Kızıl Ejder Hannibal Lecter Serisi 1

8,4/10  (19 Oy) · 
49 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.268 gösterim
Gerilim okurlarının yakından tanıdığı Doktor Hannibal Lecter, okurların karşısına ilk olarak bu romanda çıkıyor. Thomas Harris, insan zihninin karanlık yüzünü büyük bir ustalıkla gözler önüne seriyor.

Kızıl Ejder olarak bilinen katili yakalamaya kararlı olan FBI ajanı Will Graham, hem canını hem de akıl sağlığını riske atacağı, gizemli ve vahşi bir bilmecenin içinde buluyor kendini. Onun bu mücadeleden sağ çıkıp çıkamayacağı son derece sürükleyici bir dille anlatılırken, bir yandan da Doktor Hannibal Lecter, gerilim okurlarının aklında ve kalbinde iz bırakacak adımlarını atmaya başlıyor.

"Unutamayacağınız bir gerilim!"
-Daily News (New York)-

"Dikkat! Kâbuslar görmenize neden olabilir."
-Colorado Springs Sun-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9786059961158
 • Orijinal Adı:
  Red Dragon
 • Çeviri:
  Pınar Öcal
 • Yayınevi:
  Nemesis Kitap
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
24 Tem 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

¤ Kızıl Ejder ilk kez 1981 yılında yayınlanan Thomas Harris kitabı. Hannibal Lecter serisinin de ilk kitabı. Hannibal karakteri dizilere ve filmlere konu olmuş, katil doktor olarak bildiğimiz son derece merak uyandıran bir karakter. Kızıl Ejder, Hannibal serisinin ilk kitabı olması itibariyle bu karakter üzerine kurulu bir kitap gibi düşünebileceğimiz ama gerçekte Hannibal'ı sadece birkaç sayfada görebildiğimiz bir kitap. Açıkçası ben Hannibal karakterini merak ettiğim ve seriye güzel bir giriş olabileceğini düşündüğüm için başladığım kitapta aradığım tadı bulamadım. Kitabın bazı bölümleri zaman zaman heyecanlandırsa da genel olarak kurgunun beni sürüklemediğini söyleyebilirim.

¤ Eski FBI ajanı Will Graham, karmaşık bir cinayetler zincirini çözmesi için yeniden göreve çağrılır. Ortada, evlerinde vahşice öldürülmüş iki aile ve "Kızıl Ejder" olarak bilinen bir katil vardır. Will Graham ve onu bu olayların soruşturulmasında yer almasını sağlamak için ikna eden Ajan Jack Crawford kendilerini gizemli bir hikayenin içinde bulurlar.

¤ Kızıl Ejder, bazen olaylardan koptuğum ve "Keşke bu şekilde olmasaydı" dediğim bölümlerle dolu bir kitap oldu benim için. Serinin diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum, umarım Hannibal karakterinin olayların içine tamamen girmesiyle bu seriye ısınabilirim. Keyifli okumalar...

Esma Tezgi 
29 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Okuduğu ilk Harris romanıydı, seri için okuduğum yorumlardan sonra beklentilerle başlamıştım. Konusu ve karakterleri çok başarılıydı ancak gizem ve konunun ilerleyişinde biraz sorunlar vardı bence. Genel olarak etkileyici ve güzeldi yazar güzel ayrıntılara değinmişti.
Yazar katili ve geçmişini güzel kurgulamış hatta ben katili sevmiştim :) Son sayfalarda hala roman neden devam ediyor diyerek okurken yaşanan olaylar romana güzel bir sürpriz katmış.

