Kızıla Boyalı Saçlar

7,3/10  (41 Oy) · 
185 okunma  · 
20 beğeni  · 
2.215 gösterim
"Taksitle kitap sattığı bir kız vardı. Ona ha bire kitap götürüyordu ama o hiç ödeme yapmıyordu. Bir sabah Aleka'nın, yirmi bin drahmiden fazla tutan kitap alışverişi yaptığının farkına vardığında durumun ciddiyetini anladı. 'Aleka neler oluyor? Babana birkaç kuruş vermesini söylesene,' dedi. 'Benimle evlen, ödeşelim. İster misin?' dedi Aleka da. Bu dünyada her şeyi doğal karşılayan Luis kabul etti. 'İsterim,' dedi."

14 yıl önce Türkçede ilk yayımlandığında kısa sürede en çok okunan kitapların başına yerleşen, yine kısa sürede 100.000'den fazla okura ulaşan Kızıla Boyalı Saçlar'ın sıradışı kahramanı Luis, kendini özgürlüğe adamış, bir insana, bir işe, bir yere kesinlikle bağlı kalmak istemeyen, kafasına eseni yapan, hayallerinin peşinden koşan sevimli bir serseri.
Zorbalar, serseriler, fahişeler, genelevler, kenar mahalleler, gecekondular, erkek delisi kadınlar, kadın delisi erkekler, üçkâğıtçılar, küçük burjuvalar, eski solcular, dolandırıcılar bu kitabın dokusunu oluşturuyor. Bir dönemin ve insanlarının resmini çizen Kızıla Boyalı Saçlar; okuru kışkırtıyor, gözlerini gerçek hayata, hayatın gerçeklerine çevirmesini sağlıyor. Yalın ve mizah dolu bir anlatım; egemen sisteme ve sistemin savunucularına, benimseyenlerine karşı gözü pek, alaycı, sert bir eleştiri.

Yazarının tanımıyla "Kızıla Boyalı Saçlar insan özgürlüğüne yazılmış bir övgü." Her birimiz içimizden Luis gibi olmayı biraz arzular, ama onun gibilere imrenmekle, öykünmekle kalmaz mıyız?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2014
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9786054927593
 • Çeviri:
  Kosta Sarıoğlu
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınları
 • Kitabın Türü:
tabula rasa 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

bazı bölümleri defalarca okuduğumu ve her bölümün farklı bir kitabı çağrıştırdığını itiraf edeyim öncelikle. özgürlük üzerine adıyla içine kapandığımız kafesi keşfetme duygusu uyandırıyor. luis'in seçtiği "yaşama" biçimi kaçak göçek, sorumsuzca ve pratikte uygulanmaz olabilir ama o yaşatması gerekenin hayat değil de kendi olduğunu vurgular her devinimiyle. kendimiz için seçtiğimiz yaşam adacığı gerçekten bize mi ait yoksa tapusu başka ellerdeyken ruhumuzu kiraya mı verdik. "...Ormana gittim çünkü bilerek yaşamak istedim.. yaşamın yalnızca asıl gerçeklerine yönelmek ve öğretmiş olduğu şeyleri öğrenip öğrenemediğini görmek için ve bir de ölüm kapımı çaldığında , aslında hiç yaşamamış olduğumu düşünmemek için gittim ormana.. " der Henry David Thoreau. Ormana çıkan kestirme yollardan biri bu kitap. Yazarın cinselliğe teşne anlatımına gelince sadece bu yönüyle ele almak saçma olur. bunu da arayışın bir parçası ve aracı olarak kabul etmek gerekir

Aydın Nasuh 
 07 Oca 23:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sanırım on beş sene oldu okuyalı. Hala romanın etkisini hissedebiliyorum. Bu açıdan benim için ender kitaplardandır.

Sadece bir insanın ilişki sürecini masaya yatırdığımızda ideal olan nedir?

Artık bir ızdıraba dönen evliliğin içinde bunalmak mı?
Yoksa zaptedilemeyen bir özgürlük mü.

Kitap; güven duygusunu, teslimiyeti, zorunlu ve hapsedilmiş hayatı, zaafları ve ikili ilişkileri masaya yatırıyor.

Aklımda kalan ve beni en çok etkileyen şey ise anlatıcının kafasında yarattığı engeller nedeni ile kendi sefil evliliğinde (kendisi bu şekilde tanımlıyor. )hapis olması ve tam tersi karakteri olan luis'in yaşadığı ben olma duygusu.

Ertap ALTUNKAYNAK 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitabın sıkıcı olduğunu düşünmüyorum, ancak alışılagelmiş anlatımın biraz dışında.. Daldan dala atlaması da biraz kafa karıştırıcı olabilir, ama yinede zevk alarak okunabilecek bir kitap.. Erotizmi sevenler içinde keyifli...

Maya NAZ 
04 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kızıla Boyalı Saçlar anlatımın doruğa çıktığı nefis bir roman.Bu kitabı anlamayanlara üzülüyorum.

