Adı:
Yolda
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755395531
Kitabın türü:
Orijinal adı:
On The Road
Çeviri:
Can Kantarcı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
Baskılar:
Yolda
Yolda
Yolda, orijinal rulo haliyle Türkçe'de...

Jack Kerouac'ın Yolda'sı ilk olarak 1957 yılında Viking yayınevi tarafından basıldı. Kerouac'ın okurların gözünde artık efsaneleşmiş olan hikayeye göre, yaklaşık üç yıl boyunca aldığı notlar ve yaşadıklarına dayanarak, üç haftalık bir oturumda daktiloda, kendi hazırladığı uzun, tek bir ruloya yazdığı romanı, yazarın ve editörün büyük uğraşları, tekrar tekrar elden geçirmeleri ve çıkarmalar yapmaları sonucunda basıldı. Kısa sürede bir kült eser haline gelmiş ve bütün dünyada efsaneleşmiş olsada, bu basılan Yolda, "uslanmış" bir Yolda idi.

Kitabın basılışının 50. yılı anısına ve kitapta geçen kişilerin gerçek adlarının kullanılmasının artık sorun olmaktan çıkmasıyla, ilk kez orijinal rulo olduğu haliyle basıldı. Biz de kısa sürede, titiz bir çalışmayla bu eseri Türkçe'de yayımlıyoruz...
(Tanıtım Yazısından)
On üç insan on üç farklı öykü her insan bir kitap her kitap bir dünyadır esasen.. Uzuner yaptığı yolculuklar sırasında yazdığı öyküler sıradan gibi görünen insanlardan muhteşem bir eseri ortaya koymuştur. En çok beğendiğim yönü de ara ara genel kültür bilgisi vermesidir. İnsanları sıradanlıktan çıkartıp öznel olarak ele almış olup yolculuklarında yanına oturan insanı sadece geçici bir komşu olarak değil yaşanmışlıklarıyla dünyalarıyla yapıtına yansıtmıştır. Keyifli okumalar!
Yolculuk yapmayı hayatının ideolojisi olarak tanımlayan yazar Jack Kerouac, 1950'lı yılların son senelerinde ülke içerisinde ve Meksika'ya yaptığı serüvenli yolculukları anlattığı 'Yolda' romanında diğer taraftan Neal Cassady ile olan yakınlığını anlatır ve Cassady'den ne denli etkilendiğine vurgu yapar her daim...

1951 senesinde büyük bir gayret sergileyip aniden yazdığı bu roman, ülkesinde ancak 1957 senesinde sansürlü ve hikaye kahramanlarının isimleri değiştirilmiş haliyle yayınlanabilir. Orjinal metnin yayınlanması ancak iki binli yıllarda mümkün olacaktır.

Bizim ülkemizde ise bu roman ilk 1993 senesinde, artık faal olmayan Kıyı Yayınları tarafından yayınlanmıştır. 2008 ve 2009 senelerinde Ayrıntı Yayınları, romanı yayınlamış fakat yayınlanan kitapta kahramanlarımızın isimleri değiştirilmiş haldedir yani metin orjinal değildir. Zaten bu yayınevimiz sonraki yıllarda bu kitabı tekrar yayınlamamıştır. 2016 senesinin Aralık ayında Siren Yayınları ülkemizde ilk orjinal metni yayınlayan yayınevi olmuştur. Hikaye içerisinde sevdiğimiz kahramanların (Neal Cassady, Allen Ginsberg, Carolyn Cassady, Bill Burroughs) isimlerine rastladıkça tebessüm ediyoruz. Başarılı çevirmenimiz Avi Pardo'nun dahiyane Türkçesi ile daha da kıymetlenen bu eseri ( reklam yapıyormuşum gibi görünmek istemiyorum fakat) Siren Yayınları'ndan okumanızı tavsiye edeceğim.

