Mete Han (Büyük Hun Hakanı)Ahmet Haldun Terzioğlu

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.106
Gösterim
Adı:
Mete Han
Alt başlık:
Büyük Hun Hakanı
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054125449
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kripto Basım Yayın
Baskılar:
Mete Han
Mete Han
"Hunlar; Gök'ün gururlu çocuklarıdır!"

Hunlardan söz ederken, böyle yazmaktadır, eski Çin Kaynakları...

Mete Han, "Gök'ün gururlu çocuklarını" yüksek ideallere taşıyan, onlara Dünya Hâkimiyeti Mefkûresini aşılayan Başbuğ'dur. "Tam yirmi altı devlet aldım! Yirmi altı budun üzerine hakan oldum!" diyerek ifade etmiştir bu görüşünü.

"Bütün yay çeken budunları Hun yaptım!" diyerek, birleştirici bir Türk Milliyetçiliğinin ilk tanımını yapmış, Turan'ı gerçekleştirmiştir.

Büyük Hun İmparatorluğu'nu kuran Hun Türk Hakanı Mete Han'ın, görkemli hayatını anlatan, tamamen tarihi gerçeklere dayanılarak yazılmış bu roman, Türk Tarihi'nin çok önemli bir dönemine ışık tutmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
Yazarın dili son derece akıcı ve anlasilir. Daha iyilerini de okumustum ancak eski Türk tarihini sevenlere tavsiye ederim. Uzunca bir olay akışı var göz korkutuyor ama üstesinden gelinir.
Yazarın kitaplarının içinde en iyi 3 romanından biri. Okumaya başlarken güzel bi şey çıkacağını biliyordum ama açıkçası bu kadar mükemmel bi şey beklemiyordum. Kitabın son 25-30 sayfası bitmesin diye yalvararak geçti. Kesinlikle unutamayacağım eserler listemde... :)
 • Deli Kurt
  8.8/10 (609 Oy)593 beğeni1.704 okunma418 alıntı8.138 gösterim
 • Bozkurtlar
  9.0/10 (701 Oy)710 beğeni1.547 okunma380 alıntı8.053 gösterim
 • Alp Er Tunga
  8.9/10 (53 Oy)53 beğeni129 okunma37 alıntı2.649 gösterim
 • Kür Şad
  8.2/10 (42 Oy)39 beğeni88 okunma40 alıntı977 gösterim
 • Teşkilat
  8.3/10 (158 Oy)140 beğeni410 okunma83 alıntı4.851 gösterim
 • Dalkavuklar Gecesi
  8.5/10 (303 Oy)261 beğeni794 okunma139 alıntı6.433 gösterim
 • Yolların Sonu
  8.9/10 (278 Oy)272 beğeni691 okunma426 alıntı6.156 gösterim
 • Bozkurtların Ölümü
  8.8/10 (239 Oy)233 beğeni687 okunma124 alıntı5.221 gösterim
 • Hanedan
  8.3/10 (62 Oy)62 beğeni177 okunma33 alıntı1.716 gösterim
 • Muhafız
  8.7/10 (97 Oy)92 beğeni268 okunma46 alıntı1.907 gösterim
O kadar çok etkilenmiştim ki bu kitabı okuduğumda,bu etkilenmeyle beraber Ahmet Haldun TERZİOĞLU 'nun romanlarınının hepsini okuma ihtiyacı duydum ve elime geçen birçok kitabını okudum.
Kitap,Hun Devleti'nde yaşayan her tür insanı anlatmaktadır.Bir çocuktan başlar normal bir savaşçı ardından onbaşı,ellibaşı,yüzbaşı,binbaşı,ordubaşı,ve ayguçi yani vezir...Sadece savaşçılar değil tüm Hun Budun'u ,halkı:en küçüğünden en büyüğüne herkes.Sadece bunlar değil devlet nasıl yönetilirdi,kim ne yapardı,budun nasıl yaşar,nasıl göçer,nasıl konardı.?En ince ayrıntısına kadar bir Türk nasıl savaşır,nasıl yönetir,nasıl yaşar,nasıl ölürdü...?Bunların hepsini okuyabiliyoruz kitapta.
Tavsiyemdir,lütfen okuyun.Okuyunki tarihimizi,atalarımızı,kahramanlarımızı,yiğitlerimizi tanıma yolunda bir adım daha yaklaşmış olalım hep birlikte.
Şükürler olsun ki böyle kutlu bir milletin soyundanım. Onların hakkındaki her şeyi okudukça okuyasım, öğrendikçe öğrenesim geliyor. Tarih boyunca var olmuş, kıyamet kopana dek varolacak bir millet. Allah Türk'ü korusun!
...
Ahmet Haldun Terzioğlu ile Atsız'ın Bozkurtları'nı okuduktan sonra onun devamı niteliğinde varsaydığım Göktürkler romanı ile tanıştım, devamı geldi.
...
Kitap Mete Han'ımızın ve birçok atamızın Türk milletinin cihanda hep varolması adına ömürlerinin sonuna kadar verdikleri savaşları anlatıyor. Teoman Han, Hun Devleti'ni kurduktan sonra malesef ki Çin'in oyunlarına gelip oğlu Bahadır Şad yani Mete Han ile karşı karşıya geliyor. Ne olursa olsun milleti uğruna kendinden, sevdiklerinden içi yanarak vazgeçmek zorunda kalıyor Mete Han. Mete Han'ın milleti uğruna yaptığı büyük, çok büyük işittiğimizde dahi birçoğumuzun kanını donduracak konularda fedakarlık yapması... Bu dünyadan böyle kahramanlar geçti.
...
Türk korkusuna yapılmaya başlayan, bugün bile böylesine bir utanç duvarını örmelerinin gerçek sebebini halkından gizleyen Çin. Her şeye rağmen o duvarı aşmayı başaran Türk milleti. Hun Devleti'nin teşkilatlandırılması. Mete Han'ın bütün dünyaya armağanı "Onluk Sistem"in nasıl kurulduğu? Türklerin Orta Asya'daki sosyal, ekonomik, siyasi yaşantıları. Kadınlarına verdikleri inanılmaz saygı çok güzel anlatılmış. Son bölümleri gözlerim dolu dolu okudum.
...
Üsluba gelince dili oldukça sade, gayet akıcı ancak bazı bölümler çokça tekrar edilmiş bu da kitabı yorucu bir hale getirmiş. Tarihe meraklı olan bir okur bunun üstesinden gelip, romanı keyifle okuyacaktır.
...
Keyifli okumalar.
gayet akıcı ve sürükleyici bir roman. tanhu mete hanı bir savaşçının gözünden oldukça ilginç anlatmış. siyasi dehasını, savaşçılık özelliklerini etkileyici bir şekilde betimlemiş...
"Türk çocuğu, ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır."

