Kızıl Ejder (Hannibal Lecter Serisi 1)Thomas Harris

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.648
Gösterim
Adı:
Kızıl Ejder
Alt başlık:
Hannibal Lecter Serisi 1
Baskı tarihi:
Eylül 2014
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059961158
Orijinal adı:
Red Dragon
Çeviri:
Pınar Öcal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nemesis Kitap
Gerilim okurlarının yakından tanıdığı Doktor Hannibal Lecter, okurların karşısına ilk olarak bu romanda çıkıyor. Thomas Harris, insan zihninin karanlık yüzünü büyük bir ustalıkla gözler önüne seriyor.

Kızıl Ejder olarak bilinen katili yakalamaya kararlı olan FBI ajanı Will Graham, hem canını hem de akıl sağlığını riske atacağı, gizemli ve vahşi bir bilmecenin içinde buluyor kendini. Onun bu mücadeleden sağ çıkıp çıkamayacağı son derece sürükleyici bir dille anlatılırken, bir yandan da Doktor Hannibal Lecter, gerilim okurlarının aklında ve kalbinde iz bırakacak adımlarını atmaya başlıyor.

"Unutamayacağınız bir gerilim!"
-Daily News (New York)-

"Dikkat! Kâbuslar görmenize neden olabilir."
-Colorado Springs Sun-
(Tanıtım Bülteninden)
¤ Kızıl Ejder ilk kez 1981 yılında yayınlanan Thomas Harris kitabı. Hannibal Lecter serisinin de ilk kitabı. Hannibal karakteri dizilere ve filmlere konu olmuş, katil doktor olarak bildiğimiz son derece merak uyandıran bir karakter. Kızıl Ejder, Hannibal serisinin ilk kitabı olması itibariyle bu karakter üzerine kurulu bir kitap gibi düşünebileceğimiz ama gerçekte Hannibal'ı sadece birkaç sayfada görebildiğimiz bir kitap. Açıkçası ben Hannibal karakterini merak ettiğim ve seriye güzel bir giriş olabileceğini düşündüğüm için başladığım kitapta aradığım tadı bulamadım. Kitabın bazı bölümleri zaman zaman heyecanlandırsa da genel olarak kurgunun beni sürüklemediğini söyleyebilirim.

¤ Eski FBI ajanı Will Graham, karmaşık bir cinayetler zincirini çözmesi için yeniden göreve çağrılır. Ortada, evlerinde vahşice öldürülmüş iki aile ve "Kızıl Ejder" olarak bilinen bir katil vardır. Will Graham ve onu bu olayların soruşturulmasında yer almasını sağlamak için ikna eden Ajan Jack Crawford kendilerini gizemli bir hikayenin içinde bulurlar.

¤ Kızıl Ejder, bazen olaylardan koptuğum ve "Keşke bu şekilde olmasaydı" dediğim bölümlerle dolu bir kitap oldu benim için. Serinin diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum, umarım Hannibal karakterinin olayların içine tamamen girmesiyle bu seriye ısınabilirim. Keyifli okumalar...
Okuduğu ilk Harris romanıydı, seri için okuduğum yorumlardan sonra beklentilerle başlamıştım. Konusu ve karakterleri çok başarılıydı ancak gizem ve konunun ilerleyişinde biraz sorunlar vardı bence. Genel olarak etkileyici ve güzeldi yazar güzel ayrıntılara değinmişti.
Yazar katili ve geçmişini güzel kurgulamış hatta ben katili sevmiştim :) Son sayfalarda hala roman neden devam ediyor diyerek okurken yaşanan olaylar romana güzel bir sürpriz katmış.
Hannibal Lecter uzun zamandır merak ettiğim bir karakter. Bu serinin de daha fazla onun üzerinde duracağını düşündüğümden olsa gerek bu kitap beni hayal kırıklığına uğrattı. Hannibal'ın ara sıra olaylara pasif müdahalesi dışında kitapta pek yer bulmaması benim beklentilerim açısından kötü oldu. Sanırım beklentim o yönde olmasaydı, daha çok sevebileceğim bir kitap olabilirdi.
Kızıl Ejder için söyleyebileceğim tek şey kitabın sonlarına doğru olan birkaç olay dışında bu kitabın beni pek de tatmin etmediği. Anlatımı iyi olsa da birkaç yerde sıkıldım, hatta kitaba bir süre ara vermek durumunda kaldım. Umarım bir sonraki kitabı bu şekilde değildir.
Kitabın bitmesine 80 sayfa kala falan beklentimin altında kaldığını, Thomas Harris’in hayal ettiğim kadar etkileyici olmadığını düşünüyordum. Ama kitabı bitirdikten sonra hipnotize olmuş gibi saatlerce William Blake’in ‘’Kızıl Ejder ve Güneşle Giyinen Kadın’’ tablosuna baktığımı düşünürsek ilk cümlelerimde ısrarcı olursam yazarın hakkını yemiş olurum. Gerilim veya korku kitabından çok, nefes kesici bir psikolojik savaş kitabıydı benim için. Özellikle birkaç sahneden rüyalarımı süsleyecek(!) kadar çok etkilendiğimi de belirtmeliyim..

