Kader Kılıcı (The Witcher Serisi 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
765
Gösterim
Adı:
Kader Kılıcı
Alt başlık:
The Witcher Serisi 2
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
440
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052991954
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Miecz Przeznaczenia
Çeviri:
Regaip Minareci
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
İngiltere için Tolkien, Amerika için George R. R. Martin neyse Doğu Avrupa için Sapkowski odur.

Rivyalı Geralt bir Witcher’dır. Daha küçük bir çocukken seçilmiş, eğitilmiş, büyülerle donatılmış ve mutasyon geçirmiş bir canavar avcısı. Acımasız, tekinsiz, karanlık ve canavarlarla dolu bir dünyada yaşar.Bir Witcher’ın hayatı kolay değildir. Yaptığı iş gereği boğazına kadar pisliğe batıp tüm şehri tehdit eden ölümcül canavarların peşine düşer, denizkızlarını ikna etmeye çalışır. Asıl meselenin ejderhayı öldürmek değil hazinesinin nasıl paylaşılacağı olan bir maceraya gönülsüzce katılmak, insanların mı yoksa kadim türlerin mi daha büyük canavarlar olduğuna karar vermek zorunda kalır. Sihirbazlar, prensler, canavarlar, derebeyleri, rahipler, ozanlar ve her türden canavar bu topraklarda yaşar, hayatta kalmak için savaşır, sever ve nefret eder. Hepsinin arasında ise Rivyalı Geralt tek başına yürür.

“Mıevılle ve neıl gaıman gibi sapkowskı de eskiyi alıp yeniliyor… Fantastik türde taze bir açılım.”

-Foundation-

“Bu kitabı gerçekten, gerçekten çok beğendim... Sapkowskı’nin dünyasındaki hiçbir karakter siyah-beyaz değil. Geralt ve canavarlar dâhil herkes grinin bir tonu.”

-The Deckled Edge-

“Dünyadan bıkmışlığı ve sayısız savaşta geliştirilmiş güçleri, geralt’ı böylesine ilginç bir karakter yapıyor.”
-Edge-
Witcher dünyasına girdikçe etkisinden çıkılması zorlaşıyor. İlk kitabın etkisiyle dayanamayıp oyunları ön sıraya aldım, daha çevrilmemiş kitapların araştırmasını yapıp beklemelere koyuldum... Kitapları arka arkaya okumak istesem de yeni kitapların ne sıklıkla elimize ulaşacağını bilememek korkutuyor. Diğer kitapları beklerken sabrım taşmasın diye yavaş yavaş okumayı düşünmüştüm fakat Kader Kılıcı'nın hikayelerine girişince bunun çok da kolay olmadığını fark ettim. Anladım ki Sapkowski'nin farklı anlatım tekniğine ilk kitapta alışmışım ve bu sayede ikinci kitapta kendisiyle artık samimi olduk. Sapkowski, mizahını kendi yarattığı Witcher dünyasına öyle güzel adapte ediyor ki, modern zamandan beslenen eski bir destan buluyoruz karşımızda.

Hikayelerimizi sırtlarında taşıyan karakterlerimize aşinayız. Elbette yenileriyle karşılaşıyoruz ve onlara da alışmak zor olmuyor. İlk kitapta acemiliğimizi attığımız Witcher dünyası yavaş yavaş büyümeye başladı. Üçüncü kitabın da konusuna aşina olduğumdan, ikinci kitaptaki bazı hikayelerin bir sonraki kitabın oluşumunda ne kadar söz sahibi olduğunu anladım. Hazırlanışa bakılırsa üçüncü kitap da büyük bir cümbüş bekliyor bizleri.

Geralt, kendini ne kadar geri çekse de karakteri hakkında bizlere ipucu veriyor. Onu tanımanın bu kadar zor olması aslında karakterinin zeminini kuvvetlendiren bir durum. Geralt güçlü bir karakter, kabuğunu kırmak için çaba harcamazsak bu ona haksızlık olur. Geralt'ı diğer karakterlerimizin gözünden tanıyabilmek de bir karakterin tanıtımını güçlendirebilecek en önemli unsurlardan.

