Mete Han (Büyük Hun Hakanı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5,6bin
Gösterim
Adı:
Mete Han
Alt başlık:
Büyük Hun Hakanı
Baskı tarihi:
31 Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
648
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059127936
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Panama Yayıncılık
Baskılar:
Mete Han
Mete Han
"Hunlar; Gök'ün gururlu çocuklarıdır!" Hunlardan söz ederken, böyle yazmaktadır, kadim Çin tarih kaynakları. Mete Han, "Gök'ün gururlu çocuklarını" yüksek ülkülere taşıyan, onlara, "Acuna egemen olma" düşüncesini aşılayan hakandır. "Tam yirmi altı devlet aldım! Yirmi altı budun üzerine han oldum!" diyerek belirtmiştir bu düşüncesini. "Bütün yay çeken budunları Hun yaptım!" diyerek, birleştirici bir Türk milliyetçiliğinin ilk tanımını yapmış, TURAN'ı gerçekleştirmiştir. Büyük Hun İmparatorluğu'nu kuran Hun Hakanı Mete Han'ın görkemli yaşamını anlatan, tamamen tarihi gerçeklere dayanılarak yazılmış bu roman, Kadim Türk Tarihi'nin çok önemli bir dönemine ışık tutmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
560 syf.
·21 günde
Üstadın okuduğum 5. kitabı. Dönemi anlamak, atalarımızı tanımak açısından faydalı bulduğum kitap. Göktürkler kitabından daha başarılı buldum, daha diyaloglu ve samimi olması akıcılık kazandırmış. Tarih romanı olmasına rağmen kendini çabucak okutabiliyor. Kimlerin torunuyuz, nasıl tarihimiz varmış diye merak edenler okuyabilir. Ve onlara yakışır bir torun muyuz diye düşünmeli okuyucu.
Kitabın günümüz için alınacak güzel mesajları vardı. Ders alınması gereken bir tarihimiz var. Bu kitap da o dönemi anlamamıza yardımcı olacak kitaplardan biri. Bu tarz kitapların TÜRK gençleri tarafından daha fazla okunmasını dilerim. iyi okumalar
648 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Büyük Hun Hakanı Mete Han'ın romanı. Sayfa sayısı çok fazla olmasına rağmen akıcı dili sayesinde kendini okutuyor. Gözünüz korkmasın. Tarihi roman olmasının yanı sıra adeta ansiklopedik bir bilgi kaynağı. Orta Asya Türklerinin yaşayışı, töresi hakkında bilgi alabileceğimiz, adeta o dönemi yaşayacağınız bir eser.
 • Alp Er Tunga
  8.9/10 (187 Oy)198 beğeni554 okunma304 alıntı4.769 gösterim
 • Teoman Han
  8.8/10 (108 Oy)97 beğeni326 okunma173 alıntı3.817 gösterim
 • Kür Şad
  8.4/10 (111 Oy)125 beğeni357 okunma267 alıntı2.665 gösterim
 • Göktürkler
  9.0/10 (113 Oy)134 beğeni336 okunma288 alıntı5,8bin gösterim
 • Tomris Han
  9.0/10 (179 Oy)195 beğeni516 okunma361 alıntı4.002 gösterim
 • Kiok Han
  8.3/10 (77 Oy)79 beğeni219 okunma103 alıntı2.143 gösterim
 • Çiçi Han
  8.7/10 (92 Oy)106 beğeni251 okunma140 alıntı3.088 gösterim
 • Hanedan
  8.2/10 (184 Oy)198 beğeni628 okunma145 alıntı3.125 gösterim
 • Karar Odası
  8.8/10 (147 Oy)157 beğeni477 okunma19 alıntı2.377 gösterim
 • 4. Murat - Gürz ve Zafer
  8.6/10 (133 Oy)113 beğeni422 okunma105 alıntı2.147 gösterim
560 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Yazarın dili son derece akıcı ve anlasilir. Daha iyilerini de okumustum ancak eski Türk tarihini sevenlere tavsiye ederim. Uzunca bir olay akışı var göz korkutuyor ama üstesinden gelinir.
648 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Büyük Hun İmparatorluğu 'nu kuran Hun Tanhusu Mete Han' ın muhteşem yaşamını anlatan roman o döneme ışık tutmaktadır. Birleştirici bir Türk milliyetçiliğinin ilk tanımını yapan Mete Han, Turan 'ı gerçekleştirmiştir.
