8,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
549 gösterim
Kimmerler, tarihçilerin Proto-Türkler olarak tanımladıkları, Ural - Altay kökenli budunların, batı kolunu oluşturan Türklerdir. M.Ö. 2300 yıllarından itibaren yaşadıklarını gösteren, varlıklarını kanıtlayan bilgiler ve eserler bırakmışlardır.

Ulaştıkları medeniyet seviyesi ile bronz çağının aşılmasına, demir çağının başlamasına öncülük etmiş büyük bir Türk Budunudur, Kimmerler. Kurdukları devletin Başkenti Kırım'daydı ve Kırım adı, onların anısına yaşamaktadır hala!

Kimmerya, Kimmer Ülkesinin adıdır.

Türklerin bilinen ilk Ataları olan Kimmerler, MÖ 800'lü yıllara kadar Kimmerya'da yaşamışlardır! Karadeniz'in kuzey kıyılarından, İdil Irmağı'na kadar, doğuda Hazar Denizi'nden ve batıda Tuna Nehri arasındaki geniş coğrafyanın adıdır, Kimmerya!

Daha sonraları, doğudan gelen Sakalar'ın baskısı ile yurtlarını terk ederek Anadolu'ya göç edecek ve bu bölgede tarihin akışını değiştirecek olan Kimmerleri anlatan bu ilk roman, tarihi gerçeklere dayanmaktadır. İlkçağ tarihçilerinin özelliği olan, efsanelere öykünen anlatım benimsenmiştir, ister istemez!
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786054369386
 • Yayınevi:
  Bilge Oğuz Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Murat ÇALIK 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türk Tarihi'ndeki bir çok soru işaretine cevap verecek bir kitap. 1071'den önce Türkler Anadolu'ya geldi mi? Kimmerler Türk müdür? Yaşayış tarzları ve günümüze bıraktığı miraslar. Cevaplar kitapta.