Kader Kılıcı tempoyu yükseltiyor, karakterlerle bağımızı güçlendiriyor ve bizleri serinin bir sonraki ayağına sabırsızlıkla davet ediyor. Bizleri eğlendiren, duygulandıran ve damarlarımıza adrenalin pompalayan bir eser Kader Kılıcı.
Kitap ilk kitaba göre daha duygusal ve romantik geçiyor. Kitapta birbirinden farklı konuyu anlatan 6 hikaye var ama hepsi de bir şekilde birbiriyle bağlantı kuruyor. İlk 2 hikaye Geralt'ın Yennifer'ın duyduğu aşkı, hayalkırıklıklarını ve hüznünü çok yoğun şekilde işlerken Ebedi Ateş adlı hikaye ise The Witcher 3 oyununda da yan görev olarak yaptığımız Novigrad'daki Ebedi Ateş Tarikatı'yla Dudu adlı suretçi arkadaşımızın hikayesini komik bir dille anlatıyor. Kitaba adını veren Kader Kılıcı ise ilk kitaptaki Bedel Meselesi hikayesinin devamı... Geralt' ın Ciri'yle ilk tanışmasını anlatıyor. Son hikaye "Biraz fazlası" ise en sürprizli ve en az aksiyonun olduğu bölüm. Geralt öz annesi ile olan ilişkisini, Nilfgaard'ın neden olduğu savaş ve Ciri'yle tekrar kaderlerinin kesişmesini konu alıyor. İlk kitaptan daha çok beğendim. Ama ilk kitapta ikinci kitapta da anlamını bilemediğim pek çok keli eye rastladım baştaki sözlük yetersiz sadece yaratıklarla ilgili halbuki ya daha detaylı bir sözlük olsa yada sayfanın altında açıklamalar olsa daha iyi olurdu. Meraklısına kesinlikle tavsiye ederim.
 • Son Dilek
  8.5/10 (103 Oy)94 beğeni162 okunma26 alıntı1.727 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.588 Oy)8.864 beğeni28.821 okunma850 alıntı140.235 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.761 Oy)13.475 beğeni34.678 okunma3.453 alıntı146.712 gösterim
 • Elflerin Kanı
  8.6/10 (37 Oy)38 beğeni59 okunma13 alıntı917 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.320 Oy)9.285 beğeni25.751 okunma1.848 alıntı119.358 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.050 Oy)6.399 beğeni16.891 okunma2.770 alıntı86.411 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.489 Oy)8.080 beğeni22.893 okunma850 alıntı90.270 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.926 Oy)8.886 beğeni26.423 okunma2.690 alıntı115.307 gösterim
 • Hobbit
  8.9/10 (873 Oy)799 beğeni2.193 okunma153 alıntı12.088 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.228 Oy)6.935 beğeni20.237 okunma718 alıntı113.917 gösterim
İkinci kitabı kitapçıda gördüğümde tereddüt etmeden aldım, iyi bir serüvene adım atacağımı biliyordum. Beklentilerimin çok daha üstündeydi. Ana karakterin aşk ve kader ile ortaya çıkan durumlarını birebir hissettim. Yazar mükemmel derecede iyi yazmış. Yeteneğini kıskanmadım dersem yalan olur.
Son Dilek kitabını okuyup sevince hemen ardından Kader Kılıcına başladım. Açıkcası Kader kılıcını daha çok sevdim Geralt’ın iç dünyasına bu kitapta daha çok iniyoruz kendi içinde çatışmasına, kadere inanmamasına rağmen sonunda inanmasına teslim olmasına aksiyon dan daha fazla duygulara değinilen inilen bir kitap olmuş. Ben yenefer ve geralt arasındaki iletişimi duygu alışverişini sevdim. Bunun yanı sıra Ciri gerçekten ciri kısımları çok iyi yazılmış geralt la ilk tanışmaları aralarındaki konuşmalar iletişim gerçekten çok iyidi ben sevdim.
Sapkowski muazzam bir iş çıkarmış. Eserde Ciri ile Geralt'ın karşılaşması ve tanışması teması üzerine kuruluydu. Yani "kader"in onları karşılaştırması. Özellikle kitabın sonu müthiş bir ironi barındırıyordu. Bitmesini istemediğim kitaplardan biriydi. Witcher hayranıysanız mutlaka okumalısınız.
Witcher "Rivialı Geralt'ın" aşkı uğruna yaşadığı ihtirasları konu alan 2. Sapkowski kitabı. Kısa bir sürede bitirdim ancak çok da etkilenmiş sayılmam. Hatta Yennefer'a baya nefret besledim. Birkaç kitap sonra serinin 3. kitabınada "Elflerin Kanı" el atmayı düşünüyorum. Witcher serisinin bilgisayar oyunlarını defalarca oynamış biri olarak karakterlere aşinayım. Ona ramen çok etkilenmediysem hiç alakası olmayan biri pek sevmeyebilir.
