Mete Han (Büyük Hun Hakanı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.508
Gösterim
Adı:
Mete Han
Alt başlık:
Büyük Hun Hakanı
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054125449
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kripto Basım Yayın
Baskılar:
Mete Han
Mete Han
"Hunlar; Gök'ün gururlu çocuklarıdır!"

Hunlardan söz ederken, böyle yazmaktadır, eski Çin Kaynakları...

Mete Han, "Gök'ün gururlu çocuklarını" yüksek ideallere taşıyan, onlara Dünya Hâkimiyeti Mefkûresini aşılayan Başbuğ'dur. "Tam yirmi altı devlet aldım! Yirmi altı budun üzerine hakan oldum!" diyerek ifade etmiştir bu görüşünü.

"Bütün yay çeken budunları Hun yaptım!" diyerek, birleştirici bir Türk Milliyetçiliğinin ilk tanımını yapmış, Turan'ı gerçekleştirmiştir.

Büyük Hun İmparatorluğu'nu kuran Hun Türk Hakanı Mete Han'ın, görkemli hayatını anlatan, tamamen tarihi gerçeklere dayanılarak yazılmış bu roman, Türk Tarihi'nin çok önemli bir dönemine ışık tutmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
560 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Yazarın dili son derece akıcı ve anlasilir. Daha iyilerini de okumustum ancak eski Türk tarihini sevenlere tavsiye ederim. Uzunca bir olay akışı var göz korkutuyor ama üstesinden gelinir.
560 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yazarın kitaplarının içinde en iyi 3 romanından biri. Okumaya başlarken güzel bi şey çıkacağını biliyordum ama açıkçası bu kadar mükemmel bi şey beklemiyordum. Kitabın son 25-30 sayfası bitmesin diye yalvararak geçti. Kesinlikle unutamayacağım eserler listemde... :)
648 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Teoman Han büyük bir zafer almıştı. Hun Budun zafer çığlıkları atıyor, Çinliler ise Türkleri cenk meydanında yenemeyeceklerini bir kere daha olsun anlamışlardı... Zaferi dolayısıyla barış istemek zorunda kalan Çinliler Teoman Han'a bir sürü erzak gönderiyordu. İşte her şey bu olaydan sonra başlayacaktı. Çinliler yine kahpece planlar düşünecek, Teoman Han'ı kandıracaklardı. Teoman Han'ın oğlu Bahadır Şad ise bunun farkına varıp, devleti, budunu için her şeyi yapmaya hazırdı.
Üstte okuduklarınız bile insanı etkilemiyor mu? Sizleri heyecenlandırmıyor mu?
Ahmet Haldun Terzioğlu'nun en iyi romanıdır Mete Han benim için. Sizlere Başbuğ Mete Han'ı Hun Budun içinden olan normal birinin ağzından anlatıyor. O kişi sanki sizmişsiniz gibi kitabı okurken Tanrı Dağlarında ruhunuzun gezdiğini hissedebiliyorsunuz. Asya bozkırlarında o çetin şartlarda atalarımızın nasıl yaşadıklarını, kültürlerini, farklı milletlere olan davranışlarını bizlere romanın içinde başarılı bir şekilde gösteriyor. Ayrıca onluk sistemin bulunuşunu, disiplinin önemini bizlere çok iyi bir şekilde aktarıyor.
Her Türk gencinin okuması gereken romanlardan biri olduğunu düşünüyorum. Gerçekten ciddiyetle okunursa fazlasıyla ders çıkarabilecek bir roman.
560 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Şükürler olsun ki böyle kutlu bir milletin soyundanım. Onların hakkındaki her şeyi okudukça okuyasım, öğrendikçe öğrenesim geliyor. Tarih boyunca var olmuş, kıyamet kopana dek varolacak bir millet. Allah Türk'ü korusun!
...
Ahmet Haldun Terzioğlu ile Atsız'ın Bozkurtları'nı okuduktan sonra onun devamı niteliğinde varsaydığım Göktürkler romanı ile tanıştım, devamı geldi.
...
Kitap Mete Han'ımızın ve birçok atamızın Türk milletinin cihanda hep varolması adına ömürlerinin sonuna kadar verdikleri savaşları anlatıyor. Teoman Han, Hun Devleti'ni kurduktan sonra malesef ki Çin'in oyunlarına gelip oğlu Bahadır Şad yani Mete Han ile karşı karşıya geliyor. Ne olursa olsun milleti uğruna kendinden, sevdiklerinden içi yanarak vazgeçmek zorunda kalıyor Mete Han. Mete Han'ın milleti uğruna yaptığı büyük, çok büyük işittiğimizde dahi birçoğumuzun kanını donduracak konularda fedakarlık yapması... Bu dünyadan böyle kahramanlar geçti.
...
Türk korkusuna yapılmaya başlayan, bugün bile böylesine bir utanç duvarını örmelerinin gerçek sebebini halkından gizleyen Çin. Her şeye rağmen o duvarı aşmayı başaran Türk milleti. Hun Devleti'nin teşkilatlandırılması. Mete Han'ın bütün dünyaya armağanı "Onluk Sistem"in nasıl kurulduğu? Türklerin Orta Asya'daki sosyal, ekonomik, siyasi yaşantıları. Kadınlarına verdikleri inanılmaz saygı çok güzel anlatılmış. Son bölümleri gözlerim dolu dolu okudum.
...
Üsluba gelince dili oldukça sade, gayet akıcı ancak bazı bölümler çokça tekrar edilmiş bu da kitabı yorucu bir hale getirmiş. Tarihe meraklı olan bir okur bunun üstesinden gelip, romanı keyifle okuyacaktır.
...
Keyifli okumalar.
560 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
O kadar çok etkilenmiştim ki bu kitabı okuduğumda,bu etkilenmeyle beraber Ahmet Haldun TERZİOĞLU 'nun romanlarınının hepsini okuma ihtiyacı duydum ve elime geçen birçok kitabını okudum.
Kitap,Hun Devleti'nde yaşayan her tür insanı anlatmaktadır.Bir çocuktan başlar normal bir savaşçı ardından onbaşı,ellibaşı,yüzbaşı,binbaşı,ordubaşı,ve ayguçi yani vezir...Sadece savaşçılar değil tüm Hun Budun'u ,halkı:en küçüğünden en büyüğüne herkes.Sadece bunlar değil devlet nasıl yönetilirdi,kim ne yapardı,budun nasıl yaşar,nasıl göçer,nasıl konardı.?En ince ayrıntısına kadar bir Türk nasıl savaşır,nasıl yönetir,nasıl yaşar,nasıl ölürdü...?Bunların hepsini okuyabiliyoruz kitapta.
Tavsiyemdir,lütfen okuyun.Okuyunki tarihimizi,atalarımızı,kahramanlarımızı,yiğitlerimizi tanıma yolunda bir adım daha yaklaşmış olalım hep birlikte.
560 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Bazı tarihi olaylar olağan üstü anlatılmış olsada akıcı ve güzel bir kitap. Tarih severlerin beğenerek okuyacakları bir kitap olduğunu düşünüyorum.Hun devletini o zamanları Salık'ın bakış açısıyla aktarmış yazar.
560 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
gayet akıcı ve sürükleyici bir roman. tanhu mete hanı bir savaşçının gözünden oldukça ilginç anlatmış. siyasi dehasını, savaşçılık özelliklerini etkileyici bir şekilde betimlemiş...
560 syf.
"Türk çocuğu, ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır."