560 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yazarın kitaplarının içinde en iyi 3 romanından biri. Okumaya başlarken güzel bi şey çıkacağını biliyordum ama açıkçası bu kadar mükemmel bi şey beklemiyordum. Kitabın son 25-30 sayfası bitmesin diye yalvararak geçti. Kesinlikle unutamayacağım eserler listemde... :)
560 syf.
·10/10 puan
Metehanı okuyabileceğiniz en iyi kitap yazar dil olarak dönemin dili kullanmış olmasına rağmen 100 sayfa sonra anlamadığınız kelime kalmamakta ve yazarın bir kaç kitabını okuduktan sonra bağımlısı olacaksınız
560 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
O kadar çok etkilenmiştim ki bu kitabı okuduğumda,bu etkilenmeyle beraber Ahmet Haldun TERZİOĞLU 'nun romanlarınının hepsini okuma ihtiyacı duydum ve elime geçen birçok kitabını okudum.
Kitap,Hun Devleti'nde yaşayan her tür insanı anlatmaktadır.Bir çocuktan başlar normal bir savaşçı ardından onbaşı,ellibaşı,yüzbaşı,binbaşı,ordubaşı,ve ayguçi yani vezir...Sadece savaşçılar değil tüm Hun Budun'u ,halkı:en küçüğünden en büyüğüne herkes.Sadece bunlar değil devlet nasıl yönetilirdi,kim ne yapardı,budun nasıl yaşar,nasıl göçer,nasıl konardı.?En ince ayrıntısına kadar bir Türk nasıl savaşır,nasıl yönetir,nasıl yaşar,nasıl ölürdü...?Bunların hepsini okuyabiliyoruz kitapta.
Tavsiyemdir,lütfen okuyun.Okuyunki tarihimizi,atalarımızı,kahramanlarımızı,yiğitlerimizi tanıma yolunda bir adım daha yaklaşmış olalım hep birlikte.
648 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10 puan
Teoman Han büyük bir zafer almıştı. Hun Budun zafer çığlıkları atıyor, Çinliler ise Türkleri cenk meydanında yenemeyeceklerini bir kere daha olsun anlamışlardı... Zaferi dolayısıyla barış istemek zorunda kalan Çinliler Teoman Han'a bir sürü erzak gönderiyordu. İşte her şey bu olaydan sonra başlayacaktı. Çinliler yine kahpece planlar düşünecek, Teoman Han'ı kandıracaklardı. Teoman Han'ın oğlu Bahadır Şad ise bunun farkına varıp, devleti, budunu için her şeyi yapmaya hazırdı.
Üstte okuduklarınız bile insanı etkilemiyor mu? Sizleri heyecenlandırmıyor mu?
Ahmet Haldun Terzioğlu'nun en iyi romanıdır Mete Han benim için. Sizlere Başbuğ Mete Han'ı Hun Budun içinden olan normal birinin ağzından anlatıyor. O kişi sanki sizmişsiniz gibi kitabı okurken Tanrı Dağlarında ruhunuzun gezdiğini hissedebiliyorsunuz. Asya bozkırlarında o çetin şartlarda atalarımızın nasıl yaşadıklarını, kültürlerini, farklı milletlere olan davranışlarını bizlere romanın içinde başarılı bir şekilde gösteriyor. Ayrıca onluk sistemin bulunuşunu, disiplinin önemini bizlere çok iyi bir şekilde aktarıyor.
Her Türk gencinin okuması gereken romanlardan biri olduğunu düşünüyorum. Gerçekten ciddiyetle okunursa fazlasıyla ders çıkarabilecek bir roman.
560 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bütün seriyi okudum.
İçlerinde en iyisi budur. Kurgu, tasvir, akıcılık bakımından açık ara önde. Diğerleri bunun gölgesinde kalır. Kurgu olarak pek yanına yaklaşamazlar.
648 syf.
·32 günde
Yazarın kitaplarının içinde en çok tavsiye edilen 3 romanından biri olarak okuduğum ve yazarın dili oldukça akıcı ve anlaşılabilir buldum. Kitabı okurken yazarın konu anlatımı, betimlemesi kullandığı kelimelerle olayları okurken yaşıyormuş hissine kapılmam yazarın diğer kitaplarını okumam gerektiği hissini bana verdi.

