyken sansür yüzünden yazmaya ara vermiş, hukuk öğrenimi görerek yargıç olmuştur.
Yargıçlığı sırasında da yazmayı hiç bırakmayan Fielding'in ilk romanı 1741 yılında yayımlanmıştır. Yazar 1742 yılında yayımlanan Joseph Andrews ile büyük bir ün kazanmıştır.
Çağdaşı Samuel Richardson'un Pamela romanına nazire olarak kaleme aldığı eser, bugün dahi hiciv romanının şaheserlerinden biri sayılır. Fielding, Joseph Andrews'da kendine has akıcı, özgün, yenilikçi üslubuyla İngiliz toplumunun çeşitli sınıflarının yozluğunu keskin bir ironiyle ortaya koymuştur.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  397
 • ISBN:
  9786053607823
 • Çeviri:
  Ferit Burak Aydar
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mutlu Gözler :) 
8 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Samuel Richardson'ın Pamela'sının ''ahlak, erdem ve iffet anlayışına'' karşı tepki olarak ve alay etmek için yazılmış bir romandır. Bu romanda ana karakterimiz Joseph zengin bir ailenin yanında uşaklık yapmaktadır. Evin beyi vefat ettikten sonra evin hanımı tarafından tahrik edilmeye çalışılan genç ve yakışıklı Joseph direnir ve asla ev sahibesinin kurbanı olmaz.. Daha sonra olaylar gelişir ve istediğini elde edemeyen ev sahibesi Joseph' i evden kovar. Bu olay Joseph için dönüm noktasıdır ve çocukluk aşkını aramak için yollara düşer. Her ne olursa olsun asla iffetini ve erdemini bozmayan Joseph hayatın tüm zorluklarına karşı direnmeyi göze alır. Maceralarla dolu bir hayat onu bekler. Yazarın sade dili ve ustaca kullandığı doğa betimlemeleri adeta okuru olayların içine sürükler. Okumaktan sıkılmayacağınız bir roman sizleri bekler.

Kitaptan 3 Alıntı

Ey aşk! İnsan senin eline düşmeyegörsün, kadın erkek dinlemeyip nasıl da türlü türlü oyunlar oynarsın! Hem kendin kandırırsın onları hem de onların birbirlerini kandırmalarına sebep olursun. Onların budalalıklarını gördükçe sen de zevke gelirsin! Onların iç çekişleriyle güler, acılarıyla eğlenirsn.

Joseph Andrews, Henry Fielding (Sayfa 32 - Kültür yayınları)Joseph Andrews, Henry Fielding (Sayfa 32 - Kültür yayınları)

O da bunun uzerine "okuduğu kitaplardan bu dunyada icinde bulundugu durumdan yakinmaktan daha iyi bir seyler ogrendigini umdugunu; kendi payina, ona layik gorulen konumdan ziyadesiyle memnun oldugunu; yeteneklerini gelistirmek icin calismasi gerektigini; tek ihtiyaci olan seyin bu oldugunu; yoksa kendi payina dusenler icin sizlanmanin ya da kendinden daha iyi durumda olanlari kiskanmanin marifet olmadigini" soyledi.

Joseph Andrews, Henry Fielding (Sayfa 18 - Iş Bankasi Yayinlari)Joseph Andrews, Henry Fielding (Sayfa 18 - Iş Bankasi Yayinlari)
Genoveva 
29 Oca 14:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yargılarımızda ne kadar yanılırsak o kadar az bunu kabul etmek isteriz; ben kendi payıma hep şunu gözlemlemişimdir, bir tartışmada en yanlış tarafta olanlar hep en hararetlisi olmuştur.

Joseph Andrews, Henry Fielding (Sayfa 353 - İş Bankası Kültür Yayınları)Joseph Andrews, Henry Fielding (Sayfa 353 - İş Bankası Kültür Yayınları)