Ahmet Haldun Terzioğlu'ndan, destansı bir Han'a yaraşır, destansı bir anlatım. Türk ordusuna onlu düzeni getiren, onbaşı, ellibaşı, yüzbaşı, binbaşı ve tümenbaşı gibi rütbeler getiren, bu rütbeleri yıldızlarla ifade eden, devlet yönetiminde birçok yeni düzenlemeyi töreye katan, ıslıklı oku icat eden, ordusunu, acun üstünde gölgesi dahi görünse karşısındakileri titretecek kuvvete eriştiren, Çin'i boyunduruğu altına alan, yalnız erleri ve atları kapsasa dahi, ilk nüfus sayımını yaptıran, Gök'ü çadır, Güneş'i bayrak alarak acuna hükmetmek ülküsünü ulusuna kabul ettiren Ulu Mete Tanhu'nun ruhu şad olsun.

Kitabın dili gayet sade ve akıcı, olaylar, Mete Han'ın vefatına değin yoldaşlığını yapan Salık Bey'in ağzından anlatılmış. Lakin bu karakterin gerçek olup olmadığı konusunda bir bilgiye erişemedim. Olaylar Teoman Han'ın, Hun birliğini sağlama çalışmaları dönemiyle başlıyor ve Mete Han'ın oğlu Kiok Han'ın tahta çıkışına kadar olan dönemi kapsıyor. Daha detaya inip kitabı anlatmaya başlamadan yorumumu bitireyim. Ecdadını tanımak isteyen her Türk genci okusun, okuttursun bu kitabı.
Bazı tarihi olaylar olağan üstü anlatılmış olsada akıcı ve güzel bir kitap. Tarih severlerin beğenerek okuyacakları bir kitap olduğunu düşünüyorum.Hun devletini o zamanları Salık'ın bakış açısıyla aktarmış yazar.
Gök çadır, Güneş bayrak. Bu söz bir vizyonu belirtir. İnanılmaz bir Türk Hakanı. Mücadelesi gerçekten bilinmeli. Acun devletini kurma yolunda ilerleyen bir devlet adamı. Mükemmel bir roman. Okumanızı tavsiye ederim.
“Gök Çadırımız, Güneş Bayrağımız”