Keyifli okumalar...
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.145 Oy)8.448 beğeni27.072 okunma744 alıntı131.971 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.570 Oy)18.083 beğeni40.967 okunma2.596 alıntı172.130 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.166 Oy)3.677 beğeni12.195 okunma1.108 alıntı49.948 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.806 Oy)8.743 beğeni23.926 okunma1.595 alıntı110.926 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.285 Oy)12.829 beğeni32.809 okunma3.089 alıntı137.672 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.717 Oy)6.020 beğeni15.848 okunma2.573 alıntı81.839 gösterim
 • Yeraltından Notlar
  8.7/10 (3.162 Oy)3.227 beğeni9.842 okunma4.607 alıntı89.420 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.070 Oy)7.630 beğeni21.429 okunma739 alıntı83.584 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.226 Oy)7.552 beğeni20.410 okunma3.626 alıntı121.738 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.489 Oy)8.432 beğeni24.863 okunma2.209 alıntı107.231 gösterim
Jack Keroucac' ın bu kült romanı; bohem yaşam tarzını seven, yeraltı edebiyatı esintisi ve beat kuşağı meraklılarının mutlaka okuması gereken, bence harika bir kitap.. Hayatımdaki birinci kitabım her zaman için Yusuf Atılgan Aylak Adam ama bu kitabı da rahatlıkla ikinci sıraya koyabilirim..

Yazarın hayatının bir kesitini anlattığı bu roman, bir paragrafla başlıyor ve hiç ara vermeden, bölümlere dahi ayırmadan sona eriyor. Kitap da ki yazım şekli zorlasa da olayın akışına kapılınca, su gibi akıp gidiyor..

Umarım bir gün eskiden yaptığım gibi o YOL' lara tekrar dönebilirim, neden olmasın ki?..
"Bazı kitaplar edebiyat tarihine damga vurmakla kalmaz, efsaneye dönüşür: Kerouac'ın başyapıtı Yolda, bu kitaplardan biridir..." Avi Pardo'nun çevirisiyle yeniden raflarda...
Bazı kitaplar vardır sizi sarıp sarmalar o kitaplarla o kadar çok bütünleşirsiniz ki onlar olmasıydı tam anlamıyla siz olamayacağınızı hissedersiniz; ara sıra düşünürüm bizi çok sarsan kitapları biz mi buluruz yoksa onlar mı bizi belkide de ikimiz de bir şekilde birbirimizi buluyoruzdur. Genelde iri kelimelerden kaçınırım kolay kolay bir şey için bu böyledir şu şöyledir diye övmeyi sevmem. Okurluğun farklı aşamalardan geçmiş ve bir şeylerin farkına varmış her okuru kendi yapan kitaplar vardır .Kerouac' ın Yoldası benim için böyle bir kitap , beni ben yapan en önemli kitap Yolda dır , onu okuduğumdan beri yollara aşığım ve bir şekilde hep yollardayım ... Bu kitabı gerçekten okuyup anlayan biri mutlaka yollara koyulmayı , güzel kadınlarla takılmayı , caz müziği dinlemeyi ve kendini gerçekleştirebilmeyi ister, bir gün yaşamı sona erdiğinde gerçekten yaşadım diyebilmeyi ...
Caz ritimleriyle savrulan iki köksüz adamın yol temalı öyküsünün romanı. Kitap için yapılan şu yoruma katılıyorum öncelikle. Caz müziğinin geniş, doğaçlama soluğunu yankılamak isteyen yazarın, "spontan düzyazı" adını verdiği teknik vasıtasıyla giriştiği bir deney, bir karşı çıkış. Rulo haline getirdiği ve birbirine yapıştırdığı kağıtları-zaman yitirmemek için- satır başı kullanmadan üç haftada yazmış Kerauc. Kitap kışkırtıcı, hele o yılların Amerikan rüyası yaratma gayretini düşünürsek çok daha kışkırtıcı. Bugün bile okuyan kişiyi her şeyi geride bırakıp yollara düşmeye sevk ediyor. Reddedilen ya da Oğuz Atay'ın deyimiyle tutunamayanların öyküleri var kitapta. Düzensizliğin düzenini sevenlerdenseniz okumanızı öneririm.
Pek sarmadı bu kitabın niye yok sattığını anlayamadım :) Bana uygun değildi. Yine de yollara düşün o enerjiyi biliyorum.

