Kitap Evi

7,0/10  (27 Oy) · 
64 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.610 gösterim
Hayatım kitapların arasında, ortasında geçti. Birkaçını yazdım, birçoğunu yaptım, daha çoğunu okudum, okumak için edindim, edinmek için elledim, sayfalarını karıştırdım, evimin duvarlarını kaplamalarından zamanla bir tür güvence duygusu yonttum. Neredeyse bütün düşüncelerimin, duyularımı harekete geçiren kıvılcımların kaynağında, kökünde, kuyusunda yer aldı kitaplar. Korktumsa, en çok onlardandır; şüpheler içinde kendi kendimi ve başkalarını kemirdiysem, onlardan.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  132
 • ISBN:
  9789755706733
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Zeynep Öztemel 
24 Nis 22:40 · Kitabı okudu · 5/10 puan

"Yaşı alabildiğine genç de olsa, kitapseverin yolu çok geçmeden kitapçı dükkânlarına çıkardı.Çemberin içine bir kez düşülmeye görsün, kısıtlı gelirine,dar olanaklarına bakmaz,ucundan köşesinden kişisel kitaplığını kurmaya yönelirdi kitap tutkunu..Arasıra 'sosyal davranış' icabı kitapevlerini kolaçan eden,gündemdeki başlıklardan ötesine pek ilgi duymayan insanların uğradığı,içeri girenin anonim müşteri kimliğinde kalmaya yazgılı olduğu dükkânlardan uzak durulur, tam tersine, kapıdan bir gireni ikinci seferde teşhis etmeyi bilen, içeride ne kadar uzun kalırsa o kadar sevindiği her halinden belli olan, "size nasıl yardımcı olabilirim?" soru-cümlesini kurmaktan kaçınan kitabevi sahibinin, çalışanının havayı denetlediği dükkânlar yeğlenirdi."

.
..
.Aslında kitap güzel başlamıştı, farklı konusu ile de heyecanlandırmıştı ama ne yazıkki aynı heyecanla devam etmedi benim için..Fazlasıyla seveni vardır eminim çok da güzel tespitler var içerisinde ama çok büyük beklenti içerisindemiydim bilmem sevemedim.. Yer yer bunaldım atladım incecik bir kitap dağ oldu sanki..Belki daha sakin daha anlayabileceğim bir zamanda yeniden elime alırım bilemiyorum..

Şeyma Öztürk 
15 Oca 08:52 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Hiç tanımadığınız birinden zengin mi zengin kitaplarla dolu bir kitap evi size miras olarak bırakılsaydı ne hissederdiniz? Hayali bile son derece heyecan verici bana kalırsa. İşte Enis Batur eserinde tam da böyle bir durumdan söz ediyor. Bizzat kendisine hiç tanımadığı ve adının dahi söylenmediģi birinden miras olarak kalan kitaplarla dolu bir ev, yakınında da küçük bir okuma kulubesiyle karşılaşınca hissettiklerini, kararsızlıklarını ve yaşadığı güzelliklerin yanında sorunları paylaşıyor eserinde okuyucuyla.

Kitap Evi, sadece iki kelime ama içinde ne zenginlikler barındırıyor sevgili okur. Hele ki bu kitap evi sağlam bir koleksiyoncu tarafından uzun bir süreç içinde oluşturulmuş nadide baskıları barındırıyorsa bünyesinde. Kitap Evi'ndeki zenginliklerin yanı sıra okumak ve okuyucu unsurlarına dair birtakım ayırt edici özelliklere de yer verilmiş. Kitabın sayfalarını çevirirken her sayfada ben olsam ne yapardım diye düşünmekten alamadim kendimi. Zira böylesine kıymetli bir emaneti yere göğe sığdıramaz insan. Bunun yanı sıra, ilim aşkıyla tutuşan ve kendisine kalan mirasla bir sürü kitap satın alan Kâtip Çelebi geldi aklıma. Kitap sevgisi nelere kâdir! :)

Enis Batur'u ilk kez okuyan biri olarak tarzına hayran kaldıgımı söyleyemem. Konunun gerçekçi olması ve bu doğrultuda ele alınması güzel bir yön fakat cümlelerin çoğunlukla uzun ve karmaşık bir şekilde sunulması zihni bulandırıyor. Ayrıca Kitap Evi'ne dair pek çok sorunun cevapsız kalması ve eserin sonunun da fazlasıyla müphem bırakılması hoşuma gitmedi. Böylesine güzel bir malzeme çok daha farklı unsurlarla zenginleştirilebilirdi. Umarım hepimize bu tarz güzel miraslar kalır diyerek keyifli okumalar diliyorum. :)

