Kimya Hatun

6,8/10  (68 Oy) · 
331 okunma  · 
40 beğeni  · 
1.618 gösterim
Kocasının ölümünden sonra Mevlânâ Celaleddin-i Rumi ile evlenen Kerra Hatun, yeni kocasının haremine yerleşir. Tabii sevgili kızı Kimya da onunladır. Kimya Hatun içine düştüğü bu yeni dünyada bir yandan kendini bulmaya çalışırken, diğer yandan da Mevlânâ'nın özel yaşamına şaşkınlıkla şahit olmaktadır...

İrfan ve tasavvuf dünyasının iki dev ismi -Mevlânâ ve Şems'in- yaşamına dair birçok bilinmeyenin bilinmesine yardımcı olacağını umduğumuz bu romanın asıl kahramanları, herhâlde kadın oldukları için tarih tarafından bir kenara itilmişlerdi. Yazar Saide Kuds, eski yazılar ve Şems ile Mevlânâ'nın karşılaşma kayıtlarını derinlemesine inceledikten sonra hayatı bu her iki adama da bağlı olarak geçen genç bir kadının hikâyesinin unutulduğunu fark eder. Ve biyografik bir roman dili ile anlattığı Kimya Hatun'un yaşamını tozlu sayfaların arasından çekip gün ışığına çıkarır.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786053844204
 • Çeviri:
  Veysel Başçı
 • Yayınevi:
  Sonsuz Kitap
 • Kitabın Türü:
Aleyna Merve Külahlıoğlu 
 23 Şub 19:20 · Kitabı okudu · 19 günde · 7/10 puan

Bu kitabı Mevlana ve Şems'i daha yakından tanımak istediği için okumak isteyenler hemen bu inceleme yazısını kapatsın kitaba da elini sürmesin çünkü kitabın kapağında yazan "Mevlana ve Şems'in hayatına dair bilinmeyen her şey" ibaresi külliyen yalan. Yaklaşık yüz ellinci sayfaya kadar Mevlana'ya ve Şems'e dair hiçbir şey bulamıyorsunuz. Ama isteğiniz bu yönde değilse inceleme yazısına devam edebilirsiniz.

Maalesef kitabın biçiminde ve biçeminde pürüzler var. Bir anda bakış açısı değiştirmeler ilahiden kahramana kahramandan ilahiye geçmeler; olaydan olaya atlamalar var. Ama ben bu pürüzleri görmezden gelebildim çünkü bu kitap çok büyük bir cesaretin tohumu.

İslamın bu büyük iki ismini insan gibi kabul eden kusursuz olmadıklarını onların da hatalar yapabileceğini gösteren tek kitap "Kimya Hatun" olabilir. Kadınsı ve feminist bir yaklaşımla Şems ve Mevlana öyle güzel öyle ince eleştirilmiş ki hayranlığımı gizleyemedim. Bu eleştirinin İran gibi islami bir ülkeden çıkması ise ayrı bir şaşırttı beni. Uzun lafın kısası Edebi midir bilinmez ama cesur mu cesur bir kitap.

Alperen Durmuş 
16 Ağu 10:56 · Kitabı yarım bıraktı · 2/10 puan

Malesef yarım bıraktığım bir kitap daha bu kitabı okuyup bitirmek sabır ister çok sıkıcı bir kitaptı benim için daha önce bitiren var mı acaba çok merak ediyorum okumasakta olur hatta daha iyi olur diyebilecigim bir kitap:)

Şeyda jy1 
18 May 22:40 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Eğer Mevlana ve Şems ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip değilseniz bu kitabı asla elinize almayın. Hatta tavsiyem hiç elinizi bile sürmeyin.
"Mevlana ve Şems'in yaşamına dair bilinmeyen her şey" diye kitap kapağına not düşmüş. Külliyen yalan !! Karalama politikası niteliğinde bir kitap.
2006'da Parvin Etesami Edebiyat Ödülü'nü almış. Sormak gerek : "Kime göre, neye göre?!"
Kesinlikle tavsiye etmiyorum !!

Güler Bilkay Aygün 
21 May 15:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birkaç yıl önce okumuştum. Sevmediğim ender kitaplardan biri. Şems-i Tebrizi bu kitapta şiddet yanlısı, çok kötü bir karakter olarak tasvir edilmiş. Gerçeklerden uzak ve art niyetle yazılmış bir kitap olduğunu düşünüyorum. Okumanızı tavsiye etmem

Fatos 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kimya Hatun Mevlana'nın üvey kızıdır. Biyografik olarak anlatılmaktadır. Ancak diğer taraftan o dönem kadınların haremlere kapatılmasına da değinmektedir. Etkileyici bir dil ile anlatılmaktadır.

sonay malcı 
26 Tem 12:59 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi

Kocasının ölümünden sonra Mevlana ile evlenen Kerra Hatun kızıyla kocasının haremine yerleşirler. Kızı Kimya Hatun çocuk yaşta girdiği bu evde neler neler yaşamıyorki. Mevlanın dostum yarenim dediği Şems ile evlendirilir. Ve başından geçenler, hayalleri Kimya Hatunun ağzından anlatılmış güzel bir kitaptı.

