Adı:
Kara Kız
Baskı tarihi:
1989
Sayfa sayısı:
324
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sabah Gazetesi Yayınları
Baskılar:
Kara Kız
Kara Kız
Romanları ve oyunları dışında siyaset yazıları, sanat, müzik, tiyatro eleştirileri yazan; 1925 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi George Bernard Shaw 'Tanrıyı Arayan Kara Kız' adıyla yayımladığı bu ünlü yapıtıında, dinsel dogmaları irdelerken kutsal kitaplardaki metinlerin bilinçli olarak çarpıtıldığını, genç bir kara kızın Tanrı'yı arayış serüveninde anlatıyor.
328 syf.
·3/10
Nobel ödüllü bir seriden takip ettiğim kitap okuma alışkanlığımı resmen söndürdü. Yazarın sıkıcı anlatımı, aklı zorlayan olay kurguları sebebiyle kitabı okumam ciddi manada uzun bir zaman aldı ve arada birde gözüm başka kitapları kaymadı değil. Okumak için dikkat ve sabır gerekiyor. Kitap küçük hikayelerden oluşuyor ve ilk hikaye olan Kara Kız kitaba adını vermiş. Bu kitaptan sonra keşke B.Shaw hiç roman yazmasaydı dedim içimden.
328 syf.
·Beğendi·10/10
bernard shaw gerçekten hayran olduğum yazarlardan. kara kız da çok beğendiğim bir kitabı. açık yüreklilikle okuyan herkesin beğenebileceği tokat gibi bir kitap. tabularından arınmış insanlara anlatabileceği çok şey olan hikayeler bütünü. bir kara kız tanrıyı arar ve bulamaz doğal olarak. tanrı insanların dinlerinde değil peygamberlerde değil insanın kendi içindedir.tanrı arayışı aslında insanın bir bağlamda anlam arayışıdır. ve kişinin anlamı her zaman öznel kalmaya mahkumdur. eğer o öznellikten bir şekilde kurtulamazsa her şeyi anlamsız bulacaktır.
Kara kız hikaye ve tiyatral metinlerden oluşan bir kitap. Bazı hikayeler belli bir sona bağlanmıyor durum hikayesi tadinda. Kitabın ismine adını veren ilk öykü kara kız zaten çoğu okur tarafından beğenilmiş. Afrika' da yollarda değişik insanlar tanıyarak her birine ayrı ayrı tanrıyı sorması ve her seferinde tanrıyı ararken takıldığımız veya kibirle yaklaştığımız birçok olguyu eleştirerek gözler önüne seriyor. Onun dışında Don Givonni açıklıyor hikayesini çok beğendim. Trende bir kızın bir hayaletle geçen diyalogu hosuma gitti. Genel olarak hikayelerde bu dünyaya ait olan ve olmayan ayrımı var. Cennet cehennem ölümlü ölümsüz semboller çok kullanılıyor. Mistik yani kitabı sıkıcı diline rağmen daha okunur kılıyor. Güzelliğin görevi hikayesinde boşanmak için avukata gelen arkadaş ile avukat arasında biraz sohbet geçiyor. Bu hikâyede shakespeare in sonelerini okurken aldığım lirik tadi aldım. Imparator ve küçük kızda ise iktidar ve kitle psikolojisini şaşırtıcı derecede çarpıcı şekilde ele almış... Genel olarak şunu söyleyebilirim okunmali fakat öyle boş zaman doldurmak için üstünkörü okursaniz pek bir şey katmaz :) bernard shaw hayatin değişik duygu durumlarını bireylerin tek tek iç benliğinden bakarak değil de ,onlara diğer insanların arasından bir insan olarak duygu durumlarını görmemizi istemiş.:)
328 syf.
·7/10
Bu kitap beni Shaw ile tanıştırdı. Daha önce çok duymuştum kendisini ama hiç okuyayım falan dememiştim. İyiki de bu kitap elime geçmiş.

Kitap Shaw'ın hikayeleri ve oyunlarından oluşuyor, ama ağırlıklı olarak hikayeleri var. Sadece iki-üç tane oyunu bulunuyor. Kısa, tam tadındalar hepsi.

