Kalpaklılar

8,4/10  (11 Oy) · 
31 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.048 gösterim
“Türkiye’yi yağmaya gelen 1919 yılının sömürgecilerine karşı kabaran öfke, o yılların öfkesidir; o yılların hiddetidir. Ama bugün de sömürgeciliğe karşı duyulabilecek öfkenin aynıdır elbette.”-Samim Kocagöz

“Düşman donanması açıklarda demirlemiş, iki harp gemisi rıhtıma biraz daha yaklaşmıştı... Güvertedeki askerler ellerini, şapkalarını sallıyor, marşlar söylüyorlardı... Mavili beyazlı elbiseler giymiş genç kızlar, ellerinde çiçekler, vapurlardaki askerlere öpücükler yolluyorlardı.”
İngilizlerin güdümündeki Yunan ordusu 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal ederken genel manzara böyleydi. Ta ki karaya ayak basan ilk Yunan askerlerinin ortasına bir el bombası atılana kadar. Bombayı atan gazeteci Hasan Tahsin, “Dövüşe ben başlıyorum, siz devam edeceksiniz” diyecek kadar emindi çaktığı bu ilk kıvılcımın tüm ülkeyi saracağından. Yanılmamıştı da: İzmir bir sembol oldu, bayrak oldu, taştı Anadolu’nun içlerinden. Cephelerde Mehmet’ler, dağlarda efeler, her türlü imkânı kullanarak askerlere cephane taşıyan kadınlar, tüm Anadolu tek yürek oldu, başkaldırdı işgalcilere ve onların işbirlikçilerine.

Kalpaklılar, Samim Kocagöz’ün belgelere dayanarak işlediği bir destan: İşgal altındaki topraklardan Kuvayı Milliye’nin doğuşuna, cephelerdeki çarpışmalardan gerici ayaklanmalara kadar Kurtuluş Savaşı’nın, bir ulusun bağımsızlık için verdiği mücadelenin gerçek destanı.

Bu destan, Kalpaklılar’la bir bütün oluşturan Doludizgin’le devam edecek.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  366
 • ISBN:
  9750404559
 • Yayınevi:
  Literatür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gizem 
 23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Geçmişini bilmeyen geleceğine ışık tutamazmış. Bugünlere gelmemizi savaşan, mücadele eden atalarımıza borçluyuz. Samim Kocagöz Kalpaklılar romanında İzmir'in işgalini ve bütün Türkiye nin nasıl direnişe geçtiğini anlatmış bizlere.. Ben de bir İzmirli olarak atalarımla gurur duyuyorum. Kalpaklıları okumanızı tavsiye ederim. Eskileri anlatıyor diye sıkıcı olduğu düşünülebilirsiniz ama oldukça sürüklüyor insanı. Birkaç bölümden ve birkaç farklı hikayeden oluşmaktadır. Kafanıza takılan yerler olabilir ama okudukça bütün taşlar yerine oturuyor..

Ahmet Türkmen 
07 Eyl 2016 · 10/10 puan

İzahi zor, okunması farz olan bir kitap... Özetini yapmama burada gerek yok, şunu söyleyebilirim ki, romanı okudukça " ben bu zamanlarda neden doğmuşum keşke o zamanlarda olsaydım da onların arasına bende katılsaydım " diyebileceğiniz bir kitap. Nezih bir üsluba sahip bir kitap.

zeki erdem 
24 Mar 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kurtuluş Savaşı ile ilgili yazılmış romanların en iyilerinden... Devamı olan Doludizgin ile adeta iki ciltlik bir roman diyebilirim...
Hani mutlaka okunması gereken kitaplar diye listeler yayınlanır ya; işte o kitaplardan ikisi "Kalpaklılar" ve "Doludizgin" olmalıdır.

Kitaptan 3 Alıntı

Gizem 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Hasan Tahsin Recep Bey, Hukuk-u Beşer gazetesinin sermuharriri, bu makalesini şöyle bitiriyordu:
"Memleketimizin teslim etmektense; yakar, yıkar, intihar ederiz: çünkü bizi tel'in edecek ecdadın ruhu, ahvadın ferhadı var; çünkü, her şeyden üstün namusumuz var!"

Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 11 - Literatür yayınları)Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 11 - Literatür yayınları)
Damla Yıldız 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bizans, bir bakıma,Türklerin elinden,Anadolu daha önceden Türk'ün olduğu için kurtulamamıştı.Bu İngilizler acaba ne akla hizmet ediyorlardı? İstanbul'un dört bir yakası Türktü.İçi,Türktü.Geçici bir zaman için Türklerin elinden silah alındı ise,yürekleri sökülüp alınmamıştı ya...İngilizlerin hesap edemedikleri bir nokta,yüzyıllardan beri Türklerin istiklal ve hürriyet şuuruna varmış br millet olduklarını bilmemeleriydi.

Kalpaklılar, Samim KocagözKalpaklılar, Samim Kocagöz
Gizem 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Hasan Tahsin:
Her kavgaya,yürekli olan,çok kolay başlar. Yüreğimiz gerçekten varsa,üstümüze yürüyen haydutun biz de üstüne yürürüz. O kadar kolay ki..

Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 10 - Literatür)Kalpaklılar, Samim Kocagöz (Sayfa 10 - Literatür)