Bohem_kizi 
 20 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Maalesef ki dilini ve kitabin ic rengini sevemedim :( uzgunum ayrica neden sevemedigime dair butun yorumlar gayet acik sekilde youtube kanalda aciklamis bulunmaktayim sikayet etmek isteyen sahis etmeden once bi baksin lutfen https://youtu.be/vQIC6spku1Q bohem_kizi kanalindan

abdullah bektaş 
02 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hani bir hediye aldığınızda sevinirsiniz ve açmaya başladığınızda zihninizden binlerce düşünce geçer ya. İşte zaman sınırını aşar insan oğlu ve zaman kavramı sessiz bir patlama yapar kendi içinde, hız sınırını aşan uçağın yaptığı gibi fakat sessizdir zaman sınırını aşmak. Birden saatler akıp geçer ve hediyenin tüm tatlarını almadan bırakmak istemezsiniz yapacak onca işinize rağmen. Kitap meraklısı için işte kitap da böyle bir hediyedir. Aldığınız zaman bitirmek istersiniz, o vakitten sonra zamanın bir önemi yoktur artık.Kitaplara, kütüphanelere, sahaflara, kitap evlerine zaten zaafı vardır böyle bir kişinin. Uyumadan önce gözlerinin yorulması gerekir yazılarla. Tatlı bir yorgunluktur bu. Peki böyle bir kitap tutkunu tanımadığı bir kişiden "Kitap Evi" hediyesi alırsa hayatı ne yönde değişir acaba? Binlerce kitap, binlerce anı binlerce yazı. Hediyeyi açmanın bedeli ise koca bir ömür.

Burcu Belen 
 24 May 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Büyük bir merakla başladım okumaya, ilk sayfadan son sayfaya kadarda gitti bu merakım ama sonunda bu merakımın gitmemesi biraz üzdü beni. İnsanı düşündüren cümleler geçiyordu içinde evet ama çok önemli miydi bu kitap benim için hayır. Kitaplar hakkında çoğu düşüncemi cümlelere dökmüştü Enis Batur ama sonlara doğru e artık çıksın çıkanda bitsin hissini kaptırdı bana şu küçücük kitap -.-

gökçe türkkan 
01 Nis 18:39 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kendisine gizemli biri tarafından miras bırakılan kütüphane ile ne yapacağına bir türlü karar veremeyen kitapsever bir adamın hikayesi.. Özellikle Adamın iç dünyası, iç konuşmalarına yer veriliyor. Bu arada kitapların da hangileri olduğunu öğreniyorsunuz.

Kitaptan 36 Alıntı

Seda 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Dünyayı yerinden oynatmak için bir dayanak noktası dileyen adam haklıydı. Bizim gibiler, çok genç yaştan başlayarak kendilerini yazının tılsımına inandıranlar, kitaplardan oluşan bir dayanak noktası yaratmıştık kendimize, ondan bir biçimde yoksun kalsak sonsuz bir boşluğa yuvarlanacak, uzayda kaybolan astronotlara dönüşecektik. Nasıl geçerdi günler, aylar, yıllar, kitapsız? İpin ucunu kaçırmaz, hastalanmaz, yanmaz mıydık?”

Kitap Evi, Enis BaturKitap Evi, Enis Batur
Seda 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yaşı alabildiğine genç de olsa, kitapseverin yolu çok geçmeden kitapçı dükkanına çıkardı. Çemberin içine bir kez düşülmeye görsün, kısıtlı gelirine, dar olanaklarına bakmaz, ucundan köşesinden kişisel kitaplığını kurmaya yönelirdi kitap tutkunu. Ara sıra “sosyal davranış” icabı kitapevlerini kolaçan eden, gündemdeki başlıklardan ötesine pek ilgi duymayan insanların uğradığı, içeri girenin anonim müşteri kimliğinde kalmaya yazgılı olduğu dükkanlardan uzak durulur, tam tersine, kapıdan bir gireni ikinci seferde teşhis etmeyi bilen, içeride ne kadar uzun kalırsa o kadar sevindiği her halinden belli olan, “size nasıl yardımcı olabilirim?” soru-cümlesini kurmaktan kaçınan kitabevi sahibinin, çalışanının havayı denetlediği dükkanlar yeğlenirdi. Onlar, en geç üçüncü seferde, olabildiğince yumuşak bir yaklaşımla, mesafe ayarını gözden kaçırmaksızın, uzun erimli olması olası söyleşinin ilk adımlarını doğru hız ve sıralamayla yapmayı bir biçimde öğrenmiş insanlardı. Size sağladıkları açılım, uyumsuzluğunuzu yenmenizi kolaylaştırır, iki seferiniz arasındaki zaman dilimini kısaltmanıza yol açardı. Belli bir süre içinde, nasıl olduğunu anlamaya fırsat bulamadan, Virginia Woolf’un sözünü uyarlarsak duruma, “kendinize ait bir mekan” saymaya başlardınız o kitabevini; içeride, benzerlerinizle karşılaşmanın yarattığı özel bir huzur koşulu hüküm sürerdi; bir de size benzemediğini, dahası tanıdığınız hiç kimseye benzemediğini düşündüğünüz birkaç ayrıksı müdavim görürdünüz orada, zaman içinde bütün gizlerine değilse bile bir bölüğüne yaklaşma şansına erişir, ayağınızın alışmasından doğan mutluluğu perçinlerdiniz.”

Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 40)Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 40)
Seda 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bütün evren kenarda durur, okurken. Bir kitabın sayfaları arasına daldığınızda, ötekiler, sesleri ve sözleriyle kaybolurlar. Aydınlık, ılıman, korunaklı bir diyardasınızdır; karanlık, sert ürkütücü bir yazının harfleri gözünüzün önünden akıyor olsa bile. Ondandır, ışığı söndürüp başınızı yastığa koyduğunuzda, sizi kuşatan gerçek dünyanın yerini daha gerçek bir dünyanın alacağını bilirsiniz. Böyle okumamışsanız hiç, siz henüz yaşamamışsınız demektir."

Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 99)Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 99)
Seda 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Konuşursanız geri dönüşü yoktur, susarsanız öyle değil: Dilediğiniz an giz kilidini açmak, açılmıyorsa kırmak sonuçta size kalmıştır.”

Kitap Evi, Enis BaturKitap Evi, Enis Batur
Burcu Belen 
17 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Bir avuç kitabın başımı döndürdüğünü, bir avuç kitabın başımı başka yöne döndürdüğünü söyleyebilirim."

Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 35)Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 35)
Şeyma Öztürk 
14 Oca 21:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Kütüphanede tanışıp ortak yaşamayı seçen insanlar tanıdım. Merdiven basamaklarında başlayan arkadaşlıkların kök saldığına tanık oldum. Kitapların etrafında gelişen bazı dostlukların kitaplar nedeniyle aşındığı, çözüldüğü, çöktüğü de oldu belki; ama kütüphane atmosferinin birleştirici özelliğinin, ayırıcı olanına ağır bastığını söyleyebilirim."

Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 40 - Sel Yayıncılık)Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 40 - Sel Yayıncılık)
UĞURCAN KOÇ 
23 Nis 18:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tartışmaya açık...
Kitap, eninde sonunda, ne olursa olsun, gene de, her şeye karşın eril dünyanın nesnesidir.

Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 60 - Sel Yayıncılık)Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 60 - Sel Yayıncılık)
Seda 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kitaplara, yazılı sayfalardan oluşmuş bir başka aleme bağlılık duymuş, hurufi bir hayatın hayatımızın içinde süreklililik arzetmesini istemişseniz, orada yolları, sokakları ve caddeleri, çıkmazları ve meydanları raflar yaratıyordu, bunu bilmek gerekiyordu. Bambaşka haritaydı. Oturur rakımları, engebeleri, derinlikleri kendiniz işaretlerdiniz. Kadim çağ haritacılığındaki gibi burada da, pek çok belirsizlik kendini dayatırdı; oralara "terra incognita", "no man's land", "terrain vague" kayıtları düşerdiniz." Kütüphane olsun, tuhaf vurgulu bir boşluk dili geliştirmesin, akla sığmazdı öylesi."

Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 46)Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 46)
Seda 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kitap mecnunu bir tür evrensel ademdir; hangi ırktan, budundan, dinden, inanıştan, yeryüzünün hangi köşesinden olursa olsun standart tepkileri vardır, huyları birbirine benzer onların, davranış mekanizmalarını belirleyen neredeyse organik bünyelerinden tıpatıp aynı kararlar çıkar. Farklı hareket etmeyi düşlemeye bayılırlar ya, bunu hayata geçirdiklerine rastlanmaz. Dilini hiç tanımadıkları, alfabesini sökemedikleri ülkelere gittiklerinde bile kitabevlerine girmeden, vitrinlerini uzun uzun incelemeden yapamazlar örneğin."

Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 26)Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 26)
Seda 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Her okur kitaplığında kapağını açmadığı kitaplar olsun ister. Onların vaadlarını önemser. Ummak, hayatın en sağlam fiillerinin başında gelir. Ne yazık ki yanıbaşında ukde dikilir: Okuyabilecekleri tartsam, okuyamayacaklarımın ne kadarıdır? Akıllı okur, belli bir yaşa geldiğinde tevekkül duygusuna erişmeyi başarır: Bütün susuzlukları sonuna dek giderebilecektek su görünmezdir."

Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 99)Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 99)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Camdan bir kütüphanenin hikayesi
Camdan bir kütüphanenin hikayesi Kitap Evi, Enis Batur'un deneme ve roman karışımı yeni bir eseri. Kitapta miras olarak bırakılan bir kütüphanenin ve gizemli sahibinin etrafında gelişen olaylara tanıklık ediyoruz.