Serinin ilk kitabı olan Son Dilek'te istediğimi tam anlamıyla bulamamış ve konu bütünlüğündeki sıkıntıyı eleştirmiştim. Yazar bu kitapta bu sorunu iyileştirmiş, bu okurken beni mutlu etse de hala bu konuda eksikleri var.
Olaylar hala Witcher'ın maceraları şeklinde ilerlese de kitabın içinde genel bir hikaye var ve olaylar buna bağlanıyor.
Yazar güzel bir dünya oluşturmuş ve tüm olayları Witcher çevresinde döndürmekle bu dünyaya haksızlık ediyor bence. Başka karakterlerin hikayesi de daha geniş olarak kitaba dahil olsa ve Witcher'ın geçmişi özellikle de Kaer Morhen (Witcher'ların ülkesi)'nin tarihi ile ilgili geri dönüşlü bölümler olsa seri daha güzel olabilirdi.
İlk kitaptan daha iyi olsa türündeki çoğu kitaba göre zayıf bir seri. Yine de yazar kitabın sonunu güzel bağladı ve diğer kitabı merak ettiriyor.
Serimizin ikinci kitabı olan bu kitapta Witcher, birtakım canavarlarla mücadelesini sürdürüyor.Witcher işi olan canavar avcılığını sürdürürken bir yandan sevgilisi ve büyücü bir kadın olan Yennefer ile ilişkisinin de kaderini belirliyor.Daha sonrasında Witcher "kaderin bir fazlası" olan Ciri ile karşılaşıyor.Gerek kitabımızın sonlara doğru karakterlerin hayal dünyalarında aşırı gezip nacizane beni "Hadi geç artık." dedirterek pek özümseyemeden okumama sebep olması ve kullanılan dilin yine kitabın sonlarına doğru bayağılaşması ile ilk kitabın verdiği heyecanı Kader Kılıcı biraz azaltsa da yine Sapkowski abimize laf söylemiyoruz,bir bildiği vardır diyoruz ve serimizin 3.ncü kitabını en yakın zamanda sipariş ediyoruz.İyi okumalar diliyoruz...
Hayal gücü kuvvetli bir adam olmakla beraber, dövüş sahnelerinin anlatımlarını gözümde canlandırmakta gerçekten zorlandım. Witcher’in kolu nerde bitiyor, bacağı nereden nereye dönüyor, anlamaya çalışırken beynim sulandı. Bilgisayar oyunlarının verdiği popülerlik olmasa kitapların bu kadar ilgi göreceğini zannetmiyorum. http://www.umutcalisan.com/...drzej-sapkowski.html
Kısa hikayelerden oluşuyor içinden tek altın ejderhayı sevdim sanırım.Yinede abartildigi kadar güzel olduğunu düşünmüyorum .Yennefer e ise deli oluyorum.En itici karakter.
Aynı oranda beğendiğim ürünlerden biri. Fantezi türünün beğendiğim asıl özelliği fantazya yı alıp var olan gerçek toplumun zaaflarını kirlerini kötülüğünü yada iyiliğinide verebilmesidir tıpkı Dune serisi gibi yada bu seri.
Kitap Guzel ancak nedenini bilmiyorum Son Dilek kitabini daha cok sevmistim burda aylar daha degisik bitiyor nerdeyse hep kilicina ve buyulerine fazla davranmiyor Geralt . ancak kitap guzel okunmasi gerek . Elflerin kaninida okuayacam. Bu kitapa en begendigim sey Dandelion Adam muthis ve hikaye sonlarindaki sasirtmacalar hic beklemedigim olaylar yuzunden 8.5tan 9 verdim, Ve tris in adini gecmesi mutlu etti beni . Girmedigi olaylarda uzdu beni =) YANLIZ FANTEZI SEVENLER ' İLMA ' SERISINE BAKMALI BENDE BAKICAM BUYUK IHTIMAL 10 PUANLAR ORDA HAVADA UCUSACAK =)
“Senden dolayı desem, inanır mısın bana?”
Yennefer ona sessizce baktı ve yanıp sönen gözlerinde hoş olmayan bir ifade belirdi.
“İnanırım, neden inanmayayım ki,” dedi sonra. “Erkekler eski sevgilileriyle görüşüp anılarını tazelemeyi severler. Bir zamanlar yaşanmış bir aşk sarhoşluğunun onlara kadınlara ömür boyu sahip olma hakkı gibi bir şey tanıdığını sanmaya bayılırlar. Bu duygu kendilerini iyi hissetmelerine katkı sağlar. Yani sen istisna değilsin. Her şeye karşın.”
Ne yapacaksınız, çevremiz iğrenç bir dünyayla sarılı,” diye mırıldandı sonra. “Ama bu, bizim de iğrenç davranmamızı gerektirmez. İyiliğe ihtiyacımız var bizim. Babam bana böyle öğretti, ben de oğullarıma öğreteceğim