Serkan bayram 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

1.bölümü gereksiz uzatmalarla dolu. kitabı alırken kimyanın gözünden Şems ve Mevlanayı okuyacağınızı düşünürsunuz . aksine; bir kızın fırtınalı duygularını anlatan bir roman olmuş. gerçekçiliği tartışılır. Pers bağnazlığı ve çarpıtmasının yansıtıldığı kanısındayım. koca bir hayal kırıklığı.

Kimyacı HY 
28 Mar 18:05 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 6/10 puan

Mevlâna'nın kızı kimya hatunun biyografik romanı şemsi ve kimya hatunu hep merak etmiştim o yüzden okudum bir fikrim olsun diye.Güzel bir anlatımı vardı yazarın ben beğendim meraklısı okusun pişman olmaz

DENİZ 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mevlana ve özellikle Şems'e farklı bir bakış açısı..
Şems'in Mevlana'nın üvey kızıyla evlenme süreci ,kıskançlıktan karısını öldüresiye dövmesi, ilginçti.

silaes 
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 6/10 puan

Kitap benim için çok büyük bir boşluktan ibaret. Severek ve merakla degil zoraki okudum. Kitapta çok büyük sıkıntılar var. Bunun en önemlisi ise anlatim tekniği. Bir an tarihi roman okuduğunuzu hissederken, bir an karsinizda sımarık ergen kimya buluyorsunuz.kitabin 2. Bolumunde tanri bilici anlatim ve karakter anlatim karmakarısik kullanilmiş. Çevirmende kötü cevirisiyle üstüne tüy dikmiş. Okurken kerra hatundan adeta nefret ettim. Şemsi nin kimya'yı öldürmesi olayına girmek dahi istemiyorum. Kitabın en sevdiğim karakteri ise evin kedisi sultaneydi.

2 /

Kitaptan 18 Alıntı

silaes 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Birinin böylesine rahat gülüyor olması büyük günah mı sanki ?

Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 69 - Sonsuz)Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 69 - Sonsuz)

Düşlerimde onu istediğim kalıba döküyor, hoşlandığım her rolde onu oynatıyordum. İçimde olup bitenlerden haberdar olmasını ise hiç önemsemiyordum. Düşlerimde bile olsa onunla olmak bana yetiyordu.

Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 269)Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 269)
Alperen Durmuş 
06 Tem 17:09 · Kitabı yarım bıraktı · İnceledi · 2/10 puan

Hiçbir şey görmek, duymak ve hissetmek istemiyordum. Düşünmek bile istemiyordum. Bugünlerde düşünceler, dut bağını yiyen haşereler gibi dimağımı yiyip bitiriyorlardı zaten.

Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 92)Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 92)
Alperen Durmuş 
08 Tem 12:10 · Kitabı yarım bıraktı · İnceledi · 2/10 puan

Güneş, günün son ışıklarını haremin yüksek duvarları üzerinden avluya yansıttığında ruhum, başı yeni kesilmiş bir tavuk gibi kendini bir sağa bir sola vururdu

Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 100)Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 100)
silaes 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Cuma namazından hemen sonra talebelere ve sabahtan medresenin kapısında birikmeye başlayan savaş mağduru fakirlere yemek dağıtılıyordu.

Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 105 - Sonsuz)Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 105 - Sonsuz)
Aleyna Merve Külahlıoğlu 
23 Şub 18:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Ben Kimya'yım, Hacer'im, Meryem'im, Rabia'yım, Kerra Hatun'um, Evci'yim, dadıyım, Aya'yım; ben kadınım" dedi. "Ben seninle doğdum ama seninle ölmeyeceğim. Bir sorum var, onun cevabını arıyorum. Cevabını bulana kadar da ölmeyeceğim. Ve selam olsun sana ey yorgun beden! Sonsuza dek rahat uyuyabilirsin artık!"

Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 352)Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 352)

O bir fırtına kuşuydu, yuvası ise sonsuz okyanuslar... Karada ne işi olabilirdi ki onun? Bir çok ilde künyesi 'Uçan kuş şems' değil miydi? O damdan ve bamdan (tuzak) nasıl uçacağını, nasıl kaçacağını iyi biliyordu. Kendi kendine seslendi: 'Ey moruk kuş! Kendini uzun bir süre uçmaya hazırla bakalım.!...

Kimya Hatun, Saide KudsKimya Hatun, Saide Kuds
Aleyna Merve Külahlıoğlu 
10 Şub 18:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Gönlü ona beddua edemeyecek kadar korkaktı. Hem hâlâ ona âşıktı

Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 220)Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 220)
silaes 
 18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Lala, zamanın cebren ilerlediğini ve insanın da ilim bineğiyle onun arkasından gittiğini söylerdi ki ona göre ilim, insanı körlükten, ahmaklıktan ve cehaletten kurtaran yegane göründüydü.

Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 168 - Sonsuz)Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 168 - Sonsuz)
silaes 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Ağaçların kesilirken çıkardıkları sese benzer sesler çıkıyordu boğazımdan. Ölecek gibiydim.

Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 118 - Sonsuz)Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 118 - Sonsuz)
2 /