Babası Teoman Han’dan aldığı bayrağı en yukarılara çıkaran, Çin’e diz çöktüren ve 26 budunu birleştrerek Büyük Hun Devletini kuran Mete Han Tanhu. Bu kalın kitabı ilk okumaya başlayacağım zaman gözümde büyümüştü. Lakin şimdi ne çabuk bitti diyorum. Akıcı ve öz Türkçesiyle harika bir kitap. Mete Han’ı çocukluktan ölümüne kadar tarihi kaynaklara bağlı kalarak kurgulanmış bir tarihi roman. Bu kitabı okumayı düşünenlere konu bütünlüğünü yakalamaları açısından naçizane tavsiyem bu kitaptan önce aynı yazara ait Teoman Han kitabını okumalarıdır. Çünkü yer yer o kitaba atıfta bulunulmaktadır. Şimdi okuma sırası Kiok Han’da :)
Zaten Ahmet Haldunun kaleminden çıkmış olduğu için iyi bir şeylerle karşılaşacağımdan emin başladığım bi kitap olmuştu. Ama açıkçası bu kadar mükemmel bir eser beklemiyordum. Kitabın son sayfalarına doğru bitmemesi için ağlarken buldum kendimi
bi önceki seri teoman han ile başlamıştım. bitirir bitirmez bu kitaba başladım. okuru içine çeken bi kurgusu var. ahmet haldun terzioğlu'nun tüm eserlerinde aynı heyecanı yaşıyorum
Kitabın anlaşılırlığı ve sürükleyiciliği açısından olumlu konuşabilirim. Ancak, yazarın 3 veya daha fazla kitabını okumuşsanız fazla bir etki içine giremeyecek olmanız gerçeğini de söylemem gerekir. Çünkü hep tanıdık, hep tekrar ikileminde kalacağınız için 400-500 sayfalı romanları bitirmekte güçlük çekebiliyorsunuz.
Artık acun o kadar da büyük gelmiyor. Sanki bir adım atınca sonuna ulaşacağım gibi...
Şunu çok iyi biliyorum: Acunun sonu var!
Peki neresi acunun sonu?
Bunun cevabını da biliyorum.
Düşlerin sonu!
Acunun da sonu var. Düşlerin de...
Ama Gök! Gök sonsuz! O nedenle inanıyoruz Gök'e!...
Uzun, durağan zamanların, hemen ardından gelecek hızla gelişecek olaylara gebe olduğu söylenir. Bir şeyler yapmadan beklerken yazgının önünde, karmaşaya hazırlık vardır. Yayılan huzursuz kıpırtılar, ortada bir gerekçe olmadan bile huzursuz eder ruhları. Bir şeyler olacaktır ya, bir an önce olup bitse, huzura yeniden dönülecek gibi gelir kişiye. Oysa karmaşa bir başlayınca, nereye kadar gideceği, ne zamana kadar süreceği belli olmaz!
Ahmet Haldun Terzioğlu
Sayfa 113 - Panama Yayıncılık
Tanrı her kişiyi, bir iş için yaratmıştır. O kişi, o işi en iyi yapandır ve eğer yapmazsa hiç mutlu olmaz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mete Han
Alt başlık:
Büyük Hun Hakanı
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054125449
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kripto Basım Yayın
Baskılar:
Mete Han
Mete Han
"Hunlar; Gök'ün gururlu çocuklarıdır!"

Hunlardan söz ederken, böyle yazmaktadır, eski Çin Kaynakları...

Mete Han, "Gök'ün gururlu çocuklarını" yüksek ideallere taşıyan, onlara Dünya Hâkimiyeti Mefkûresini aşılayan Başbuğ'dur. "Tam yirmi altı devlet aldım! Yirmi altı budun üzerine hakan oldum!" diyerek ifade etmiştir bu görüşünü.

"Bütün yay çeken budunları Hun yaptım!" diyerek, birleştirici bir Türk Milliyetçiliğinin ilk tanımını yapmış, Turan'ı gerçekleştirmiştir.

Büyük Hun İmparatorluğu'nu kuran Hun Türk Hakanı Mete Han'ın, görkemli hayatını anlatan, tamamen tarihi gerçeklere dayanılarak yazılmış bu roman, Türk Tarihi'nin çok önemli bir dönemine ışık tutmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 135 okur

 • Burcu Arslan
 • irem
 • Sema Nur Gümüş
 • Furkan Altuntaş
 • Yasin ŞAD
 • Zeliha Alparslan
 • Selim Pusat
 • tanridaglari
 • Gökbey Kurt
 • Suat GÖK

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3
14-17 Yaş
%6.1
18-24 Yaş
%27.3
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%21.2
45-54 Yaş
%3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%6.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%32.5
Erkek
%67.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%55.4 (31)
9
%17.9 (10)
8
%12.5 (7)
7
%1.8 (1)
6
%1.8 (1)
5
%0
4
%1.8 (1)
3
%0
2
%0
1
%1.8 (1)