Mete Han Büyük Hun Hakanı

9,5/10  (21 Oy) · 
53 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.476 gösterim
"Hunlar; Gök'ün gururlu çocuklarıdır!"

Hunlardan söz ederken, böyle yazmaktadır, eski Çin Kaynakları...

Mete Han, "Gök'ün gururlu çocuklarını" yüksek ideallere taşıyan, onlara Dünya Hâkimiyeti Mefkûresini aşılayan Başbuğ'dur. "Tam yirmi altı devlet aldım! Yirmi altı budun üzerine hakan oldum!" diyerek ifade etmiştir bu görüşünü.

"Bütün yay çeken budunları Hun yaptım!" diyerek, birleştirici bir Türk Milliyetçiliğinin ilk tanımını yapmış, Turan'ı gerçekleştirmiştir.

Büyük Hun İmparatorluğu'nu kuran Hun Türk Hakanı Mete Han'ın, görkemli hayatını anlatan, tamamen tarihi gerçeklere dayanılarak yazılmış bu roman, Türk Tarihi'nin çok önemli bir dönemine ışık tutmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  560
 • ISBN:
  9786054125449
 • Yayınevi:
  Kripto Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
Emre ELMAS 
 10 Kas 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

O kadar çok etkilenmiştim ki bu kitabı okuduğumda,bu etkilenmeyle beraber Ahmet Haldun TERZİOĞLU 'nun romanlarınının hepsini okuma ihtiyacı duydum ve elime geçen birçok kitabını okudum.
Kitap,Hun Devleti'nde yaşayan her tür insanı anlatmaktadır.Bir çocuktan başlar normal bir savaşçı ardından onbaşı,ellibaşı,yüzbaşı,binbaşı,ordubaşı,ve ayguçi yani vezir...Sadece savaşçılar değil tüm Hun Budun'u ,halkı:en küçüğünden en büyüğüne herkes.Sadece bunlar değil devlet nasıl yönetilirdi,kim ne yapardı,budun nasıl yaşar,nasıl göçer,nasıl konardı.?En ince ayrıntısına kadar bir Türk nasıl savaşır,nasıl yönetir,nasıl yaşar,nasıl ölürdü...?Bunların hepsini okuyabiliyoruz kitapta.
Tavsiyemdir,lütfen okuyun.Okuyunki tarihimizi,atalarımızı,kahramanlarımızı,yiğitlerimizi tanıma yolunda bir adım daha yaklaşmış olalım hep birlikte.

hasan çağrı yağmur 
19 Mar 23:20 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

gayet akıcı ve sürükleyici bir roman. tanhu mete hanı bir savaşçının gözünden oldukça ilginç anlatmış. siyasi dehasını, savaşçılık özelliklerini etkileyici bir şekilde betimlemiş...

"Türk çocuğu, ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır."

Ahmet Haldun Terzioğlu'ndan, destansı bir Han'a yaraşır, destansı bir anlatım. Türk ordusuna onlu düzeni getiren, onbaşı, ellibaşı, yüzbaşı, binbaşı ve tümenbaşı gibi rütbeler getiren, bu rütbeleri yıldızlarla ifade eden, devlet yönetiminde birçok yeni düzenlemeyi töreye katan, ıslıklı oku icat eden, ordusunu, acun üstünde gölgesi dahi görünse karşısındakileri titretecek kuvvete eriştiren, Çin'i boyunduruğu altına alan, yalnız erleri ve atları kapsasa dahi, ilk nüfus sayımını yaptıran, Gök'ü çadır, Güneş'i bayrak alarak acuna hükmetmek ülküsünü ulusuna kabul ettiren Ulu Mete Tanhu'nun ruhu şad olsun.

Kitabın dili gayet sade ve akıcı, olaylar, Mete Han'ın vefatına değin yoldaşlığını yapan Salık Bey'in ağzından anlatılmış. Lakin bu karakterin gerçek olup olmadığı konusunda bir bilgiye erişemedim. Olaylar Teoman Han'ın, Hun birliğini sağlama çalışmaları dönemiyle başlıyor ve Mete Han'ın oğlu Kiok Han'ın tahta çıkışına kadar olan dönemi kapsıyor. Daha detaya inip kitabı anlatmaya başlamadan yorumumu bitireyim. Ecdadını tanımak isteyen her Türk genci okusun, okuttursun bu kitabı.

hüseyin tuğrul yağmur 
06 Oca 16:36 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

bi önceki seri teoman han ile başlamıştım. bitirir bitirmez bu kitaba başladım. okuru içine çeken bi kurgusu var. ahmet haldun terzioğlu'nun tüm eserlerinde aynı heyecanı yaşıyorum

Kitaptan 3 Alıntı

hüseyin tuğrul yağmur 
13 Oca 03:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Artık acun o kadar da büyük gelmiyor. Sanki bir adım atınca sonuna ulaşacağım gibi...
Şunu çok iyi biliyorum: Acunun sonu var!
Peki neresi acunun sonu?
Bunun cevabını da biliyorum.
Düşlerin sonu!
Acunun da sonu var. Düşlerin de...
Ama Gök! Gök sonsuz! O nedenle inanıyoruz Gök'e!...

Mete Han, Ahmet Haldun TerzioğluMete Han, Ahmet Haldun Terzioğlu
hüseyin tuğrul yağmur 
09 Oca 20:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hunlar Gök'ün gururlu çocuklarıdır. Gök asla izin vermez onların onursuz yaşamasına...

Mete Han, Ahmet Haldun TerzioğluMete Han, Ahmet Haldun Terzioğlu