Mete Han (Büyük Hun Hakanı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.188
Gösterim
Adı:
Mete Han
Alt başlık:
Büyük Hun Hakanı
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054125449
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kripto Basım Yayın
Baskılar:
Mete Han
Mete Han
"Hunlar; Gök'ün gururlu çocuklarıdır!"

Hunlardan söz ederken, böyle yazmaktadır, eski Çin Kaynakları...

Mete Han, "Gök'ün gururlu çocuklarını" yüksek ideallere taşıyan, onlara Dünya Hâkimiyeti Mefkûresini aşılayan Başbuğ'dur. "Tam yirmi altı devlet aldım! Yirmi altı budun üzerine hakan oldum!" diyerek ifade etmiştir bu görüşünü.

"Bütün yay çeken budunları Hun yaptım!" diyerek, birleştirici bir Türk Milliyetçiliğinin ilk tanımını yapmış, Turan'ı gerçekleştirmiştir.

Büyük Hun İmparatorluğu'nu kuran Hun Türk Hakanı Mete Han'ın, görkemli hayatını anlatan, tamamen tarihi gerçeklere dayanılarak yazılmış bu roman, Türk Tarihi'nin çok önemli bir dönemine ışık tutmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
Yazarın kitaplarının içinde en iyi 3 romanından biri. Okumaya başlarken güzel bi şey çıkacağını biliyordum ama açıkçası bu kadar mükemmel bi şey beklemiyordum. Kitabın son 25-30 sayfası bitmesin diye yalvararak geçti. Kesinlikle unutamayacağım eserler listemde... :)
Şükürler olsun ki böyle kutlu bir milletin soyundanım. Onların hakkındaki her şeyi okudukça okuyasım, öğrendikçe öğrenesim geliyor. Tarih boyunca var olmuş, kıyamet kopana dek varolacak bir millet. Allah Türk'ü korusun!
...
Ahmet Haldun Terzioğlu ile Atsız'ın Bozkurtları'nı okuduktan sonra onun devamı niteliğinde varsaydığım Göktürkler romanı ile tanıştım, devamı geldi.
...
Kitap Mete Han'ımızın ve birçok atamızın Türk milletinin cihanda hep varolması adına ömürlerinin sonuna kadar verdikleri savaşları anlatıyor. Teoman Han, Hun Devleti'ni kurduktan sonra malesef ki Çin'in oyunlarına gelip oğlu Bahadır Şad yani Mete Han ile karşı karşıya geliyor. Ne olursa olsun milleti uğruna kendinden, sevdiklerinden içi yanarak vazgeçmek zorunda kalıyor Mete Han. Mete Han'ın milleti uğruna yaptığı büyük, çok büyük işittiğimizde dahi birçoğumuzun kanını donduracak konularda fedakarlık yapması... Bu dünyadan böyle kahramanlar geçti.
...
Türk korkusuna yapılmaya başlayan, bugün bile böylesine bir utanç duvarını örmelerinin gerçek sebebini halkından gizleyen Çin. Her şeye rağmen o duvarı aşmayı başaran Türk milleti. Hun Devleti'nin teşkilatlandırılması. Mete Han'ın bütün dünyaya armağanı "Onluk Sistem"in nasıl kurulduğu? Türklerin Orta Asya'daki sosyal, ekonomik, siyasi yaşantıları. Kadınlarına verdikleri inanılmaz saygı çok güzel anlatılmış. Son bölümleri gözlerim dolu dolu okudum.
...
Üsluba gelince dili oldukça sade, gayet akıcı ancak bazı bölümler çokça tekrar edilmiş bu da kitabı yorucu bir hale getirmiş. Tarihe meraklı olan bir okur bunun üstesinden gelip, romanı keyifle okuyacaktır.
...
Keyifli okumalar.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.293 Oy)19.056 beğeni43.355 okunma3.022 alıntı182.823 gösterim
 • Ruh Adam
  8.9/10 (1.151 Oy)1.138 beğeni2.947 okunma1.050 alıntı23.015 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.211 Oy)6.911 beğeni20.171 okunma711 alıntı113.554 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.275 Oy)9.241 beğeni25.605 okunma1.823 alıntı118.616 gösterim
 • Deli Kurt
  8.8/10 (653 Oy)644 beğeni1.856 okunma457 alıntı8.778 gösterim
 • Bozkurtlar
  9.0/10 (752 Oy)770 beğeni1.711 okunma482 alıntı8.823 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.007 Oy)6.352 beğeni16.796 okunma2.895 alıntı86.011 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.448 Oy)8.026 beğeni22.771 okunma826 alıntı89.703 gösterim
 • Da Vinci Şifresi
  8.7/10 (2.937 Oy)3.042 beğeni11.091 okunma236 alıntı40.722 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.884 Oy)8.839 beğeni26.316 okunma2.654 alıntı114.663 gösterim
O kadar çok etkilenmiştim ki bu kitabı okuduğumda,bu etkilenmeyle beraber Ahmet Haldun TERZİOĞLU 'nun romanlarınının hepsini okuma ihtiyacı duydum ve elime geçen birçok kitabını okudum.
Kitap,Hun Devleti'nde yaşayan her tür insanı anlatmaktadır.Bir çocuktan başlar normal bir savaşçı ardından onbaşı,ellibaşı,yüzbaşı,binbaşı,ordubaşı,ve ayguçi yani vezir...Sadece savaşçılar değil tüm Hun Budun'u ,halkı:en küçüğünden en büyüğüne herkes.Sadece bunlar değil devlet nasıl yönetilirdi,kim ne yapardı,budun nasıl yaşar,nasıl göçer,nasıl konardı.?En ince ayrıntısına kadar bir Türk nasıl savaşır,nasıl yönetir,nasıl yaşar,nasıl ölürdü...?Bunların hepsini okuyabiliyoruz kitapta.
Tavsiyemdir,lütfen okuyun.Okuyunki tarihimizi,atalarımızı,kahramanlarımızı,yiğitlerimizi tanıma yolunda bir adım daha yaklaşmış olalım hep birlikte.
Bazı tarihi olaylar olağan üstü anlatılmış olsada akıcı ve güzel bir kitap. Tarih severlerin beğenerek okuyacakları bir kitap olduğunu düşünüyorum.Hun devletini o zamanları Salık'ın bakış açısıyla aktarmış yazar.
gayet akıcı ve sürükleyici bir roman. tanhu mete hanı bir savaşçının gözünden oldukça ilginç anlatmış. siyasi dehasını, savaşçılık özelliklerini etkileyici bir şekilde betimlemiş...
"Türk çocuğu, ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır."

