Kimya Hatun

6,7/10  (38 Oy) · 
259 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.412 gösterim
Kocasının ölümünden sonra Mevlânâ Celaleddin-i Rumi ile evlenen Kerra Hatun, yeni kocasının haremine yerleşir. Tabii sevgili kızı Kimya da onunladır. Kimya Hatun içine düştüğü bu yeni dünyada bir yandan kendini bulmaya çalışırken, diğer yandan da Mevlânâ'nın özel yaşamına şaşkınlıkla şahit olmaktadır...

İrfan ve tasavvuf dünyasının iki dev ismi -Mevlânâ ve Şems'in- yaşamına dair birçok bilinmeyenin bilinmesine yardımcı olacağını umduğumuz bu romanın asıl kahramanları, herhâlde kadın oldukları için tarih tarafından bir kenara itilmişlerdi. Yazar Saide Kuds, eski yazılar ve Şems ile Mevlânâ'nın karşılaşma kayıtlarını derinlemesine inceledikten sonra hayatı bu her iki adama da bağlı olarak geçen genç bir kadının hikâyesinin unutulduğunu fark eder. Ve biyografik bir roman dili ile anlattığı Kimya Hatun'un yaşamını tozlu sayfaların arasından çekip gün ışığına çıkarır.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786053844204
 • Çeviri:
  Veysel Başçı
 • Yayınevi:
  Sonsuz Kitap
 • Kitabın Türü:
Fatos 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kimya Hatun Mevlana'nın üvey kızıdır. Biyografik olarak anlatılmaktadır. Ancak diğer taraftan o dönem kadınların haremlere kapatılmasına da değinmektedir. Etkileyici bir dil ile anlatılmaktadır.

Serkan bayram 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

1.bölümü gereksiz uzatmalarla dolu. kitabı alırken kimyanın gözünden Şems ve Mevlanayı okuyacağınızı düşünürsunuz . aksine; bir kızın fırtınalı duygularını anlatan bir roman olmuş. gerçekçiliği tartışılır. Pers bağnazlığı ve çarpıtmasının yansıtıldığı kanısındayım. koca bir hayal kırıklığı.

DENİZ 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mevlana ve özellikle Şems'e farklı bir bakış açısı..
Şems'in Mevlana'nın üvey kızıyla evlenme süreci ,kıskançlıktan karısını öldüresiye dövmesi, ilginçti.

silaes 
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 6/10 puan

Kitap benim için çok büyük bir boşluktan ibaret. Severek ve merakla degil zoraki okudum. Kitapta çok büyük sıkıntılar var. Bunun en önemlisi ise anlatim tekniği. Bir an tarihi roman okuduğunuzu hissederken, bir an karsinizda sımarık ergen kimya buluyorsunuz.kitabin 2. Bolumunde tanri bilici anlatim ve karakter anlatim karmakarısik kullanilmiş. Çevirmende kötü cevirisiyle üstüne tüy dikmiş. Okurken kerra hatundan adeta nefret ettim. Şemsi nin kimya'yı öldürmesi olayına girmek dahi istemiyorum. Kitabın en sevdiğim karakteri ise evin kedisi sultaneydi.

Doğan Yalçın 
03 Ağu 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Kitabın kapağında şöyle bir yazı var :Şems ve mevlanaya dair bilinmeyen herşey diye. Ben 140 a kadar geldim ama şems ve mevlana dair hiçbirşey bulamadım. 320 küsur bir kitabın bu kadar gereksiz ve bence reklam amacıyla bu ismin yada isimler altında reklam yapan bir kitabın sadece vakti kaybı olduğunu düşünüyorum.

GÜLTUĞ SEZEN 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Mevlana ve onun hayatı ile ilgili her detay fazlası ile ilgimi çeker zaten. Ama onu birde başka bir cepheden hayatındaki insanların yaşamı vasıtası ile okumak çok hoşuma gitti. ağır okunan bölümleri var ama yine de severek okudum.

Gökçe Venedik 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Gereksiz betimlemelerle giriş kısmı boğucu. Mevlana ve Şems'in hayatından ziyade bir genç kızın iç dünyası ele alınmış fakat kurgusu güzel ve sürükleyici.

Elif İ. 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimya Hatunun çocukluğunu gençliğini hayallerini okumak güzeldi. Ama Şems ile olan kısmını şaşırarak okudum. Evet Mevlana ve Şems in toplum tarafından yıpratıldığını biliyoruz. Ama Şemsin Allah'ı ararken birine şiddet uygulayıp kıskançlık krizlerine girmesine anlam veremedim. Böyle hassas olan insanın Allah'ın yarattığı her canlıya saygısının sevgisinin olmasi gerekirdi. Şimdi hangisine inanmalı Sinan Yağmurun Şemsine mi Saide Kuds un Şemsine mi ?..

Nuray Kirik 
03 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarı Saide Kuds'un ilk romanı olan Kimya Hatun, İran'ın en prestijli ödüllerinden birini alarak İran'da yılın romanı seçilmiştir.Kimya Hatunun gözünden Mevlana ve Şemsi anlatmıştır.Aslında bir bayanın düşüncelerinde o dönem anlatılmıştır.

2 /

Kitaptan 11 Alıntı

silaes 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Birinin böylesine rahat gülüyor olması büyük günah mı sanki ?

Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 69 - Sonsuz)Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 69 - Sonsuz)

Düşlerimde onu istediğim kalıba döküyor, hoşlandığım her rolde onu oynatıyordum. İçimde olup bitenlerden haberdar olmasını ise hiç önemsemiyordum. Düşlerimde bile olsa onunla olmak bana yetiyordu.

Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 269)Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 269)
silaes 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Cuma namazından hemen sonra talebelere ve sabahtan medresenin kapısında birikmeye başlayan savaş mağduru fakirlere yemek dağıtılıyordu.

Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 105 - Sonsuz)Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 105 - Sonsuz)
silaes 
 18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Lala, zamanın cebren ilerlediğini ve insanın da ilim bineğiyle onun arkasından gittiğini söylerdi ki ona göre ilim, insanı körlükten, ahmaklıktan ve cehaletten kurtaran yegane göründüydü.

Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 168 - Sonsuz)Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 168 - Sonsuz)
silaes 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Dadım Konya'ya nasıl hicret ettiklerini anlatırken bana Semerkand, Buhara, Herat, Belh ve Nişabur'da kızların ve kadınların yüzüklerinin içinde zehir taşıdıklarını ve eğer düşman askeri şehri istila edecek olsa hemen yüzüklerindeki zehri içtiklerini söylemişti.

Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 166 - Sonsuz)Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 166 - Sonsuz)
silaes 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Ağaçların kesilirken çıkardıkları sese benzer sesler çıkıyordu boğazımdan. Ölecek gibiydim.

Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 118 - Sonsuz)Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 118 - Sonsuz)
silaes 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

İnsan bu esirleri gördükçe Moğolların eliyle ölmeyi dahi arzuluyor. Hele kadınsan vay haline!

Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 165 - Sonsuz)Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 165 - Sonsuz)

Tanrı'nın kalemi, ezelden beri kadınları ya yalnızlığı ya sabrı ya da rezil olmayı seçecek bir alın yazısıyla karşı karşıya bırakmıştı. Hâl böyleyken bu alın yazısına karşı gelmeye kim cüret edebilirdi?

Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 238)Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 238)

Hâlâ onu tekrar göreceğine inanamıyordu ama mutluluk bazı şeylere inanamamanın kendisiydi zaten

Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 250)Kimya Hatun, Saide Kuds (Sayfa 250)
2 /