Kalpaklılar

8,5/10  (21 Oy) · 
56 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.244 gösterim
“Türkiye’yi yağmaya gelen 1919 yılının sömürgecilerine karşı kabaran öfke, o yılların öfkesidir; o yılların hiddetidir. Ama bugün de sömürgeciliğe karşı duyulabilecek öfkenin aynıdır elbette.”-Samim Kocagöz

“Düşman donanması açıklarda demirlemiş, iki harp gemisi rıhtıma biraz daha yaklaşmıştı... Güvertedeki askerler ellerini, şapkalarını sallıyor, marşlar söylüyorlardı... Mavili beyazlı elbiseler giymiş genç kızlar, ellerinde çiçekler, vapurlardaki askerlere öpücükler yolluyorlardı.”
İngilizlerin güdümündeki Yunan ordusu 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal ederken genel manzara böyleydi. Ta ki karaya ayak basan ilk Yunan askerlerinin ortasına bir el bombası atılana kadar. Bombayı atan gazeteci Hasan Tahsin, “Dövüşe ben başlıyorum, siz devam edeceksiniz” diyecek kadar emindi çaktığı bu ilk kıvılcımın tüm ülkeyi saracağından. Yanılmamıştı da: İzmir bir sembol oldu, bayrak oldu, taştı Anadolu’nun içlerinden. Cephelerde Mehmet’ler, dağlarda efeler, her türlü imkânı kullanarak askerlere cephane taşıyan kadınlar, tüm Anadolu tek yürek oldu, başkaldırdı işgalcilere ve onların işbirlikçilerine.

Kalpaklılar, Samim Kocagöz’ün belgelere dayanarak işlediği bir destan: İşgal altındaki topraklardan Kuvayı Milliye’nin doğuşuna, cephelerdeki çarpışmalardan gerici ayaklanmalara kadar Kurtuluş Savaşı’nın, bir ulusun bağımsızlık için verdiği mücadelenin gerçek destanı.

Bu destan, Kalpaklılar’la bir bütün oluşturan Doludizgin’le devam edecek.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  366
 • ISBN:
  9750404559
 • Yayınevi:
  Literatür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gizem 
 23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Geçmişini bilmeyen geleceğine ışık tutamazmış. Bugünlere gelmemizi savaşan, mücadele eden atalarımıza borçluyuz. Samim Kocagöz Kalpaklılar romanında İzmir'in işgalini ve bütün Türkiye nin nasıl direnişe geçtiğini anlatmış bizlere.. Ben de bir İzmirli olarak atalarımla gurur duyuyorum. Kalpaklıları okumanızı tavsiye ederim. Eskileri anlatıyor diye sıkıcı olduğu düşünülebilirsiniz ama oldukça sürüklüyor insanı. Birkaç bölümden ve birkaç farklı hikayeden oluşmaktadır. Kafanıza takılan yerler olabilir ama okudukça bütün taşlar yerine oturuyor..

zeki erdem 
24 Mar 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kurtuluş Savaşı ile ilgili yazılmış romanların en iyilerinden... Devamı olan Doludizgin ile adeta iki ciltlik bir roman diyebilirim...
Hani mutlaka okunması gereken kitaplar diye listeler yayınlanır ya; işte o kitaplardan ikisi "Kalpaklılar" ve "Doludizgin" olmalıdır.

Sevilay Küçük 
 14 Nis 21:16 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Samim Kocagöz'ün bu kitabı kurtuluş savaşı dönemini anlatan epik bir roman.Yazar bu romanı yaşamış bir kişiden dinlemiş ve belgelerden yararlanarak yazmıştır.
Yunanlıların İzmir'i işgal etmesiyle birlikte İlk kurşunu diyorlar ( fakat kitapta bomba yazıyor) Hasan Tahsin gerçek adı ( Osman Nevres ) atıyor ve savaşın başlamasına vesile oluyor ve şehit oluyor.

