Yolda

8,3/10  (30 Oy) · 
93 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.850 gösterim
Yolda, orijinal rulo haliyle Türkçe'de...

Jack Kerouac'ın Yolda'sı ilk olarak 1957 yılında Viking yayınevi tarafından basıldı. Kerouac'ın okurların gözünde artık efsaneleşmiş olan hikayeye göre, yaklaşık üç yıl boyunca aldığı notlar ve yaşadıklarına dayanarak, üç haftalık bir oturumda daktiloda, kendi hazırladığı uzun, tek bir ruloya yazdığı romanı, yazarın ve editörün büyük uğraşları, tekrar tekrar elden geçirmeleri ve çıkarmalar yapmaları sonucunda basıldı. Kısa sürede bir kült eser haline gelmiş ve bütün dünyada efsaneleşmiş olsada, bu basılan Yolda, "uslanmış" bir Yolda idi.

Kitabın basılışının 50. yılı anısına ve kitapta geçen kişilerin gerçek adlarının kullanılmasının artık sorun olmaktan çıkmasıyla, ilk kez orijinal rulo olduğu haliyle basıldı. Biz de kısa sürede, titiz bir çalışmayla bu eseri Türkçe'de yayımlıyoruz...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9789755395531
 • Orijinal Adı:
  On The Road
 • Çeviri:
  Can Kantarcı
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Osman Kaplan 
 05 Oca 18:47 · Kitabı okudu · 10 günde · 9/10 puan

Jack Keroucac' ın bu kült romanı; bohem yaşam tarzını seven, yeraltı edebiyatı esintisi ve beat kuşağı meraklılarının mutlaka okuması gereken, bence harika bir kitap.. Hayatımdaki birinci kitabım her zaman için Yusuf Atılgan Aylak Adam ama bu kitabı da rahatlıkla ikinci sıraya koyabilirim..

Yazarın hayatının bir kesitini anlattığı bu roman, bir paragrafla başlıyor ve hiç ara vermeden, bölümlere dahi ayırmadan sona eriyor. Kitap da ki yazım şekli zorlasa da olayın akışına kapılınca, su gibi akıp gidiyor..

Umarım bir gün eskiden yaptığım gibi o YOL' lara tekrar dönebilirim, neden olmasın ki?..

Cem 
 24 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bazı kitaplar edebiyat tarihine damga vurmakla kalmaz, efsaneye dönüşür: Kerouac'ın başyapıtı Yolda, bu kitaplardan biridir..." Avi Pardo'nun çevirisiyle yeniden raflarda...

Berk Liman 
 19 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bazı kitaplar vardır sizi sarıp sarmalar o kitaplarla o kadar çok bütünleşirsiniz ki onlar olmasıydı tam anlamıyla siz olamayacağınızı hissedersiniz; ara sıra düşünürüm bizi çok sarsan kitapları biz mi buluruz yoksa onlar mı bizi belkide de ikimiz de bir şekilde birbirimizi buluyoruzdur. Genelde iri kelimelerden kaçınırım kolay kolay bir şey için bu böyledir şu şöyledir diye övmeyi sevmem. Okurluğun farklı aşamalardan geçmiş ve bir şeylerin farkına varmış her okuru kendi yapan kitaplar vardır .Kerouac' ın Yoldası benim için böyle bir kitap , beni ben yapan en önemli kitap Yolda dır , onu okuduğumdan beri yollara aşığım ve bir şekilde hep yollardayım ... Bu kitabı gerçekten okuyup anlayan biri mutlaka yollara koyulmayı , güzel kadınlarla takılmayı , caz müziği dinlemeyi ve kendini gerçekleştirebilmeyi ister, bir gün yaşamı sona erdiğinde gerçekten yaşadım diyebilmeyi ...

Nurdan Atay 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Caz ritimleriyle savrulan iki köksüz adamın yol temalı öyküsünün romanı. Kitap için yapılan şu yoruma katılıyorum öncelikle. Caz müziğinin geniş, doğaçlama soluğunu yankılamak isteyen yazarın, "spontan düzyazı" adını verdiği teknik vasıtasıyla giriştiği bir deney, bir karşı çıkış. Rulo haline getirdiği ve birbirine yapıştırdığı kağıtları-zaman yitirmemek için- satır başı kullanmadan üç haftada yazmış Kerauc. Kitap kışkırtıcı, hele o yılların Amerikan rüyası yaratma gayretini düşünürsek çok daha kışkırtıcı. Bugün bile okuyan kişiyi her şeyi geride bırakıp yollara düşmeye sevk ediyor. Reddedilen ya da Oğuz Atay'ın deyimiyle tutunamayanların öyküleri var kitapta. Düzensizliğin düzenini sevenlerdenseniz okumanızı öneririm.

Kübra 
10 Şub 22:11 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Beat kuşağının önde gelen sözcüsü, isim babası Jack Kerouac... Beat'in kutsal kitabı Yolda... Defalarca yasaklanmış, sansürlerle yaralanmış bu kült eser üç haftada, fax rulosuna yazılmış. Ne gereksiz noktalama işaretleriyle sınırlanmış ne de paragraflarla parçalanmış. Düzenlemeleri de bir ay gibi bir sürede rulonun üzerinde tamamlamış Kerouac. Onun istediği başka herhangi bir düzeltiden geçmemesi, aksi taktirde eser özünü ve edebi değerini kaybedermiş. Ama tabi bu baştan sona aykırı #kitap ilk zamanlarda düzeltiden ve sansürden bolca nasibini almış. Ne büyük nimettir ki Ayrıntı Yayınları bizlere orijinal rulo, yani yazım yanlışlarına, noktalama işaretlerine, düzenine dokunulmamış, gerçeğine en yakın halini sunuyor. Bu orijinal ruloyla ilgili eleştiriler var ki onlarada pek anlam veremedim çünkü yazarın istediği bu, gereken bu.

nejla güldalı 
18 Oca 14:35 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Açıkçası hikaye bana hiç hitap etmiyordu. Ancak felsefem; beğensem de beğenmesem de okuduğum her kitap bana mutlaka bir şeyler öğretir olduğu için asla kitap yarım bırakmam. Dean ve Sal’ın umarsız saçma sapan sürdükleri hayat… Sürekli yollarda parasız pulsuz ve tembel. Hayatı ağustos böceği felsefesiyle yaşayan berduşlar. Asla tahammül edemeyeceğim insan tipleri. Özgürlüğüne düşkün mahvettikleri hayatlara umursamaz…

Dila. 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Jack Kerouac kitabın hazırlığını yıllarca yollarda küçük defterlere karalayarak-yazarak yapmış, neredeyse bir oturuşta toplam 36 metre uzunluğundaki ruloya daktilo etmiştir. Kitap bir paragrafla başlar ve son noktaya kadar başka aralık vermez. Öyle ki ara vermek istediğinizde nerede duracağınızı bilemez, okudukça okursunuz. Bilinç akışı tekniğinin en bilinen en ses getiren eserlerinden biridir.
Kitabın yayınlandığı dönemde, o dönemdeki yol arkadaşlarının - Beat Kuşağı'nın diğer yazarlarının- Neal Cassady Allen Gingsberg William S. Burroughs ve daha birçoğu; gerçek isimleri kullanılmamış, karakter isimleri verilmiştir.
ilk baskılarında pornografik ögeler kitaptan çıkarılmış, sonraki basımlarda orjinali kullanılmış ve isimler düzeltilmiştir.
Jack Kerouac - Sal Paradise
Neal Cassady - Dean Moriarty
Allen Gingsberg - Carlo Marx

Ali Dağdelen 
23 Nis 19:23 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yol, berduşluk ve eğlencenin ötesinde bir şey var bu kitapta. Asıl hikayenin yanında ağır ağır ilerleyen ama her kısımda kendini hissettiren ahlaki çatışmalarla dolu. Bu kitap bence Jack'ten çok Neal'in hikayesi etrafında dönüyor. Neal ile hobo babası arasındaki ilişkiyi bir sonraki nesilde Neal ile ülkenin çeşitli yerlerindeki çocukları arasında görmek mümkün. Ailesi ve toplumsal açıdan sorumlulukları olmasına rağmen özgürlüğünden ve keyfinden başka efendi tanımayan çılgın bir adam... Toplumun dayattığı sorumluluklar ile isteklerimiz arasında bocalayarak yaşlanmaya devam eden biz "normal" insanları acımasızca dürtüyor. Açıkçası ben kendi adıma rahatsız oldum, bunaldım bu durumdan. Keşke bitmeseydi, sonrasını da görebilseydik.

Kitaptan 80 Alıntı

Mâsiva 
11 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yorgundum.Kendimi cehennemin dibinde,iğrenç bir yerde,yabancı ve kaybolmuş biri gibi hissediyordum.

Yolda, Jack KerouacYolda, Jack Kerouac

Çünkü benim ilgimi çeken insanlar deli olanlardır, yaşamak için deli olan, konuşmak için deli olan, her şeye aynı anda ihtiras duyan, hiçbir zaman esnemeyen ya da sıradan bir şey söylemeyen...

Yolda, Jack KerouacYolda, Jack Kerouac
Mâsiva 
18 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bu iğrenç dünyadaki hiçbir şey benim suçum değil,anlamıyor musun?

Yolda, Jack KerouacYolda, Jack Kerouac
Mâsiva 
11 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir keresinde halam,erkekler kadınlarının ayaklarına kapanıp af dilemedikçe dünya sükun bulmaz,demişti.

Yolda, Jack KerouacYolda, Jack Kerouac
Mâsiva 
09 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dilerim varmak istediğin yere varır ve mutlu olursun."
"Her zaman beceririm bunu,bir şekilde."

Yolda, Jack KerouacYolda, Jack Kerouac

"Gece yarısı uzanıyorum sırt üstü. Ve biliyorum gece yarısı ve o anda tüm dünya giriyor görüş alanıma."

Yolda, Jack KerouacYolda, Jack Kerouac

Üzüm bağlarının arasında beni hissizce öptü ve asma sırasının yanından yürümeye başladı. Sürekli dönüp birbirimize baktık çünkü aşk bir düellodur.

Yolda, Jack Kerouac (Sayfa 128)Yolda, Jack Kerouac (Sayfa 128)

Kitapla ilgili 3 Haber

Ayrıntı Yayınları 30.Yılını 1001 Kitapla Kutluyor...!
Ayrıntı Yayınları 30.Yılını 1001 Kitapla Kutluyor...! 30 yıl önce yayın hayatına başlayan Ayrıntı Yayınları, 1001. kitabına ulaştı! Ve bu 30 yıllık yolculuğunu kutlamak için özel olarak hazırlanan 3 kitap ile okurlarının karşısına çıkan Ayrıntı Yayınları, 999., 1000. ve 1001. kitaplarını okurlarla buluştururken "ayrıntılar önemlidir" fikrinin altını bir kez daha çiziyor.