Beğenmedim beğenmedim beğenmedim

Çünkü bunu okumadan önce düştüm yollara!

Hevesle başladığım birşey bulacağımı sandığım hayal kırıklığı oldu benim için.
Varoluşun amaçsız şekilde nedeninin arandığı ve bunun en yakın cevabının yollar da bulunabileceği düşüncesiyle yollara düşen kerouac abimizin anlamsız ve sonuç olarak sonuçsuz ama an olarak son derece keyifli ve hoş geçen anılarının romana dökülmüş hali.
Açıkçası hikaye bana hiç hitap etmiyordu. Ancak felsefem; beğensem de beğenmesem de okuduğum her kitap bana mutlaka bir şeyler öğretir olduğu için asla kitap yarım bırakmam. Dean ve Sal’ın umarsız saçma sapan sürdükleri hayat… Sürekli yollarda parasız pulsuz ve tembel. Hayatı ağustos böceği felsefesiyle yaşayan berduşlar. Asla tahammül edemeyeceğim insan tipleri. Özgürlüğüne düşkün mahvettikleri hayatlara umursamaz…
Beat kuşağının önde gelen sözcüsü, isim babası Jack Kerouac... Beat'in kutsal kitabı Yolda... Defalarca yasaklanmış, sansürlerle yaralanmış bu kült eser üç haftada, fax rulosuna yazılmış. Ne gereksiz noktalama işaretleriyle sınırlanmış ne de paragraflarla parçalanmış. Düzenlemeleri de bir ay gibi bir sürede rulonun üzerinde tamamlamış Kerouac. Onun istediği başka herhangi bir düzeltiden geçmemesi, aksi taktirde eser özünü ve edebi değerini kaybedermiş. Ama tabi bu baştan sona aykırı kitap ilk zamanlarda düzeltiden ve sansürden bolca nasibini almış. Ne büyük nimettir ki Ayrıntı Yayınları bizlere orijinal rulo, yani yazım yanlışlarına, noktalama işaretlerine, düzenine dokunulmamış, gerçeğine en yakın halini sunuyor. Bu orijinal ruloyla ilgili eleştiriler var ki onlarada pek anlam veremedim çünkü yazarın istediği bu, gereken bu.
Yazarın kısa bir süre içinde neredeyse durmaksızın, düzeltme yapmaksızın yaşanılanları parmaklarına ağrı girinceye kadar yazması ve kitabın yeni baskısında orijinal isimlerin olup kitabın yazarın yazdığı şekilde tek paragraf olarak yayımlanması.
Başlamadan önce kitap hakkında öğrendiklerim daha ben başlamadan kitabı gözümde efsaneleştirmeye yetmişti.
Beni odamdan çekip koparacak, 65-70 sene öncesinin Amerika'sının en maceraperest gençlerinin arasına sokacak bir kitap okumayı bekliyordum.
Kitabı satın aldım ve ertesi sabah okumaya başladım. Yazarın yazma stiline ve kitabın içeriğine uygun olarak neredeyse ara vermeksizin kitabı akşama kadar okuyup bitirdim.
Sonuç hayal kırıklığıydı.
Kitapta edebi değer görememiştim.
Sadece haz peşinde yolda ilerleyen bir avuç genç adam ve onların "durakları" olan birkaç genç kadın vardı kitapta.
Mutluluk nedir? Haz nedir? Yol nedir? Arayış nedir?
Kitabı seven arkadaşlarım kitabın bunları insana sorgulattığını söylüyor.
Evet, kabul ediyorum ki bunlar üzerinde durulmaya değer konular.
Belirttiğim gibi kitapta haz peşinde koşan gençler var. Uyuşturucu, alkol, seks.
Kitap bunlarla dolu olmasına rağmen sonunda mutluluktan eser bile yok.
Yazarın hayatı bunlarla dolu olmasına rağmen sonunda mutluluktan eser bile yok.
Daha 50'sine gelmeden aşırı alkol kullanımına bağlı şiddetli iç kanama.
Yol eşittir arayış olarak görülüyor kitapta.
Ya da arayıp da bulamayış.
Bütün harekete rağmen mutluluğu yakalayamayanların hikayesi.
Değer dünyamız baştan ayağa sorgulatan, yolda olmayı yaşamak sayan, şehirlere sıkışmışlığı, dilin, dinin, ırkın ve insanı ilişkilerin bir kenara fırlatma desturu ile bizi yola çağıran gür bir ses... Yaşamak dediğimiz bu sıska varoluşa yeni bir yol, yeni bir oluşum katma idesini mihlar bize. Aidiyet duygusunun gereksizligini, yer edinmenin bosunaliğini otostopla, zenle, yolla, hiçlikle, felsefeyle okuyucuda yeni ufuklar yaratır... Bu, "gün batimlarinin hüzünlü çocuğu" Jack bize siradanligi, doğayı ve yolu aşılar. Kalan şeyleri; dünya nüfusunun artışını... Azalan şeyleri; zamanı hissettirir.
Yorgundum.Kendimi cehennemin dibinde,iğrenç bir yerde,yabancı ve kaybolmuş biri gibi hissediyordum.
Çünkü benim ilgimi çeken insanlar deli olanlardır, yaşamak için deli olan, konuşmak için deli olan, her şeye aynı anda ihtiras duyan, hiçbir zaman esnemeyen ya da sıradan bir şey söylemeyen...
Bir keresinde halam,erkekler kadınlarının ayaklarına kapanıp af dilemedikçe dünya sükun bulmaz,demişti.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yolda
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755395531
Kitabın türü:
Orijinal adı:
On The Road
Çeviri:
Can Kantarcı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
Baskılar:
Yolda
Yolda
Yolda, orijinal rulo haliyle Türkçe'de...

