Kırık Heykel Bir İstihbarat Romanı

7,8/10  (11 Oy) · 
27 okunma  · 
8 beğeni  · 
912 gösterim
"Yaşamak en iyi intikamdır"
Müslümanların kıblesi Kâbe'de gerçekleşen esrarengiz bir baskın... Baskından tam 30 yıl sonra Arap Baharı'yla çivisi çıkan Ortadoğu... Derin uykusundan uyanan gizli ve ölümcül bir protokol... Türkiye, İran, İsrail ve ABD arasında patlak veren akıl almaz bir istihbarat savaşı... Haritaları yeniden çizebilecek kudrette bir kaos... Ve tüm bunların ortasında gözüpek bir kadın.

MİT Karşı İstihbarat Masası Şefi Sibel Ulutürk, Türkiye'yi tarihinin en büyük tehdidinden kurtarmaya çalışırken zaaf kabul ettiği duygularının, aslında en güçlü silahı olduğunu keşfediyor...

Tarihi Değiştirenler Serisi'nin usta yazarı Ali Çimen, nefesleri kesen bir istihbarat romanı ile, aksiyon dolu bir espiyonaj macerasının yanında Ortadoğu'nun kadim tarihiyle örülü bir gerilim vaat ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786050808476
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap kurtları Ali Çimen’i ‘Tarihi Değiştirenler’ serisinden biliyorlar. Tarihi Değiştirenler üst başlığıyla ‘liderler, olaylar, kadınlar, günler, konuşmalar, bilginler’ serilerinin de yazarı olan Çimen, kendine has bir okur kitlesine sahip isimlerden birisi. Çimen uzun yıllar çeşitli Avrupa şehirlerinde gazetecilik yapmasının ve dört yabancı dil bilmesinin avantajını kullanmış bu romanında. Ancak Tarihi Değiştirenler serisindeki üslubuyla hayli başarılı olan Çimen’in roman dilinin nasıl olacağı da merak konusuydu. Bu romanla onu da görmüş olduk.

Evet, Ali Çimen dünya çapında bir romancı değil; muhtemelen böyle bir iddiası da yok. Çünkü kurgu gayet iyi ancak diyaloglardaki kopukluklar, zaman zaman okurda sıkılma hissi oluşturabiliyor. Lakin bu durum 384 sayfalık bir roman için oldukça az bir toplama sahip.

Romanın kahramanı Sibel Ulutürk adlı bir MİT görevlisi. Sibel’in Jack adlı bir CIA ajanıyla da aşk-ı memnu durumu var. Benim adıma bütün roman boyunca pek de hoş karşılanmayan bir durumdu bu; bir zaaf. Gelgelelim çarpıcı finalde bu bir kazanca dönüşecek. Her neyse, roman boyunca CIA, MİT, Mossad başta olmak üzere İran, Rus gizli servislerini görebiliyorsunuz. Çalışma metotları, zihni arka planları… Sadece bunlar değil; 2000’li yıllara damgasını vurmuş olan pek çok politikacı ve olay da romanda kendine yer buluyor. Mesela bizden Başbakan Erdoğan ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan bunlardan ikisi. Sadece onlar değil tabii. ABD Başkanı Barrack Obama’dan İsrail’in katil ruhlu liderleri Netenyahu ve Peres; İranlı Ahmedinecad ve diğerleri…

Romanda yakın tarihte Ortadoğu’yu alakadar eden pek çok önemli hadise de yer buluyor. Mavi Marmara olayı; Erdoğan’ın Arap coğrafyasındaki popülaritesini artışı ve arka planı. Tunus’ta başlayan ve sonrasında neredeyse bütün bir Arap coğrafyasına yayılan Arap Baharı –ki kitabın ismi biraz da bundan geliyor. Çünkü teoriye göre Kırık Heykel, Suudi yönetiminin düşmesi manasına geliyor. Hatta kitaptaki iddiaya göre İsrail ile Suudi Arabistan arasında gizli bir antlaşma imzalanmış. Bunun kökeni de kitabın giriş sekansını oluşturan 1979’daki Kabe Baskınına dayanıyor. Kitapta bunun gibi pek çok nazariye yer alıyor ve baktığınızda da akla hayli yatkın görünüyor.

Kitabın büyük bir kısmı gerçek olaylar üzerine kurgulanmış durumdayken final bölümü tam bir kurmaca ama iyi bir kurmaca. Adeta bir filmin son sahnelerini seyrederken buluyorsunuz kendinizi ve bazı şeylerin ucu açık kalsa da sıkı bir çözümlemeye giriyorsunuz.

Casus filmlerinden ya da hikayelerinden hoşlananlar için ideal bir kitap Kırık Heykel.

senem reis 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ortadoğu...Türkiye,İran,İsrail ve ABD arasında sınırları zorlayan istihbarat mücadelesi Ali Çimen isimler gerçek.. aksiyonu bol.. konusu geniş.. gerçekten güzel bir kitap yazmış. Sonlara gelince insanın okuma hızı değişiyor ve hemen bitiyor kitap.Polisiye severler için tavsiye edebilirim.

Fatih Aydın 
29 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Gri beyin hücrelerini harekete geçiren bir kitap. Bana kalırsa en fazla iki oturumda okumalısınız, zira fazla ara verirseniz "kim kimdi?" diye karışıklık yaşıyorsunuz.

Beyza 
14 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bugünün dünyasını başarılı bir şekilde anlatmış. Dilini çok sevdim. Yazarın diğer kitaplarını da okumak istedim.

Kitaptan 2 Alıntı

cahil PROFESÖR 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Size ne kadar aşık olursa olsun bir kadının zekası hiçbir zaman küçümsemeyin

Kırık Heykel, Ali ÇimenKırık Heykel, Ali Çimen
Fatih Aydın 
29 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İsrail'in çok gizli nükleer silah merkezi Dimona Nükleer Tesisi'ne; istihbarat dünyasında bilinen adıyla Çikolata Fabrikası'na ait görüntüler, Erdoğan'ın arkasında sırf bu açıklama için kurulmuş devasa ekrandan akmaya başladı!
Ekranları başındaki milyonlar şimdi, ilk kez yayınlanan ve farklı dillerdeki alt yazılarla desteklenen bu görüntülerle, İsrail'in varlığını sürekli inkar ettiği nükleer silah programının merkezine yolculuk yapıyordu. Devasa bir hangarı andıran merkezde teknisyenler, taslaklar üzerinde hararetli bir şekilde tartışıyor, onlarca uzman bir kısmı monte edilmiş, bazıları parçalar halindeki nükleer savaş başlıklarının etrafında dolanıyordu. Montajı bitmiş nükleer füzeler, hassas vinçlerle özel römorklara yükleniyor, Başbakan Netanyahu ve Savunma Bakanı Ehud Barak, ara sıra yanındakilerle birlikte uzmanlarla konuşurken görüntüye giriyordu.

Kırık Heykel, Ali Çimen (Sayfa 290 - Timaş)Kırık Heykel, Ali Çimen (Sayfa 290 - Timaş)