Fatoş Çetiner 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · 7/10 puan

Hannibal Lecter uzun zamandır merak ettiğim bir karakter. Bu serinin de daha fazla onun üzerinde duracağını düşündüğümden olsa gerek bu kitap beni hayal kırıklığına uğrattı. Hannibal'ın ara sıra olaylara pasif müdahalesi dışında kitapta pek yer bulmaması benim beklentilerim açısından kötü oldu. Sanırım beklentim o yönde olmasaydı, daha çok sevebileceğim bir kitap olabilirdi.
Kızıl Ejder için söyleyebileceğim tek şey kitabın sonlarına doğru olan birkaç olay dışında bu kitabın beni pek de tatmin etmediği. Anlatımı iyi olsa da birkaç yerde sıkıldım, hatta kitaba bir süre ara vermek durumunda kaldım. Umarım bir sonraki kitabı bu şekilde değildir.

Ece Çelik 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitabı Hannibal adlı diziden sonra okumaya başladım. İlk başta şunu söyleyeyim: Diziyle kitabın bazı karakterlerinin adları ve görevleri aynı olsa da olaylar kesinlikle çok farklı. Örnek verecek olursak Dr. Bloom dizide bir kadınken kitapta erkek. Aynı şey Freddie Lounds için de geçerli. Kitaptaki cümlelerin bazılarının dizide de kullanılmış olması da hoş bir ayrıntıydı.
Konuyu basitçe özetleyecek olursak, birkaç ay içinde benzer şekillerde iki aile öldürülüyor. Dedektif Jack Crawford da bu katili -ki bu katil kendine Kızıl Ejder diyor- yakalayabilmenin tek yolunun olayları diğer insanlardan farklı şekilde görebilen Will Graham'dan yardım almak olduğunu düşünüyor.
Kitabın başlarındayken aklıma gelen ve muhtemelen sizin de merak edeceğiniz soru ise şu: Hannibal Lecter nerede? Onun cevabını da çok geçmeden alıyoruz. (William Graham sayesinde) Hannibal Baltimore Devlet Hastanesi'nin Kriminal Delilik bölümünde yatırılmış ve şu anda orada bulunuyor. Ama bu kitap ilerledikçe Hannibal'ın olaylara karışmasını engellemiyor.
Bu kitabı dizideki gibi Hannibal Lecter ile William Graham arasında geçenleri anlattığı düşüncesiyle almıştım. İstediğime kavuşamamış olsam da yazarın yazı dili ve olayların akıcılığı beni pişman etmedi ve bana keyifli saatler sundu.

Ayfesa 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Önce Kuzuların Sessizliği'ni okuduğumdan ve bu kitapta olacaklar orada anlatıldığından başta sıkılsam da giderek katilin deliliğinin içine çekiliyorsunuz ve söylemeliyim ki Hannibal'i arayanlar onu bu kitapta bulamayacaklar. Gerçi Kızıl Ejder belki zeka olarak değil ama sapkınlık olarak Hannibal'e oldukça yaklaştı. Özellikle dişleriyle... Gerçekten oldukça tuhaf bir zihin ve onun çılgın yansımaları. Ah! Bir de tabii dişleri...

tuba artan onat 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Vauvvv. Çok sürükleyici, beklenmedik son. İyi bir gerilim kitabından beklediğim her şey. Ama işin aslı Dr. Lecter'ın daha fazla payı olmasını, Kızıl Ejderi daha çok yönlendirmesini vs. beklerdim. bazı merak noktalarının kalmış olması ise ayrı bir zevk oluşturdu bu kitapta. Kuzuların Sessizliğini okumayı dört gözle bekliyorum.

mithrandir21 | Uğur D. 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

334 sayfada insanı bu kadar psikolojikmen germek işini herhalde Harris'ten başka kimse bu kadar iyi yapamazdı. Lecter' ı zaten tanımayanınız yoktur, roman içindeki tüm konuşmalarında insan ister istemez kendine "acaba" diye soruyor. Okuyun okumamak polisiye dalında eksiklik çünkü.

fazilet özdiker 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hannibal Lecter hayranı olarak okuduğum roman. Ama Kızıl Ejder'i, onun geçmişini okuyunca Hannibal kadar sevdim diyebilirim. Filmden önce kitabı okursanız katilin geçmişini daha iyi öğrenirsiniz. Kitaplar her zaman filmlerinden daha öndedir.

Kitaptan 5 Alıntı