Jack Kerouac'ın Yolda'sı ilk olarak 1957 yılında Viking yayınevi tarafından basıldı. Kerouac'ın okurların gözünde artık efsaneleşmiş olan hikayeye göre, yaklaşık üç yıl boyunca aldığı notlar ve yaşadıklarına dayanarak, üç haftalık bir oturumda daktiloda, kendi hazırladığı uzun, tek bir ruloya yazdığı romanı, yazarın ve editörün büyük uğraşları, tekrar tekrar elden geçirmeleri ve çıkarmalar yapmaları sonucunda basıldı. Kısa sürede bir kült eser haline gelmiş ve bütün dünyada efsaneleşmiş olsada, bu basılan Yolda, "uslanmış" bir Yolda idi.

Kitabın basılışının 50. yılı anısına ve kitapta geçen kişilerin gerçek adlarının kullanılmasının artık sorun olmaktan çıkmasıyla, ilk kez orijinal rulo olduğu haliyle basıldı. Biz de kısa sürede, titiz bir çalışmayla bu eseri Türkçe'de yayımlıyoruz...
(Tanıtım Yazısından)

Kitabı okuyanlar 247 okur

 • Furkan
 • Limoniledefne
 • Seyhbani
 • Ozan Baran DİLEK
 • Nazmi Kural
 • Doğukan
 • Yağmur
 • semih pekpak
 • Berkay Kırmızıkan
 • La sagrada familia

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%11.3
14-17 Yaş
%3.1
18-24 Yaş
%21.6
25-34 Yaş
%28.9
35-44 Yaş
%25.8
45-54 Yaş
%4.1
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%3.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%43.9
Erkek
%56.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.9 (22)
9
%23.5 (20)
8
%15.3 (13)
7
%11.8 (10)
6
%2.4 (2)
5
%8.2 (7)
4
%2.4 (2)
3
%2.4 (2)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları