Zen Kaçıkları

7,6/10  (13 Oy) · 
45 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.035 gösterim
Dharma Gerçek Demektir.

Kendine özgü pırıltılarla dolu bu romanda, Jack Kerouac, Zen Yolu'nu izleyerek temel gerçeklerini arayan iki genç adamı anlatıyor bize. Bu arayış, onları "San Francisco'nun Allahsız batakhaneleri"nden, yüksek Sierra Dağları'nın çok az kimsece bilinen ve yalnız başınalığın derslerini öğrenmeyi umdukları doruklarına ulaştırıyor.

Yer yer kalabalıklar, yer yer de ozansılıklarla dolu "Zen Kaçıkları"nın her satırından, Kerouac'ın bütün yapıtlarında bulduğumuz o dürüstlük, o mizah ve o yaşam coşkusu fışkırıyor.

Yolda'nın yazarı Jack Kerouac'ın yine aynı başarıyla kaleme aldığı, yine bir kült kitap olan romanı...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  260
 • ISBN:
  9789755395579
 • Orijinal Adı:
  Dharma Bums
 • Çeviri:
  Nevzat Erkmen
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
11 Şub 22:03 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kerouac yine yollarda ve içsel yolculuğunda. Aklında hep aynı soru, "Bu sonsuz evrende bulunuşun anlamı ne?" arayışında. Cevap etrafta, ayrıntıda, sonsuzlukta; arayış ömür boyu uzunlukta. Sorulara ve aydınlanmalara tırmanışlar, meditasyonlar ve olmazsa olmaz dostlar eşlik ediyor. Gözler hep dağlarda, yıldızlarda, zirveleri sarmalayan bulutlarda. Kerouac yine çılgın, yine sınırsızca coşkun ve daima sevecen. Yolda'nın cazına Yeraltı Sakinleri'nin umarsızlığı, Zen'in huzuru eklenmiş. "Takılmak" kelimesinin ne denli anlamlı ve tıka basa dolu olduğunun öğretisi adeta. Satır aralarındaki beat'e kulak ver!

Kitaptan 6 Alıntı

Rahatsız bir yatakta özgürce uyumak, rahat bir yatakta tutsak olarak uyumaktan daha iyidir.

Zen Kaçıkları, Jack KerouacZen Kaçıkları, Jack Kerouac

Neyse, kitabı okur okumaz diyorum ki; "Ulan bu benim ruhum, kıvrılmış uyuyo kitabın bi köşeciğinde.

Zen Kaçıkları, Jack Kerouac (Sayfa 23)Zen Kaçıkları, Jack Kerouac (Sayfa 23)
Kübra 
11 Şub 22:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Biten günün doruklarında umudu görüyorum.

Zen Kaçıkları, Jack Kerouac (Ayrıntı Yayınları)Zen Kaçıkları, Jack Kerouac (Ayrıntı Yayınları)
Kübra 
11 Şub 22:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ve güne başlarken bahçemi arşınlarım, "Wee Small Hours" şarkısını söylerim; şarkının "bütün dünya mışıl mışıl uykuda" mısrasına gelince gözlerim dolu dolu olur. Canım dünya diye haykırırım, seni hep sevicem

Zen Kaçıkları, Jack Kerouac (Ayrıntı Yayınları)Zen Kaçıkları, Jack Kerouac (Ayrıntı Yayınları)
Kübra 
11 Şub 22:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Biliyordum sessizliğin sesinin her yeri örttüğünü, her yerde her şeyin sessizlik olduğunu. Ya birden uyansak da, bu ve şu dediğimiz şeylerin aslında bu ve şu olmadığını bir görüversek?

Zen Kaçıkları, Jack Kerouac (Ayrıntı Yayınları)Zen Kaçıkları, Jack Kerouac (Ayrıntı Yayınları)
Noir 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“İçimde bir tedirginlik, sınırı geçiyorum ve El Paso’dan geçip tren istasyonundan sırt çantamı alıyorum; içim rahatlayıveriyor. Gene o üç mili tepip kumluğa varıyorum; ay ışığında kolay oluyor yolumu bulmam ve tırmanıyorum çizmelerimle rap rap diye giderek... Japhy’den dünyanın ve kentlerin mihnetlerini bir yana fırlatıp kendi gerçek ve saf ruhumu bulmayı öğrenmiş olduğumun farkına varıveriyorum. Tek gereksinimim işte bu sırt çantam. (...) Oturup meditasyon yaptım, dualar ettim. Bir kış çölünün gecesinde uyunan uyku gibisi var mı!.. Tabi güzel bir uyku tulumunuz olacak ve başınızı çekeceksiniz içeriye, ıpılık. Öyle sessiz ortalık, insan kendi damarlarındaki kanın kulaklarında zonk zonk çağıldamasını işitebiliyor, ama ondan daha gizemli bir çağıldama daha var işitilen, ki hep bilgelik elmasının kendi gizemiyle gürlemesidir; doğduğun günden başlayıp içine daldığın dünya mihnetlerinin sana unutturmuş gibi olduğu bir şeyi anımsatırcasına süregiden ulu bir şşş. Sevdiğim kimselere, anneme, Japhy’e anlatabilmeyi çok isterdim bunu; ama bu hiçliği ve ondaki saflığı anlatabilecek sözcük bulamam... Sarkık kaşlı, ak saçlı Dipankara’ya sorulmuştur çokça ‘Tüm canlı varlıklara öğretilmesi gereken kesin bir öğreti var mıdır?’ diye de, onun verdiği yanıt elmasın gürleyen sessizliği olmuştur hep.
...”

Zen Kaçıkları, Jack KerouacZen Kaçıkları, Jack Kerouac