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kader Kılıcı
Alt başlık:
The Witcher Serisi 2
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
440
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052991954
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Miecz Przeznaczenia
Çeviri:
Regaip Minareci
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
İngiltere için Tolkien, Amerika için George R. R. Martin neyse Doğu Avrupa için Sapkowski odur.

Rivyalı Geralt bir Witcher’dır. Daha küçük bir çocukken seçilmiş, eğitilmiş, büyülerle donatılmış ve mutasyon geçirmiş bir canavar avcısı. Acımasız, tekinsiz, karanlık ve canavarlarla dolu bir dünyada yaşar.Bir Witcher’ın hayatı kolay değildir. Yaptığı iş gereği boğazına kadar pisliğe batıp tüm şehri tehdit eden ölümcül canavarların peşine düşer, denizkızlarını ikna etmeye çalışır. Asıl meselenin ejderhayı öldürmek değil hazinesinin nasıl paylaşılacağı olan bir maceraya gönülsüzce katılmak, insanların mı yoksa kadim türlerin mi daha büyük canavarlar olduğuna karar vermek zorunda kalır. Sihirbazlar, prensler, canavarlar, derebeyleri, rahipler, ozanlar ve her türden canavar bu topraklarda yaşar, hayatta kalmak için savaşır, sever ve nefret eder. Hepsinin arasında ise Rivyalı Geralt tek başına yürür.

“Mıevılle ve neıl gaıman gibi sapkowskı de eskiyi alıp yeniliyor… Fantastik türde taze bir açılım.”

-Foundation-

“Bu kitabı gerçekten, gerçekten çok beğendim... Sapkowskı’nin dünyasındaki hiçbir karakter siyah-beyaz değil. Geralt ve canavarlar dâhil herkes grinin bir tonu.”

-The Deckled Edge-

“Dünyadan bıkmışlığı ve sayısız savaşta geliştirilmiş güçleri, geralt’ı böylesine ilginç bir karakter yapıyor.”
-Edge-

Kitabı okuyanlar 88 okur

 • Ayşegül Akduman
 • Mehmet Bayram
 • İlker Yıldız
 • Ertuğrul Kürşad EBELEK
 • Arda Berk Yılmaz
 • Sadık Arslan
 • derler toydemir
 • Metehan Öztürk
 • Utku Yılmaz
 • Yılmaz Erbil

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.8 (16)
9
%32.7 (17)
8
%23.1 (12)
7
%5.8 (3)
6
%3.8 (2)
5
%1.9 (1)
4
%0
3
%1.9 (1)
2
%0
1
%0