Sırf etkilenmemek için filmlerini ve dizisini izlemeden kitabını okuduğum halde; Hannibal Lecter’ı zaman zaman Anthony Hopkins, zaman zaman da Mads Mikkelsen olarak hayal etmekten kendimi alamadım. Sebebini kişileri karaktere fazlaca yakıştırmış olmama bağlıyorum. Aksi için çabalasam da bu durumdan rahatsız olduğumu söyleyemeyeceğim.

‘’Şimdiye kadar okuduğum tüm kitaplardan daha etkileyici bir kitap.’’ gibi bir beklentim olmasaydı eminim daha çok severdim. Yine de çok sevdim. Diğer kitapları okumak ve konuyla ilgili dizi film ne varsa izlemek için sabırsızlanıyorum…
Dikkat spoiler içerir.
Hannibal serisinin oldukça güzel ilk romanı. Eski FBI ajanı Will Graham, zamanında meşhur sosyopat Hannibal Lecter'ı yakaladıktan sonra işi bırakmıştır ama iki aile bir kişi tarafından yok edildikten sonra tekrar davet edilir. Karısı Molly ve üvey oğlu Willy'yi bırakıp işe başlar. Öldürdüğü kadınları ısırdığı için Dişli Sapık denilen adamı yakalamak için soruşturma başlar. Zamanında annesinden ve babaannesinden sevgi görmeyen Francis Dolarhyde kendini Kızıl Ejder olarak görmektedir ve Sherman ailesini de yok etmeyi planlamaktadır. Katili bulmak için Lecter'dan yardım isteyen Graham, Tattler gazetesi muhabiri Lounds ile işbirliği yaparak bir plan kurar ve kendisini yem yapar. Ama Francis bu aldatmayı yutmaz ve Lounds'u feci bir şekilde öldürür. İş yerinde ama bir kadın olan Roba ile yakınlaşan Francis'i Graham ve ekibi yakalayabilecek midir? Molly, Willy ve diğerleri tehlikede midir? Herkes kendi gerçeği ile yüzleşebilecek midir? Graham'ın ilişkisi nasıl devam edecektir? Bir solukta okunan bir roman.
Vauvvv. Çok sürükleyici, beklenmedik son. İyi bir gerilim kitabından beklediğim her şey. Ama işin aslı Dr. Lecter'ın daha fazla payı olmasını, Kızıl Ejderi daha çok yönlendirmesini vs. beklerdim. bazı merak noktalarının kalmış olması ise ayrı bir zevk oluşturdu bu kitapta. Kuzuların Sessizliğini okumayı dört gözle bekliyorum.
Önce Kuzuların Sessizliği'ni okuduğumdan ve bu kitapta olacaklar orada anlatıldığından başta sıkılsam da giderek katilin deliliğinin içine çekiliyorsunuz ve söylemeliyim ki Hannibal'i arayanlar onu bu kitapta bulamayacaklar. Gerçi Kızıl Ejder belki zeka olarak değil ama sapkınlık olarak Hannibal'e oldukça yaklaştı. Özellikle dişleriyle... Gerçekten oldukça tuhaf bir zihin ve onun çılgın yansımaları. Ah! Bir de tabii dişleri...
Dr. Lecter'ın çok pasif kaldığı bir kitaptı.Onun dışında kitaptaki gizemler beni kendine çekti ve katil tiplemesi gerçekten çok iyiydi.Filmini de izlemenizi öneririm fakat biz kitap okuyanlar olarak öndeyiz çünkü filmde ejder konuşmuyor:D
Hannibal Lecter'ın, ben her ne kadar seriyi sıralamasının dışında okusam da, ilk çıkış hikayesi. Tabi kitap tamamen Hannibal'I konu almıyor bu kitapta. Daha çok bir ön giriş diyelim.
Will çok sağlam bir karakter. Gerek kişilik gerek yeteneği olsun insanı hayran bırakıyor. Hannibal ile olan ilişkisini de çok sevdim ben. Birbirlerine olan nezaketleri ve biraz da olsa saygı...
Tabi ki de çok çok güzel bir eser. Konusunun güzelliği dışında yazar karakterleri olsun onların hareketleri olsun çok yerinde yansıtmış. Kesinlikle okunması gereken bir eser, inanan Hannibal'a hayran olmamak elde olmayacak sizin için de.
334 sayfada insanı bu kadar psikolojikmen germek işini herhalde Harris'ten başka kimse bu kadar iyi yapamazdı. Lecter' ı zaten tanımayanınız yoktur, roman içindeki tüm konuşmalarında insan ister istemez kendine "acaba" diye soruyor. Okuyun okumamak polisiye dalında eksiklik çünkü.
Kızıl Ejder serinin ilk kitabı'nda karşılaştığımız ve benim sevdiğim bir karakter olan Will Graham ne yazık ki bu kitapta yer almıyordu, bu kitapta Hannibal'dan sonra ana karakterimiz Clarice Starling'di. Bir çok kadını öldürmüş olan ve henüz yakalanmamış olan seri katil Buffalo Bill var ve Starling'de peşinde, Starling'e ise Hannibal yardımcı oluyor. Genç Starling'e akıl veren veren ve yardımcı olan Hannibal ile Starling arasında bir çok diyalog yaşanıyor ve hepsi birbirinden zekice hazırlanmış. Kitap seri halinde okunmaya değer
Kızıl Ejder kitabını dört gün önce bitirdim ve bugünde filmini izlemek nasip oldu.Filmini beğenen arkadaşlar Kızıl Ejder'in iç dünyasını anlamak istiyorlarsa mutlaka kitabını okumaları gerekiyor.Filmin biraz daha yüzeysel kaldığı ve kitapta anlatılan olayları tam olarak yansıtamadığı görüşündeyim.
Okuduğum diğer polisiye,gizem,gerilim kitapları arasında katilin iç dünyasını,geçmişte yaşadıklarını ve işlediği cinayetlerin perde arkasında var olan sebepleri Kızıl Ejder derinlemesine anlatan tek kitap.Çocukluk çağında geçirilen travmaların önemi ve cinayetlere olan vurgusu dikkate değer.Kitabın polisiye roman sever okurlar için mutlaka okunması gereken bir baş yapıt olduğu görüşündeyim.Filmleri ise Anthony Hopkins'in muhteşem oyunculuğu için izlenebilir.Keyifli okumalar dilerim
İnsanın bir şey sahip olması zor değil mi? Zor ele geçiriyorsun, zor elde tutuyorsun. Bu çok kaypak bir dünya.
Thomas Harris
Sayfa 189 - Nemesis Kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kızıl Ejder
Alt başlık:
Hannibal Lecter Serisi 1
Baskı tarihi:
Eylül 2014
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059961158
Orijinal adı:
Red Dragon
Çeviri:
Pınar Öcal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nemesis Kitap
Gerilim okurlarının yakından tanıdığı Doktor Hannibal Lecter, okurların karşısına ilk olarak bu romanda çıkıyor. Thomas Harris, insan zihninin karanlık yüzünü büyük bir ustalıkla gözler önüne seriyor.