Züleyha TİĞİZ 
16 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bence bir kitapta bu kadar cinsellik olmamalı..Kitabın dikkat çeken yanları olmasına rağmen anlatımın daha çok erotizm üzerine yoğunlaşması beni kitaptan uzaklaştırdı.

Melike Yolcu 
16 Haz 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kapak yazısı hâlâ hafızamda. Tavsiye ederim..

Sadece ahlaksızca yaşanan bir hayatı, çok kötü bir hikaye ve anlatımla ,sizi sıkan bir kitap

Kitaptan 7 Alıntı

''Sefil düşünceler ve küçüklükler arasında kaybolup, hayattaki büyük sırrı çözemedik, soru da cevapsız ve acımasız kalakaldı... Nasıl yaşadın, neden öyle yaşadın, neyi yapabilecekken yapmadın, başka bir yol, başka bir anlam mı arıyordun?"

Kızıla Boyalı Saçlar, Kostas MourselasKızıla Boyalı Saçlar, Kostas Mourselas
tabula rasa 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Zaten neden hayatın bir anlamı olsun ki? Anlama ne gerek var? Hiçbir anlamı yok. Olur da hayata bir anlam verirsen doğallığı öldürüp anlam içinde hapsolursun. Bir anlam aramaktan, anlamdan konuşanları duymaktan bıktım!

Kızıla Boyalı Saçlar, Kostas MourselasKızıla Boyalı Saçlar, Kostas Mourselas
Ertap ALTUNKAYNAK 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Artık istesem de istemesem de beni sen değerlendireceksin. Bunu biliyorum, çünkü artık yalanlar sona erdi, yalanlarla birlikte koskoca bir dönem de sona erdi, gerçi ben hiçbir şeyin bitmediğine, hiçbir şeyin de başlamadığına inanıyorum. Bitiyormuş gibi görünür, başlıyormuş gibi görünür. Aslında her şey tekrar yoluna girer, hem içimiz, hem etrafımız, hem insanlar, hem olaylar her şey bir gün dengelenir. Dengelenip, dinginleşir. Tıpkı deniz gibi. Bu yüzden denizi severdi Luis. Hacikiryakio'da, Barba Lambros'un meyhanesinde birlikte uzo içip, yukardan, açık denizde hareket eden denizi seyrederken, Luis her seferinde, "Kuzen, denizi hiç hareketsiz göremezsin. Ama denizi dingin görebilirsin!" derdi.

Kızıla Boyalı Saçlar, Kostas Mourselas (Sayfa 476)Kızıla Boyalı Saçlar, Kostas Mourselas (Sayfa 476)
Bahar Acar 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Olay yarat. Zamanın böyle rastgele, boşa geçmesine izin verme. Telefon et, randevu ver, yolları ve ofisleri arşınla. Kim bilir belki de bir voli vurusun. Böyle oturarak boğulur, durgunlaşır, hep her şeyin boş olduğunu ve ölümü düşünürsün, sararıp solarsın" (Luis)

Kızıla Boyalı Saçlar, Kostas MourselasKızıla Boyalı Saçlar, Kostas Mourselas
tabula rasa 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Yaşamamış gibi hissediyorum...Anlıyor musun? Yaşamadım. Her şeyden önce hayatımda hiçbir doğru dürüst kötülük yapmadım, bir kötülük yapmaya cesaret edemedim, gerçekten birine zarar veremedim. Bir kere bile. Gerçekten birilerine zarar vermiş olmayı isterdim. Kendimi daha iyi tanımış olurdum. Ona zarar versem, o da benim karabasanım olsun, canımı sıksın. Bu belki beni özgürleştirirdi.

Kızıla Boyalı Saçlar, Kostas MourselasKızıla Boyalı Saçlar, Kostas Mourselas
tabula rasa 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Okumayı düşündüğü bütün kitapları okuması için, ikinci kez dünyaya gelmesi gerektiğini anlamakta gecikmedi. Belki de bu yüzden, belirli çalışma saatleri olan, bağlayıcı olan her işten de soğudu. Ne yani, Luis Dostoyevski'ye başlayacak da, b.ktan bakanlığa gitmek için okumasına ara mı verecekti?

Kızıla Boyalı Saçlar, Kostas MourselasKızıla Boyalı Saçlar, Kostas Mourselas

'''...Sefil düşünceler ve küçüklükler arasında kaybolup , hayattaki bütün sırrı çözemedik. Soru da cevapsız ve acımasız kalakaldı: Nasıl yaşadın, neden öyle yaşadın, neyi yapabilecekken yapmadın, başka bir yol , başka bir anlam arıyordun, yanlış zilleri , yanlış kapıları çaldın, yanlış yollara saptın, yanlış insanları sevdin, yanlış yataklarda uyudun, yanlış evlerde yaşadın. Neden hayal ettiklerini , düşündüklerini bu kadar küçümsüyorsun? ...'

Kızıla Boyalı Saçlar, Kostas MourselasKızıla Boyalı Saçlar, Kostas Mourselas