Ahmet Haldun Terzioğlu'ndan, destansı bir Han'a yaraşır, destansı bir anlatım. Türk ordusuna onlu düzeni getiren, onbaşı, ellibaşı, yüzbaşı, binbaşı ve tümenbaşı gibi rütbeler getiren, bu rütbeleri yıldızlarla ifade eden, devlet yönetiminde birçok yeni düzenlemeyi töreye katan, ıslıklı oku icat eden, ordusunu, acun üstünde gölgesi dahi görünse karşısındakileri titretecek kuvvete eriştiren, Çin'i boyunduruğu altına alan, yalnız erleri ve atları kapsasa dahi, ilk nüfus sayımını yaptıran, Gök'ü çadır, Güneş'i bayrak alarak acuna hükmetmek ülküsünü ulusuna kabul ettiren Ulu Mete Tanhu'nun ruhu şad olsun.

Kitabın dili gayet sade ve akıcı, olaylar, Mete Han'ın vefatına değin yoldaşlığını yapan Salık Bey'in ağzından anlatılmış. Lakin bu karakterin gerçek olup olmadığı konusunda bir bilgiye erişemedim. Olaylar Teoman Han'ın, Hun birliğini sağlama çalışmaları dönemiyle başlıyor ve Mete Han'ın oğlu Kiok Han'ın tahta çıkışına kadar olan dönemi kapsıyor. Daha detaya inip kitabı anlatmaya başlamadan yorumumu bitireyim. Ecdadını tanımak isteyen her Türk genci okusun, okuttursun bu kitabı.
Gök çadır, Güneş bayrak. Bu söz bir vizyonu belirtir. İnanılmaz bir Türk Hakanı. Mücadelesi gerçekten bilinmeli. Acun devletini kurma yolunda ilerleyen bir devlet adamı. Mükemmel bir roman. Okumanızı tavsiye ederim.
“Gök Çadırımız, Güneş Bayrağımız”