Bu kitap Vatan ve milleti sevgisi uğruna Kahraman Askerlerimizin,kadınlarımızın,dedelerimizin nasıl mücadele ettiklerini,o zamanın şartlarıyla ,gözlerini kırpmadan düşmanlara karşı nasıl bir ölüm kalım savaşı yaptıklarını anlatıyor.Okurken kitabı yaşadım bugünlere nasıl geldiğimizi,kimlerin vatan topraklarından kanının döküldüğünü ,kadınlarımızın namus uğruna kendini astıklarını,bomba taşımak için can verdiklerini ,yırtık çorapla savaşmaya giden askerlerimizi düşündüm.Biz buralara kolay gelmedik.
Türkiye Cumhuriyeti kolay kazanmadık . Fakat bunları okuyupta öğrenmek bize zor geliyor.

Tarih kitapları okumayı hiç sevmiyordum fakat okuyacağım geçmişimi öğrenerek yaşayacağım.Mustafa Kemal Atatürk 'ün de dediği gibi "Tarihini bilmeyen millet yok olmaya mahkumdur…."

Ali Osman Sarı 
20 May 01:14 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Eminim ki anlatımı güzel bir kitap ama nasıl günümüzde bazılarının Atatürk'e hakaret etmek gibi vatan hainliğine varan durumları mevcutsa bir Osmanlı padişahına satılmış, ezik tabirinden geçen ifadelerle karşılaşmamda beni bir anda kitaptan soğuttu.O yüzden bu kitabı okumayacağım.Çünkü Kurguda bile olsa Hasan Tahsin'e bu sözler yakışmamış veyahut başka biri olsa da fark etmez. Bir gün doğrusuyla yanlışıyla insanları tartışabilme özgürlüğüne ve birbirini anlayarak dinleme inceliğine kavuştuğumuzda eminim her şey daha güzel olacak.

Ahmet Türkmen 
07 Eyl 2016 · 10/10 puan

İzahi zor, okunması farz olan bir kitap... Özetini yapmama burada gerek yok, şunu söyleyebilirim ki, romanı okudukça " ben bu zamanlarda neden doğmuşum keşke o zamanlarda olsaydım da onların arasına bende katılsaydım " diyebileceğiniz bir kitap. Nezih bir üsluba sahip bir kitap.

Talip Şahintaş 
09 May 16:38 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

Kurtuluş savaşı zamanı geçen dramatik olayların hikayesini anlatan yazar aslında 5-6 yaşlarında iken aklında kalanlarla o zaman ın bizzat kahramanlarının ağzından edindiği bilgilerle kurtuluş savaşını portresini çiziyor.

Kitaptan 29 Alıntı

Asiye-Melikşah 
 07 May 07:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

... Mustafa Kemal Paşa'ya tutkunum.Roman gibi adam...

Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 136 - Literatür)Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 136 - Literatür)
Asiye-Melikşah 
11 May 13:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ama ne olursa olsun ölüm ölümdü.Ölüm gelirken insan kavi olmalı...

Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 352)Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 352)
Asiye-Melikşah 
11 May 11:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sen benim okuyup yazmam olmadığına bakma.Bunların yüreğini ben kitap gibi okurum.

Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 416)Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 416)
Sevilay Küçük 
13 Nis 07:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ama insanın içi aydın olmayınca gün,gözüne aydın mı görünür ?

Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 352)Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 352)
Asiye-Melikşah 
07 May 15:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Biz buraya yaraları kapamak için değil,yara açmak için toplandık.

Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 300)Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 300)
Asiye-Melikşah 
07 May 15:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Topluluklar er geç aydınların ardından gelirler.

Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 299)Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 299)
Asiye-Melikşah 
07 May 13:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Zaman zaman kendisini uçsuz bucaksız okyanusların ortasında batık bir gemiden tek başına kurtulmuş,boğulmamak için çırpınan bir kişi olarak hissediyordu.

Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 281)Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 281)
Asiye-Melikşah 
07 May 08:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kemal Paşa, Türk.Milletinin şuurunun altında dipdiri duran özgürlük ilkesini bilen,kavrayan bir lider.

Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 277)Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 277)
3 /