Hikayeler büyüleyiciydi, tabi anlayana. Bazen gülmek ve şaşırmak arasında kaldığımı hatırlıyorum. Harikaydı!

Sanırım en sevdiğim hikaye Kara Kız olurken en sevdiğim oyun Güzelliğin Görevi oldu. Hele Güzelliğin Görevi'ni asla unutamam, öyle bir son beklemiyordum kesinlikle.

Okumanızı tavsiye eder miyim? Evet. Mutlaka alın okuyun diyemem ama okumak istiyorsanız iyi bir seçim.
328 syf.
·14 günde·4/10
Kitabın önsöz ünü görünce neredeyse okumaktan vazgececektim. Sıkıcı ve okumasamda olur kitaplardan biriydi bana göre.
328 syf.
·Beğendi·8/10
Elime ilk aldığımda, Nobel ödüllü olması hasebiyle güzel bir romana başladığımı düşünmüştüm. Uzunca "Kara Kız" dan bahseden önsözüyle perçinlenmişti düşüncem. Güzel değilmiydi.... Yok aslında çok güzel bir öyküydü. Meğerse, "Kara Kız" ında içinde yer aldığı birçok öyküden oluşuyordu kitap. -sürprizleri severim-

"Kara Kız" kitaptaki en dikkat çekici öyküydü. Mizanseni değişik bir yapıda olan öyküde Afrikalı bir kızın-özellikle seçilmiş- inandığı veya inanmak istediği Tanrıyı aramasını konu alıyor. Ararken karşılaştığı her dinin dogmalarıyla mücadele ediyor içsel olarak. Öykülerdeki konuları inanç biçimleri, sahne sanatları ve felsefi diyaloglar şeklinde özetleyebilirim.

Bernard Shaw önemli bir tiyatro yazarı olduğundan birkaç öyküsünde tiyatral metinlere yer vermiş. Bu da okuyucunun katarsisi yaşamasına olanak sağlıyor. Shakespeare tarzı lirik bir akıcılığı var öykülerinde.

Çevirmen Mete Ergin, İngilizce'ye ve İngiliz tarihine hakim olduğunu özellikle dipnotları ile bizlere açık ediyor. Okuması zor olan bölümleri çevirmenden dolayı değil yazarın lirik metinlerine uyum sağlamaya çalışmasından kaynaklandığı kanaatindeyim.

Kitapta "Kara Kız" haricinde benim dikkatimi çok çeken öyküler.
> Hava Futbolu: Yeni Oyun
> İmparatorla Küçük Kız (***)
> Giyinme Odasındaki Sır
> Franklyn Barnabas'ın Ev Hayatına Kısa Bir Bakış
İYİ OKUMALAR.....
328 syf.
·Puan vermedi
Ah, ne harika kitapsın sen! Muhakkak okunmalı. O saf sevgiyi ve yaralayan kıskançlığı tatmadan çekilmemeli kimse hayat sofrasından. Hüzünlü bir durakta molanız, hayatı kapalı gözlerle seyretmek şart oldu! Okuyunuz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kara Kız
Baskı tarihi:
1989
Sayfa sayısı:
324
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sabah Gazetesi Yayınları
Baskılar:
Kara Kız
Kara Kız
Romanları ve oyunları dışında siyaset yazıları, sanat, müzik, tiyatro eleştirileri yazan; 1925 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi George Bernard Shaw 'Tanrıyı Arayan Kara Kız' adıyla yayımladığı bu ünlü yapıtıında, dinsel dogmaları irdelerken kutsal kitaplardaki metinlerin bilinçli olarak çarpıtıldığını, genç bir kara kızın Tanrı'yı arayış serüveninde anlatıyor.

Kitabı okuyanlar 91 okur

  • Gamze Arslan
  • Zeynep dursun
  • Pinar
  • Rıfat
  • Mesut Eren
  • John Barleycorn
  • Serkan kılıçkıran
  • Saide
  • Zeps
  • Renas

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%6.3 (2)
8
%3.1 (1)
7
%0
6
%0
5
%3.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0