Babası Teoman Han’dan aldığı bayrağı en yukarılara çıkaran, Çin’e diz çöktüren ve 26 budunu birleştrerek Büyük Hun Devletini kuran Mete Han Tanhu. Bu kalın kitabı ilk okumaya başlayacağım zaman gözümde büyümüştü. Lakin şimdi ne çabuk bitti diyorum. Akıcı ve öz Türkçesiyle harika bir kitap. Mete Han’ı çocukluktan ölümüne kadar tarihi kaynaklara bağlı kalarak kurgulanmış bir tarihi roman. Bu kitabı okumayı düşünenlere konu bütünlüğünü yakalamaları açısından naçizane tavsiyem bu kitaptan önce aynı yazara ait Teoman Han kitabını okumalarıdır. Çünkü yer yer o kitaba atıfta bulunulmaktadır. Şimdi okuma sırası Kiok Han’da :)
Zaten Ahmet Haldunun kaleminden çıkmış olduğu için iyi bir şeylerle karşılaşacağımdan emin başladığım bi kitap olmuştu. Ama açıkçası bu kadar mükemmel bir eser beklemiyordum. Kitabın son sayfalarına doğru bitmemesi için ağlarken buldum kendimi
Terzioglu'nun Mete han romanını elime aldım birkaç sayfa okuduktan sonra kendimi kitabin içinde buldum. 10'lu sistemi kuruyoruz. Bakalım daha neler olacak okumaya yeni başlayacaklar için tavsiye ederim keyif alırsınız saygılarımla
bi önceki seri teoman han ile başlamıştım. bitirir bitirmez bu kitaba başladım. okuru içine çeken bi kurgusu var. ahmet haldun terzioğlu'nun tüm eserlerinde aynı heyecanı yaşıyorum
Kitabın anlaşılırlığı ve sürükleyiciliği açısından olumlu konuşabilirim. Ancak, yazarın 3 veya daha fazla kitabını okumuşsanız fazla bir etki içine giremeyecek olmanız gerçeğini de söylemem gerekir. Çünkü hep tanıdık, hep tekrar ikileminde kalacağınız için 400-500 sayfalı romanları bitirmekte güçlük çekebiliyorsunuz.
Artık acun o kadar da büyük gelmiyor. Sanki bir adım atınca sonuna ulaşacağım gibi...
Şunu çok iyi biliyorum: Acunun sonu var!
Peki neresi acunun sonu?
Bunun cevabını da biliyorum.
Düşlerin sonu!
Acunun da sonu var. Düşlerin de...
Ama Gök! Gök sonsuz! O nedenle inanıyoruz Gök'e!...
Uzun, durağan zamanların, hemen ardından gelecek hızla gelişecek olaylara gebe olduğu söylenir. Bir şeyler yapmadan beklerken yazgının önünde, karmaşaya hazırlık vardır. Yayılan huzursuz kıpırtılar, ortada bir gerekçe olmadan bile huzursuz eder ruhları. Bir şeyler olacaktır ya, bir an önce olup bitse, huzura yeniden dönülecek gibi gelir kişiye. Oysa karmaşa bir başlayınca, nereye kadar gideceği, ne zamana kadar süreceği belli olmaz!
Ahmet Haldun Terzioğlu
Sayfa 113 - Panama Yayıncılık
Tanrı her kişiyi, bir iş için yaratmıştır. O kişi, o işi en iyi yapandır ve eğer yapmazsa hiç mutlu olmaz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mete Han
Alt başlık:
Büyük Hun Hakanı
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054125449
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kripto Basım Yayın
Baskılar:
Mete Han
Mete Han
"Hunlar; Gök'ün gururlu çocuklarıdır!"

Hunlardan söz ederken, böyle yazmaktadır, eski Çin Kaynakları...

Mete Han, "Gök'ün gururlu çocuklarını" yüksek ideallere taşıyan, onlara Dünya Hâkimiyeti Mefkûresini aşılayan Başbuğ'dur. "Tam yirmi altı devlet aldım! Yirmi altı budun üzerine hakan oldum!" diyerek ifade etmiştir bu görüşünü.

"Bütün yay çeken budunları Hun yaptım!" diyerek, birleştirici bir Türk Milliyetçiliğinin ilk tanımını yapmış, Turan'ı gerçekleştirmiştir.

Büyük Hun İmparatorluğu'nu kuran Hun Türk Hakanı Mete Han'ın, görkemli hayatını anlatan, tamamen tarihi gerçeklere dayanılarak yazılmış bu roman, Türk Tarihi'nin çok önemli bir dönemine ışık tutmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 142 okur

 • ghyr maeruf (غير معروف)
 • Ycl
 • Ömer Faruk Gündoğdu
 • Baran Hancili
 • Atlas
 • Turan Duman
 • Burcu Arslan
 • irem
 • Sema Nur Gümüş
 • Furkan Altuntaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3
14-17 Yaş
%6.1
18-24 Yaş
%27.3
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%21.2
45-54 Yaş
%3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%6.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%32.5
Erkek
%67.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%52.5 (32)
9
%18 (11)
8
%13.1 (8)
7
%1.6 (1)
6
%1.6 (1)
5
%0
4
%1.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%1.6 (1)