Kızıl Ejder olarak bilinen katili yakalamaya kararlı olan FBI ajanı Will Graham, hem canını hem de akıl sağlığını riske atacağı, gizemli ve vahşi bir bilmecenin içinde buluyor kendini. Onun bu mücadeleden sağ çıkıp çıkamayacağı son derece sürükleyici bir dille anlatılırken, bir yandan da Doktor Hannibal Lecter, gerilim okurlarının aklında ve kalbinde iz bırakacak adımlarını atmaya başlıyor.

"Unutamayacağınız bir gerilim!"
-Daily News (New York)-

"Dikkat! Kâbuslar görmenize neden olabilir."
-Colorado Springs Sun-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 156 okur

  • Feryal Cesurer
  • dilara aktas
  • Mustafa Emre Özmen
  • Kaan T
  • Tuncay YILDIRIM
  • Özgür Yıldız
  • Mine yetkiner
  • Kitap Odası
  • Zafer Çetinkaya
  • Silence Scream

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.8
14-17 Yaş
%7.7
18-24 Yaş
%24.4
25-34 Yaş
%32.1
35-44 Yaş
%25.6
45-54 Yaş
%6.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.1
Erkek
%48.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.5 (19)
9
%33.3 (23)
8
%17.4 (12)
7
%15.9 (11)
6
%5.8 (4)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0