Ahmet Haldun Terzioğlu'ndan, destansı bir Han'a yaraşır, destansı bir anlatım. Türk ordusuna onlu düzeni getiren, onbaşı, ellibaşı, yüzbaşı, binbaşı ve tümenbaşı gibi rütbeler getiren, bu rütbeleri yıldızlarla ifade eden, devlet yönetiminde birçok yeni düzenlemeyi töreye katan, ıslıklı oku icat eden, ordusunu, acun üstünde gölgesi dahi görünse karşısındakileri titretecek kuvvete eriştiren, Çin'i boyunduruğu altına alan, yalnız erleri ve atları kapsasa dahi, ilk nüfus sayımını yaptıran, Gök'ü çadır, Güneş'i bayrak alarak acuna hükmetmek ülküsünü ulusuna kabul ettiren Ulu Mete Tanhu'nun ruhu şad olsun.

Kitabın dili gayet sade ve akıcı, olaylar, Mete Han'ın vefatına değin yoldaşlığını yapan Salık Bey'in ağzından anlatılmış. Lakin bu karakterin gerçek olup olmadığı konusunda bir bilgiye erişemedim. Olaylar Teoman Han'ın, Hun birliğini sağlama çalışmaları dönemiyle başlıyor ve Mete Han'ın oğlu Kiok Han'ın tahta çıkışına kadar olan dönemi kapsıyor. Daha detaya inip kitabı anlatmaya başlamadan yorumumu bitireyim. Ecdadını tanımak isteyen her Türk genci okusun, okuttursun bu kitabı.
648 syf.
·Beğendi·10/10
"Devlet"
Atamın dilinden düşmedi.Anladığım kadarı ile çok önemliydi "Devlet".Budun devletsiz olunca sıkıntı çekiyordu.Peki,şimdiye dek olandan farkı neydi ? Neyi tamamlayacak,hangi eksikliği kapatacaktı devlet? Hemen her şeyimizi sağlayan şu anki birliğimize ne katkısı olacaktı?
"Güven" diyorlardı."Gelecek! Egemenlik! Korunma ve yaşama güvencesi..."
560 syf.
Gök çadır, Güneş bayrak. Bu söz bir vizyonu belirtir. İnanılmaz bir Türk Hakanı. Mücadelesi gerçekten bilinmeli. Acun devletini kurma yolunda ilerleyen bir devlet adamı. Mükemmel bir roman. Okumanızı tavsiye ederim.
606 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
“Gök Çadırımız, Güneş Bayrağımız”