Genel olarak kitaba baktığımızda, Mete Han'ımızın ve birçok atamızın Türk milletinin cihanda hep var olması gayesiyle ömürlerinin sonuna kadar yapmış oldukları mücadeleyi çok iyi şekilde anlatmaktadır. Mete Han 'ın nazarında Hun Devleti'nde yaşayan insanın ülküsünü, gayesini, devlet nasıl yönetilir, savaşçı nasıl olunur kavramlarını çok iyi şekilde anlatılmıştır.

Orduda kullanılan onluk sistemin nasıl bulunduğunu, onluk sisteminin disiplinini bizlere anlatmış olup he Türk gencinin okuması gereken romanlardan biri olduğunu ifade edebilirim.

Özellikle eski Türk tarihini sevenlerin ciddiyetle okuduğunda fazlasıyla ders çıkarabilecek bir roman.
Tavsiye ederim.
İyi okumalar
606 syf.
·26 günde·8/10 puan
Gitmenin tam zamanıdır. Ulu Han'ım bekler beni. Er olan, yoldaşını ne olursa olsun bekletmemeli. Yarı yolda koymamalı. Sözüm odur ki anana, kandaşlarına, yurduma, çadırıma, adıma sahip çık. Yüzümü kara etme, obamızı, oğuşumuzu, urugumuzu, boyumuzu unutma. Unutturma. Budununa, Han'ına asla ihanet etme. İhanet edeni bağışlama! Hun devletini yüceltmek için canını vermekten çekinme. Ben gelmiş geçmiş en büyük han olan Mete Han'ın yoldaşıydım. Sen de ondan sonrakilerin yoldaşı ol! Onunla nice Kut, utku kazan. Yarın uçma vakti gelince, yanıma gelirken alnında kara leke olmasın. Yiğit bir ömrün olsun. Kut seninle olsun!
Yolun kut, yerin Gök Tanrı'nın vadilerinde Ulu Mete Tanhu'nun yanı olsun..
560 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Şükürler olsun ki böyle kutlu bir milletin soyundanım. Onların hakkındaki her şeyi okudukça okuyasım, öğrendikçe öğrenesim geliyor. Tarih boyunca var olmuş, kıyamet kopana dek varolacak bir millet. Allah Türk'ü korusun!
...
Ahmet Haldun Terzioğlu ile Atsız'ın Bozkurtları'nı okuduktan sonra onun devamı niteliğinde varsaydığım Göktürkler romanı ile tanıştım, devamı geldi.
...
Kitap Mete Han'ımızın ve birçok atamızın Türk milletinin cihanda hep varolması adına ömürlerinin sonuna kadar verdikleri savaşları anlatıyor. Teoman Han, Hun Devleti'ni kurduktan sonra malesef ki Çin'in oyunlarına gelip oğlu Bahadır Şad yani Mete Han ile karşı karşıya geliyor. Ne olursa olsun milleti uğruna kendinden, sevdiklerinden içi yanarak vazgeçmek zorunda kalıyor Mete Han. Mete Han'ın milleti uğruna yaptığı büyük, çok büyük işittiğimizde dahi birçoğumuzun kanını donduracak konularda fedakarlık yapması... Bu dünyadan böyle kahramanlar geçti.
...
Türk korkusuna yapılmaya başlayan, bugün bile böylesine bir utanç duvarını örmelerinin gerçek sebebini halkından gizleyen Çin. Her şeye rağmen o duvarı aşmayı başaran Türk milleti. Hun Devleti'nin teşkilatlandırılması. Mete Han'ın bütün dünyaya armağanı "Onluk Sistem"in nasıl kurulduğu? Türklerin Orta Asya'daki sosyal, ekonomik, siyasi yaşantıları. Kadınlarına verdikleri inanılmaz saygı çok güzel anlatılmış. Son bölümleri gözlerim dolu dolu okudum.
...
Üsluba gelince dili oldukça sade, gayet akıcı ancak bazı bölümler çokça tekrar edilmiş bu da kitabı yorucu bir hale getirmiş. Tarihe meraklı olan bir okur bunun üstesinden gelip, romanı keyifle okuyacaktır.
...
Keyifli okumalar.
Atamın ilk öğütlerindendir, bütün oğullarına:
“Asla yalan söylemeyeceksiniz! Asla sözünüzden dönmeyeceksiniz! Asla ihanet etmeyeceksiniz!”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mete Han
Alt başlık:
Büyük Hun Hakanı
Baskı tarihi:
31 Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
648
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059127936
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Panama Yayıncılık
Baskılar:
Mete Han
Mete Han
"Hunlar; Gök'ün gururlu çocuklarıdır!" Hunlardan söz ederken, böyle yazmaktadır, kadim Çin tarih kaynakları. Mete Han, "Gök'ün gururlu çocuklarını" yüksek ülkülere taşıyan, onlara, "Acuna egemen olma" düşüncesini aşılayan hakandır. "Tam yirmi altı devlet aldım! Yirmi altı budun üzerine han oldum!" diyerek belirtmiştir bu düşüncesini. "Bütün yay çeken budunları Hun yaptım!" diyerek, birleştirici bir Türk milliyetçiliğinin ilk tanımını yapmış, TURAN'ı gerçekleştirmiştir. Büyük Hun İmparatorluğu'nu kuran Hun Hakanı Mete Han'ın görkemli yaşamını anlatan, tamamen tarihi gerçeklere dayanılarak yazılmış bu roman, Kadim Türk Tarihi'nin çok önemli bir dönemine ışık tutmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 581 okur

 • Ahmet Hakan Beyazkaya
 • Kaan
 • Elif ÇALIK
 • mete
 • kerem konca
 • Yakup Mızrak
 • GÖKHAN YİĞİT
 • Fatma
 • Miray şen
 • Fatih BAĞ

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.9 (39)
9
%6.4 (14)
8
%7.3 (16)
7
%1.4 (3)
6
%0.5 (1)
5
%0.5 (1)
4
%0
3
%0.5 (1)
2
%0
1
%0