Tarihi Değiştiren Bilginler

7,9/10  (9 Oy) · 
36 okunma  · 
10 beğeni  · 
918 gösterim
İngiltere'deki bilge cisimlerin yere düşmesinin ardındaki sırrı çözerken, Polonya'daki gezegenlerin rotasını tespit ediyor; İran'daki sayıların dilini keşfederken, İtalya'daki cisimlerin neden suya batmadığına kafa yoruyor; eski Yunan'daki tıbbın temellerini atmakla meşgulken; Fransa'daki insanoğlunu ölümcül kuduz mikrobundan kurtarmak için ter döküyordu...

'Yerçekimi kaşifi' Newton'dan 'gezegenler hakimi' Kopernik'e, 'matematiğin prensi' Ömer Hayyam'dan 'suyun gizli gücünü' ortaya çıkaran Arşimet'e, 'tıbbın babası' Hipokrat'tan 'kuduzun belalısı' Pasteur'e varıncaya dek, onlarca bilim adamı, yer kürenin dört bir yanında günümüz dünyasının bilimsel çatısını örmek için dinmek bilmez bir iştahla çalıştı. Kah Atomları, kah gezegenleri; bazen mikropları bazen de sayıları konuşturdular; tarihi değiştirdiler...
DUA 
 01 Tem 12:28 · Kitabı okudu

Bu kitap akademik eserden ziyade eğlenceli kolay okunabilir bir biyografi kitabidir. Bilim adamlarının yaşamları insanlık halleri ele alınmış tam tersi kuantum fiziğini budur veya izafiyet teorisi şudur diye yazılsa eminim alakası olmayanlar okumazdi.

Gökhan Taşpınar 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Birçoğunu ders kitaplarında okuduğumuz Pisagor'dan Einstein'a, Arşimet'ten kuantum fiziğinin mucidi Planck'a kadar dünya tarihinde bilimsel çalışmalarıyla önemli aşama kaydetmiş 38 bilim adamını ve yaptıklarını sıkmadan, akıcı bir şekilde anlatan, yararlı bir kitap...

Mehmet Y. 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Serinin neredeyse bütün kitaplarını okudum. Hepsi de çok başarılı idi. Ancak bu kitapta okurken bazı yerlerde sıkıldım. Bunun temel sebebi ise söz konusu bilim adamlarının hemen hepsinin sayısal bilimlerle uğraşıyor olması idi. Ben sıkı bir sözelciyim. Bu nedenle oradaki fizik, kimya, tıp, biyoloji, matematik, geometri terimleri vs. beni biraz sıktı. Ancak sayısalcıların kesinlikle okuması gereken bir kitap olduğu kanısındayım. Oradaki bir ifade ile söylemem gerekirse, eğer bu formül sizi şok etmediyse konu hakkında hiç bir şey bilmiyorsunuz demektir. :)

Ayrıca dikkat çekici bir başka konu ise, kronolojik olarak ilerleyen bilim insanlarının antik Yunanlarla başlayıp, Müslümanlarla devam etmesi ve oradan da Avrupalı ve ABD'lilere yönelmesiydi...

Ali Alper 
25 Ağu 13:55 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bilime olan katkıları yadsınamayacak olan ve her biri kendince çığır açan bilim insanlarının hayatını, çalışmalarını ve bilime olan eşsiz katkılarını okuyacağınız sıkmayan, boğmayan yararlı bir kitap.

Mahmut 
05 Ağu 23:09 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ali Çimen'in pekte fazla yorum katmadan kaleme aldığı, belki bir gazeteci gözüyle hazırladığı diyebileceğimiz bir kitap.

Bana beklediğimi sunamadı diyebilirim. Tarihi bir şahsiyet incelenirken en azından internet bilgisi dışında şeyler de bekliyorsunuz. Ama kitapta genel olarak bilinen veya efsane olarak anılan bilgiler yer alıyor.

Serdar Poirot 
19 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Güzel bir araştırma eseri daha. En eski çağlardan itibaren buldukları ile tarihin akışını değiştiren bilginlerin hayat hikayelerini ve buluş öykülerini anlatan bu kitapta İslam alimlerine de detaylı yer vermeleri son derece güzel bir ayrıntı olmuş.