Babası Teoman Han’dan aldığı bayrağı en yukarılara çıkaran, Çin’e diz çöktüren ve 26 budunu birleştrerek Büyük Hun Devletini kuran Mete Han Tanhu. Bu kalın kitabı ilk okumaya başlayacağım zaman gözümde büyümüştü. Lakin şimdi ne çabuk bitti diyorum. Akıcı ve öz Türkçesiyle harika bir kitap. Mete Han’ı çocukluktan ölümüne kadar tarihi kaynaklara bağlı kalarak kurgulanmış bir tarihi roman. Bu kitabı okumayı düşünenlere konu bütünlüğünü yakalamaları açısından naçizane tavsiyem bu kitaptan önce aynı yazara ait Teoman Han kitabını okumalarıdır. Çünkü yer yer o kitaba atıfta bulunulmaktadır. Şimdi okuma sırası Kiok Han’da :)
560 syf.
·Puan vermedi
Zaten Ahmet Haldunun kaleminden çıkmış olduğu için iyi bir şeylerle karşılaşacağımdan emin başladığım bi kitap olmuştu. Ama açıkçası bu kadar mükemmel bir eser beklemiyordum. Kitabın son sayfalarına doğru bitmemesi için ağlarken buldum kendimi
Artık acun o kadar da büyük gelmiyor. Sanki bir adım atınca sonuna ulaşacağım gibi...
Şunu çok iyi biliyorum: Acunun sonu var!
Peki neresi acunun sonu?
Bunun cevabını da biliyorum.
Düşlerin sonu!
Acunun da sonu var. Düşlerin de...
Ama Gök! Gök sonsuz! O nedenle inanıyoruz Gök'e!...
Uzun, durağan zamanların, hemen ardından gelecek hızla gelişecek olaylara gebe olduğu söylenir. Bir şeyler yapmadan beklerken yazgının önünde, karmaşaya hazırlık vardır. Yayılan huzursuz kıpırtılar, ortada bir gerekçe olmadan bile huzursuz eder ruhları. Bir şeyler olacaktır ya, bir an önce olup bitse, huzura yeniden dönülecek gibi gelir kişiye. Oysa karmaşa bir başlayınca, nereye kadar gideceği, ne zamana kadar süreceği belli olmaz!
Ahmet Haldun Terzioğlu
Sayfa 113 - Panama Yayıncılık
Tanrı her kişiyi, bir iş için yaratmıştır. O kişi, o işi en iyi yapandır ve eğer yapmazsa hiç mutlu olmaz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mete Han
Alt başlık:
Büyük Hun Hakanı
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054125449
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kripto Basım Yayın
Baskılar:
Mete Han
Mete Han
"Hunlar; Gök'ün gururlu çocuklarıdır!"

Hunlardan söz ederken, böyle yazmaktadır, eski Çin Kaynakları...

Mete Han, "Gök'ün gururlu çocuklarını" yüksek ideallere taşıyan, onlara Dünya Hâkimiyeti Mefkûresini aşılayan Başbuğ'dur. "Tam yirmi altı devlet aldım! Yirmi altı budun üzerine hakan oldum!" diyerek ifade etmiştir bu görüşünü.

"Bütün yay çeken budunları Hun yaptım!" diyerek, birleştirici bir Türk Milliyetçiliğinin ilk tanımını yapmış, Turan'ı gerçekleştirmiştir.

Büyük Hun İmparatorluğu'nu kuran Hun Türk Hakanı Mete Han'ın, görkemli hayatını anlatan, tamamen tarihi gerçeklere dayanılarak yazılmış bu roman, Türk Tarihi'nin çok önemli bir dönemine ışık tutmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 183 okur

  • Serkan Kavran
  • Muzaffer Tayboğa
  • Halil İbrahim SARSMAZ
  • Rabia Özmen
  • Emre
  • Pinar karakaya
  • Tunahan küçük
  • Hakan Yağız
  • Tugay Yılmaz
  • Emre

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3
14-17 Yaş
%6.1
18-24 Yaş
%27.3
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%21.2
45-54 Yaş
%3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%6.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%32.5
Erkek
%67.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%48 (36)
9
%17.3 (13)
8
%13.3 (10)
7
%2.7 (2)
6
%1.3 (1)
5
%0
4
%1.3 (1)
3
%0
2
%0
1
%1.3 (1)